Skip to content

Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması Yurtdışında iş kurmak için yatırımcı vizesi almanız gerekiyor. Bunu almak içinde milyon liralar düzeyinde para transferi yapmanızı iş kuracağınız ülke şart koşar. Ama tek bir istisnayla. Ankara Anlaşması vizesi AB ülkelerinde iş kurmak isteyen Türk vatandaşlarından sermaye istenemez der! Hayır yanlış okumadınız. Üstelik hepsi bu değil! İşte ECAA vizesi diye bilinen Ankara Anlaşması iş kurma vizesi hakkında her şey!

ECAA vizesine, ister ilkokul mezunu olsun, isterse Üniversite mezunu, hemen herkes başvuruda bulunabilir. Burada nitelikli elemanlarda aranılan koşullar aranmaz, iş deneyimi ve daha da önemlisi belli bir mezuniyet derecesine sahip olma koşulu yoktur.

Aranılan 3 temel koşul vardır:

1- İngiltere’de kendi işinizi kurmak

2- İşinizi yürütecek ölçüde İngilizce biliyor olmak

3- İş yapma konusunda ciddi olmak ve mantıklı bir iş planı sunabilmek

ANKARA ANLAŞMASI SERBEST ÇALIŞMA VİZELERİ

(ECAA) Ankara Antlaşması, İngilizce adıyla European Community Association Agreement (Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması)’nın kısaltılmış adıdır. ECAA Vizesi, ya da daha yaygın bilinen adıyla Ankara Antlaşması vizesi, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen iş kurma izni vizesidir.

Normal koşullarda Ankara Antlaşması vizesi, sadece Romanya, Bulgaristan ve Türkiye vatandaşlarına yöneliktir. Ancak, Romanya ve Bulgaristan Avrupa Birliği’ne dahil olduğu için, şu anda bu vize pratikte sadece Türk Vatandaşlarını kapsamaktadır

——————————————————————————————————————

ECAA -Ankara Antlaşması Başvuru Koşulları

ankara anlaşması başvuru koşullarıECAA-Ankara Anlaşması vizesinde, belirli bir başvuru koşulu yoktur ancak programın suistimal edilmesini önlemek amacıyla, İngiltere’ye gittiğinde başarı şansı yüksek ciddi adayların başvurularını kabul edebilmekteyiz.

ECAA-Ankara Antlaşması vizesi başvurusu için koşullar şunlardır:

– TC Vatandaşı olmak

– 18 yaşından büyük olmak

– İngiltere’de iş kurma konusunda ciddi olmak

– Kurulacak işe yetecek sermayeye sahip olmak

——————————————————————————————————————

ECAA-Ankara Antlaşması vizesi size neler sağlar?

ankara anlaşması olanaklarECAA-Ankara Anlaşması Vizesi, kendine güvenen ve İngiltere’de kendi kuracağı bir işte çalışmak isteyenlere, İngiltere’de yaşama ve çalışma olanağı sağlayan, sadece Türk Vatandaşları’nın yararlanabildiği çok özel bir vizedir:

Kurasız – Çekilişsiz Herkese Yönelik

Amerika’daki Yeşil Kart (Green Card) uygulamasının aksine, İngiltere’deki ECAA Ankara Antlaşması Vizesi’nde çekiliş yoktur. Kendine güvenen herkesin yararlanabileceği, vizede şansa ihtiyacın olmadığı önemli bir vizedir. Amerika’dan Yeşil Kart çekilişine tüm dünyadan milyonlarca kişi katılır ve bunlardan sadece %0,5’ine şans gülerken, ECAA Ankara Antlaşması Vizesi’nde şansa yer yoktur, kendine güvenen herkesin ECAA Ankara Anlaşması vizesini alması mümkündür.

Belirli Bir Sermaye Koşulu Yok

Yurtdışında herhangi bir ülkede iş kurmak istiyorsanız, belirli bir sermayenin o ülkeye transfer edilmesi gerekir. Bu sermaye miktarı Amerika için 1 milyon dolara kadar çıkmaktadır. İngiltere’de iş kurmak için, TIER 1 (Kategori 1) altında olan Yatırımcı ve Girişimci vizelerindeki sermaye limiti ise, 200 bin ile 1 milyon sterlin arasında değişmektedir. Oysa ECAA Ankara Anlaşması Vizesi’nde belirli bir sermaye koşulu yoktur. Kuracağınız işe yetecek kadar paranız olması yeterlidir.

Örnek Sermaye Hesabı

Belirli Bir İşi Yapma Zorunluluğu Yok

ECAA Ankara Anlaşması vizesinde yasal olan ve doktorluk gibi özel eğitim gerektirmeyen her işi yapabilirsiniz. Örneğin elinde çantası ile dolaşan bir pazarlamacı veya herhangi bir ofis açmadan, sadece kaldığı ev adresinden hizmet sunan ithalat danışmanı olabilirsiniz. Hatta kendi işini yapan çocuk bakıcılığı, temizlikçilik, kuryelik, taksi şoförlüğü, berberlik, internet uzmanlığı, webmasterlık gibi size uyan işleri de yapabilirsiniz.

Yanınızda İşçi Çalıştırma Zorunluluğu Yok

Yurtdışındaki birçok yatırımcı vizesinde, yanınızda o ülkenin vatandaşı en az 2 kişiyi çalıştırmanız gerekir. ECAA Ankara Anlaşması vizesinde böyle bir koşul yoktur. Kuracağınız işte sadece siz çalışabilir, bir başkasına maaş ödemek zorunda kalmazsınız.

İlerde Kural Değişikliği Yok

ECAA Ankara Antlaşması vizesinde stand-still yani değiştirilemez kuralı vardır. Bu kural, ileride İngiltere’de olacak her tür olumsuz vize değişikliklerinden (ECAA) Ankara Antlaşması vizesi sahibine bağışıklık sağlar. Bir başka ifadeyle, ilerde vize kuralları değiştirilse dahi, (ECAA) Ankara Anlaşması vizesi kuralları değiştirilemez.

Bakmakla Yükümlü Olduklarınızı Yanınızda Götürebilirsiniz

Eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuğunuz varsa onları da yanınızda İngiltere’ye götürebilirsiniz.

Aile Bireyleriniz İstedikleri İşte Çalışabilir

ECAA Ankara Anlaşması vizesi, size sadece kendi işinizde çalışma olanağı verirken, aile bireylerinizde böyle bir kısıtlama yoktur. Aile bireyleriniz istedikleri işte çalışabilirler.

Dördüncü Yıldan Sonra Süresiz Oturum İzni

Kurduğunuz işte kendinize yetecek kadar gelir elde edebiliyorsanız, İngiltere’deki 4. yılınızdan sonra süresiz oturum iznine başvurabilirsiniz. ILR (Indefinite Leave to Remain) – Süresiz Oturum İzni aldıktan sonra, artık İngiltere’de tamamen özgür olursunuz. İstediğiniz işte çalışabilir, sadece kendi işinizi yapabilir veya hem kendi işinizi yapıp, hem de bir başkasının yanında eleman olarak çalışabilirsiniz.

Beşinci Yıldan Sonra Vatandaşlık Şansı

Yürürlükte olan vatandaşlık kanununa göre, süresiz oturum izni aldıktan 1 yıl sonra İngiltere Vatandaşlığı’na başvurabilirsiniz.

Askerlik

Askerlik yükümlülüğünüz varsa, bunu 37 yaşına kadar erteleyebilir ve İngiltere’de 4 yıl çalıştıktan sonra yurt dışı işçi statüsünde bedelli askerlik yapabilirsiniz.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti

İngiltere’deki tüm kamu hastane ve polikliniklerde ücretsiz tedavi olabilirsiniz.

——————————————————————————————————————–

ECAA-Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de neler yapabilirsiniz?

ankara anlaşması vizesiECAA- Ankara Antlaşması vizesinde yasal olan ve doktorluk gibi özel eğitim gerektirmeyen her işi yapabilirsiniz.

İngiltere’de yapabileceğiniz işlere örnekler:

– Oto tamircisi

– Ayakkabı boyacısı

– Eğitim danışmanı

– Bay bayan kuaförü

– Hukuk danışmanı

– (Özel ders veren) Öğretmen

– Boya-badanacı

– Temizlikçi

– Taksici

– Danışman

– Pedicab sürücüsü

– Masör

– Çocuk bakıcısı

– Emlakçı

– Sıva ustası

– Su tesisatçısı

– Elektrikçi

– Doğal gaz tesisatçısı

– Otomobil, TV, bilgisayar veya elektrik tamircisi

– Oto yıkayıcısı

– Bahçıvan

– (Kendi işini yapan) Pazarlamacı

– İthalatçı-ihracatçı

– Cafe, bar, restoran veya market işletmecisi

– Ayakkabı ustası veya tamircisi

– Web tasarımcısı

– IT Uzmanı

– Grafik tasarımcı

– (Kendi işini yapan) Marangoz

– Tatlıcı, börekçi

– Organizatör

– Butikçi

– Tekstilci

– Terzi

– Manav veya pazarcı

– Kendi namına olmak üzere diğer her tür yasal işler

Yapamayacağınız İşler:

İngiltere yasalarına göre, özel eğitim veya sertifika alınması gereken işleri yapamazsınız. Örneğin: avukatlık, doktorluk, mali müşavirlik, diş hekimliği gibi.

Türkiye’de avukatlık, doktorluk, mali müşavirlik, diş hekimliği gibi özel sertifika gerektiren bir meslek sahibi iseniz, benzer sertifikayı İngiltere’den alarak bu işleri yapmanız mümkün olabilir.

————————————————————————————————————————

ANKARA ANLAŞMASIAnkara Anlaşması, 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkeleri ile Ankara`da imzalanmıştır. Ankara Anlaşması ile Türk vatandaşları İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda` da serbest çalışma hakkı kazanmışlardır.

Ankara Anlaşması serbest çalışma vize başvurusunu İngiltere`den yapmak için geçerli bir vizenizin olması ve yapmak istediğiniz ise uygun bir deneyim ve/veya eğitiminizin bulunması gerekmektedir. Ayrıca kişinin kendine özgü kabiliyet ve yetenekleri de dikkate alınmaktadır.

Ankara Anlaşması serbest çalışma vizesinde popüler meslek grupları, Organizatör Yöneticiliği, Medya İşletmeciliği, Gazeteci, Pazarlama, Reklamcılık, Web Tasarımcısı, Franchising, Tekstil, İthalat/İhracat, İnşaat, Seramikçilik, Çinicilik, El Sanatları, Araba Tamircisi, Mobilya Tamircisi, Motosiklet Tamircisi, Elektrikçi, Resim Öğretmeni, Türkçe Öğretmeni, Matematik Öğretmeni, Kuyumculuk, Gümüş Satıcılığı, Pazarcılık, Altın/Gümüş Tamircisi, Araba Boyama/Yıkama, Ayakkabı Satıcılığı, Ayakkabı Tamirciliği, Temizlikçi, Çilingir, Designer, İT Uzmanı, Bilgisayar Programcısı, Networking, Turizm Danışmanı, Bebek Bakıcılığı, Mankenlik, Müzisyen, Halıcılık, Musluk Tamircisi, Nalburiye, Marangozluk, Sanatçı, Hakem, Ressam, Dansçı, Finans Danışmanı ve Restaurant İşletmeciliği gibidir.

Ankara Anlaşması serbest çalışma vizeleri öncelikle 1 yıl verilir. Daha sonra kişinin 1 sene içindeki gerekli kayıtları (sigorta ve vergi dairesi, vs.), kazancı, işe bağlı yapması gerekenler ve muhasebe hesaplarına bağlı olarak vizenin bitmesine 28 gün kala 3 yıllık vizesi diye adlandırılan uzatma vizesine başvuru yapılır. Toplamda 1+3=4 seneyi tamamlamaya 28 gün kala sınırsız oturum vizesine başvuru yapılmaktadır. Böylelikle başvuru onaylandıktan sonra kişinin Birleşik Krallık ve Türkiye arasında bir daha vize başvuru yapmasına gerek kalmamaktadır.

Ankara Anlaşması serbest çalışma vizesine sahip kişi eğitim, sağlık, askerlik uzatımı ve aile daveti konularında müracaat yapabilmektedirler. Ayçica kişinin eşi ve çocukları da bu vizeden bağımlı olarak yararlanabilmektedirler.

Ankara Anlaşması serbest çalışma vizesiyle 4 yılı tamamlayanlar Birleşik Krallık`ta sınırsız oturum başvurusu yapma hakkına sahip olmaktadırlar. Ayrıca en az bir yılı sınırsız oturum vizesiyle tamamlayan kişiler, Britanya vatandaşlığı için başvurusu yapma hakkına sahip olurlar. Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlık seçme ve Britanya Pasaportuna başvurma hakları da bulunmaktadır.

Ankara Antlaşması vizesi, başvuru sahibine, İngiltere’de yaşama ve kendi işinde çalışma izni sağlar. Bunun gerçekleşmesi için, başvuru sahibinin, kendi namına herhangi bir işi yapıyor olması gerekir. Bu iş, herhangi bir ölçekte hatta seyyar pazarlamacılık, çocuk bakıcılığı, özel öğretmenlik veya temizlikçilik gibi çok küçük bir ölçekte dahi olabilir. Burada önemli olan, başvuru sahibinin kendi işini yapıyor ve bu işten kendine yetecek kadar para kazanıyor olmasıdır.

Avrupa Birliği’ne dâhil olana kadar Romanya ve Bulgaristan’dan on binlerce kişi, Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapmıştır. Aynı şekilde, İngiltere’de yasal bir vize ile bulunan binlerce Türk Vatandaşı da Ankara Anlaşması vizesi sayesinde kendi işlerini kurmuş, yüzlercesi de Ankara Antlaşması sayesinde süresiz oturum ve çalışma iznine kavuşmuştur.

—————————————————————————————————————————

ECAA-Ankara Anlaşması vizesinde, İngiltere’ye belirli miktarda bir sermaye transfer etmeniz şart değil. Ancak, kuracağınız işi karşılayacak ölçüde maddi birikiminiz olmalıdır.

Kuracağınız işe yetecek kadar sermaye hesaplaması yaparken, basit anlamda, aynı işi Türkiye’de kurduğunuzu düşünüp ne kadar para ile bu işe başlayabileceğinizi hesaplayın. Bunun üzerine, İngiltere’de para kazanmaya başlayana kadar (genelde ilk 2 ay) kendi zorunlu ihtiyaçlarınız için 2000 sterlin para eklemelisiniz. Bu şekilde elde ettiğiniz rakam, İngiltere’de iş kurmak için ihtiyacınız olan minimum para miktarını bildirir

ÖRNEK: ÇOCUK BAKICISI ve TEMİZLİKÇİ

Çocuk bakıcılığı konusunda tecrübeniz var. İngiltere’de, çocuk bakıcısı olmak ve evlerde temizlik işleri yapmak istiyorsunuz. Barınacak bir oda kiraladınız. Çocuklu aileleri ve evlerine temizlikçi almak isteyenleri gazete ilanları ve internetten bulmayı hedefliyorsunuz. Bu durumda size, sadece kartvizit ve reklam vermek için bir miktar sermaye gerekecektir.

MALZEME           £ – İngiliz Sterlini               TL Karşılık

Kartvizit               £100.00 421.70 TL

Reklam ve Tanıtım          £250.00 1,054.25 TL

ARA TOPLAM    £ 400.00               1,686.80 TL

İşinizden Yeterli Para Kazanana Kadar

2 Aylık Kişisel İhtiyaçlarınız          £2000.00              8,434.00 TL

GEREKEN SERMAYENİZ £ 2,400.00

10,120.80 TL

1 İngiliz Sterlini = 4.217 TL (2/14/2016 tarihli kura göre)

ÖRNEK: WEB TASARIM UZMANI

İngiltere’de, barınmanız için bir oda kiraladınız. Web tasarımı işi yapmak istiyorsunuz. Kiraladığınız odadan işinizi yapmayı planlıyor ve işlerinizi de internet üzerinden bulduğunuz müşterilerle gerçekleştireceksiniz. Yani, ofis kiralamadan bu işi yapmak istiyorsunuz.Bu durumda size, bir bilgisayar, internet bağlantısı, web sitenizi barındıran bir “hosting” hesabı, kartvizit, antetli kağıt gibi bazı kırtasiye malzemeleri ve işe başlamak için bazı yasal ödemeler gerekecektir.

MALZEME           £ – İngiliz Sterlini               TL Karşılık

Bilgisayar veya Laptop   £400.00 1,686.80 TL

Internet Bağlantısı (2 ay)             £30.00   126.51 TL

Telefon Hattı ve Kirası (2 ay)      £30.00   126.51 TL

Ofis Kirası (Kendi kaldığınız oda kirası)   £0.00     0 TL

Web Hosting (1 Yıl)         £40.00   168.68 TL

Kırtasiye              £100.00 421.70 TL

Reklam ve Tanıtım          £250.00 1,054.25 TL

Şirket Kuruluşu £200.00 843.40 TL

Elektrik, su, aidat, muhasebe gibi diğer kalemler             £400.00 1,686.80 TL

ARA TOPLAM    £ 1450.00             6,114.65 TL

İşinizden Yeterli Para Kazanana Kadar

2 Aylık Kişisel İhtiyaçlarınız          £2000.00              8,434.00 TL

GEREKEN SERMAYENİZ £ 3,450.00

14,548.65 TL

1 İngiliz Sterlini = 4.217 TL (2/14/2016 tarihli kura göre)

ÖRNEK: PEDICAP SÜRÜCÜSÜ

İngiltere’de, barınmanız için bir oda kiraladınız. Londra’da bisiklet taksi (Pedicap) işi yapmak ve Pedicap’i satın almadan kiralayarak çalışmak istiyorsunuz. Bu durumda size sadece bir pedicap gerekecektir.

MALZEME           £ – İngiliz Sterlini               TL Karşılık

2 aylık pedicap kirası      £180.00 759.06 TL

Muhasebe ve diğer kalemler     £250.00 1,054.25 TL

ARA TOPLAM    £ 430.00               1,813.31 TL

İşinizden Yeterli Para Kazanana Kadar

2 Aylık Kişisel İhtiyaçlarınız          £2000.00              8,434.00 TL

GEREKEN SERMAYENİZ £ 2,430.00

10,247.31 TL

1 İngiliz Sterlini = 4.217 TL (2/14/2016 tarihli kura göre)

————————————————————————————————————————–

  • ANKARA ANLAŞMASI İŞÇİ VİZELERİ

Ankara Anlaşması işçi vizesi, Ankara Anlaşması hukuki kriterleri altında işçi olarak çalışma vizesidir. Türkiye Avrupa Birliği Komisyonun 1/80 kararına göre, Birleşik Krallık`ta iş gücüne dahil olan, istihdam edilen her Türk vatandaşı en az 12 ay aynı işveren altında çalışmış ise bu vizeye başvurma hakkına sahip olmaktadırlar.

Ankara Anlaşması işçi vizeleri öncelikle kişinin çalıştığı işveren üzerinden en az 12 ayı, 3 yıla tamamlamak suretiyle verilir. Örneğin 12 ay çalışan bir kişiye 24 aylık bir vize verilecektir. Toplam 3 yılı aynı işveren üzerinden tamamlayan kişi, vizesinin bitimine 28 gün kala yeni bir başvuru yapılarak 1 senelik yeni bir vize alacaktır. Bu vizenin en büyük özelliği aynı sektörde veya meslekte farklı bir işverenle çalışma kolaylığı sunmasıdır. Bu vizenin de bitmesine 28 gün kala 3 yıllık yeni bir başvuru yapılacaktır. Bu vizenin özelliği de meslek veya sektörün dışında işverenini de değiştirme kolaylığıdır. Bu vizenin de bitimine 28 gün kala aynı şartlarda yeniden 3 yıllık vize başvurusu yapılacaktır.

Ankara Anlaşması işçi vizesine sahip kişi eğitim, sağlık, askerlik uzatımı ve aile daveti konularında müracaat yapabilmektedirler. Ayrıca kişinin eşi ve çocukları da bu vizeden bağımlı olarak yararlanabilmektedirler.

Ankara Anlaşması işçi vizesiyle 10 yılı tamamlayanlar Birleşik Krallık`ta sınırsız oturum başvurusu yapma hakkına sahip olmaktadırlar. Bununla beraber en az bir yılı sınırsız oturum vizesiyle tamamlayan kişiler, Britanya vatandaşlığı için başvurusu yapma hakkına sahip olurlar. Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlık seçme ve Britanya Pasaportuna başvurma hakları bulunmaktadır.

  • ANKARA ANLAŞMASI BAĞIMLI VİZELERİ

Ankara Anlaşması işçi veya serbest çalışma vizesine sahip olan kişilerin eşlerinin ve 18 yaş altı çocuklarının başvurduğu bir vize türüdür. Bağımlı vizesi başvuruları ana başvurunla beraber yada ayrı yapılabilmektedir. Bağımlılar ana başvuru sahibi kadar vize almaktadırlar fakat çalışma haklarında bir sınırlama söz konusu değildir. Ayrıca bağımlı vizesine sahip çocuklar Britanya da okullarına devam edebilmelerinde bir sorun bulunmamaktadır.

————————————————————————————————————————-

(ECAA) Ankara Anlaşması Vize Süresi

ECAA vize başvurunuz olumlu sonuçlandığında normal koşullarda size 1 yıl süreli vize verilir. Bu 1 yılın sonunda işinizi kurup kendinize yetecek kadar para kazanmaya başladığınızı veya başlayabileceğinizi gösterdiğinizde vize süreniz; normal koşullarda, 3 yıl süreyle daha uzatılır.

Bu süreler normal koşullarda vize sahibine verilen sürelerdir. Ancak bazı durumlarda, örneğin ilk başvurunuzda iş kurabileceğiniz inandırıcı olmaz ise, 1 yıl yerine 2 aylık deneme vizesi verilebilir. Bu 2 ay sonunda iş kurmadaki girişimlerinize bakılır ve olumlu ilerleme yapmanız durumunda vizeniz 1 yıla tamamlanır.

Aynı şekilde, 1. yıl sonunda, yeterli ilerleme yapmamış iseniz, normalde verilen 3 yıllık ek vize süresi yerine 1 yıllık geçici vize verilip, işinizde ilerleme yapmanız istenebilir.

Toplam 4 yıl vizeli kalışınız sonunda, ILR-Indefinite Leave to Remain olarak bilinen süresiz oturum iznine başvurabilirsiniz. Bu izni aldığınızda, İngiltere’de her tür vize kısıtlamanızdan muaf tutulursunuz. Bir başka ifadeyle, ECAA vizesi sahiplerine uygulanan, sadece kendi işinde çalışma koşulu ortadan kalkar. ILR- Süresiz oturum izni ile, istediğiniz işte ve işveren yanında eleman olarak çalışma hakkınız olur ve İngiltere’de hiç bir kısıtlama olmaksızın süresiz olarak kalabilirsiniz.

Şu an geçerli vatandaşlık kanununa göre, ILR-Süresiz Oturum İzni’ni aldıktan en erken 1 yıl sonra İngiltere vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

————————————————————————————————————————–

Bu anlaşma neden sadece İngiltere’de uygulanıyor?

Aslında diğer Avrupa ülkelerinde pek fazla uygulanmayışının sebebi, fazla bilinmemesi. Bu anlaşma ile Türkler, Almanya, Fransa ya da başka bir Avrupa ülkesinde de oturum izni alabilir. Anlaşmanın diğer Avrupa ülkelerinde uygulanmaması, Avrupalı Türklerin bu bilgiye sahip olmamalarından kaynaklanıyor.

-Peki, İngiltere’de nasıl bu kadar yaygın hâle geldi?

Ankara Anlaşması’nın geçmişi İngiltere’de de çok eski değil. İngiltere’deki geçmişi, en fazla on yedi on sekiz senedir. Çünkü ben üniversite öğrencisiyken Türkiye’den gelenler ‘iltica’ ederek oturum izni alıyordu. Ankara Anlaşması ile ilgili kimsenin bir bilgisi yoktu. Ankara Anlaşması ilk kez Mehmet Darı davası ile duyuldu. O dönemde İngiltere’de Türk medyası da yoktu. Şimdi Zaman gazetesi, Haber, Olay gibi pek çok gazete var. Yazılı medya ve internet sitelerinden herkes bilgiye kolayca erişebiliyor. On yedi on sekiz sene önce bu ülkeye gelen vatandaşlar, İngiltere’de  kalabilmelerinin sadece ‘iltica’ ile mümkün olacağını sanıyorlardı.

——————————————————————————————————————————–

Örnek Dava:

Mehmet Darı davası neydi?

Mehmet Darı, kaçak yollarla İngiltere’ye gelmiş, kendi iş yerini açmış ve çok da başarılı olmuş bir işadamıydı. Mehmet Bey, Ankara Anlaşması’na başvurdu ama ret cevabı geldi. “Ülkeye yasal yollarla gelip iş yerinizi kurmadınız. Yasal yollarla giriş yapıp, yasal yollarla iş yerinizi açsaydınız, bu anlaşmadan faydalanabilirdiniz.” deniyordu. Bu diğer tüm Türk vatandaşları için anahtar kelime oldu. O dava kazanıldıktan sonra bu anlaşmaya büyük bir rağbet oldu. Mehmet Bey’in davasını Strazburg İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürüldü.

Kararı inceleyen hâkim, “Ankara Anlaşması’nda herhangi bir şekilde İngiltere’ye yasal yollarla girmenin zorunlu olduğu belirtilmiyor.” kararını verdi. “Bu ülkede iş yapın, verginizi ödeyin.” deniliyordu. Mahkemeyi kazanıldı. Tabii olay her yerde duyulmaya başlandı. Çünkü büyük bir davaydı. İnsanlar Ankara Anlaşması’nın işlevselliğinin farkına vardı. Mehmet Bey’e verilen cevaptaki ‘Yasal olarak gelseydin’ cümlesi çok büyütüldü. Doğal olarak Türkiyeli göçmenler arasında iltica etmek yerine Ankara Anlaşması’na başvurular başladı. Yasal olarak İngiltere’ye gelen müvekiller bu tarihten sonra Ankara Anlaşması’na başvurarak vize almaya başladılar.

——————————————————————————————————————————

-Peki Ankara Anlaşması’na başvuranların sayısında artış var mı?

Türkiye’deki politik atmosferden dolayı müvekkil sayısı son bir iki yılda yüzde yüz arttı. Türkiye’deki siyasi durumlar herkesi bunaltmış durumda. Haksız tutuklamalar, yargılamalar, adaletsizlikler, adam kayırmalar vatandaşları yıldırmış. Bundan dolayı çok yüksek bir talep var. Başvuranların hepsi evli aileler. Çocuklarını da getirmek istiyorlar. Hepsinin  söylediği şey ise;  ‘Türkiye’de çocuklarımızın geleceği ve eğitimi hakkında endişeliyiz’ ya da ‘Artık bu ülkede yaşamak istemiyoruz. Her şey normale dönünceye kadar başka bir ülkede yaşamak istiyoruz’ şeklinde oluyor.

—————————————————————————————————————————–

Başvuru şartları nelerdir?

Ankara Anlaşması üzerinden vize başvurusu yapabilmek için Türk vatandaşı olmak, İngiltere’de iş kurma niyetinde olmak, kurulacak iş için yeterli finansmana sahip olduğunu belgelemek yeterli. (İngiltere’de şirket kurmak için ofis zorunlu değil. Şahıslar ofisleri olmadan da iş kurabiliyor.) Önemli olan yıl sonu kestiği faturaları Home Ofis’e (İçişleri Bakanlığı’nda) etraflıca beyan etmesidir. Zira kesilen fatura miktarına göre vergi ödeniyor. Genelde vatandaşlar burada sıkıntı yaşıyor. Yaptığı işi belgeleyebilmesi için faturalar önemli. Ankara Anlaşması’na her meslek dalından başvuru yapılabiliyor. Örneğin; terzi, tasarımcı, doktor, cam silici (en kolay vize alma yöntemlerinden biri), psikiyatrist, bankacı, finansçı, turist rehberi, gazeteci, madenci, tarım işçisi, avukat, müzisyen gibi aklınıza gelebilecek her meslek grubu bu anlaşmayla İngiltere’de oturum alabilir. Beş yıl kalıp çalışırlarsa da vatandaşlık hakkına sahip oluyorlar.

——————————————————————————————————————————–

-Ankara Anlaşması vasıtasıyla başvuru yapan herkes oturum alabiliyor mu?

Bazı muhasebe şirketleri vatandaşları suiistimal ediyor. Yanlış muhasebeci ya da yanlış bilgi vatandaşları mağdur edebiliyor. Bu yüzden bazı vize uzatma başvurularında ret alabiliyorlar. Ankara Anlaşması’nın temel şartı finansal durumunuzu ve eğitim seviyenizi ispat etmenizdir. Çok zor bir başvuru değil. Ancak en çok yaşanan sorunlar, finansal durumun ve eğitim seviyesinin gösterilemeyişi. Çalışılan muhasebeciler düzgün bir iş planı hazırlamamış, kişinin tecrübe ve potansiyelini yansıtamamışsa, kopyala yapıştır bir dosya hazırlamışlarsa bu başvurunun reddedilmesine sebep olabilir. Çünkü Home Office, başvuru sahibinin işini ciddiye almadığını düşünebilir.

————————————————————————————————————————

-Beş yıl sonra vatandaşlık alınabiliyor mu?

Örneğin Hasan Mutlu buraya turist olarak gelmiş. Sonra iş kurmak için bir arkadaşıyla ortak oluyor ve Ankara Anlaşması’na başvurarak oturum alıyor. Şu an sekizinci yılını dolduran Mutlu, İngiliz vatandaşlığını da almış. Leyla Hanım ise temizlikçi olarak başvurmuş. O da şu an süresiz oturum almış. Seneye vatandaş olacak. Mevlüde Hanım din kültürü öğretmeni olarak bu anlaşmaya başvuranlardan. Beşinci yılını doldurmuş ve vatandaşlığını almış. Çocuklu ailelerin çocukları ebeveynler süresiz oturum aldıktan sonra doğmuşsa doğrudan İngiliz vatandaşı oluyorlar. Şeker ailesi, henüz başvurup oturum almayı bekleyen bir aile. İki çocukları olan aile bundan böyle İngiltere’de hayatını sürdürecek. Bazen eşler ayrı başvurabiliyor. Bu oturum vizesi almayı da kolaylaştırıyor. Ankara Anlaşması’na bağlı olarak oturum vizesi alanlar sağlık imkânlarından ücretsiz istifade edebiliyor.

———————————————————————————————————————

Semira Dilgil kimdir?

Semira Dilgil İngiltere’de avukatlık yapıyor. 15 yıldır göçmenler ve vatandaşlık alanında çalışan Dilgil, çok erken yaşta, işe tercümanlıkla  başlamış. Daha sonra hukuk fakültesini bitirip İngiltere’nin hatırı sayılır büyük hukuk firmalarında çalışmış. En nihayetinde kendi hukuk firmasını kuran Dilgil, Türkiye’deki İngiliz Konsolosluğu’nun, Ankara Anlaşması’na başvurmak isteyenlere önerdiği beş avukattan biri. Dilgil, hem Türkiye’de hem de İngiltere’de geniş bir müvekkil kitlesine sahip.

——————————————————————————————————————————-

Ankara Anlaşması’nı Türkiye Boyacı Ali ile duydu…

Türk işadamlarına yatırım ve vizede büyük engeller çıkaran AB’nin duvarını ayakkabı boyacısı Ali Kalkan deldi. Kalkan, mahkeme kararı alıp 500 sterlin sermayeyle iş kurdu

Milyonlarca dolarlık yatırımları vize kuyruğunda bekleten Avrupa’nın işkencesine ayakkabı boyacısı son verdi. Ankara Anlaşması’na dayanarak İngiltere’de 500 sterlin (bin 375 TL) sermayeyle ayakkabı boyacılığı şirketi kurmak isteyen Kalkan’ın başvurusu mahkeme kararıyla kabul edildi. İngiliz yargısının kararı emsal teşkil edecek.

mail longvize E-mail
[email protected]
whatsapp longvize WhatsApp Hattı
0553 716 03 25
Long Vize Çağrı Merkezi Mobil Hat
0553 716 03 25
longvize çalışma saatleri Pazartesi – Pazar
08:30 – 00:00
İletişim

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu