Vizesi Küba

Küba Hakkında Genel Bilgiler 2022

Küba Hakkında Genel Bilgiler 2022, Karayipler bölgesinde yer alan ve resmi adıyla Küba Cumhuriyeti olarak bilinen bir ülkedir. Birden fazla takım adalarının yer aldığı bu ülke, temelde ise Küba adasından oluşmaktadır. Kuzeyinde Birleşik Devletler ve Bahamalar, batısında Meksika, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, güneydoğusunda ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti yer almaktadır. Küba dünyada kendine özgü özellikleriyle ön plana çıkan bir ülke konumunda yer almaktadır. Bundan dolayı dünyada en çok merak edilen ülkeler arasında bulunmaktadır!

Tarihi eskilere dayanan Küba’nın, 28 Ekim 1942 tarihinde Kristof Kolomb’un karaya çıkması ve günümüzde Küba’nın olan adada İspanya Krallığı için hak iddia etmesiyle bilinen bir geçmişi vardır. 1898 yılında sona eren İspanya ve Amerika Savaşı sürecinde İspanya toprağı olan Küba, 1902 yılında ise Birleşik Devletlerden tam anlamıyla resmi bir bağımsız kazanmıştır.

Karayipler’in en geniş yüzölçümüne sahip olmasıyla bilinen Küba, 11 milyondan fazla nüfusa ev sahipliği yapmakta ve yoğun nüfuslu ada devleti olarak bilinmektedir. Ayrıca Küba Adası, yeryüzünün en büyük 13’üncü adası olma özelliğine de sahiptir.

Kristof Kolomb’un ilk yolculuğunda keşfettiği yerler arasında bulunan Küba Adası’nda ilk olarak kalıcı yerleşimin 1511 yılında kurulduğu bilinmektedir. 26 Temmuz Hareketiyle gerçekleşen Küba Devrimi sonucunda ise Fulgencio Batista kovulmuş ve onun rejimi yerine Fidel Castro önderliğinde Küba hükümeti kurulmuştur.

Sosyalizm ile yönetilen ülkenin kurucusu Fidel Castro olmuştur. Bu tarihten sonra Küba siyasal hayatta bambaşka bir atmosfere bürünmüştür. Günümüz koşullarında Küba, pek çok farklı ülkeden turist çekebilen bir ülke konumunda yer almaktadır. Çünkü Küba, turizm potansiyeli bulunan, gezilecek yerler konusunda alternatif seçenekler sunabilen bir ülke konumunda yer almaktadır.

Küba Gezilecek Turistik Yerleri

Küba Gezilecek Turistik Yerleri; Karayipler ülkesi olan Küba’da gezilmesi gereken çok yer bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca turist ağırlayan ülkede en fazla ilgi gören şehir ise başkent Havana’dır.

Havana;

Bohem yaşam tarzının hakimiyet kurduğu şehirlerden biri olan Havana’da özellikle de eski Havana sokakları turistlerin ilk rotası olarak bilinmektedir. Ayrıca bu şehirde üstü açık klasik araba kiralayarak sahil yolunda turlamak da büyük bir keyif kaynağı olacaktır. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ise Malecon, Morro Kalesi, National Capitol Building, Devrim Müzesi, La Cabana gibi tarihi yerler bulunmaktadır. Bu şehirde dilediğiniz gibi turlayarak, siz de tarihi bir yolculuğun keyfini çıkartabilirsiniz.

Varadero;

Cueva de Ambrosio, Hicacos Peninsula, Parque Josone, Delfinario, Playa Caleta şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Varadero Plajı da sahip olduğu büyüleyici güzelliği ile masalsı bir dünyanın içerisinde yer almanızı sağlayabilir.

Vinales;

Karayipler’in en geniş yüz ölçümüne sahip olan adası olarak bilinen Küba’nın en güzel şehirlerinden birisi de Vinales olmaktadır. Doğal güzelliği ile dikkat çeken bu şehirde Vinales Vadisi, Indian Cave, Los Acuaticos, Cueva de la Vaca, Centro Cultural Polo Montanez gibi turistik yerler de bulunmaktadır.

Sancti Spitirus;

Şehrin en büyüleyici turistik yeri Trinidad kasabasıdır. 1988 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu kasaba, başlı başına bir şehir gibi olmuştur. Diego Velazquez de Cuellar tarafından kurulan Trinidad’da Plaza Mayor, Casa de la Trova, National Museum of the Struggle AgainstBandits, Palacio Brunet ve El Cubano Natural Park gibi gezilecek yerler vardır.

Santa Clara;

Che Guevara Mozolesi başta olmak üzere Leoncio Vidal Park, Teatro La Caridad, Catedral de Santa Clara de Asis, El Mejunje şehrin gezilecek yerleri arasındadır.

Vizesi Küba
Küba Vizesi

Küba’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Arroz Con Pollo

Küba’nın yöresel yemeklerinden biri olan arroz con pollo, Latin Amerika mutfağında da yer almaktadır. Tavuk, pirinç ve baharat karışımından yapılan bu yemek, şehrin her yerinde kolay bir şekilde bulunabilmektedir.

Shrpims in Coconut Sauce

Karidesin Hindistan cevizi sosuyla yapılan yemeğine Shrpims in coconut Sauce adı verilmektedir. Pirinç pilavı üzerine eklenen bu yemek, özellikle de deniz kıyısında yer alan restoranlarda tercih edilmektedir.

Ajiaco

Küba’nın yanı sıra Kolombiya ve Perı’nun da vazgeçilmez lezzetlerinden olan ajico, patates, avokado, mısır, tavuk ve baharat çeşitleriyle yapılmaktadır.

Croquetas

Karidesli, sebzeli ve peynirli olmak üzere farklı çeşitleri olan bu yemek, lezzetli bir atıştırmalık olarak tercih edilmektedir.

Tamal en Cazuela

Domuz etinden yapılan bu yemekte mısır unu ve çeşitli baharatlar da bulunmaktadır. Ülkenin geleneksel yemeklerinden biri olduğu için de tercih edenler için her restoranda bulunabilmesi kolaydır.

Yuca Fingers

Yuca bitkisinin patates kızartmasına benzer şekliyle kızartılmasıyla birlikte, özel sosla servis edilen bu yemek, Küba mutfağının vazgeçilmez atıştırmalıklarındandır. Çoğunlukla da alkolle beraber tüketilmektedir.

Medianoche

Bir tür sandviç olan medianoche içerisinde İsviçre peyniri, hardallı jambon, tatlı turşu ve domuz rostosu yer almaktadır.

RopaVieja

Meksika biberi, soğan, yeşil zeytin, soğan ve baharatlarla birlikte harmanlanan biftek eti, Küba’nın lezzetlerinden biridir.

Churros

Küba’nın sokak lezzetlerinden biri olan churros, şekerli bir hamur işi türüdür.

Flan

İspanya’ya özgü olan fakat Küba’da da sıklıkla tüketilen flan, krem karamel tatlısı olarak da bilinmektedir. Süt ve karamelle yapılan bu tatlı, hafif olduğu için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Cubata

Ülkenin en çok tercih edilen içeceği Cubata olmaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında koyu rom ile oluşturulan bu içecek, sahip olduğu farklı aroması ile turistlerin de beğenisini kazanmıştır.

Küba ve Türkiye’deki Küba Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Küba Büyükelçiliği adresi: Aziziye Mahallesi, Pak Sokak, 1/28, Çankaya, Ankara

Havana Büyükelçiliği adresi: 5 Ta Avenida No: 3805 Entre 36 Y 40 Miramar Playa, La Habana, Cuba

Soru sorun

Scroll to Top