Skip to content

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler 2022

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler 2022; Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan Hollanda, hem bulunduğu coğrafi konum hem de kültürel özellikleriyle dikkat çekmektedir. Batı ve doğu Avrupa’da toprakları bulunan ülkenin üç tane de adası vardır. Deniz seviyesini altında bir ülke olduğu için Netherlands ismini alan ülkenin önemli şehirleri bulunur. Hem ticaret hem de turizm bakımından önemli bir ülke olduğu için sık sık ziyaretçi kabul eden bölgeye Türkiye’den de seyahat edilir. Ülkenin yönetim anlayışı meşruti monarşi şeklindedir. Yüzölçümü küçük olduğu için nüfus yoğunluğu oldukça fazladır.

Doğal güzellikler bakımından oldukça ünlü bir ülke olan Hollanda’da birçok ulusal park vardır. Doğal koruma alanları ve ormanlık alanlar ülkenin doğal görünüme katkı sağlamaktadır. Ülkedeki su kaynaklarının bol olması ve düz bir alana sahip olması sebebiyle yoğun şekilde tarım yapılmaktadır. Tarım sektöründeki gelişmelerle birlikte dünyanın önemli tarım ülkelerinden biri olmayı başaran Hollanda yağışlı ve ılık bir iklime sahiptir. Ülke nüfusunun yüzde 80 oranındaki bölümünü Hollandalılar oluştursa da ülkede farklı ırklardan insanlar da vardır.

843 senesinde Kral Şarlman’ın torunları tarafından kurulan ülke 1830 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. 1. ve 2. Dünya savaşları sırasında işgale uğrayan Hollanda, daha sonra bugünkü halini almıştır. Hollanda’da 12 şehrin yanı sıra 3 tane de ada yönetimi bulunmaktadır. Ülkenin şehirlerinin isimleri; Amsterdam, Haarlem, Edam, Giethoorn, Rotterdam, Delft, Lahey, Leiden, Keukenhof, Zaandam, Volendam ve Zaanse Schans şeklindedir. Çok fazla ihracat yapması sebebiyle ekonomik olarak gelişen ülke, turistik faaliyetleriyle de öne çıkıyor. Farklı ülkelerden ziyaret ve ticaret amacıyla gelen birçok kişi bulunuyor.

Hollanda Gezilecek Turistik Yerleri

Ülkenin başkenti olan Amsterdam, her yıl binlerce turisti ağırlayan bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Hem Türkiye’den hem de başka ülkelerden başkenti ziyaret etmeye giden birçok kişi bulunur. Özel mimarisi ve doğal yapısıyla öne çıkan başkentin yanı sıra turistik açıdan önemli olan birçok şehir vardır. Hollanda günümüz koşullarında ziyaretçi sayısıyla dikkatleri üzerine çeken bir ülke konunda yer alıyor. Bu durum ülkenin turizm konusunda etkili ülke olmasından da kaynaklanıyor. Ayrıca Hollanda gezilecek yerler konusunda da iddialı bir ülke konumunda bulunuyor. Böylece dünyada en çok merak edilen ülkeler arasında Hollanda’da bulunuyor.

Amsterdam;

Avrupa’nın en önemli başkentlerinden biri olan Amsterdam, kendine özgün mimarisi ve yeşil alanlarıyla benzersiz şehirler içinde yer alıyor. Şehir boyunca uzanan kanallar sayesinde ünlenen ülkenin başkentinde turistlerin özel lezzetler tadabileceği birçok işletme bulunuyor. Tarihi olarak da önemli yapıların bulunduğu şehir turistlerin uğrak yerlerinin başında geliyor.

Rotterdam;      

Hollanda söz konusu olduğu zaman başkent Amsterdam’dan sonra akla ilk gelen şehirlerden biri olan Rotterdam, ülkenin ticareti için önemli bir yere sahiptir. Rotterdam’da bulunan büyük liman sayesinde hem ulusal hem de uluslararası ticari faaliyetler yürütülür. Ekonomik faaliyetlerin yanı sıra şehirde bulunan tarihi ve doğal mekanlar turistlerin ilgisini çekmektedir.

Eindhoven;

Avrupa’nın en özgün mimarilerinden birine sahip olan Eindhoven şehri doğası ve yapısıyla dikkat çekmektedir. Genç nüfusun fazla olması ve çok sayıda müze olması sebebiyle kültürel olarak önemli bir şehir olan Eindhoven, ülkenin gezilecek yerleri arasındadır.

Lahey;

Nüfusu fazla olan Hollanda şehirleri arasında yer alan Lahey, doğal güzellikleriyle ünlü bir şehirdir. Yüzölçümü küçük olsa da şirin mimarisiyle dikkat çeken ülkede bulunan kafelerde güzel vakit geçirmek mümkündür.

Delft;

Başkent Amsterdam’da olduğu gibi kanalların bulunduğu şehir, çok eski yıllardan beri var olan tarihi dokusunu korumaya devam ediyor. Rönesans dönemlerinden kalma tarihi eserlerin bulunduğu şehir, ülkeye gelen turistler tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

Ultrecht;

Bir dönem Roma İmparatorluğu’nun şehirlerinden olan Ultretch, eski dönemlere ait mimari yapılarıyla öne çıkmaktadır. Dom Under isimli müzede kazı çalışmaları sonrası elde edilen tarihi eserlere rastlanır.

Groningen;

Ülkenin ünlü şehirlerinden biri olan Groningen, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır. Groningen Müzesi hem içeriği hem de özgün mimarisi ile turistlerin beğenisini kazanan yerlerden biridir.

Vizesi Hollanda
Hollanda Vizesi

Hollanda’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Hollanda’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü; Avrupa’nın kendine özgün mimarisi ve kültürel özellikleri bulunan ülkeleri arasında yer alan Hollanda’nın yemek kültürü de merak ediliyor. Ülkede patates üretimi oldukça yoğun olduğu için patates kullanılan yemekler fazladır. Aynı zamanda ülkeye gelen turistlerin tatması gereken lezzetlerin başında Hollanda Peyniri bulunur. Ülkedeki süt üretiminin fazla olmasından dolayı birbirinden farklı peynirler üretilir. Bütün bu bilgiler ışığında Hollanda mutfağının baş aktörünün peynir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gouda ismi verilen peynirlerin yanı sıra farklı ülkelerden gelen göçmenler tarafından kazandırılan lezzetler de bulunur. Su kaynakları bakımında da oldukça zengin olan ülkede farklı balık türleri de lezzetli bir şekilde pişirilir. Ülkeye gelen turistler ünlü lezzetleri farklı şehirlerdeki restoranlarda tadabilir. Hollanda mutfağı kendine özgü lezzetleriyle büyük beğeni kazanıyor. Bu durum doğal olarak ülkeye gelen turistlerin de etkili bir düzeyde bu yemekleri beğenmelerini mümkün kılıyor.

Hollanda ve Türkiye’deki Hollanda Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Amsterdam Başkonsolosluğu

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam’daki Türk konsolosluğunun adresi; Museumplein 17, 1071 Amsterdam şeklindedir.

Lahey Büyükelçiliği

Lahey Büyükelçiliği adresi; Jan Everstraat 15, 2514 BS The Hague, Hollanda

Deventer Başkonsolosluğu

Groningen, Drente ve Gelderland gibi bölgelerden sorumlu Deventer Başkonsolosluğu adresi; Keizerstraat 8 7411 HG Deventer, Hollanda

Rotterdam Başkonsolosluğu

Rotterdam Başkonsolosluğu adresi; Westblaak 2 3012, Rotterdam

İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Başkonsolosluğu adresi; İstiklal Caddesi, No: 197, 34433 Beyoğlu/ İstanbul

Ankara Büyükelçiliği

Ankara Büyükelçiliği adresi; Turan Güneş Bulvarı, Hollanda Cad. No:5 06565 Çankaya/Ankara

İzmir Fahri Konsolosluğu

İzmir Fahri Konsolosluğu adresi; Cumhuriyet Meydanı; Meydan Apt. No:  11/5, İzmir

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu