Skip to content

Guyana Hakkında Genel Bilgiler 2022

Guyana Hakkında Genel Bilgiler 2022, Güney Amerika ülkeleri arasında en küçük ülkelerden biridir. Amerika kıtasının kuzeyinde yer alan Guyana’nın batısında Venezuela bulunurken doğusunda Surinam, güneyinde Brezilya, kuzeyinde ise Karayip Denizi bulunmaktadır. Ülkenin toplam yüz ölçümü 214.969 km2’dir ve yüz ölçümünün %80’ini yağmur ormanları oluşturmaktadır.

Guyana’da yıl genelinde tropikal iklim hakimdir ve yıl boyunca yağışlar görülmektedir. En çok yağış görülen dönemler ise Mayıs-Ağustos ve Kasım-Ocak ayları arasındadır. Dünyaca en seyrek nüfusa sahip olduğu bilinen bir ülkedir. Ülke nüfusunun çoğunluğu Düşük Kıyı Ovası denilen Atlantik sahili boyunca uzanan dar ve verimli bir bataklık ovasıdır.

Bununla birlikte Guyana maden yataklarının tümünü kapsayan uzun bir kuşak olarak tanımlanan beyaz bir kum ovasıda bir kısım nüfusa yaşam alanı sağlamaktadır. Yağmur ormanları ülke geneline yayla vazifesi görerek yaşamsal ortam sağlamaktadır. Ve Brezilya sınırlarına kadar uzandığı görülen yüksek dağların eteklerinde oluşan küçük çaplı dağlar arasına konumlanan ovalar bulunmaktadır.

Guyana ülkesinin bozulmamış güzellikteki doğal tarihi eski ve ilk olarak kabul edilebilecek kaşifler Sir Walter Raleigh ve Carles Waterton sonrasında ise Doğa biliminde uzmanlaşmış olan Sir David Attenborough ve Gerald Durrell tarafından bulunmuştur. Birçok keşfedilmemiş canlı türü de bu kaşifler ce keşfedilmiştir.

Guyana ülkesinin en büyük kenti olan Georgetown ayrıca bu ülkenin başkentidir. Ülkenin büyük bir oranını Doğu Hintliler %30’luk kısmını Siyah Afrikalılar, %17’lik kısmını karışık gruplar %9’luk oranını da Guyana Kızılderililerinden oluşmaktadır. Resmi dil olarak İngilizce kullanılmasının yanı sıra bölgesel dillerin hâkim olduğu görülmektedir.

Örnek verecek olursak Guyanese Creole, Portekizce, İspanyolca, Akawaio, Macushi, Wai wai ve Aravakan dilleri olarak sıralamak mümkündür. Sosyalist bir yapıda yönetimi olan Guyana ülkesinin devlet başkanı İrfaan Ali’dir. Devlet yöneticileri arasında ileri gelen bir diğer kişide Başbakan Mark Phillips olarak bilinir.

Son nüfus kontrolü olarak elde edilen sonuçlar ile 751,223 yaşayana ev sahipliği yapmakta olan bu küçük ülke Guyana ülke çapında para birimi olarak Guyana doları kullanmaktadır. Ülke doğal yaşam alanı olarak çok zengin bir alana sahip olduğundan birçok türün korunup yaşaması için imkân sağlamaktadır. Ekstra olarak sahip olduğu yağmur ormanlarını koruma çabaları nedeniyle Norveç ülkesinden 2012 yılında 45 milyon dolar ödül almıştır.

Bunun yanı sıra doğal yaşam koruma ve sürdürme için uluslararasında da 2009 anlaşması ile 250 milyon dolarlık bir hibe hakkı kazanmış ancak şu zamana kadar sadece 115 dolarını kullanmıştır. Guyana Güney Amerika bölgesinde hala insanlar tarafından ulaşılamayan bozulmamış en büyük yağmur ormanlarına sahip ülke olarak bilinmektedir.

Guyana Gezilecek ve Turistik Yerler

Guyana’nın eşsiz doğasının tadını çıkartmak için en uygun zaman yağışların da azaldığı Şubat-Nisan ve Eylül-Ekim aylarını tercih etmek yönünde olacaktır. Guyana Gezilecek Ve Turistik Yerler denildiğinde eğer Guyana ülkesine seyahat etmeyi planlıyorsanız bu üç yere mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

  • Kaieteur Falls (Kaieteur Şelaleleri): Ülke kapsamında en çok ziyaret almakta olan bu doğal güzellik harikası şelaleyi mutlaka görmeniz gerekmektedir. 226 metre yükseklikten dökülen bu suların güçlü ve ihtişam sergileyen eşsiz görüntüsü karşısında mest olacaksınız. Seyahatiniz sırasında bu şelaleleri ziyaret etmek isterseniz ulaşım problem olabileceğinden yerel turlar vasıtası ile iletişim kurup anlaşarak rahatça gidip görme şansı elde edebilirsiniz. Yerel tur hizmeti veren kurumlarla anlaşmanıza bağlı olarak eğer kamp anlaşması sağlarsanız bu bölgede daha güzel yer ve görüntülere şahit olmak için daha fazla zaman elde etmiş olacaksınız.
  • St. George’s Cathedral: Guyana ülkesinde hakimiyet kurmuş dinlerin Hristiyanlık ve Hinduizm dinlerine ait ülke ve dünya çapında ün sahibi olmuş ibadethane olarak yer alan St. George’s kilisesini ziyaret etmeniz sizin için bir ikinci harikayı kaçırmamanızda büyük rol oynayacaktır. Başkentte bulunan bu kilise dünya çapında ahşaptan yapılmış en yüksek kilise olarak bilinmektedir. Yükseklik boyu tam olarak 43.5 metredir. Bu mimari eser üzerinde gotik mimariden de izler görebilmek mümkündür. Dışarıdan bakıldığından bembeyaz görüntüsü ve renkli kaplamalı camları ile gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Ve ücretsiz olarak gezme şansınız vardır.
  • Guyana National Museum (Guyana Ulusal Müzesi): 1951 yılında başkentte hizmete sunulan bu müze ülke çapında en büyük müze olarak bilinmekle birlikte ülkenin geçmiş tarihi, doğal ve kültürel dokusuna dair çok sayıda görsel ve bilgi bulabileceğiniz bir ortamdır. Hafta içi her gün 09:00 – 16:30 saatleri arasında ücretsiz gezebilmeniz mümkündür. Bu müze içerik olarak bünyesinde birçok tarihi eser, değerli taş ve hayvan figürü bulundurmaktadır.
Vizesi Guyana
Guyana Vizesi

Guyana Mutfağı ve Yemek Kültürü

Kendi kültürlerine has bir mutfak ve yemek kültürü olmayan Guyana Mutfağı Ve Yemek Kültürü denilince akla uzun yıllar önce almış olduğu çok sayıda göç sebebi ile Hint ve Çinlilere ait yemek çeşitlerinin çok fazla olarak görülmektedir. Gelen göçler sayesinde bazı ülkelerinde mutfak kültürünü sergilediklerini görebiliriz.

Gündelik seyahatlerimiz esnasında Hint ve Çin mutfak kültürlerinden farklı olarak Asya ve Güney Amerika lezzetlerini de tatmamız olasıdır. Bu sebepten daha çok fast-food restoranlarıyla karşılaşmamız çok normaldir. Kültürel bir lezzete sahip olmayışından dolayı yaygınlık kazanmış restoranların başında fast-food restoranları gelmektedir.

Guyana Türkiye Konsoloslukları

Resmi olarak Guyana seyahatinde bulunacak her Türk vatandaşının yapması gerekenler ile ilgili işlemleri onaylamak adına yetki sahibi tek kurum olarak bilinen Guyana Türkiye Konsolosluğu hizmeti İstanbul Fahri konsolosluğudur. Vize ya da yurt dışı çıkışlarında istenen her evrak ve belge için başvurulabilecek yer burası olmakla birlikte bulunduğunuz bölgede varsa eğer vize merkezi ofisleri aracılığıyla iletişime geçerek vize ya da işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu