Skip to content

Kuveyt Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kuveyt Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya üzerindeki konumu itibariyle Arap Yarımadası’nın kuzey doğusunda bulunmakta olan bir ülkedir. Basra körfezi kıyısına ve bunun yanı sıra kuzeyinde Irak, güneyinde ise Suudi Arabistan ile komşuluk yapmaktadır. Üzerinde bulunduğu alan ölçümü 17 bin kilometre kare olarak hesaplanan Kuveyt ülkesinin isminin Arapça anlamı su kenarındaki kale olarak bilinmektedir. Yerleşim hayatı tarih öncesine dayanan bu ülke üzerinde ilk yerleşim gösterenler antik Yunanlardır. Uzun bir geçmiş sonrası günümüz ülke bünyesinde yaşamakta olan kişi sayısı 2,9 milyon üzerindedir.

Resmi dili Arapça olarak bilinen Kuveyt emirlik sistemi ile yönetilmektedir. En büyük şehir ve başkent olarak Kuveyt bilinmektedir. Yönetimde Emir olarak Nawaf El-Ahmet El-Cabir El-Sabah bilinmekte olup Başbakan olarak ise Sabah El-Halid El-Sabah görev almaktadır. Ülke geneli tüm alışverişlerde Kuveyt dinarı geçerlidir. Çok defa işgal gören bir ülke olarak genelde işgal sebepleri petrol olmasıdır. Dünya sıralamasında petrol rezervleri olarak ilk 5 içerisinde bulunan Kuveyt ülke ekonomisini tamamen petrolden sağlıyor denebilir.

Kuveyt ülke olarak Arap Yarımadasının kuzeydoğusunda bulunduğu gibi en küçük kıta ülkeleri arasında yer almaktadır. Düz bir yapıya sahip bu ülke topraklarının büyük bir kısmını Arap çölü oluşturmaktadır. 1991 yılında yaşanan yangınlar sonucu ülke üzerinde çok sayıda petrol gölü oluşmuş olduğundan doğu ve güney doğu bölgelerinde yaşanmaz bir durum meydana gelmiştir.

Ülke genelini etkileyen bir iklime sahip olan bu ülke mart aylarında başlayan ilk bahar aylarını yer yer yağmakta olan sağanak yağışlara göre ılık bir şekilde geçirmektedir. Kuzey Batıdan esen rüzgarlar ülke üzerine yaz ve ilk baharlarda sıcak sonbahar ve kış aylarında soğuk getirmektedir.

Kuveyt Gezilecek ve Turistik Yerler

Milattan önceye dayan an geçmişi ile uzun yıllardır yerleşim olanağı sağlamakta olan Kuveyt ülkesi ülke genel ekonomisi gibi gezilecek ve görülecek yerler olarak ta son derece zengin bir ülkedir. Seyahat edeceğiniz ülke eğer Kuveyt olacaksa mutlaka gitmeniz gereken yerler vardır. Kuveyt Gezilecek Ve Turistik Yerler denildiğinde sıralanacak çok sayıda yer olmasından kaynaklı olarak gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerler olarak sıralamayı şu şekilde yapmamız mümkün olacaktır.

 • Kuveyt Kuleleri: Kuveyt ülkesinde ün kazanmış simgesel olarak anlam ifade eden yapılardandır. 1979 yılında inşa edilmiş bu kuleler turizm açısından çok sayıda ziyaret alan yerlerdendir.
 • Kurtuluş Kulesi: Kuveyt ülkesinin diriliş öyküsünün temsili olarak Kuveyt’te en yüksek 2. Yapı olarak bilinmektedir. 1996 yılında Şeyh Jaber Al-Ahmad Al-Jaber Al Sabah tarafından yaptırılmıştır. Eyfel Kulesinden 40 metre kadar uzun olduğu bilinmektedir.
 • Al Kout Plajı: Kilometreler boyunca uzunluğa sahip ve Kuveyt’te son derece hareketli yerlerden birisidir. Tamamen doğal güzelliği ile göz kamaştıran bir görünüme sahip bu yer yaz aylarında seyahat için tercih edebileceğiniz yerlerdendir.
 • Doha Köyü: Kuveyt ülkesinin ekonomik olarak gelişiminin ticarete dayalı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ticaret ile ilgilenen biriyseniz ticaret ile ilgili her türlü sorunuzu burada öğrenebilme şansınız olacaktır.
 • Failaka Adası: Turistik alanları arasında sıkça seyahatçi kabul eden bir yerdir. Basra Körfezi’nin kuzeyinde yer almakta ve şehirden 20 kilometre uzakta bulunan bu bölgede ada parçacıkları bulunmaktadır.
 • Büyük Camii: 46 bin metre karelik bir alan üzerine inşa edilmiş bu cami uluslararası bir ün ile İslam mimarisi olarak ta kendinden bahsettirmektedir. Ramazan aylarında dolup taşmakta olan bu camiyi ziyaret edeceğiniz zamanı belirleyerek gitmeniz sizin için son derece heyecanlı olacaktır.
 • Yeşil Ada: Çok yorulduğunuz bir yıl geçirmişseniz ve planlarınız arasında Kuveyt tatili bulunuyorsa sakinliği, huzuru ve bir o kadar eğlenebileceğiniz bir yer olan Yeşil Ada tam aradığınız yer konumundadır.
Vizesi Kuveyt
Kuveyt Vizesi

Kuveyt Mutfağı ve Yemek Kültürü

Kuveyt Mutfağı Ve Yemek Kültürü, yakınında yer alan Arap, Hint ve Akdeniz ülkelerinin mutfaklarının etkisinde kalmış, birbirinden lezzetli yemekleriyle bilinmektedir. Özellikle Hintlilerle ticaret yaptıkları zamanlardan kalan ve günümüzde hala Hint mutfağının esintileri oldukça belli olmaktadır.

Kuveyt mutfağında yoğun olarak safran, defne, kekik, kakule, karanfil, kişniş, kimyon, Hindistan cevizi, zencefil, karabiber, Hint safranı ve tarçın gibi baharatlar kullanılmaktadır ve çeşitli baharatları karıştırarak elde ettikleri baharat karışımını et, tavuk ve balık yemeklerinde kullanırlar. Kuveyt’te en bilinen yemekler ve içindekiler şu şekildedir;

 • Mutabbak: Tavuk, pirinç, kuru üzüm, tarçın, kakule ve limon gibi çeşitli baharatlar ile tatlandırılmış bir fırın yemeği olarak karşımıza gelmektedir.
 • Lahm Bilbayd: Karşıdan baktığınız kızartılmış top köfteler gibi gözükse de böldüğünüzde yumurtanın etrafına sarılmış kıyma topları olduğunu fark edeceksiniz. Hem sıcak hem de soğuk olarak servis edilebilen bu yemeği mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.
 • Biryani: Kuveyt mutfağında yoğun şekilde kullanılan basmati pirinciyle yapılan en meşhur yemeklerinden biridir. Yine birbirinden çeşitli baharatla ve kuruyemişle harmanlanmış, servis esnasında üzerine tavuk koyularak yapılan bir yemektir.
 • Haares: Buğdayın püre kıvamına gelene kadar pişirilmesi sonrasında üzerine tereyağı eritilip dökülmesiyle lezzetlendirilen bir Arap yemeğidir. Kuveyt mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır.
 • Murabyan: Kuveyt’te en çok tercih edilen ve sevilen bir diğer lezzettir. Pilavın üzerinde çeşitli şekillerde tatlandırılmış karidesle birlikte sunulur. Karides, Körfez’de bulundukları için Kuveyt’te oldukça popülerdir. Sotelenmiş soğan, zerdeçal, kişniş ve kurutulmuş loomi (kurutulmuş siyah limon) ile tatlandırılır. Tatmin edeceği kesin olan lezzet kombinasyonudur. Turşu şalgam ve sade bir salata ile bu yemeğin tadını çıkarmak mümkün.

Kuveyt Türkiye Konsolosluğu

Vize ve yurtdışına çıkmak için gereken tüm belge ve evraklar için gerekli işlemleri yapmakla yetkili kurumlardır. Kuveyt Türkiye Konsolosluğu Türkiye’de iki ilde hizmet vermektedir. Gerekli desteği almak ya da işlemlerinizi kolayca halledebilmek adına mutlaka iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 • Ankara Büyükelçiliği
 • İstanbul Başkonsolosluğu

İletişim kurmak için ulaşmanız gereken iki il bulunmaktadır. Hizmet almak için iletişime geçmeniz yeterlidir.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu