Skip to content

Butan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Butan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Resmi adı Butan Krallığı olan Butan, Asya’da bulunan bir ülkedir ve denize kıyısı bulunmamaktadır. Ülkenin kuzeyini Çin kaplarken batı ve güneyini ise Hindistan sarar. Butan’ın başkenti de Thimphu şehridir. Ekonomik olarak gelişmiş şehri ise Phuntsholling olarak bilinmektedir. Ülkenin dini ise Budizmdir.

Ülkenin dağlık bölgeleri bulunmaktadır ve bu bölgelerin yükseltileri 7000 metreden fazla olabilmektedir. Bölgenin dağlık olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca ülkenin en yüksek zirvesi ise Gankhar Puensum olarak bilinmektedir. Bu zirvenin diğer bir özelliği ise bu zamana kadar tırmanılmış en yüksek dağ olmasıdır.

Ülkenin bu denli engebeli olması hidroelektrik üretimini arttırmıştır. Hidroelektrik ülkeye ciddi oranda girdi sağlar. Buna rağmen Butan az gelişmiş bir ülkedir. Ülke lider olarak kendisine bir kral belirlemektedir ve şuanda da “Ejder Kral” unvanına sahip bir kral başkanlık etmektedir. Ülke Avrupa ülkeleri ve başka birçok ülkeyle diplomatik ilişkiler kurabilirken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile herhangi bir ilişkiye sahip değildir.

Ülke dağlık olması sebebiyle tarıma uygun araziye çok fazla sahip değildir. Bunun dışında sanayi olarak kereste üretimi yapılmaktadır. Ülkenin iklim çeşitliliği de fazladır. Ülke nüfus bakımından 754.388 kişilik bir nüfusa sahiptir ve nüfus artış oranı da yüksektir.

Ülke 8 Ağustos 1949 yılında bağımsızlığını kazanarak Hindistan’dan ayrılmıştır. Ülke bayrağında bir ejderha bulunmaktadır ve bu ejderha Butan ülkesini temsil etmektedir. Bhuta’nın en fazla alım yaptığı ülke yüzde 77 oranıyla Hindistan ‘dır.

Butan’ın Gezilebilecek Turistik Yerleri

Butan ülkesine seyahat etmek isteyenler aşağıda paylaştığımız yerleri görme şansına kavuşmaktadır.

Paro

Turistlerin sık sık uğradığı Paro şehri, ülkenin kuzeybatı bölümünde yer almaktadır. Bu bölgede yer alan pirinç tarımı şehrin ayrı bir hava ile donanmasına sebep olmuştur. Bu durum birçok turistin ilgisini çekmektedir. Bunun dışında şehirde tarihi birçok bölge ve doğal oluşumlar da bulunmaktadır. Öncelikle bölgede Paro Ulusal Müzesi ve Rinpu Dzong Tapınağı ziyaret edilmelidir. Butan’ın en fazla ziyaret edilen şehirleri arasında bulunmaktadır. Paro’da bulunan havalimanı vadi içerisinde kurulduğundan çok tehlikeli bir konumdadır.

Thimpu

Butan’ın başkenti ve en büyük şehri olarak bilinen Thimpu 2000 metre yüksekte kurulmuştur. Başkent ilan edilme tarihi de 1952’dir. Şehir içerisinde trafik levha ve işaretlerinin olmaması büyük bir fark yaratır. Trafik işareti bulunmayan Dünya’daki tek başkent olduğunu söylemek mümkündür. Şehirde Chuu adında bir nehir bulunmaktadır. Bu nehrin görseli tüm turistlere bir şölen sunmaktadır. Buraya gelenler BBS Kulesi, Zangto Pelri Lhakhang Tapınağı, Hayvanat Bahçesi ve Hükümet Binası’nı ziyaret edebilir.

Punakha

Tarihi kentler arasında önemini koruyan Punakha, 1637 ve 1907 yılları arasında ülkeye başkent olmuştur. Bu durumda tarihi önemi büyüktür. Tarihi öneminin yanında harika manzaraları ve doğal oluşumları olduğunu söylemek mümkündür.

Phuentsholing

Doğa severlerin buluşma noktası olan bu yerin aynı zamanda tarihi bir önemi de bulunmaktadır. Butan’a gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Bhumthang Vadisi

Butan’ın güney bölgeinde yer alan Bumthang Vadisi birçok tapınağa sahip olduğundan manevi kalp olarak nitelendirilmektedir. Tapınakların farklılığı birçok ziyaretçiyi büyülemektedir. Bu yüzden buray gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.

Mongar Bölgesi

Turistlerin ilgiyle ziyaret ettikleri bu bölge de mükemmel manzaralar sunmaktadır. Bunun yanında tarihi geçmişiyle de önemli bir bölgedir. Burada Phrumsengla Ulusal Parkı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Vizesi Butan
Butan Vizesi

Butan’ın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Butan’ın Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Butan’da birçok kişinin temel geçim kaynağı tarımdır. Ülke çok dağlık olsa da tarım yapılabilmektedir. Sofralarda özellikle mısır, kırmızı pirinç ve kara buğday bulunmaktadır. Ayrıca et türü olarak de kuzu eti, domuz eti, Tibet sığırı ve sığır gibi gıdalar bolca tüketilmektedir. Bu et türleri sulu yemeklerde de çok fazla kullanılmaktadır. Ülkenin geleneksel yemeklerine bakılacak olursa “Ema Datshi” ilk sırada yer alır. Bu geleneksel yemeğin içerisinde çoğunlukla peynir ve kırmızı biber bulunmaktadır.

Bu yüzden de tadının oldukça acı olduğunu söylemek mümkündür. Kahvaltılarda ve diğer öğünlerde sıklıkla “Yak” ismine Tibet sığırı ve inek sütünden elde edilen peynir, tereyağ gibi gıda ürünleri tüketilmektedir. Ülkenin ete verdiği önemi bu noktada da görmek mümkündür. Butan yemek kültüründe baharatlar da oldukça fazla kullanılmaktadır. Çorbaların içerisinde bolca geleneksel baharatlar kullanılır. Bunun yanında kurutulmuş sebzeler ve etler de sıklıkla kullanılmaktadır. Yemeklerin et ve baharat ağırlıklı olduğunu söylemek mümkündür.

Butan Ve Türkiye’deki Butan Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Butan ülkesinin ülkemizde bulunan herhangi bir konsolosluğu veya büyükelçiliği bulunmamaktadır. Aynı şekilde Butan’da da herhangi bir konsolosluk yer almamaktadır. Bu yüzden yapılması gereken işlemler biraz daha farklı olacaktır. Butan’a gitmek isteyen vatandaşlar Hindistan, Nepal, Tayland ve Bangladeş üzerinden gidebilmektedir. Çünkü Butan’ın milli havayolu şirketi bu ülkelerden geçmektedir. Vize almak isteyen vatandaşlar da bu ülkelerin konsolosluklarından veya sınır kapısından vize işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Hindistan Konsolosluğu

Hindistan Konsolosluğu’ndan Butan ülkesi için işlemler yapılabilmektedir. İşte ülkenin konsolosluk adresi: Çankaya, Cinnah Caddesi, 77/A 06680, Ankara, Türkiye

Ülkenin İstanbul’da Konsolosluğu bulunmaktadır. Adres: Harbiye mah. Cumhuriyet cad. Dörtler Apt. No:42 Daire:11-12 Şişli, İstanbul.

Bangladeş Konsolosluğu

Bangladeş ülkesinin Ankara’da ve İstanbul’da dış temsilcilikleri bulunmaktadır. Buralardan Butan için işlemler yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Adres: Birlik Mah. 391. Cad. No:16 Çankaya/Ankara

Adres: Beybostanı sok. no: 30/A, Beylerbeyi, Üsküdar/ İstanbul

Nepal Konsolosluğu

Nepal’in İstanbul’da fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Adres: Küçüksu mah. Desen sok. No:1 Kandilli Üsküdar/İstanbul

Tayland Konsolosluğu

Tayland’ın dış temsilcilikleri İstanbul ve Ankara’da bulunmaktadır.

Adres: Koza sok. No: 87, 06700 Gaziosmanpaşa, Ankara

Adres: Esentepe, Kore Şehitleri Cad. Mithat Ulu Ünlü sok. No:16/A Şişli/İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu