Skip to content

Belçika Hakkında Genel Bilgiler 2022

Belçika Hakkında Genel Bilgiler 2022; Belçika, Batı Avrupa’da yer alan ülkelerden birisidir. Avrupa Birliği üyesi olmasının yanı sıra NATO’nun da uluslararası organizasyonlarda merkez ülkelerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Tarih öncesinde Kelt kabilelerin yönetmekte olduğu Belçika Milattan Önce 1. Yüzyılda Romalıların bölgede yer alan yerli kabileleri mağlup etmesinin ardından Galilia Belgica adlı şehir kurulmasıyla tarihteki yerini almıştır.

Orta çağ döneminde derebeyliklere bölünmeden önce Roma İmparatorluğu’na bağlı olan yerleşim yeri, Fransa ve Alman İmparatorluğu arasında da bölünmüştür. 15. Yüzyılda ise Habsburglar’ın eline geçen Belçika, 18. Yüzyılda Fransızların işgaline uğramıştır. Fakat Napolyon Bonapart’ın 1815 yılında aldığı yenilginin ardından, Fransa’ya karşı tampon bölge oluşturmak amacıyla Hollanda Birleşik Krallığı’na sığınmıştır.

Hollanda’dan 21 Temmuz 1831 tarihinde ayrılan Belçika, bağımsızlığını duyurmuş ve meşruti monarşi yönetime geçiş yapmıştır. NATO’nun kurucu ülkeleri arasında yer alan Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’la beraber Benelüks grup devletlerini de kurmuştur.

Resmi dili Felemenkçe olan Belçika’da ayrıca Fransızca ve Almanca dilleri de konuşulmaktadır. Günümüzde Federal Parlamenter monarşi ile yönetilen ülke sahip olduğu derin tarihiyle de dikkat çeken Avrupa ülkelerinden birisidir.

Belçika Gezilecek Turistik Yerleri

Belçika Gezilecek Turistik Yerleri; Avrupa’nın merak edilen ülkeleri arasında yer alan Belçika, özellikle başkenti Brüksel her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin tarihi geçmişi nedeniyle de gezilecek çok farklı yeri söz konusudur.

Brüksel;

Ülkenin başkenti Brüksel, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Grand Place’e ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Brüksel Kraliyet Sarayı, Manneken Pis, Atomium, Belçika Karikatür Müzesi, Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi gibi çok sayıda müze de Brüksel’de yer almaktadır. Sanatsal ve kültürel gezilere doyamayacağınız Brüksel’de, Horta Müzesi, Şehir Müzesi, Müzik Enstrümanları Müzesi gibi turistik yerler de bulunmaktadır.

Brugge;

Ülkenin kuzeyinde kalan Brugge şehri, Flaman bölgesinin de en özel şehirlerinden birisi olmaktadır. Sahip olduğu sanatsal geçmişi ile turistiklerin en önemli rotalarından biri olan bu şehirde görülmesi gereken çok fazla yer de vardır. Özellikle de Brugge Çan Kulesi, Burg Meydanı, Kutsal Kan Bazilikası, Kanallar, Grote Markt, Eski St John Hastanesi, Minnewaterpark, Aziz Salvator Katedrali bunlardan bazılarıdır.

Ghent;

Belçika’nın Flanders Bölgesi’nde yer alan Ghent şehri, Avrupa’nın en zengin şehirleri arasında yer almaktadır. Şehirde Aziz Bavo Katedrali, Market Meydanı, Aziz Michiel Kilisesi, Aziz Michiel Köprüsü, Gent Çan Kulesi, Aziz James Kilisesi gibi önemli tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Ayrıca Tasarım Müzesi de Gent’te görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Anvers;

Belçika’nın derin tarihini barındıran şehirlerden birisi de Anvers şehridir. Şehirde yer alan Meryem Ana Katedrali’nde Rubens eserleri sergilenmektedir. Şehre gelen herkesin Rubens’in Evi’ne gitmesi mutlaka tavsiye edilmektedir. Ayrıca şehrin mirasını yansıtan Museumaan de Stroom da yine Anvers’te ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Anvers’te 1843 yılında kurulan Antwerpen hayvanat bahçesi de özellikle çocuklu ailelerin keyifle gezdiği yerler arasındadır. Şehirde yer alan Antwerp Belediye Binası ve Anvers Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi de mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerdendir.

Leuven;

Belçika’nın Leuven kentinde TownHall, Groot Beginjhof, Leuven Tren İstasyonu gibi turistik yerler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra şehirde Botanical Garden Kruidtuin ve University Library &Bell Tower de turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

Vizesi Belçika
Belçika Vizesi

Belçika’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Boulettes

Köfte yemeği çeşitlerinden olan boulettes, Belçika’nın başlıca yöresel yemekleri arasında gelmektedir. Ülkeye özgü domates sosuyla hazırlanan bu yemeği her restoranda tadabilmek mümkündür.

Caricoles

Belçika’nın özellikle Brüksel ve Brugge kentlerinde sıklıkla karşılaşılan sokak lezzetlerinden birisi de caricoles olmaktadır. Deniz salyangozundan yapılan bu yemek, baharatlı bir sos eşliğinde servis edilmektedir. Ayrıca sandviç arasında da sıkça tüketilmektedir.

Brüksel Lahanası

Belçika’da mutlaka tadına bakılması gereken lezzetlerden birisi de Brüksel lahanası olmaktadır. Başlıca yöresel lezzetlerden biri olan bu yemek, kaz yağında pişirilmektedir.

MoulesFrites

Belçika’da hem restoranlarda hem de sokak satıcılarında bulunabilen moulesfrites, özellikle midye severlerin bayılacağı lezzetler arasında yer alır. Patates kızartmasıyla beraber sunumu yapılan bu yemeğe ülkenin her yerinde ulaşabilmek mümkündür.

Stoemp

Patates püresine havuç ile pırasanın eklenmesi ile ortaya çıkan stoemp, bazı restoranlarda domuz eti ilavesiyle de yapılmaktadır.

Waffle

Çikolatası ile ünlü olan Belçika’ya gelen herkesin mutlaka tatması gereken lezzetlerden birisi de waffle olacaktır. Özel olarak hazırlanan waffle ekmeği üzerine çikolata, meyve ve çeşitli malzemeler ile yapılan bu tatlının aslını Belçika’da yemeniz mümkündür diyebiliriz.

Eel

Yılan balığı ile yapılan ve bölgesel bir yemek olan eel, Belçika’nın önemli lezzetlerinden birisidir. Farklı yöntemle pişirilen bu yemeği, Belçika’ya gelen herkesin mutlaka tatması önerilmektedir.

Steak Tartare

Sığır etinin Tabasco sosu, soğan, mayonez, yumurta sarısı ve kapari ile pişirildiği bir yemek olan steaktartare, bir biftek yemeği çeşididir. Özellikle soğuk ülkelerin tercihi olan bu yemek, Belçika’nın da önemli lezzetleri arasında yer almaktadır.

Carbonnade Flamande

Sığır etinin kullanıldığı bu yemek, bira ile marina edilmektedir. Yanında sebzelerle servis edilen carbonnade flamande, ülkenin yöresel lezzetleri arasındadır.

Çikolata

Tüm dünyanın çikolatası ile tanındığı ülke şüphesiz ki Belçika’dır. Bu nedenle en farklı çikolataları Belçika’da tatmanız mümkündür. Özellikle çikolata seven kişilerin, Belçika çikolatasını tatmadan gitmemesini tavsiye ederiz.

Belçika ve Türkiye’deki Belçika Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Brüksel Başkonsolosluğu adresi: 4, Rue Montoyer 1000 / Bruxelles / Belçika. Brüksel, Brabant, Brabant Flaman Eyaleti, Valon Eyaleti, Luxembourg Eyaleti, Namur Eyaleti, Hainaut Eyalet ve Liege Eyaleti bölgelerini kapsamaktadır.

Anvers Başkonsolosluğu adresi: Sorbenlaan 16, 2610 Wılrıjk Antwerpen / Belçika. Görev yeri Anvers, Doğu ve Batı Flandre, Limburg Eyaletleri’ni kapsamaktadır.

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu adresi: Cihangir, Sıraselviler Caddesi No:39, 34433, Beyoğlu / İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu