Skip to content

Macaristan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Macaristan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Orta Avrupa coğrafyasında bulunan Macaristan, denize sınırı olmayan bir ülke konumunda yer almaktadır. Avrupa’da Karpatlar olarak isimlendirilen bir bölgede kurulu olan bu ülke; derin bir tarihi geçmişe sahip olan bir ülke konumunda yer alıyor. Batısında Avusturya ile Slovenya’nın bulunduğu Macaristan’ın kuzey sınırında ise Slovakya yer almaktadır.

Yine Doğusunda Romanya ile Ukrayna’nın bulunduğu Macaristan, güneyde ise Hırvatistan ile Sırbistan devletiyle komşudur. Macaristan’ın başkenti Budapeşte şehri olmakla birlikte bu kent, tarihi dokusuyla da ön plana çıkmaktadır.

Macaristan; Avrupa Birliği üyesi olduktan sonra etkili bir gelişim göstermeyi de başarmış bir ülkedir. Bununla birlikte Macaristan; NATO üyesi olan bir ülke olarak da dünyadaki yerini batı medeniyetinden kana kullanmıştır. OECD üyesi olan Macaristan, hem Schengen hem de Vişegrad Grubu üyesidir.

Ülkede hem Macarca kullanıldığı gibi Macarca, Avrupa Birliğinin de resmi dilleri arasında yer almaktadır. Zengin bir kültürel geçmişe sahip olan Macaristan, bundan dolayı etkili bir kültürel derinliğe de sahiptir. Bu özelliğiyle de sürekli ön plana çıkan Macaristan, Avrupa’nın ilgi çeken ülkeleri arasında yer almaktadır.

M.Ö. 450 yılına kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahip olan Macaristan, Roma döneminin de izlerini taşımaktadır. Uzunca süre Doğu Roma İmparatorluğunun bir parçası konumda yer alan Macaristan Krallığı daha sonraki süreçte bağımsız bir devlet olarak dünya siyasetini de etkilemiş bir devlet olarak karşımıza çıkmaktadır.

1. Dünya Savaşına kadar etkili bir şekilde varlığını sürdüren Macaristan Krallığı, bu savaşın kaybedilmesiyle topraklarının da büyük bir bölümünü kaybetmiş oldu. Nazi Almanya’sıyla birlikte hareket eden Macaristan daha sonraki süreçte Sovyet Rusya’nın kontrolüne geçti. 1989 yılında yeniden bağımsız olarak Macaristan, bu tarihten sonra da yönünü batı medeniyetine çevirdi.

Macaristan Gezilecek Yerler

Macaristan Gezilecek Yerler; Dinamik yapısıyla dikkat çekici bir ülke konumunda yer alan Macaristan; dünyadaki önemli turistik merkezleri arasında yer almaktadır. Özellikle ülkenin başkenti olan Budapeşte; çok sayıda farklı tarihi esere ve turizm merkezine de ev sahipliği yapmaktadır. Yine doğal güzellikler bakımından da iddialı bir konumda yer alan Macaristan, termal turizm konusunda da iddialı bir konumda yer almaktadır.

Budapeşte

Macaristan dünyadaki en popüler olan 15 turistik merkez arasında yer almaktadır. Bu durum ülkeyi önemli bir turizm merkezi yapmaktadır. Özellikle Budapeşte, turizm anlamında son derece iddialı olan bir şehir özelliğine sahiptir. Kültürel zenginliğiyle ön plana çıkan Budapeşte; ziyaretçilerine doğal güzellikler sunmak konusunda da iddialı bir konumda yer almaktadır.

Bununla birlikte şehirde son derece hareketli bir gece hayatının bulunduğu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Budapeşte; gece kulüpleri, eğlence mekanları ve barlarıyla ünlü bir şehir olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Debrecen

Ülkenin başkentinden sonra ikinci en büyük kenti olan Debrecen; tam bir öğrenci kenti olarak da tanınmaktadır. Kent nüfusunun yüzde 13 kadarı öğrenciyken, kentteki eğlence mekanlarının sayısının da oldukça fazla olduğu biliniyor. Debrecen Üniversitesi Avrupa’nın en köklü üniversiteleri arasında yer aldığı için  öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

1500’lü yıllardan bu yana eğitim veren üniversitenin, dünyaca ünlü olduğunu ifade etmek de mümkün oluyor. Ayrıca şehirde bulunan Büyük Kilise ve diğer tarihi yapılar da turistlerin ilgisini çekmektedir.

Pécs

Ülkenin simge yerleri arasında bulunan Pécs; Macaristan’ın güneyinde yr almaktadır. Ülkenin 5. Büyük kenti konumunda yer alan Pécs; Orta Çağ döneminden kalma yapılara da ev sahipliği yapıyor. 2010 yılı itibariyle Avrupa Kültür Başkenti olmayı da hak eden Pécs; birbirinden gösterişli tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Yakovali Hasan Paşa Camii, Romanks Katedrali ile İdris Baba Türbesi, şehrin simge eserleri arasında bulunuyor.

Szeged

Çok eski çağlardan bu yana önemli bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkan Szeged, Antin dönemin izlerini ziyaretçilerin yansıtmaktadır. Şirin bir kent özelliğine sahip olan Szeged; huzurlu bir atmosfere sahip olmasıyla da ön plana çıkıyor. Tizsa Nehri’nin içerisinden geçtiği Szeged, doğal güzellikler bakımından da iddialı bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkıyor. Szeged yaşam standartları açısından da Avrupa’daki en yaşanılabilir kentler arsında yer alıyor. Huzurlu bir tatil yapmak ve kafa dinlemek isteyenler açısından Szeged, mükemmel seçenekler sunuyor.

Eger

Tam anlamıyla Macaristan’ın şarap başkenti olarak tanımlanabilecek Eger kenti, üzüm bağlarıyla ünlü bir yerleşim yeridir. Her bir tarafında üzüm bağları bulunan Eger kenti, uzunca yıllardan bu yana şarap üreticilerinin de merkezi konumunda yer alıyor. Orta Çağ dönemlerinden bu zamana kadar şehir şarap üretimi konusunda iddialı bir konumda yer alıyor.

Bu özelliği de kente çok sayıda turistin gelmesine neden oluyor. Şehirde Aziz John adına dikilmiş olan ilk Katedral de yer alıyor. Ayrıca bu kentte tam 96 km uzunluğunda olan bir de yer altı şehir var. Bu yer altı şehri günümüz itibariyle de şarap mahzenleri olarak kullanılıyor.

Vizesi Macaristan
Macaristan Vizesi

Macaristan Mutfağı ve Yemek Kültürü

Zengin bir mutfağa sahip olan Macarlar, et yemekleri ağırlıklı lezzetleri misafirlerine sunarlar. Yine mevsim sebzelerinin de bulunduğu Macar mutfağında süt ürünlerine de sıklıkla rastlanmaktadır. Dünyadaki önemli mutfaklar arasında yer alan Macaristan mutfağı, çeşni bakımından da son derece iddialı bir konumda yer almaktadır.

Gulaş

Macaristan’ın milli yemeği olarak karşımıza çıkan Gulaş; et ve sebzelerden yapılan özel bir lezzettir. Paprika ve diğer baharatlarla tatlandırılan Gulaş, ülkenin simge lezzetleri arasında yer alıyor.

Fözelek

Bir çeşit sebzeli güveç olarak tanımlanabilecek Fözelek, en lezzetli sulu yemeklerin arasında yer alıyor. Pelte kıvamında hazırlanan bu yemek, kısık ateşte pişirilerek servis ediliyor.

Macaristan Ve Türkiye’deki Macaristan Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Macaristan Büyükelçiliği: Sancak, Layoş Koşut Cd. No:2, 06550 Çankaya/Ankara

İstanbul Başkonsolosluğu:  Polat Ofis B Blok, İmrahor Cad. Yankı Sokak No: 27 Gürsel Mahallesi, Kağıthane – 34400 İstanbul

Budapeşte Büyükelçiliği: 1062 Budapest, Andrassy ut 123 / Hungary

Szeged Fahri Konsolosluğu: 6728 Szeged Back Bernat utca 8

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu