Skip to content

Cape Verde Hakkında Genel Bilgiler 2022

Cape Verde Hakkında Genel Bilgiler 2022; Sadece hayal edebileceğiniz kadar güzel bir denize sahip Cape Verde, Afrika’nın batı bölgesinde yer alan ada takımı ülkesidir. Adaların toplam yüz ölçümü 4.033 km2’dir ve bu adalarda yaşayan insan sayısı 567 bin.

Portekizli denizciler buraları keşfedip kolonileştirene kadar adalar ıssız ve kimsenin varlığından haberdar olmadığı yerlerdi. 15. yüzyıldan sonra köle ticaretinin geçiş noktası olan bölge, 16. ve 17. yüzyıllarda ticari anlamda altın çağını yaşadı. Ancak 19. yüzyılda anti-köle hareketleri ile bu durum yavaş yavaş son buldu. 1951 yılına kadar Portekiz ülkesine ait bir eyalet statüsü olan ülke, 1975 yılına kadar sürecek bir bağımsızlık mücadelesine girdi.

1990 yılından itibaren istikrarlı bir şekilde demokratikleşen ülke, Afrika’nın demokrasi anlamında en gelişmiş ülkelerinden biri konumuna yükseldi. Elbette bunun en büyük getirisi, uluslararası turizm sektörüne de yansıdı. Küçük bir ada ülkesi olmasından dolayı doğal kaynaklar açısından sıkıntı çeken ülke bu açığı turizm ile kapatmaya çalışıyor.

Bugün Afrika birliğinin bir üyesi olan ülke, Afrika’nın gelişmekte olan bir yıldızı. Ülkeye ismini veren Cape Verde sözcüğünün Türkçeye tam çevirisi “Yeşil Perde”. Bugün demokratik bir başkanlık sistemine sahip olan ülkenin dünya genelinde büyükelçiliği bulunan ülkeler sadece birkaç adetle (Rusya, ABD, İngiltere, Çin, Brezilya, Angola, Almanya, Portekiz, Senegal) sınırlı. Bir Afrika ülkesi olmasına rağmen en iyi ilişkiler kurduğu ülkelerin çoğu Avrupa’da bulunmaktadır.

Takım adalarının büyük bir bölümü, volkanik bir yapıdan oluşmaktadır. Adaları oluşturan yapıların 150 milyon yıl öncesine kadar dayandığı tahmin edilmekte. Hatta adada yakın bir tarihte (2014 yılında) patlamış olan Pico do Foho adında aktif bir yanardağ bulunmaktadır. Bu bölgenin bir takım ada ülkesi olması sizi aldatmasın. Ülkede okyanusa doğrudan uzantısı olan tehlikeli uçurumlar bulunmaktadır. Ülkenin turistler için çekici olan yanı ise, Afrika kıtasına oranla daha ılıman bir iklime sahip olmasıdır. Bunun sebebi ise, çevresindeki adaların etkisidir.

Batı Afrika kıyılarını etkileyen yükseklikler, hava sıcaklığını eksi yönde etkiler. Ancak sıcak olan denizler sarp dağların da etkisiyle nemli bir hava oluşturuyor ve bu da ülkenin bereketli topraklara sahip olmasına sebep oluyor. Tropikal bir iklimi sayesinde muson ormanı ve defne ormanı gelişimi için uygun bir ortam yaratır. Yıllık ortalama sıcaklık Şubat-Eylül arası 26° C geri kalan aylarda ise 31 ° C’dir.

Cape Verde Gezilecek ve Turistik Yerler

Cape Verde deniz, kum, güneş ve sıcak bir tatil sevenler için harika bir alternatif. Cape Verde gezilecek ve turistik yerler bulma konusunda sorun yaşamayacağınız, renkli ve harika bir yer.

Cape Verde ülkesinde özel kuş türleri, sürüngenler ve Afrika türüne özgü birkaç hayvan çeşidine rastlamak mümkün. Adalar, Batı Paleartik deniz kuşu kolonilerini ve kara kuşu fuanasını görebilmek için mükemmel bir fırsattır. Cape Verde’ye ait, türü tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış birçok hayvan türü bulunmaktadır. Ancak yabani hayat sevenler buralarda yapılan gezilere katılarak bu türleri yakından görebilme şansına erişebilir.

Boa Vista’nın altın kumsalları ve hurma ağaçlarıyla kaplı kıyıların derinliklerinde başkent Sal Rei şehri yer almakta. Burada Afrika türüne özgü el işçilikli kumaşlar, oymalı ahşap figürler ve hediyelik alışverişler yapabileceğiniz turistik yerlerle dolu. Ayrıca şehrin dokusu, Portekizlilerden kalma Katolik mimari ile bezeli. Otellerin büyük bir bölümü, 20 bin nüfuslu Sao Felipe şehrinde yer almakta. Pico de Fago’ya yakından bakın ve püskürttüğü siyah lavlardan inşa edilmiş evleri yakından görün.

Beyaz kumlu güneşleri, volkanların içinde meydana gelmiş doğal tuz gölleri ve uçurtma sörfü gibi ekstrem sporlar yapabileceğiniz sahillere sahip. Ayrıca ada açıklarında gemi batıklarını görebileceğiniz, vatozlarla yüzebileceğiniz ve resifleri yakından görebileceğiniz tüplü dalış yerleri de bulunmakta. Eğer eğitiminiz yoksa endişelenmeyin, buradaki rehberler size bu konuda gerekli eğitimi veriyor. Aklınızda eski ve çağ dışı kalmış bir adaya gideceğiniz algısı olmasın. Burada gece boyunca dans edip kültürel etkileşim yaşayabileceğiniz eğlenceli gece kulüpleri yer alıyor.

Vizesi Cape Verde
Cape Verde Vizesi

Cape Verde Mutfağı ve Yemek Kültürü

Cape Verde mutfağı ve yemek kültürü, ülkede yetişen başlıca yiyecekler etrafında şekillenmiştir. Öte yandan Santo Antano ve Santiago adalarında yoğun olarak şeker kamışından elde edilen room, ülkenin içki kültüründe önemli bir yere sahip. Ponche adı verilen bir başka içecek de süt ve şeker kamışının damıtılmasıyla elde edilir.

Yemek kültürlerinin temel unsurunu mısır ve fasulye yiyecekleri oluşturmakta. Pirinç, patates, havuç, lahana, kabak ve balık bunu takip ediyor. Zeytin ve şarap ise Portekizlilerden ülkeye miras kalan bir yemek kültürü.

Cachupa: Cape Verde’nin ulusal yemeğidir. Fasulye, mısır taneleri, sebzeler ve balık veya et ile yapılan bu yavaş pişirilmiş, doyurucu güveç bir tür Feijoada’dır (salçalı ve sığır etli fasulye yemeği, bizdeki sucuklu kuru fasulyeye benzer bir yemek) ve Portekiz kökenlidir. Genellikle pirinçle servis edilir. Pilav, soğan ve havuçlu kalın tavuk çorbası Canjo gibi çorbalar da popülerdir. Yanına kızarmış et de servis edilebilir ancak genel olarak taze balık ve çeşitli deniz ürünleriyle yapılır.

Percebes: (deniz parmakları veya kaz boynu midyeleri de denir) tuhaf görünümlü, parmak benzeri midyelerdir, uçları kırılarak yenilir ve doku olarak kalamarla benzer. Etinin tadı kalamara benzer ve yemeden önce kabukları soyulur.

Cado de Peixe ou Caiderado , patates, balkabağı, havuç, sebze ve domates pürelibir balık yemeğidir (genellikle Cavala).

Bafas: Ekmek kırıntılarında domates, soğan ve biberle pişirilen balıkların atıştırmalık veya mezesidir.

Carpachio: İnce dilimlenmiş ve limon, yağ ve tuzla marine edilmiş çiğ ton balığıdır.

Camarãо em vinha de alhos: Başka bir yerel mutfak yiyeceğidir ve adanın resmi yemeklerinden biri olarak kabul edilir. Sarımsak ve şarap ile marine edildikten sonra pişirilen bir karides yemeğidir.

Cape Verde Türkiye Konsoloslukları

Cape Verde ülkesine ait Türkiye’de herhangi bir başkonsolosluk bulunmamakta. Ülkeye turistik seyahat gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşları, aracı vize kurumları üzerinden başvuru yapabilmektedir.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu