Skip to content

Bulgaristan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Bulgaristan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Avrupa kıtasında bulunan Bulgaristan aynı zamanda Edirne’den de sınır komşumuzdur. Karadeniz’e sınırı olan Bulgaristan Türkiye’nin batısında yer alır. Resmi adı Bulgaristan Cumhuriyeti olan Ülke; MÖ 4000 yılında Varna’da varlık göstermiş olsa da Bulgar İmparatorluğu ile MS 681 olarak kuruluşu resmiyet kazanmıştır.

Bir dönem Bizans imparatorluğunun hâkimiyetine giren Bulgaristan, Bizans İmparatorluğu yıkılınca Osmanlı İmparatorluğunun hâkimiyetine girmiştir. 1908 yılında ise Osmanlı imparatorluğu tarafından bağımsız çarlık olarak tanınmıştır. İkinci dünya savaşı sonrası sosyalist rejimle yönetilen ülke 2007 yılı itibariyle Avrupa Birliği üyesi olmuştur.

Bulgaristan’nın bugünkü resmi dili Bulgarcadır. Başkenti Sofya olan Bulgaristan 110 bin 994 metrekarelik bir yüz ölçüme sahiptir. Bu durum Bulgaristan’ı yüz ölçümü açısından Avrupa’da 16.sıraya taşımaktadır. Ayrıca Bulgaristan nüfusunun yaklaşık % 10’u Türklerden oluşmaktadır.

Bugün Bulgaristan topraklarının yaklaşık %50’si tarım ve hayvancılık için kullanılmaktadır. Avrupa’nın en büyük organik ürün tedarikçisi olarak Bulgaristan başı çekmektedir. Alt yapısı, Tuna Nehri ve Karadeniz’de ki 13 limanı, gelişmiş OSB’leri ile birçok Ülkeden daha gelişmiş lojistik sektörüne sahiptir.

Tarım sanayisi için Üniversiteler kurarak bu alanda mühendisler yetiştirmektedir. Ayrıca turizm sektörüne de yatırımlarım yapan Bulgaristan farklı şehirlerde tarihi yapılarını korumaktadır.

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler; Bulgaristan’da farklı tarihi çağlara ait kalıntılara sahip Filibe, Kırcaali, Vidin, Rusçuk, Plevne dışında gelin nereleri gezebiliriz bakalım.  Bulgaristan gezilecek yerler konusunda son derece iddialı bölgelere sahiptir. Özellikle Türkiye açısından Bulgaristan’da çok sayıda farklı gezilecek yerlerin bulunduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. İşte Bulgaristan’da gezilecek yerlerden öne çıkan bazı bölgeler:

Sofya

Bulgaristan’ın başkenti, Ülkenin kalbi diyebiliriz Sofya için. İçerisinde taşıdığı değişik etnik kimliklerin en güzel eserlerinin bir arda ve birbirine yakın alanlarda olması sayesinde tarihin değişik aralıklarında yaşadığınızı hissedersiniz.

Aleksander Nevski Katedrali; Sofya’nın tam kalbinde bulur; bizim içinde büyük önem taşır. Katedral; Osmanlı İmparatorluğuyla Rusya arasında ki savaşta Bulgaristan için savaşan ve yaşamını yitiren Rus askerleri için inşa edilmiştir.

Sofya Arkeoloji Müzesi; milattan önceki dönemlerden, bugüne taşıdığı eserlerle büyük bir yelpazeye sahip müzedir. Ayrıca Avrupa’nın en kayda değer, en büyük arkeolojik araştırma birimini de içinde bulundurur, mutlaka görülmesi gerekir.

Ayrıca Boyana klişesi, Sofya sinagogu, balkanların en eski ulusal parkı olan Vitosha Dağı, Aziz Nikolas Rus Kilisesi ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz birçok kilise, meydan ve müzenin bir arada olduğu Sofya’yı öncelik sırasına almak gerekir.

Varna

Karadeniz kıyısında Bulgaristan’ın en çok turist alan şehridir. Deniz tatilinin yanında arkeoloji müzeleri, katedralleri ve hayvanat bahçesi ile önemlidir. Varna ülkemizde tarihi itibariyle bilinen bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı Varna bölgesini ülkemizden ziyaret edenlerin sayısı da her geçen gün itibariyle artış göstermektedir.

Silistre

Tarihi Romalılara uzanan hem ekolojik, hem kültürel gezi imkânı sunan Silistre; Tuna Nehrinin kıyısında ticaret için kurulmuştur. Elbette ki Silistre bölgesinde özellikle kültürel bazlı gezilerin sıklıkla yapıldığını biliyoruz. Bu durum birazda bölgenin tarihi geçmişinin derinliğinden kaynaklanıyor!

Smolyan

Kış aylarında tatil yapanlardansanız Smolyan bölgesinde bulunan Pamporovo kayak merkezi tam sizler için. Rodop dağlarında bulunan merkez Türkiye’ye yaklaşık 6 saat mesafede bulunuyor. Konumu gereği çığ ve fırtına ihtimali bulunmayan merkez! Avrupa’nın da gözbebeği diyebiliriz. Bundan dolayı da Smolyan son zamanlarda gözde ziyaret alanları arasında yer alıyor!

Vizesi Bulgaristan
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Kebapçe ve Köfte

Kıymaya karabiber, kimyon ve toz kırmızıbiber eklenip, az miktarda su ile karıştırılır içerisine dövülmüş sarımsak, sıvı yağ ve karbonat ilave edilerek parmaktan uzun köfteler yapılarak ızgarada pişirilir.

Prensesa

İnce ekmek diliminin üzerine Bulgaristan kaşkavalı ve kaşar peyniri ilave edilerek fırında üzeri kızarana kadar kızartılır. Kahvaltı için idealdir.

Lutenitsa

İçerisinde domates, kırmızıbiber, patlıcan ve havuç bulunan günün her saati ekmek üzerine sürülerek tüketilebilen veya sos olarak da kullanılan bir yiyecektir.

Lukanka

Domuz yada sığır etinin içerisine karabiber, tuz ve çemen ilave edilir. pişirilmeden tüketilen oldukça sert sucuk ile pastırma arasında bir lezzettir.

Kifla

Yumuşak bir hamur içerisinde değişik marmelatların bulunduğu çok hafif tatlı bir kahvaltılık yada çay yanına poğaçadır.

Baniçka

İnce ve yağlı bir yufka hamurunun içerinde peynirle yapılan bir çeşit börektir.

Yahni

Her bayram özellikle hazırlanan bu yemek bizim bildiğimiz yahniden farklı olarak mercimek otu ile lezzetlendirilir.

Boza

Bizim bildiğimiz bozadan oldukça farklıdır. Tadı ekşi değil tatlı olan ve içimi çok daha yumuşak olan bu lezzet Bulgarlara özgüdür. Boza esasında bize de hiç yabancı olmayan bir içecek olarak karşımıza çıkar!

Plevne tavuğu

Özel sosta marinelenmiş tavuğun arpa şehriye ile pişirilmesidir.

Pritnisa

Patates, soğan ve yoğurt içine konulan yeşillikler yağda kızartılır ve sarımsaklı baharatlı yoğurt ile ikram edilir.

Bulgaristan ve Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Bulgaristan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu

Ahmet Adnan Saygun Caddesi No:34 34340 2.Levent/ İSTANBUL

Bulgaristan Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Atatürk Bulvarı No:124 06680 Çankaya/ ANKARA

Bulgaristan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu

Sarıcapaşa Mahallesi Talat Paşa Sokak No:146 22100EDİRNE

Bulgaristan Fahri Konsolosluğu

Turgut Mahallesi Ritim Caddesi No: 13 Daire: 2 59030 Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ

Bulgaristan Cumhuriyeti Konsolosluk Ofisi

Adalet Mahallesi Aydın Sokak No: 1 16160 Osmangazi / BURSA

Sofya Büyükelçiliği

Boulevard Vassil Leski No:80 1000 Sofia Republic of Bulgaria

Sofya Türk vatandaşları tarafından çok tercih edilen ve ziyaret alan şehir olması sebebiyle sofya büyükelçiliği Köstencil, Vidin, Sofya, Blagoevgrad, Montana, Vratsa ve Pernik bölgelerini kapsamaktadır.

Filibe Başkonsolosluğu

Rue Filip Makedonski No:10 4000 Plovdiv de Bulgaria

Görev alanı olarak Flibe, Plevne, Pazarcık,  Tırnovo, Loveç, Gabrovo, Veliko, Stara Zagora, Kırcaali, Haskovo, bölgeleridir.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu