Skip to content

Bahreyn Hakkında Genel Bilgiler 2022

Bahreyn Hakkında Genel Bilgiler 2022; Bir ada ülkesi olarak bilinen Bahreyn’in resmi adı Bahreyn Krallığı’dır. Aslında bu ülke bir adadan değil üç adadan oluşmaktadır. Bu adalardan en büyük olanı Bahreyn adasıdır. Ülkenin en bilinen baş şehri ise Manama’dır. Diğer adaların isimleri ise Muharrak ve Sitra olarak bilinmektedir. Bu adaların kıyı bölümleri gemilerin rahatça yanaşabilmesi için geliştirilmiştir. Adaların çok yüksek olmadığı da bilinen bir gerçektir. En yüksek yer 137 metre ile bir tepedir. Bu krallığın güneydoğu tarafında Katar ülkesi yer almaktadır. Batı tarafında ise Suudi Arabistan bulunmaktadır.

Bahreyn kelime kökeni Arapça’ya dayanmaktadır ve anlamı “iki deniz arasında” ‘dır. Bu ada ülkesi Suudi Arabistan’a Kral Fahd Geçidi ile bağlanmıştır. Hızla gelişmekte olan bu ülke eski zamanlarda da sıklıkla kullanılmıştır. Bu bölgede geçmişte Asur, Pers, Babil, Yunan ve Arap medeniyetleri hüküm sürmüştür. Bu yüzden birçok medeniyetin izleri bu ada ülkesinde görülmektedir. Yine tarihte bu bölgeye sahip olan Portekizliler hakimiyeti Osmanlılara kaptırmış, bunun ardından ise İranlılarla Araplar bu bölgede hakimiyet kurmuştur.

1971 yılında ise bağımsızlığını kazanmıştır. Bağımsızlığını ise Birleşik Krallık’tan almıştır. Bahreyn ekonomisine göz gezdirildiğinde ise 2006 senesinde Arap dünyasında çok hızlı büyüdüğünden en hızlı büyüyen ekonomi olarak seçilmişti. Bu durumda hızla gelişen bir ülke olduğunu göstermektedir. 2008 yılında ekonomi alanında bir gelişme daha yaşayarak en hızlı büyüyen finans merkezi olarak anılmıştır.

Bahreyn’de Gezilecek Turistik Yerler

Manama

Bahreyn’in baş şehri olarak bilinen Manama, ülkeye ilk gidişte görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehri gezdiğinizde devasa gökdelenlerin çekiciliklerine kapılmamanız mümkün değildir. Bunun yanında şehir birçok aktar ve halıcılarla donatılmıştır. Bölgede daha önce hüküm süren Portekiz ve Pers medeniyetinin izlerini taşıyan müze bulunmaktadır. Bahreyn Ulusal Müzesi mutlaka ziyaret edilmelidir.

Riffa

Önceleri Manama içinde bulunan Riffa aslında bu ülkenin kalbi konumundadır. Geçmişi bolca barındıran bu şehirde birçok antika yapılar görmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca Ortadoğu’da çok bilinen ünlü golf sahası da bu bölgede yer almaktadır.

Juffair

Bu şehir lüks daireleri ile bilinmektedir. Ayrıca şehri yine uzun kuleler kaplamaktadır.

Amwaj Adası

Bu şehir birçok kişi tarafından Manama’nın uzantısı olarak kabul edilse de aslında şehir kendi başına bir mucize yaratır. Bölgede oldukça lüks restoranlar ve konaklama merkezleri bulunmaktadır.

Muharraq

Tarihi Yunanlılara kadar dayanan bu şehir ticaret merkezi olarak bilinmektedir ve Dilmun Medeniyeti’ne ev sahipliği yapmıştır. Nargile ve nane çayı içilebilecek birçok kafe bulunmaktadır. Bu Orta Doğu’nun kültürüdür.

Hawar Adaları

Oldukça kurak olan bu dalar Bahreyn’in en güney ucunda yer almaktadır. Kurak olduklarından çok fazla gelişememiş ve yerleşmeye açılamamıştır. Bu adalarda kuşlar izlenmekte ve Socotra karabatakları gözlemlenmektedir.

Isa

Birçok farklı el santlarını barındıran bu şehir bembeyaz villalardan ve lüks evlerden oluşmaktadır. Ayrıca yerel halk ile iletişim kurmanın en kolay yeridir.

Vizesi Bahreyn
Bahreyn Vizesi

Bahreyn Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Bahreyn Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Ülkede bolca geleneksel lezzetler bulunmakta ve bu durum tarihi de yaşamanıza imkan vermektedir. Başta biraz zorlayıcı görünse de alışmak kısa sürmektedir.

Falafel

Kökeni Filistin ve İsrail’e dayanan Falafel, Ortadoğu bölgesinde vazgeçilmez bir yemektir. Bu yüzden elbette ki Bahreyn’e gidildiğinde denenmesi gerekir. Hemen hemen bütün restoranlarda bulabileceğiniz bu yemek temelde nohuttan oluşmaktadır.

Gahwa

Bahreyn’nin yine geleneksel yönlerinden biri olan Gahwa, aslında sert bir kahve türüdür. Dolayısıyla kahve sevenler için vazgeçilmez bir tür olduğunu söylemek mümkündür. Yöre halkı bu kahveyi akşam ve öğlen yemeklerinden sonra çok fazla tüketmektedir. Ayrıca bu kahvenin ülkedeki sunumu da oldukça hoştur.

Kebab

Gayet iyi bildiğimiz kebab bu ülkede de sıklıkla tüketiliyor. Türk kebablarına da oldukça benzediğini söyleyebiliriz. Yine tavuk ve dana eti mangalda güzelce pişiriliyor ve buna soğan, biber, domates karışımları eşlik ediyor. Dolayısıyla rahatlıkla yenilebilecek bir yemek. Bu sunumlara çoğu zaman pilavında eşlik etmesi tam Türk damak zevkine uygun oluyor.

Machboos

Bahreyn ülkesini en güzel şekilde simgeleyen yemeklerden biri olan Machboos; et, sebze ve pirinç karışımdan oluşuyor. Akşam yemeklerini süsleyen Machboos’un esas doğuş yeri ise Yemen olarak gösteriliyor.

Muhammar

Bahreyn’de yemek için farklı bir lezzet deneme arayışındaysanız Muhammar tam size göredir. Bu bizim Karadeniz lezzetlerine yakın olsa da birçok farklılığı bulunan pilav üstü balık şeklinde sunulan bir yemektir. Öğlen yemeğinizde bu yemeği tercih edebilirsiniz.

Roti

Hindistan kökenli bir ekmek türü olan Roti, Bahreyn ülkesinde yemek arayışında olanlar için oldukça lezzetli bir türdür. Fırınlardan kolayca alınabileceği gibi herhangi bir lokantada da bulup yiyebilmeniz mümkündür.

Samosa

Asya ülkelerinin oldukça sevdiği bir börek türü olan Samosa, içi bolca malzeme doludur. Böreğin kızartılması ayrı bir lezzet verilmektedir.

Bahreyn Ve Türkiye’deki Bahreyn Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Bahreyn ülkesine gitmek için konsolosluk ve büyükelçiliklere başvuru yapmak gerekir.

Bahreyn Ankara Büyükelçiliği

Bahreyn’in Ankara’da bir büyükelçiliği bulunmaktadır. Adresi: İlkbahar Mahallesi 606 Sok. Oran Sitesi No: 19 Çankaya/ Ankara

Bahreyn İstanbul Fahri Konsolosluğu

Bahreyn’in İstanbul’da bir fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Tüm vatandaşlar bu fahri konsolosluğa başvuru yaparak Bahreyn’e yolculuk etme şansını bulmaktadır. Bunun için adres ise şöyledir: Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:36 Altunizade/İstanbul. Posta Kodu ise 34398’dir.

Bahreyn’deki Türk Büyükelçiliği

Bahreyn’de bulunan Türk vatandaşların yolculuk etmelerine yardımcı olmak adına bir Türk büyükelçiliği bulunmaktadır. Bu büyükelçiliğin adresi de şöyledir: Turkish Embassy in Manama, Bahrain Building 81, Road 1702, Block 317 Diplomatic Area P.O. Box 10821 Manama Bahrain. Bu adresin İngilizce ifade edilmesi Dünya dili olduğu içindir.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu