Vizesi Mısır

Mısır Hakkında Genel Bilgiler 2022

Mısır Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya genelince bilindiği üzere cumhuriyet sistemi ile yönetilmekte olan bir Arap ülkesi olarak tanınmaktadır. Mısır ülkesinin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti Kahiredir. Ülkede yaşayanların çoğunluğu İslam dinine bağlı yaşar yani Müslüman Araplardandır. Yasama organı olarak bilinen Mısır Halk Meclisi ülkenin cumhur başkanı Abdülfettah El Sisi, başbakanı da İbrahim Mehlab’dır.

Mısır Kuzey Afrika kıtasının en büyük nüfusuna ev sahipliği yapan ülkesi olarak ta bilinmektedir. Yaşayanlarının çoğunun Nil Nehri kenarına yerleştiği görülmekte olup Kızıldeniz ve Akdeniz’e kıyıları olan bir ülke olarak bilinmektedir. 1 milyon kilometre kare üzerinde bir alana sahip olan Mısır ülkesinin güneyinde Sudan Batısında Libya komşusu olmuştur.

Bu toprak olarak son derece heybetli ülke toprakları üzerinde 100 milyonun üzerinde bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Ülke olarak resmi dilleri Mısırca ve Arapça kullanılmaktadır.

Mısır ülkesi ekonomik açıdan gelişmiş bir ülke potansiyeli taşımaktadır. Dünya üzerinde en büyük otel zincirlerine sahip bu ülke konaklama ve turizm açısından inanılmaz bir hizmet sağlamaktadır. Antik çağlardan kalma bir tanım olarak ta Mısır dünyaca önem taşıyan bir tarihi bünyesinde barındırmaktadır. Dünyada en eşsiz görsellere sahip bu ülkenin ziyaret alma yoğunluğu ve turizm ile ilgili alanları açısından çok fazla olanağa sahip bir ülke sıfatı taşımaktadır.

Mısır Gezilecek ve Turistik Yerler

Dünya üzerinde ki konumu ile göze çarpmakta olan Mısır ülkesi Kuzey Afrika Bölgesinin Kuzey doğusunda yer almakta olan bir turizm yatağıdır. İhtişamlı görseli ile akıllara durgunluk veren bu ülke geçmişten günümüze ulaşmış piramitleriyle ve birçok medeniyetten kalma kalıntılar ile tüm dünyanın gözde ülkelerinden sayılmaktadır. Bir gün yolunuz Mısır’a düşecek olursa Mısır Gezilecek Ve Turistik Yerler hakkında bilmeniz gerekenleri şöyle sıralamamız mümkündür.

 • Sharm El Şeyh: İhtişamlı bir su altı yaşamına ev sahipliği yapan bu son derece önemli yer gerek profesyonel gerek ise amatör dalış meraklılarının en gözde yeri olarak bilinmektedir. Hareketli ve gerçek anlamda çok ışıltılı bu yerde geceleri eğlence hayatı ve çok şık her markayı içinde barındıran alışveriş merkezleriyle de ünlü bir yerdir.
 • Hurghada: Mısırda en büyük 2. Şehir namını almış bir yer olarak bir sürü dalış noktasına sahip uzun bir sahil kıyısına ev sahipliği etmektedir. Tüm bunların yanı sıra Mısır ülkesinin kültürel tarihi ile ilgili bir görüntüye sahip bu şehir göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Huzur dolu bir tatil için Hurghada şehrini tercih edebilirsiniz.
 • Kahire: Dünyaca nam kazanmış Mısır piramitleri ilgi alanınız ise kesinlikle Kahire için bir seyahat planı oluşturmalısınız. Dünya harikalarından birinin bulunduğu bu şehirde daha bir sürü piramit bulunmaktadır. Gezmeye doyamayacağınız bu eşsiz güzellikler karşısında ki şaşkınlığınızı saklayamayacağınız anlar yaşamak istiyorsanız kesinlikle Kahire’yi gezmelisiniz.
 • Luksor: Meşhur Nil Nehri kenarında yer almakta olan bu şehir en büyük su kaynağıyla birleşik olmasından sebep en çok tercih edilen seyahat bölgelerinden sayılmaktadır. Ve gezilecek yerler arasında bir sürü eski tapınak ve tarihi eserlere de ev sahipliği yapmakta olan bir şehirdir. Gezilmesi ve görülmesi gereken onlarca değere sahiptir.
 • Marsa Alam: Konumu itibariyle güney tarafında yer alan bir yerdir. Turistler tarafından çokça ziyaret alan bu yerleşim yeri ihtişamlı denizi ve Arap çölünün buluştuğu ortak nokta olarak ta bilinmekte olan bir kasabadır. Mısıra seyahat edildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
Vizesi Mısır
Mısır Vizesi

Mısır Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Mısır Mutfağı Ve Yemek Kültürü dünyaca gelişmişliğini kanıtlamış bir yelpazeye sahiptir. Ancak Mısırda her lezzet her yerde yenilmemelidir. Bu sebepten dolayı gerçekten bilerek lezzet avına çıkmanızda fayda vardır. Mısır ülkesinde lüks oteller zincirinde yiyecek olduğunuz yemekler için asla tereddüt etmemeli fakat dışarıda yemek istediğinizde her yerde yemek yememeye özen göstermelisiniz. Lezzet olarak sıralamamız gerekirse şöyle sılama yapmak yanlış olmaz.

 • Falafel: Mısır Ülkesinde en popüler yemek olarak geçmekte olan bir türdür. Fast food olarak sunulan bu leziz atıştırmalık kuru bakla içi ve nohuttan yapılmaktadır. Son derece doyurucu bu lezzeti kesinlikle denemelisiniz.
 • Melukya: Et ve sebzelerden yapılan bir çorbadır. Ülke genelince yöreselleşmiş bir çorba olarak bilinen bu tür özel baharatlarla servise sunulmaktadır. Lezzetini unutamayacağınız bir çorba çeşididir.
 • Ful: Sebzeler, baharat, yağ ve maydanoz ile harmanlanarak yapılan bu yiyecek her öğünde yenebilecek bir tür olmasına rağmen en çok tercih edildiği öğün kahvaltılar olarak bilinir. Kahvaltınızı lezzetlendirmek isterseniz. Denemeniz gereken yiyecek Ful’dur.
 • Koshari: Mercimek, pirinç, makarna ve nohut ile karıştırılarak yapılmakta olan bu yemek içeriğinde soğan, domates sosu ve kimyonda içermektedir. Lezzetine doyamayacağınız bir deneyim olacağına garanti verebiliriz. Mutlaka denemelisiniz.
 • Kadaif: Eğer Mısır ülkesinde tatlı yemek istiyorsanız her restoranın menüsünde yer almakta olan ve hiç yabancı olmadığımız bir tatlı mevcut kadayıf tatlısı ile yemeğiniz sonrası son derece lezzetli bu tatlı ile ziyafetinizi renklendirebileceksiniz.
 • Umm-ali: Yapıldığında bir pirinç tatlısı olarak servis edilmekte olan bu tatlı çeşidi mısırın gözde tatlılarındandır. Hindistan cevizi, kuru üzüm, süt ve fındıkla harmanlandıktan sonra pişirilmektedir. Türk kültüründe ki sütlaçla benzerlik göstermekte olan bu tatlı karışımları olarak fazla malzeme içerdiğinden lezzet olarak ta çok zengin bir tatlı olarak sunuluyor. Damak tadınıza renk katacak bu tatlı çeşidini Mısır’da mutlaka denemelisiniz.

Mısır Türkiye Konsoloslukları

Mısır Türkiye Konsoloslukları Mısır ülkesine seyahatinizde gerekli evrak, belge ve izinler ile ilgili yetkilere sahip kurumlardır. Türkiye genelinde sadece 2 ilde mevcuttur. Bu iller;

 • İstanbul
 • Ankara

Eğer Mısıra gitmek istiyorsanız mutlaka bu illerdeki yetkili kurumlar ile iletişime geçmeli ve vize almalısınız. Ancak bu illere uzak iseniz bölgenizde bulunan vize işlem merkezlerinden de yardım talep edebilirsiniz.

Soru sorun

Scroll to Top