Skip to content

Gine Hakkında Genel Bilgiler 2022

Gine Hakkında Genel Bilgiler 2022; Afrika kıtasında, Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Gine, resmi adıyla Gine Cumhuriyeti’dir. Gine kelimesi “siyahi” anlamına gelen “aginaw” kelimesinden gelmektedir. Gine’nin esas manası da siyahilerin yaşadığı ülke olarak bilinmektedir. Bunun dışında Gine kadın da demektir. Bu anlamı da paralar üzerinde görülmektedir. Paralar da kadın sembolü bulunmaktadır. Gine’nin sınır komşuları; Mali, Fildişi Sahili, Liberya, Senegal, Sierra Leone ve Gine- Bissau’dur. Gine’nin başkenti ise Conakry adındaki şehirdir.

Ülkede yükselti batıdan doğuya doğru artarak 1000 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ülke’nin en yüksek dağı da Nimba Dağı olarak bilinmektedir. Bu dağ UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Nijer nehri bu ülkeden de geçmektedir ve Afrika’nın önemli bir nehridir. Ülkede genel olarak ekvatoral iklim görülür. Özellikle kıyı kesimleri bol yağış alır.

Gine nüfus bakımından 10 milyon nüfusa sahiptir. En son sayım 2014 yılında yapıldığından bu veri söylenmektedir. Bu nüfusunda büyük bir kısmı gelişmiş başkentte bulunmaktadır. Ülke nüfus artışı fazla olup genç nüfus oranı da yüksektir. Nüfusun sadece yüzde 3’lük bir bölümü 65 yaşın üzerinde bulunmaktadır. Bu da ortalama yaşam süresinin ne kadar kısa olduğunu göstermektedir.

Ülkede birçok etnik grup olsa da temelde üç ana etnik grup yer alır. Bunlar; Fulbeler, Malinkeler, Susanlar olarak bilinmektedir. Bunlardan da yüzde 40’la en fazla olan Fulbeler’dir.

Ülke uzun yıllar Fransa sömürüsü altında kaldığından Fransızca resmi dil olmuştur. Ancak bu resmi dili ülke halkı çok fazla kullanmamaktadır. Nüfusun büyük bir bölümü Fulanice dilini kullanmaktadır. Bu dillerin haricinde 40 farklı dil ülke içerisinde konuşulmaktadır. Gine ülkesinde benimsenen din ise büyük çoğunlukta İslam dinidir. Ülkede okuma yazma bilmeyen oranı da oldukça fazladır.

Gine’de Gezilecek Turistik Yerleri

Nimba Dağı

Harika göz kamaştıran manzarasıyla Nimba Dağı, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Bu alanın bir kısmı da Fildişi Sahillerinde yer almaktadır. Özellikle doğa severlerin buluşma noktasıdır. Gine’ye giden vatandaşlar mutlaka burayı ziyaret etmelidir.

Gine Ulusal Müzesi

1960 yılından beri bu müze geleneksel eserleri sergilemektedir. Müze yoğun olarak ziyaretçi almaktadır. Ülkenin tarihinden fikir almak isteyenler bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelidir. Fransa’dan kalan eşya, kıyafet ve masklar burada büyüleyici bir ortam oluşturmaktadır.

Fouta Djallon

Yine harika bir doğal oluşum olan Fouta Djallon, turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Efsane çiçekler ve yeşillikler insana huzur verir. Burası Labe kasabasına yakın bir mevkide bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgede bulunan nehir ve şelaleler ayrı bir güzellik katmaktadır. Adeta filmlerde, masallarda görebileceğiniz kareler vardır.

Soumba Şelaleleri

Adeta kartpostaldan çıkmışçasına akan bu şelale, şehir merkezine de oldukça yakındır. Şehir merkezinden 2 saatlik yolculukla bu şelaleye ulaşabilmek mümkündür. Harika manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu yerde huzur dolu bir atmosfer yakalayacaksınız.

Atoll Adaları

Tekne turlarıyla efsane manzaralar yakalayacağınız Atoll Adaları’nı mutlaka görmeniz gerekmektedir. Burası başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir doğa şöleni yaşatacaktır.

Madina Market

Burası çok ses duyabileceğiniz bir yer ancak halkın arasına karışma fırsatı bulabilir ve dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Oldukça geniş biir alışveriş alanıdır.

Büyük Camii

Müslümanların mübarek günü olan Cuma gününde camiyi oldukça kalabalık bulabilirsiniz. Gine’ye giden tüm vatandaşlarımızın görmesi gereken harika bir camidir. Cami 10.000 kişiyi barındırabilir.

Vizesi Gine
Gine Vizesi

Gine’nin Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Gine’nin Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Afrika’da fakir bir ülke olan Gine mutfağında en popüler yemekler aşağıda listelenmiştir. Gine mutfağında pirinç olmazsa olmazdır.

Gine Pilavı

Gine halkının en fazla beğendiği yemek Gine Pilavı’dır. Bu pilavın özelliği sığır eti ve sebzelerden oluşmasıdır. Oldukça besleyici olduğundan tek menü olarak da yenmektedir.

Jollof Pilavı

Et, balık ve tavuğun yanında mutlaka servis edilen Jollof pilavı aslında Afrika’da birçok ülkede yenmektedir. Gine’de de oldukça sevilen bir pilav türüdür. Pilav domates, soğan ve hurma yağı ile yapılmaktadır.

Zencefil Çayı

Gine’de oldukça yaygın olarak tüketilen bu çay yapımında limon, şeker ve zencefil kullanılmaktadır. Oldukça keskin tadı olan zencefil çayı soğuk algınlığı için birebirdir. Bu yüzden şifa açısından önemlidir. Türkiye’de de son yıllarda oldukça popüler olmuştur.

Fufu

Bir hamur işi olan fufu, Türkiye’deki ekmek gibi hemen her yemekle beraber sunulmaktadır. Bu ekmek tarzı lezzet manyok unundan elde edilmektedir. Çorbalara eklenerek de severek tüketilmektedir.

Tatlı Patates Kızartması

Gine’de sofralarda patates oldukça sık kullanılmaktadır. Eğer bu ülkede atıştırmalık denemek isterseniz bu harika patates kızartmalarından yiyebilirsiniz. Hemen her yol kenarında bu kızartmalardan sıklıkla satılmaktadır.

Muz Kızartması

Afrika’da çok sık tüketilen bu muz kızartması tıp ki bir patates gibi yağda kızartılır. Afrka’ya özgü geleneksel bir garnitür olduğunu söyleyebiliriz.

Hurma Şarabı

Kırsal kesimde elle hazırlanan hurma şarabı, yöresel bir içecektir. İçerisinde bulunan alkol oranı için kesin ve net bir ifade kullanılmaz. Bu elle yapılan bir şarap olduğu için değişiklik gösterebilmektedir. Yöresel bir içecek isteyenler için çok uygun olacaktır.

Bissap

Ramazan ayları için vazgeçilmez bir seçenek olan Bissap, amberden yapılır. Müthiş bir ferahlama hissi verir ve vücudu dinlendirir. Ramazan ayları dışında da sıklıkla tüketilmektedir. Bu yüzden bu ülkeye gidenler mutlaka bu lezzeti tatmalıdır.

Yassa Chicken

Domatesli bir sosla tavuktan oluşan bu lezzet de Gine’de oldukça fazla tüketilmektedir.  Diğer Afrika ülkelerinde de bu lezzeti sıklıkla görebilirsiniz.

Gine Ve Türkiye’deki Gine Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Gine’de Türkiye Konsolosluğu bulunmaktadır. İşte adres: Turkish Consulate General in Conakry, Guinea Immeuble Balde Zaire Quartier Manquepas, Commune de Kaoum B.P.4497 Conakry Guinea

Türkiye’de Gine Konsoloslukları

Gine’nin ülkemizde sadece İstanbul’da fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Adres: Poyraz Sok. Sadıkoğlu Plaza 1 Kat 69, 34722 Kadıköy/İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu