Skip to content

Avustralya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Avustralya ilginç bir şekilde Türkiye Cumhuriyetinden gelecek olan ziyaretçilerin hepsinden vize talep etmektedir. (Diplomatik pasaportlular dahil.) Dünya’nın birçok ülkesinde en azından Diplomatik pasaport sahiplerinden vize istenmediği bilinirken Avustralya’nın bu uygulaması sıra dışı bir uygulama olarak göze çarpmaktadır. Bu bağlamda Avustralya’nın vize işlemlerinin diğerlerine göre farklılıklar ihtiva edeceği açıktır.

Avustralya Vizesi Hakkında Genel Bilgi Avustralya’nın bu değişik vize rejimi uygulamasının iki ülke arasındaki herhangi bir sorunla ilgisi yoktur. Zira iki ülke I. Dünya Savaşı sırasında Büyük Krallığın Anzak orduları kurmasıyla Çanakkale’de karşı karşıya gelmiştir. Bu savaş esnasında Anzakların İngilizler tarafından toplama paralı askerler olarak Türkiye’ye geldiği bilinirken Avustralya halkı günümüzde Çanakkale Savaşını tarihlerindeki talihsiz bir olay olarak görürler ve Türkiye ile bu konuda ortak acıyı paylaşırlar. Her yıl 24-35 Nisan tarihlerinde Avustralya’dan gelen ziyaretçilerin çoğunlukta olduğu büyük Anma Törenleri gerçekleştirilir. 

Avustralya Vizesi Hakkında Genel Bilgi Avustralyalılar hem Türk hem Anzak askerlerinin yasını tutarlar ve bu konuda iki tarafında suçsuz olduğunu bilirler. Bu nedenle Avustralya ile Türkiye arasında İngiliz Ordusunun uygulamaları sonucu oluşan savaş anındaki çatışmalar hariç bir düşmanlık olmamıştır. Avustralya’dan Türkiye’ye savaşmaya gelen askerlerin kimlerle savaşacaklarından bile haberi olmadığından bugün iki ülke de bu olayın acısını ortaklaşa paylaşır ve tamamen dostane ilişkiler içindelerdir. O nedenle Avustralya vizesi rejimi uygulamasının bir siyasal düşmanlıkla ilgisi yoktur.  Avustralya’nın vize rejimi gibi gümrüklerinde de çok sıkı ve değişik kurallar olduğu bilinmektedir.

mail longvize E-mail
[email protected]
whatsapp longvize WhatsApp Hattı
0553 716 03 25
Long Vize Çağrı Merkezi Mobil Hat
0553 716 03 25
longvize çalışma saatleri Pazartesi – Pazar
08:30 – 00:00
İletişim

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu