Vizesi Slovakya

Slovakya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Slovakya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Orta Avrupa ülkelerinden biri olan Slovakya, önemli Avrupa ülkeleriyle sınır komşusu durumundadır. Önemli bir tarihi olan ülke, günümüzde birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Osmanlı’nın hakimiyetinde bulunan Slovakya daha sonraki yıllarda bağımsızlığını kazanmıştır.

1.Dünya savaşı sonrası yeni düzenin önemli parçalarından biri olan Slovaklar, benzer durumdaki Çeklerle birleşerek Çekoslovakya’yı kurmuştur. 2.Dünya savaşından sonra değişen dengelerle birlikte bağımsızlık alma kararı alan Slovakya, 1993 yılında bağımsız bir devlet olmuştur.

Avrupa Birliği’ne 2004 senesinde NATO’ya ise 2009 senesinde üye olan Slovakya, Avrupa’nın tarihi öneme sahip ülkelerinden biridir. Ülke sınırlarında tarihi değere sahip olan birçok yapı bulunmaktadır. Slovakya’nın batısında Avusturya’nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti, kuzeyinde Polonya, doğu ve güneyinde ise Ukrayna ve Macaristan bulunmaktadır.

Ülkenin nüfusunun demografik yapısı oldukça karışıktır. Ülke genelinde Slovakların yanı sıra Almanlar, Çekler ve Polonyalılar da bulunmaktadır. Rus, Roman ve Ukraynalılar da bölgedeki farklı ırklar arasında yer almaktadır.

Ulaşım ve hizmet kolları bakımından gelişmiş bir ülke olan Slovakya, hem mimari yapısı hem de doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır. Şehir içinde trenin yanı sıra otobüs ve taksi gibi ulaşım araçları kullanılmaktadır. Gelişmiş demiryolu ağı sayesinde tren ile ulaşım seçeneği sık sık tercih edilmektedir. Canlı çeşitliliği bakımından da oldukça geniş bir ülke olan Slovakya’da vahşi doğa hayvanları da bulunmaktadır. Slovakya’yı ziyaret etmek isteyen turistlerin gezip görebileceği birbirinden farklı alanlar bulunmaktadır.

Slovakya Gezilecek Turistik Yerleri

Slovakya Gezilecek Turistik Yerleri; Sakin bir Avrupa durağı olan Slovakya, birbirinden farklı doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Ülkeyi gezip görmeye giden turistlerin en önemli durağı şüphesiz olarak başkent Bratislava olarak öne çıkmaktadır. Slovakya, 8 farklı bölge ve 79 ilçeden oluşmaktadır. Başkent Bratislava’nın yanı sıra Kosice, Nitra, Trencın, Zikina ve Presov gibi önemli şehirler bulunmaktadır. Nüfus olarak en büyük şehir Bratislava’dır.

Bratislava;

Yüzölçümü olarak küçük bir şehir olsa da ülkenin başkenti olmasından dolayı yoğun bir nüfusa sahip olan Bratislava, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır. Arnavut kaldırımlarla inşa edilen nostaljik sokaklardaki tarihi binalar turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Çok sayıda tarihi eserlere ev sahipliği yapan Bratislava, aynı zamanda hareketli bir gece hayatına da sahiptir. Bu özelliği kentin turistler tarafından sıklıkla tercih edilmesini de mümkün hale getirmektedir.

Orta Avrupa’da seyahatlerinin önemli noktalarından biri olan Bratislava’da doğa yürüyüşü yapmak için tercih edilebilecek birçok alan bulunmaktadır. Tuna Nehri’nin yanında sakin ve huzurlu bir yürüyüş yapılabilir. Bratislava kendine özgü özellikleriyle ziyaretçilerini büyülemeyi başarmış bir kent özelliğine sahiptir. Ziyaretçilerine huzur bir tatil vaat eden Bratislava, aynı zamanda çok sayıda farklı kültürel güzelliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Kosice;

Hem Slovakya’nın hem de Orta Avrupa Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan Kosice, farklı özellikleriyle öne çıkmaktadır. Ülkenin nüfus olarak büyük şehirleri arasında yer alan Kosice, mimarisiyle dikkat çekmektedir. Tam anlamıyla tarihi bir kent dokusuna sahip olan Kosice, romantik kimliğiyle de ön plana çıkmaktadır.

Orta Çağ’dan kalan mimari yapıların yanı sıra doğal güzellikleriyle gezip görülmesi gereken bir şehirdir.  Şehirde görülmesi gereken yerler arasında Hlavne Namestie, Azize Elizabeth Katedrali, Aziz Mihail Şapeli ve Doğu Slovak Müzesi gibi alanlar bulunur.Yine kentte gezilecek çok sayıda farklı tarihi yapının da mevcut olduğu bilinmektedir.

Presov;

Ülkenin doğu bölümünde bulunan şehirler arasında yer alan Presov, ülkenin nüfus bakımından en büyük üçüncü şehri olarak öne çıkmaktadır. Tarih boyunca farklı devletlerin himayesi altına giren şehir, tarihi açıdan önemlidir. Sanayi ve endüstri kollarında gelişmiş bir şehir olan Presov’da turistler için farklı mekanlar bulunmaktadır. Şehre gelen turistler, hem tarihi hem de doğal güzellikleri rahatlıkla gezebilir.

Nitra;

Ülkenin tarihi açıdan en önemli şehirlerinden biri olarak dikkat çeken Nitra, çok eski bir şehirdir. Orta Çağ dönemine ait birçok ize rastlamanın mümkün olduğu şehirde gezip görülebilecek tarihi yapılar bulunur. Fransisken Manastırı, Emeram Katedrali, Nitra Kalesi ve Aziz Ladislav Kilisesi gibi yapılar bölgenin önemli turistik yapıları arasındadır.

Banska Bystrica;

Ülkeyi çevreleyen önemli su kaynaklarından biri olan Hron Irmağı’na yakın bir konumda bulunan şehirde doğal güzellikler yoğudur. Banska Bystrica Kalesi ve Meryem Ana Kilisesi gibi birçok turistik mekan bulunmaktadır.

Vizesi Slovakya
Slovakya Vizesi

Slovakya’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Orta Avrupa ülkelerinin mutfağı yakın ülkelere ait izler taşımaktadır. Slovakya mutfağı da Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin mutfağına benzer özellikler barındırır. Slovak mutfağı söz konusu olduğunda kümes hayvanlarının yanı sıra domuz eti, patates ve lahana gibi ürünler bulunmaktadır.

Yemekler basit olarak görülse de lezzetiyle turistlerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Slovak mutfağının geleneksel yemeklerinden biri olan bryndzovehalusky, birçok Slovak restoranının önemli parçaları arasında yer alır.

Lahana ile yapılan çorbalardan biri olan Sauerkraut ve domuz etiyle pişirilen Krvavnica ülke mutfağının önemli lezzetleri arasında yer almaktadır. Yöresel yemeklerden biri olan Gulaş; sebze, soğan ve biftek gibi ürünlerin yanı sıra yoğun baharatlar yapılmaktadır. Ülkenin içecekleri arasında Vinea ve Kofolo gibi lezzetler bulunur.

Slovakya ve Türkiye’deki Slovakya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Türkiye Bratislava Büyükelçiliği

Slovakya genelinde faaliyet gösteren Bratislava Büyükelçiliği adresi; Holubyho, 11, 811 06, Bratislava / Slovakya

Slovakya Büyükelçiliği Ankara

Slovakya Büyükelçiliği Ankara adresi; Atatürk Bulv, No: 245, Çankaya / Ankara

Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu

Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu adresi; Bambu sokağı, No: 6/3, Levent / İstanbul

Slovakya Fahri Konsolosluğu İzmir

Slovakya Fahri Konsolosluğu İzmir adresi; 1377. Sokak, No: 3/19-b, Alsancak, Konak / İzmir

Soru sorun

Scroll to Top