Skip to content

Mali Hakkında Genel Bilgiler 2022

Mali Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya çapında Afrika kıtasında bulunan ve bulunduğu kıta üzerindeki en büyük ülkeler sıralamasında 7. Ülke olan bir Afrika ülkesidir. Mali ülkesi ismini geçmişte bu bölgede yaşamış bir imparatorluk olan Malinkeliler’den almıştır. Başkenti Bamako olarak bilinir ve sınırları doğrultusunda. Çok sayıda ülkeye komşuluk yapmaktadır. Resmi dili Fransızca olan Mali Askeri cunta altında Yarı başkanlık cumhuriyeti yönetimi ile yönetilmektedir. Devlet yönetimi ileri gelenleri sıralaması şu şekildedir;

 • Geçici Cumhurbaşkanı: Bah Ndaw
 • Geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Assimi Goita
 • Başbakan: Moctar Ouane

Mali ülkesinde devlet büyükleri olarak bu isimler ileri gelmektedir. 1960 yılında bağımsız bir cumhuriyet ülkesi olmuştur. 20 milyonun üzerinde nüfusa sahip bir ülke olarak Batı Afrika Frangı para birimi kullanmaktadır. Dünya haritasında da görüleceği gibi kıta içerisinde denizle bağlantısı olmayan bir kara ülkesi olarak bilinmektedir. Bulunduğu bölge olarak yarısından fazla bir kısmı çöl olan bu ülkede yaşayan vatandaşların çoğunluğu balıkçılık ve tarım ile uğraşmaktadır.

Tarım ile üretim sağlanan ürünler olarak pamuk, pirinç, şeker kamışı ve tahıl olarak sıralamak mümkündür. Son yıllarda görülmekte olan bir diğer sektör ise hayvancılık olarak ele alınabilmektedir. Birçok çeşit yer altı kaynağına sahip olduğu bilinen Mali ülkesinde henüz tam olarak üretim sağlanamamaktadır. Ekonomik olarak büyük katkısı olacak bir tarih ve turizm açısından da bir varlığa sahip bu ülkede güvenlik sorunları dolayısıyla turizm olması gereken standart seviyenin çok gerisinde kalmaktadır.

Mali ülkesi dini inanış açısından çoğunluğu Müslüman olarak bilinen bir ülkedir ancak ülke geneli inançlar içerisinde Hristiyanlıkta vardır. Çok küçük bir kitleyi kapsamakla birlikte ülkede geleneksel animist inançlarda görülmektedir.

Mali Gezilecek ve Turistik Yerler

Mali Gezilecek Ve Turistik Yerler denilince çok sayıda gezilip görülmesi gereken yerele sahip bir ülke olduğu bilinmektedir. Denizi olmamasına nazaran çok sayıda görülmeye değer doğal manzarası ve vahşi yaşam alanlarına sahip bir ülkedir. Seyahat etmek isteyen kişiler adına bir sıralama yapmak istediklerinde kesinlikle gezip görmeleri gereken yerlere şu şekilde örnek vermemiz mümkündür.

 • Boucle du Baoule Ulusal Parkı: Mali ülkesinde bulunan bu park 1982 yılında milli bir park olarak ilan edilmiştir 25 kilometre kare bir alana sahip bu park ilk sırada aslan olmak üzere birçok tür vahşi hayvana yaşam alanı sağlamaktadır. Doğal ve vahşi yaşam ile ilgilenen ziyaretçilerinin son derece heyecan verici, güzel bir tatil yapmalarına sebep sunmaktadır. Görülmeye değer yerlerinden bir tanesidir.
 • Bandiagara Kayalıkları: Afrika kıtasının çoğunluğunda çeşitli kabilelerin yer aldığı bilinmektedir. Dogon kabilesi olarak bilinen kabile ise bu kayalıklarda yaşam sürmektedir. Son derece heyecan verici bu yerin eşsiz bir manzarası ve tabloları andıran bir görüntüsü vardır. Ortalama 500 metre yüksekliğe sahip bu kayalık oluşumunu her dönem binlerce kişi ziyaret etmektedir. Orada sürdürülen yaşamı daha yakından görüp incelemek adına gidilip görülecek yerler sıralamasında önemli bir yere sahiptir.
 • Cenne Büyük Camii: Bulunduğu kentin ismini taşımakta olan bu çok eski bir yapıya sahip inşa 1200 yıllarda bir saray olarak hizmet görmüştür. Sonrasında değişime uğrayarak 1907 yılında cami olarak son görünümünü kazanmıştır. Mimari yapısı eşsiz bir yapı olan bu cami dünya üzerinde bilinen en büyük kerpiç bina olarak kabul edilmektedir. Çok eski bir tarihi olan bu bina gezilip görülmesi gereken bir yerdir.
 • Djinguereber Camii: 1300lü yıllarda inşa edilmiş özel bir yapıya sahip olan bu cami yapımında kullanılan malzemeler ile özellik kazanmış bir yapıya sahiptir. İnşat sırasında çok masraf edilerek toprak, saman, lif ve ahşaptan yapılmıştır. Unesco tarafından 2012 yılında korumaya alınan bu cami gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.
 • Mali Ulusal Müzesi: Başkent Bamako’da bulunan bu müze 1953 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Batı Afrika ile ilgili tarihsel eserler ve kültürünü yansıtan eserler sergilenen bu müze her gün ziyarete açıktır. Mali ülkesine gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler içerisinde bulunmaktadır.
 • Medinakoura Çarşısı: Halk arasında Pembe Pazar olarak ta tanınmakta olan bu yerde hediyelik eşyalar, görmenizin mümkün olmadığı eşyalar satılık olarak sergilenmek dışında birçoğunun üretimine de şahit olabileceğiniz bir yerdir. Hatıra olarak birtakım eşyalar almak istiyorsanız mutlaka buraya gitmelisiniz.
 • Kaşiflerin Evleri: Mali ülkesinde Timbuktu’da bulunan bu müzelerin geçmiş dönemlerde birçok ünlü gezgine yaşam olanağı tanımış evler olarak bilinmektedir. Günümüzde müze olarak gezme şansımız olan bu evlerde ünlü gezginlere ait özel eşyalar sergilenmektedir. Eğer Timbuktu’ya yakınsanız mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.
Vizesi Mali
Mali Vizesi

Mali Mutfağı ve Yemek Kültürü

Zamanın sömürge görmüş Afrika ülkelerinden olan Mali ülkesinde sömürge gördüğü devletlerin kültürlerine ait yemeklerde bulunmaktadır. Buna sebep sömürge süresince bu devletlerin kültürleri ile yaşama zorunlulukları olmaktadır. Fakat kabile yemek kültürü ile yelpazesi geniş bir yemek kültürü mevcuttur. Mutfak kültürleri arasında sıkıntı yaşayabileceğiniz bir durum olan hijyen sıkıntısı dikkat edilmesi gereken bir husustur. Mali Mutfağı Ve Yemek Kültürü dendiğinde sıralanabilecek en güzel yemekler şunlardır.

 • Couscous: Afrika’nın en önemli yemekleri arasında bulunmakta olan ve irmik bulguru ile yapılan bu yemek çeşitli etler ve sebzeler ile servise sunulmaktadır.
 • Jollof Pilavı: Jollof isimli bir pirinç ile yapılan bu pilav türü genel olarak ülkeler kültürü gibi yemeklerin yanında servis edilmekte olan yöresel bir yemek türüdür.
 • Meni Meniyong: Mali’de yenebilecek en lezzetli yiyecek olarak bilinir. Ülke geneli bulunması basit olan yiyecek türlerinden olan bu tatlı bal, tereyağı ve susam ile yapılmaktadır.

Mali Türkiye Konsoloslukları

Mali Türkiye Konsoloslukları Türkiye genelinde sadece Ankara’da bulunan vize, evrak ve izinler konusunda tam olarak yetki sahibi bu kurum genel olarak hizmet vermektedir. Eğer bulunduğunuz bölge Ankara’ya uzaksa çevrenizde vize takip işlemleri ile iletişime geçmenizde sizin için yeterli olacaktır. Kapıda vize oluşumu mevcut bir ülke olmasına rağmen çıkabilecek her türlü sorunu göz önünde bulundurarak. Türkiye’de vizenizi almanızı öneririz.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu