Skip to content

Çad Hakkında Genel Bilgiler 2022

Çad Hakkında Genel Bilgiler 2022; Afrika toprakları üzerinden oldukça fazla sayıda birbirinden bağımsız ülken varlığını sürdürmektedir. Çad ülkesi de bu ülkeler arasında yer alıyor. Coğrafi konum olarak Afrika’nın orta kısımlarında, denize kıyısı bulunmayan küçük bir ülkedir. Afrika kültürün yoğun olarak yaşandığı bu ülkede, tarihinden kaynaklanan bazı Avrupa ve Arap esintileri de mevcuttur. Bundan dolayı yakın zamanda ilgi görmeye başlayan Çad, coğrafyası itibariyle de ilgi çeken bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son zamanlarda Çad turlarının sayısının da ciddi oranda artış gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

Ülke toprakları üzerinde yer alan sahra çölünün bir kısmı Çad tarihi üzerinde ciddi bir etki bırakmıştır. Hem ticaret yolu hem de doğal kaynaklar ve ham madde zenginliği ile diğer ülkelerin dikkatini çeken tarafları olmuştur.  Sınır komşuları arasında Kamerun, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya’yı görüyoruz. Sınır komşularıyla ulaşım noktasında son dönemlerde önemli yatırımların yapıldığı Çad, böylece turizm konusunda da kendini geliştirmek noktasında önemli çalışmaları da hayata geçirmeye gayret etmektedir.

Nüfusunda ise çoklu bir etnik dağılım ile karşılaşıyoruz. Bu etnik gruplar arasında Arap, Kanembou, Hadjerai, Kotoko, ile Gouran grupları mevcuttur. Yine Baguirmi, Fulbe, Boulala, Zaghawa,Maba, Sara, Ngambaye, Mbaye, Goulaye, Moundang, Massalar ile Moussei da Çad ülkesinde yer alan etnik grupların içerisinde yer almaktadır. Hem kültürel hem de dini anlamda çok kültürlülük ülkeye hâkim oluyor. Böylece Çad ülkesi söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı kültüre ait esintiler de çıkıyor!

Çad ülkesi, üzerinde yapılan araştırmalar sonucu çok köklü bir tarihe sahip olduğu anlaşılmış bir ülkedir. Yapılan coğrafi kazıların ardından milattan önceki zamanlardan itibaren bu topraklarda yaşam olduğu keşfedilmiştir. 17. ve 18. yüzyıllarda ise bu toprakların Arap ya da Fransız sömürgesinde olduğu bilinmektedir.

Sahra çölünün büyük kısmını kaplayan bu topraklar, ticaret yolunun aktif kullanımı nedeniyle hem Avrupa hem de Araplar tarafından ilgi gören bir ülke olmuştur. Günümüzde tam bağımsız bir şekilde varlığını koruyan Çad ülkesi, bağımsızlığını ise 11 Ağustos 1960 yılında kazanmıştır. Ülke bu tarihin ardından karışık ve istikrarsız bir siyasi düzen içerisinde 2000li yıllara kadar varlığını korumaya devam etmiştir. Bugün başkenti N’Djamena olan ülkenin devlet başkanı ise İdriss Deby’dir.

Çad Gezilecek Yerler;

Çad Gezilecek Yerler; Ülke toprakları denize kıyısı bulunmayan topraklardır. Yoğun bir şekilde çöl topraklarının varlığı bu alanda bir turizm sektörünün gelişmesine olanak sağlamıştır. İşte Çad ülkesinde görmek isteyeceğiniz bazı yerler;

Sahra Çölü;

Dünya üzerinde yer alan en büyük çöllerden biri olan sahra, oldukça büyük bir yüz ölçümünde sahiptir. Birden fazla ülkenin toprakları bu çöl üzerinde yer alıyor. Çad ülkesi de bu ülkelerden biridir. Bu ülkeye yapacağınız ziyarette görmek isteyeceğiniz ilk yerlerden biri ise sahra çölü olacaktır. Çok uzun yıllardır yağış almadığı bilinen bu çöl, zorlu koşulları ve sıcaklığıyla dikkat çekiyor. Macera seven turistler için mükemmel bir alternatif oluşturan bu çöl her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

The Our Lady of Peace Katedrali;

Çok sayıda dinin yaşandığı Çad ülkesinde her dinin kendine ait mozaiklerine rastlayabiliyoruz. En görkemli yapılarından birini ise The Our Lady of Peace katedrali oluşturuyor. Mimari yapısı ve tarihi dokusu ile turistlerin ilgisini çeken bir mekân olarak varlığını koruyor.

Zakouma National Park;

Afrika denilince herkesin aklına ilk önce vahşi doğa gelmektedir. Çad ülkesinde de bu vahşi doğadan esintilere elbette rastlıyoruz. Ülkenin en geniş turistik mekânlarından birini de bu tür bir park oluşturuyor. Zakouma ulusal parkı, belgesellerde izlenen Afrika hayvanlarının canlı olarak görülebileceği nadir parklardan biridir. Bu ülkeye seyahat eden kimselerin ilk uğrak yerlerinden biri olarak varlığını korumaktadır.

Çad Gölü;

Ülkenin kurak yapısından ötürü fazla dikkat çeken ve beğeni toplayan Çad gölü de ilgi uyandıran yer arasındadır. Hem turistlerin hem de yerleşik halkın sevdiği bir mekân olan göl kenarı, turizm ve hizmet sektörünün canlılığını koruduğu bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Ennedi Kanyonu;

Sahra çölünün kurak yapısının ardından bu kanyon kişilerin ferahlamasını sağlayan bir mekân olarak göze çarpıyor. Yer altı su kaynakları ve mükemmel manzarası ile dinlendirici ve eğlenceli bir mekân olmaktadır. Hem turistlerin hem de yerleşik Afrikalılıkların favori yerlerinden birini oluşturmaktadır.

Chari Nehri;

Çad nehrinin yanı sıra Chari nehri de ülkenin nadir sulak yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Harika bir manzaraya sahip oluşu ile insanların ilgisini uyandıran bu nehir, oldukça talep gören bir turistik alana dönüşmüş durumdadır. Yurt dışına sıklıkla Seyahat eden kimselerin muhakkak uğradığı yerler arasında Chari nehri de yer almaktadır.

Vizesi Çad
Çad Vizesi

Çad’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Ülkenin mutfak ve yemek kültürüne dair bilinen unsurlar arasında Afrika lezzetleri yer alır. Ülke topraklarında yaşayan insanların büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Bu sebeple hem sebze ve meyve hem de et kültürleri oldukça gelişmiştir. Bunların yanı sıra bilinen bir ulusal yemekleri vardır. Bu yemeğin ismi eş olarak adlandırılıyor.

Unlu bir hamurdan yapılan bu yemek, yanında Afrika’ya özel baharatlarla hazırlanmış soslar kullanılarak tüketiliyor. Ülke geneline hâkim çok kültürlü yapının mutfaklarına yansıdığını söylemek de mümkün olmaktadır. Hem Arap hem de Avrupa kültüründen çok sayıda menü ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle Fransızların hamur işleri bu ülkede çokça tüketilmektedir.

Çad Ve Türkiye’deki Çad Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri 

Türkiye Cumhuriyeti Encemine Büyükelçiliği;

Rue de Marseille, Encemine, Çad

Ankara Çad Büyükelçiliği;

Kazım Özalp Mahallesi, İlk adım Sokak, Numara 18 Gaziosmanpaşa, Çankaya, Ankara

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu