Skip to content

Sierra Leone Hakkında Genel Bilgiler 2022

Sierra Leone Hakkında Genel Bilgiler 2022; Batı Afrika’da yer alan Sierra Leone ülkesinin resmi adı Sierra Leone Cumhuriyeti olarak belirlenmiştir. Türkçede aslanlı dağlar ya da aslanlı sıradağlar anlamına gelen Sierra Leone adı, bölgede çok sayıda aslan olduğu için Portekizliler tarafından verilmiştir. Kuzeydoğuda Gine, güneydoğuda Liberya ile komşu olan ülkenin güneybatıda ise Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır.

Komşusu olan Liberya’ya benzer bir kuruluş hikayesi bulunmaktadır. Özgür bırakılan Afrikalı köleler tarafından 1791 yılında günümüzde ülkenin başkenti olan Freetown kurulmuştur. Bir dönem İngiliz sömürgesi altında kalan ülke, bağımsızlığını ise 1961 yılında kazanmıştır.

1990’lardan 2002 yılına kadar da iç savaşın yaşanmış olduğu ülke, özellikle de elmas madenleri açısından son derece zengindir. Ülke ayrıca elmas, titanyum, boksit, demir, altın ve krom bakımından da zengindir. Fakat batılı sömürgecilerin kışkırtmaları neticesinde yaşanan yıkıcı iç savaşlar, Sierra Leone’nin ciddi boyutta fakirleşmesine neden olmuştur.

Resmi dili Krio olan ülkede, halkın %97’si bu dili konuşmaktadır. 27 Nisan 1961 tarihinde İngiltere’den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Sierra Leone’nin yönetim biçimi ise başkanlık tipi cumhuriyet olarak belirlenmiştir. Sierra Leone yakın bir zamanda gündeme gelen bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Ülkenin özellikle doğal güzellikleriyle ön plana çıktığı biliniyor.

Sierra Leone Gezilecek Turistik Yerleri

Sierra Leone Gezilecek Turistik Yerleri; Özellikle başkent Freetown olmak üzere Sierra Leone ülkesinde gezilecek yerler de çoktur. Ülkenin en önemli turizm nedeni ise safari için en uygun alanlardan birisine sahip olması şeklinde açıklanabilir. Bu ülkenin doğal bozulmamış bir doğal hayata ev sahipliği yapması, sıklıkla ziyaret edilmesini de mümkün hale getirmektedir. Bununla birlikte ülkede deniz turizminin de bulunuyor olması, bu ülkenin turist çekmesinde de etkili olmaktadır.

Freetown;

Sierra Leone’nin en çok ilgi gören şehri olan başkent Freetown, turistik yerler konusunda da son derece zengindir. Şehirde Lumley Beach Road, Bunce Adası, Banana Islands, Cotton Tree, Tacugama Chimpanzee Sanctuary, Lakka Beach gibi pek çok doğal alan bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Sierra Leone National Museum, National Railway Museum gibi müzeler de ülkenin tarihine ilişkin turistik yerler arasındadır.

Özellikle de şehirde yer alan Ulusal Tren Müzesi hem çocukların hem de yetişkinler tarafından büyük bir beğeni almaktadır. Freetown’un en merak edilen yerlerinden birisi Lumley Plajı’dır. Doğanın uçsuz bucaksız ayaklar altında olduğu bu plajda keyifli doğa yürüyüşleri yapabilir veya terk edilen şempanzeleri yakından görerek besleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Kenema;

Sierra Leone’nin ilgi çeken şehirlerinden birisi de Kenema’dır. Şehirde görülmesi gereken yerler arasında Gola Forest Reserve adlı ulusal orman yer almaktadır. Bunun yanı sıra Kambui Hills Forest Reserve adlı doğa koruma alanı da yine Kenama’ya gelen doğa meraklılarının görmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle doğası ile ön plana çıkan bu şehirde, Kambui Tepeleri Ormanı Koruma Alanı da turistlerin ve doğa fotoğrafçılarının ilgisini çeken yerlerdendir.

Bo;

Ülkenin merak edilen şehirlerinden birisi de Bo’dur. Şehirde gezilebilecek yerlerin başında ise Bo Müzesi gelmektedir. Bunun yanı sıra şehirde yapılan safari turları da turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca şehrin simgesel yerlerinden biri olan Bo Kilisesi de görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

Vizesi Sierra Leone
Sierra Leone Vizesi

Sierra Leone’nin Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Güveç

Sierra Leone ülkesinde sıklıkla pişen yemeklerin başında güveç gelmektedir. Et ve sebzenin çeşitli baharatlarla harmanlanması ile yapılan bu yemekleri doyurucu oldukları için özellikle tercih edilmektedir. Bölge halkı tarafından sıklıkla tüketilen güveç, ülkenin hemen her şehrinde yer alan restoranda da kolay bir şekilde bulunabilmektedir.

Sebze Çeşitleri

Sierra Leone’de hemen herkes kendi evinin önünde kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmektedir. Yetiştirilen sebzeler ise günlük olarak taze bir şekilde tüketilmektedir. Taze sebze ve pirinç lapaları da bölge halkının sağlıklı bir yaşam sürmesinde son derece etkilidir. Bu nedenle bu ülkeye gelen turistler, bir yöre halkının bahçesinde taze sebze bulabildiği gibi kurulan pazarlarda da yöreye özgü doğal lezzetleri tadabilirler.

Pirinç

Sierra Leone halkı için en temel besin maddesi pirinç olmaktadır. Pirinci lapa haline getirerek sık sık tüketen halk, pek çok yemeğinde de pirinci kullanmaktadır. Doyurucu ve sağlıklı olduğu için tüketilen pirinç yanında genelde de sebze ve yeşillik tüketilmektedir.

Balık

Ülkenin Atlas Okyanusu’na kıyısının bulunması, Sierra Leone halkı için balık kültürünü de beraberinde getirmiştir. Okyanustan elde edilen balıklarda bu nedenle ülke mutfağının en önemli malzemeleri arasında yer almaktadır.

Poyo

Palmiye şarabı olan poyo, Sierra Leone halkının en temel içkilerinden birisidir. Özellikle de başkent Freetown’da sıklıkla tüketilen bu şarap, bölgeye gelen turistlerin de ilgisini çekmektedir. Farklı aromasıyla beğenilen poyo, tercihe göre Sierra Leone’ye gelenlerin tadabileceği lezzetler arasında sayılabilir.

Star Birası

Başta Freetown olmak üzere Sierra Leone’de en çok tüketilen içeceklerden birisi de star birası olmaktadır. Daha çok başkent Freetown’daki restoranlarda tüketilen bu şarap, deniz mahsullerinin yanında özel olarak tercih edilmektedir.

Tropikal Meyveler

Ülkenin pazarlarında da kolay bir şekilde bulunabilen tropikal meyveler, Sierra Leone halkı tarafından da en çok tüketilen besin kaynakları arasında yer almaktadır. Ülkeye gelen turistlerin yakından ilgilendiği bu rengarenk meyveleri, dalından kopartarak yemek de bu ülkede mümkündür.

Sierra Leone Ve Türkiye’deki Sierra Leone Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Freetown Büyükelçiliği adresi: 54 Lumley Beach Road, Dream Atlantic Garden Villas, Villa No: 22, Aberdeen, Freetown, Sierra Leone

Sierra Leone Büyükelçiliği adresi: Şehit Adem Yavuz Sokak, Tümen Apt, No:18 D:12, Kızılay, Ankara

Sierra Leone Fahri Konsolosluğu adresi: Mecidiye Caddesi Mühendis Sokak No:39 Daire: 2 Ferahevler, İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu