Skip to content

İDATA İtalya Vize İşlemleri

İDATA İtalya Vize İşlemleri İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri resmi olarak yetki verilmiş tek kurumdur. 90 günü aşmayacak şekilde yapılacak olan kısa süreli seyahatler için alınması gereken İtalya Schengen vize işlemleri için şahsen başvuru kabul etmeyen İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri için aracı olarak gördüğü İDATA İtalya vize işlemleri için başvuru almak, yapmak ve randevu vermekle yükümlüdür.

İDATA İtalya Vize İşlemleri için seyahate 90 günden fazla olan tarihlerde yapılacak başvurular kabul edilmemektedir. Schengen vize yönetmeliğine göre Schengen vizesi için hangi ülke üzerinden başvuru yapılacaksa ya da en fazla hangi Schengen ülkesinde kalınacaksa ilk girişler de aynı şekilde olmak zorundadır. Yani İtalya Schengen vize işlemleri için başvuru yapan ve bu şekilde alınan İtalya Schengen vizesi ile ilk giriş İtalya üzerinden yapılmak koşulu ile diğer Schengen ülkelerinde de seyahat edebilme haklarına sahiptirler. İDATA İtalya Vize İşlemleri de tüm vize işlemleri başvurularını kabul eden yasal bir kurumdur.

İDATA İtalya Vize İşlemleri başvurusu sırasında gerekli evraklardan oluşan dosyanın eksiksiz olup olmadığının kontrolü, biyometrik bilgi beyanı olan 10 parmak izinin alımı ve gerekli olan eksiklerin kapatılmasında ek hizmetleri ile vize işlemleri için hizmet vermektedir. İDATA İtalya Vize İşlemleri sonrasında yapılan İtalya Schengen vizesi başvurularının İDATA İtalya Vize İşlemleri web sitesi üzerinden takip edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca İDATA İtalya Vize İşlemleri sonrasında pasaportun başvuru sahibine teslim edilmesi ya da kargo ile yollanması konusunda da hizmet vermektedir.

Vize İşlemleri İtalya
İtalya Vize İşlemleri

İdata İtalya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

VFS Global/iData İtalya vize işlemleri sırasında genel olarak aynı süreçler işlemektedir. İtalya Devleti tarafından iki firmaya da aynı yetkiler verildiğinden bu firmalardan kendinize en uygun gördüğünüzden vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. VFS Global ve iData İtalya vizesi esnasında sizden daha önceden eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlamış olduğunuz başvuru dosyanızı teslim alarak gerekli ön incelemeleri yapmakla görevlendirilmiş iki firmadır. VFS Global ve iData firmalarının vize başvurusu esnasında sizden biometrik verilerinizi alma hakları vardır.

Daha önceden bir Schengen üye ülkesine vize başvurusunda bulunurken parmak izi vermiş olsanız bile bazı istisna durumlarda iData veya VFS Global İtalya vize başvuru merkezlerine parmak izi için davet edilebilirsiniz. Başvuru sahibini tekrar parmak izi için davet etme yetkisi İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde olup iData veya VFS global vize başvuru yardımcı şirketlerinin böyle bir yetkisi yoktur. VFS Global ve iData İtalya vize başvuru merkezleri topladıkları her veriyi İtalya Devleti’nden aldıkları yetkiyle İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliğine teslim etmek amacıyla toplar.

VFS Global ve iData firmalarının başvuru sahiplerinden vize harcı ve başvuru ücretlerini tahsil etme yetkileri bulunmaktadır. Ayrıca VFS Global ve iData vize başvuru merkezlerinde bu ücretlere ek olarak ödeyip seçebileceğiniz bazı ek servisler mevcuttur. VIP servisi , kurye ile pasaportunuzu adrese teslim etme servisi bunlardan bazılarıdır. VFS Global ve iData İtalya vize başvuru merkezlerinde alacağınız ekstra hizmetlerin İtalya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde yürütülecek olan vize işlemlerinize herhangi bir etkisi söz konusu değildir.

mail longvize E-mail
[email protected]
whatsapp longvize WhatsApp Hattı
0553 716 03 25
Long Vize Çağrı Merkezi Mobil Hat
0553 716 03 25
longvize çalışma saatleri Pazartesi – Pazar
08:30 – 00:00
İletişim

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu