Skip to content

Moritanya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Moritanya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Moritanya aslında Moritanya İslam Cumhuriyeti olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu uzun isim yerine Moritanya kelimesi daha çok yayılmıştır. Bu ülke Afrika kıtasında yer alır ve birçok kişiyi burayı pek iyi bilmez. Afrika Kıtası’nın batısında yer alan ülke Batı Sahra, Cezayir, Mali ve Senegal ülkelerine komşudur.

Ayrıca Moritanya Atlas Okyanusu kıyısında yer alır ve başkenti de Nuakşot adındaki kentidir. Coğrafik yüzölçümü olarak Moritanya, toplamda 1.030.631 kilometrekarelik alana sahiptir. Büyüklüklerine göre ülkeler arasında 29. Sırada yer alır. Ülkenin en büyük sınırı ise Mali ülkesiyledir. Yeryüzü şekline bakıldığında ise genel itibariyle düzlük bir ülke olduğu söylenebilir. Burada sadece küçük tepecikler bulunmaktadır.

Ülkenin en yüksek noktası 915 metre ile Kediet İclil adındaki tepedir. Ülke iklim koşullarının elverişsiz olması, toprağın kurak olması nedeniyle tarıma elverişli alan çok düşüktür. Ülkede ciddi oranda bir çölleşme hakimdir. Ülkede çöl iklimi hakimdir ve Kanarya soğuk okyanus akıntısı ise buraya biraz serinlik vermektedir.

Bu akıntı sıcak bölgeye doğru geçiş yaptığından yoğun sislere yol açmaktadır. Ülkeye düşen yıllık yağış miktarı 100 mm’nin altında olmaktadır. Bitki örtüsü olarak da burada rafya, baobab ve palmiye ağaçlarını görebilirsiniz. Antilop, fil ve sırtlanlar ise bölgede en fazla görülebilecek hayvanlardır. Ülke nüfusu ise son sayımlara göre 3 milyon civarındadır.

Burada bulunan tek akarsu ise Senegal Nehri’dir. Buraya ilk gelen Bafourlar bir süre sonra Arap istilasına uğrayarak islamiyeti benimsemiştir. Daha sonraları ise buraya Fransızlar hakim olmuş ve kolonilerini kurmuştur. Ülke ancak 1960 yılında bağımsız olabildi. Ülkede resmi dil Arapça ve din ise İslam’dır.

Moritanya’nın Gezilecek Turistik Yerleri

Moritanya ülkesi değişik bir tecrübe yaşayacağınız, harika bir bölgede yer alır. Buradaki özellikle yaban hayat turistlerin çok dikkatini çeker. Bizler de burada gezilebilecek en güzel yerleri sizler için sıraladık. Gelin bu yerlere beraber bakalım.

Atar

Moritanya’nın kuzey bölümünde yer alan Atar, gezilecek yeri fazla olan bir yerdir. Bu yüzden burada sık sık turistlerle karşılamak mümkündür. Birçok farklı cami ve müze gezilmeye değerdir. Bunun yanında geniş bir Pazar alanı sunar ve buradan istediğiniz hediyelik eşyayı alabilirsiniz. Moritanya’ya gidenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

Kaedi

Nuakşot’a 435 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Kaedi, özellikle binalarıyla dikkatleri toplamaktadır. Buradaki bina yapıları düz çatılıdır ve kahverengidir. Bu değişik oluşumlar içerisinde tarihten izler de vardır. O yüzden burada harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Chinguetti

Ticaret şehri olarak bilinen Chinguetti, bu unvanını tarihten almaktadır. Ortaçağ döneminde Berberiler burayı ticaret merkezi olarak kullanmışlardır. Burada ilginç olan evler vardır. İlginç mimari oluşumları görmek için her yıl binlerce turist buraya akın eder. Bunun yanında Büyük Sahra çölü buraya kum fırtınaları getirir. Bu durum şehri tehlikeye sokar ve aksiyon arayanlara da güç verir.

Nouadhibu

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Nouadhibu, ülkenin en büyük ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Ülkede eğlenceli ve renkli bir yer arıyorsanız Nouadhibu’ya uğramadan gitmeyin. Burada ortalama 120 bin nüfus bulunuyor ve turistlerin uğramasıyla nüfus hareketliliği artıyor.

Terjit Vahası

Çöl ikliminin hakim olduğu Moritanya’da mutlaka bu vahayı seyahat etmelisiniz. Çünkü burada çöl iklimine dair doğal oluşumları gözleme fırsatınız olacaktır. Burada birçok farklı aktivite bulunuyor. Bu aktivitelere katılarak canlıları doğal yaşam ortamında gözleyebilirsiniz.

Saudi Camii

Müslüman bir ülkede ziyaret alanlarınızdan biri de mutlaka bir cami olmalıdır. Moritanya’da da oldukça ünlü bir cami olan Saudi Camii’yi ziyaret edebilirsiniz. Bu caminin özelliği en eski cami olması ve oldukça büyük olmasından gelmektedir. Bu caminin mimarisi de dikkat çekmektedir. Ülkeye giden herkes hemen hemen bu camiyi de ziyaret etmektedir.

Arguin Adası

Sessizlik ve huzurun tadına bakabileceğiniz bu harika adaya da mutlaka uğrayın. Buraya toprak yapısı sebebiyle gemiler yanaşamamaktadır. Bu da adanın gelişimini zayıflatmakta ve sürekli yerleşilmesini engellemektedir. Burada balıkçılık yapılması adayı önemli kılmaktadır. Bunun dışında tam olarak günü birlik ziyaret edilebilecek bir adadır.

Vizesi Moritanya
Moritanya Vizesi

Moritanya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Moritanya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Ülke’de çeşitli lezzetler bulunsa da hijyen ve temizlik kapsamında büyük eksiklik yaşanıyor. Sadece başkent Nouakchott bu konuda biraz daha iyidir. Ancak bunun dışında kalan yerlerde içecek doğru düzgün su bulamamak bile mümkündür. Çünkü burada temiz olarak sadece bir akarsu var ve bunun dışında başka bulunmuyor. Bunun yanında Müslüman bir ülke olması alkol satışının da kısıtlı olması manasın geliyor.

Couscous

Moritanya’nın geleneksel yemeklerini tatmak isterseniz bu lezzet tam size göre olacaktır. Türk lezzetlerinden bulgura çok benzemektedir ve zaten ince bulgurdan yapılır. Bulgur yanında, et ve sebzelerde yemeğe eşlik eder. Afrika’da çok beğenilen bu lezzeti hemen her restoranda görebilmeniz mümkün olacaktır.

Pizza

Moritanya sömürü ülkesi olduğundan başka ülkelere ait lezzetler de burada bulunmaktadır. Bildiğiniz bir lezzeti yemek istiyorsanız, ben riske girmem diyorsanız pizza yiyebilirsiniz. Karnınızı doyurmak için iyi bir aparatif olacaktır.

Zrig

Deve sütü, keçi sütü ile yapılan bu lezzet şeker olmadan çeşitli yemeklerin yanında sunulur. Afrika’nın birçok bölümünde içecek olarak sunulmaktadır. Farklı ve yöresel bir şeyler içmek istiyorsanız size uygun olacaktır.

Moritanya Ve Türkiye’deki Moritanya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Moritanya’da Türk Konsolosluğu;

Moritanya ülkesinde Türk Konsolosluğu arayanlar için adres: Turkish Embassy in Nouakchott, Mauritania In the process of opening Hotel Tfeila, Avenue Charles de Gaulle BP 40157 Nouakchott Mauritania

Türkiye’de Moritanya Konsolosluğu;

İstanbul Moritanya Konsolosluğu

İstanbul’da Moritanya’nın konsolosluğu bulunmaktadır. İşte adres: Saray Is Merkezi Osmangazi Mah – Yildizhan Cad – Kose Sk – No:4 Sancaktepe-Samandira – Istanbul – Turkey

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu