Skip to content

Palau Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler 2022

Palau Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler 2022; Palau Cumhuriyeti dünya üzerinde yer aldığı konum olarak bir okyanus ülkesi olarak bilinir. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimi altından çıkarak kendi yönetim şekline bürünmüştür. Ayrıca büyük okyanusun güneyinde yer almaktadır. Çok sayıda adadan oluşan bir topluluğa sahip Palau Koror adasında bulunmaktadır.

Bu ada ülkenin başkenti Melekeok olarak bilinmektedir. Ancak en büyük nüfusa ev sahipliği yapan yer Koror olarak bilinir. Palau Cumhuriyeti bir okyanus ülkesi olmasından sebep tropikal bir iklim yaşamaktadır. Yağan yağmurlardan sebep son derece verimli topraklara sahip bir ülke olarak bilinmektedir. Yönetim olarak ABD ile Serbest Birlik Sözleşmesiyle bağlı Başkanlık sistemi ile yönetilmekte olan bu ülkenin Başkanı Tommy Remengesau olarak bilinmektedir.

Tahmini ev sahipliği yapmış olduğu nüfus sayısı 20 binin üzerinde olarak bilinmektedir. Ülkede para birimi olarak Amerikan Doları kullanılmaktadır. Palau Cumhuriyeti ekonomik olarak kalkındığı dallar turizm ve balıkçılık olarak başı çekmekte olup geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık işleri yaygın olarak gözlemlenmektedir. Hem hava hem de deniz yolu olanağı bulunan bir ülke olarak iyi şartlara sahiptir.

Günümüze gelene kadar birçok millete ev sahipliği yapan ülke Palau Cumhuriyeti üzerinde ilk olarak 1543 yılında İspanyollara ev sahipliği yapmıştır. Sonrasında 1899 yılında Almanya’ya satılmış 1914’te ise Japonlar tarafından ele geçirilmiştir.1944 yılında ABD Japonya’dan almış olup 1994 yılına kadar hüküm sürmüştür. Ve sonrasında bu sistemden çıkarak bağımsızlık kazanıp bir ülke olmuştur.

Palau Cumhuriyeti Gezilecek ve Turistik Yerler

Palau Cumhuriyeti Gezilecek ve Turistik Yerler tropikal bir iklime sahip olduğundan çoğu zaman güneşli bir hava hakimdir. Fakat ulaşım olarak aktarma gerektiren bir ülkedir .250 adanın toplamından oluşmakta olan bu adalar ülkesi 21 binden fazla yaşayana sahiptir. Gezilecek yerler açısından geniş bir alana sahip Palau turistik yerlerini şöyle sıralamak mümkündür.

  • Koror: Büyüklüğü ile bilinmekte olan bu şehir birçok insana ev sahipliği yapmaktadır. Birçok mekâna sahip bu şehrin tarihi ve kültürel olarak ta birçok mekâna sahiptir. Gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.
  • Milk Way: Deniz seven ziyaretçilerine mavi bir deniz ile kucak açan bir cennet diyebiliriz. Sizde deniz keyfi sürmek isterseniz bu huzur dolu yeri mutlaka yaşamalısınız.
  • Kayangel Adası: Bitmeyen bir uzunlukta sahil beyaz kumlara sahip bir plaj ile tatilinizi renklendirmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer tam olarak burasıdır.
  • Long beach: Birçok rengi bünyesinde barındıran bu eşsiz görüntü sahibi yeri görmemek resimlerde gördüğünüzde sizi üzebilir. Bu sebepten eğer Palau’ya giderseniz bu ortamı mutlaka görmelisiniz.
  • Jelliyfish Gölü: Deniz analarının mekânı olarak bilinen bu gölü görmeniz gerekmekte bu suda yüzmek çok farklı bir hissiyat yaratmakta ve bunun yanı sıra su altı dünyasını bu kadar yakından inceleme fırsatınız olacak bu büyüleyici ziyareti kaçırmamalısınız.
  • Ngardmau Şelalesi: Palau bünyesinde bulunan bu eşsiz görsel kaçırılmayacak bir tablo doğal bir ortamda kenarında olup o suların ihtişamlı bir şekilde yere dökülüşünü izlemek sizde eşsiz bir huzura neden olabilecek güzelliktedir.
  • Belau Ulusal Müzesi: Palau Cumhuriyeti en meşhur tarih kokan yapısıdır. İçerisinde ülkeye ait tarih ve kültürü yansıtan eserler gösterimde bulunmaktadır. Son derece otantik bir ortama sahip bu müze gezilmesi gereken yerlerdendir.
  • Stone Monoliths: İsmi dolayısıyla tahmin edileceği üzere geçmiş zamanlardan kalma taşların gösterimi olan bu mekân aynı zamanda ihtişamlı bir manzaraya da sahiptir. Mutlaka görülmesi gerekenler listesinde sırası olan bir mekân eğer tarik öncesi eserlere bir merakınız söz konusu ise mutlaka görmelisiniz.
  • Rock Island Southern lagoon: Palau ülkesi UNESCO tarafından dünya miraslarına eklenmiş olan bir alanıdır. Son derece güzel görselleri ile ziyaretçilerinin başını döndüren bir konuma sahiptir. Basit şekillerde dalışlar yapılmakta olan bir yer olduğunda gerçekleştireceğiniz dalışta çok çeşit balıkla karşılaşmanız olasıdır. Dünya üzerinde en berrak suya sahip olan yerlerden olarak bilinen yerde tekrar dalabilmek için can atacaksınız.
Vizesi Palau Cumhuriyeti
Palau Cumhuriyeti Vizesi

Palau Cumhuriyeti Mutfağı ve Yemek Kültürü

Palau Cumhuriyeti Mutfağı ve Yemek Kültürü dendiğinde mutfak ve yemek açısından çok fazla çeşit bulunmasa da genel olarak Uzak doğu lezzetlerinden esinlenilmiştir. Konumu olarak okyanus ülkesi olmasından deniz ürünlerinin de mutfak kültüründe bulunmasına sebebiyet vermiştir.

Farklı lezzetlerde bulunmakta olan Palau Cumhuriyetinde tropikal bir iklim bulunduğundan Hindistan cevizi üretimi de gerçekleşmektedir. Bu sebepten Hindistan cevizi ile yemekler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Palau ülkesinin mutfağında çokça rastlayabileceğimiz yiyecekler şunlardır; Cassava, taro, Hint yer elması, patates balık ve domuz etini içeren yemekler olacaktır. Ülke genelinde yemeklerden önce servisi meşhur olan yarasa çorbası çok sevilmektedir

Koror adasında Japon ve Çin restoranlarına rastlanmak mümkündür. Sömürgeler zamanından alışıla gelmiş birtakım kültürleri bünyesinde barındırmaya hala devam etmekte olan bir ülke olan Palau Çin ya da Japonya’yı aratmayacak şekilde yemeklerini yapan restoranlara sahiptir. Özel olarak kültürüne has bir yemek türü bulunmayan bu ülkede damak lezzetlerine güvenebilirsiniz son derece farklı lezzetlere şahit olacaksınız.

Palau Cumhuriyeti Türkiye Konsolosluğu

Palau Cumhuriyeti Türkiye Konsolosluğu konsolosluklar yurt dışı seyahatlerinde gerekli izin ve belgeler üzerinde yetkili kurumlar olarak bilinmektedir. Fakat Palau Cumhuriyetinin Türkiye genelinde yetkili bir kurumu bulunmadığından ülke girişinde vize alma durumunuz olabilmektedir.

Tabi ki sorun çıkma ve ülke sınırına ulaşmışken geri dönme gibi bir durumla karşı karşıya kalma gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına Türkiye’nin hemen her ilinde hizmet vermekte olan vize işlem merkezleriyle iletişime geçmeniz size vize alımı konusunda son derece yardım sağlayacaktır.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu