Skip to content

Çin Hakkında Genel Bilgiler 2022

Çin Hakkında Genel Bilgiler 2022; Çin’in tam adı Çin Cumhuriyetidir. Yapılan araştırmalara göre 5000 yıllık yazılı bir geçmişe sahiptir. MÖ’lere işaret eden tarihi kalıntıları ile Çin en eski medeniyetlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönetim şekli olarak imparatorluk ve hanedanlık sistemi olan bir geçmişe sahiptir. Uzun süre geleneksel yönetimler Çin’de hâkim olmuştur.

1 Ocak 1912 yılından itibaren ise Çin Halk Cumhuriyeti olarak ilan edildi. Başkenti Pekin’dir. 22 eyaleti, 4 özerk bölgesi, 4 dört direk yönetilen şehri ve özel idari bölgeleri bulunmaktadır. Çin Komünist Partisi yönetiminde olan ülke tek parti rejimi ile idare edilmektedir.

Uzun zaman iç savaşlar ile mücadele eden ülkeyi 1949 yılında yeniden Çin Halk cumhuriyetinin kuruluşu ilan edildi. Çin Komünist Partisinin bu tekrar kuruluşta büyük bir rollü bulunmaktadır. 1,5 milyara yaklaşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesidir. 9,6 km2 yüz ölçümüne sahip olan için kapladığı alan bakımından ikinci büyük kara parçasına hâkim olan ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar geniş bir alana yayılmış olması nedeni ile farklı iklim tipleri de gözlemlenmektedir.

1978 yılında başlayan ekonomik reformların ardından Çin dünyanın ekonomi merkezlerinden biri olmayı başarmıştır.  Günümüz koşullarında da Çin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almaktadır. Özellikle üretim gücü bakımından Çin, dünyanın en iddialı ülkeleri arasında yer alır. Çin farklı uygulamaları ile de dikkat çeken bir ülkedir. Hızla artan nüfusa karşı önlem alabilmek adına dünya üzerinde tek çocuk politikasının uygulandığı ilk ve tek ülkedir.

Çin’de Gezilecek Yerler

Çin Seddi

Çin Seddi ülkenin kuzey batısında yer alan ve uzaydan bile görüntülenebilen özel yapılardan biridir. Yapımına MÖ 221 yılında başlanmış ve MS 608 yılında tamamlanmıştır. 8851 km uzunluğa sahiptir. Duvarların yüksekliği yer yer 10 metreyi bulmaktadır. 2007 yılında dünyanın yedi harikasından biri kabul edildi.

Yasak Şehir

Yasak şehir Pekin’de yer almaktadır. Ming ve Çing hükümdar ailelerine ait bir saray. 1406 yılında yapımı başlayan saray 1420 yılında tamamlanmıştır. 8707 odalı bu saray dünya mirasları arasında yer almaktadır. Ayrıca bu kusursuz ahşap yapı hala müzayedeler ve siyasi paylaşımların merkezidir.

Toprak Askerler

Toprak askerler Şensi eyaletinde yer almaktadır.  MÖ 2 yy ait olan bu askerler Çin’in ilk hükümdarının mezarında bulunmaktadır. Pişmiş kilden yapılan bu askerler dünya mirası listesindedir.

Yungang Mağaraları

Datong’da bulunan bu mağaralarda ziyaret edilecek 5 büyük yer bulunmaktadır. Buda inancına ait özel yapıları burada görebilirsiniz.

Cennet Tapınağı

Yeryüzündeki cennet olarak isimlendirilmiş olan tapınak Ming ve Çing hanedanının imparatorlarınca ziyaret edilen ve tanrı ile konuştuğuna inanılan yerdir. Pekin’in güneydoğusunda yer almaktadır.

Tiananmen Meydanı

15 yy da yapılmış tarihi bir meydandır. Dünya üzerindeki en büyük kentsel alandır. Kafeler, restoranlar bu alandadır.

Polata Sarayı

7 yy da yapılmıştır. Dalai Lama’ların ev sahipliğini yapan saray Tibet Budizm’inin en önemli noktalarındandır. Saray 13 kattan oluşmaktadır.

Doğunun İncisi Kulesi

Şanghay’da bulunmaktadır. 14 katlıdır. Dünyanın en yüksek yapılarından biridir.

Eski Yaz Sarayı

Pekinde bulunan saray Ging hanedanının yaşadığı ve çok önemli kararlara imza attığı ihtişamlı yapıdır. 18. ve 19. yy’da inşa edilmiştir.

Huangshan

Anhui eyaletinde yer almaktadır. Çin’in en yüksek noktasıdır. Çin’de en güzel manzaralara sahip olan bu alan UNESCO dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Eşsiz manzarası ile pek çok sanat eserine ilham kaynağı olmaktadır.

Batı Gölü

Zhejjang eyaletinde yer alan göl tatlı suya sahiptir. Göl etrafında tapınaklar yapay adalar yer almaktadır. Eşsiz güzelliği ile Batı Gölü UNESCO dünya mirasında yer almaktadır.

Vizesi Çin
Çin Vizesi

Çin Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Çin mutfağı ve yemek kültürü olarak bize oldukça uzak ülkelerden biridir. Hemen hemen tüm yemeklerde soya hâkimiyeti vardır. Farklı hayvanların oldukça fazla tüketildiği ülkelerden biridir.

Çin Mantısı

Hamur işi olan mantı buharda pişiriliyor. Domuz etinden ve deniz ürünlerinden iç malzemesi bulunuyor.

Deniz Ürünleri

Deniz ürünlerinin ızgaraları, kurutulmuşları ve turşularını bulabilirsiniz.

Salata ve Sebzeler

Çin mutfağında salata ve sebzelerde geniş yer tutmaktadır. Sotelenerek veya turşu gibi yapılarak tüketilmektedir.

Domuz Ürünleri

Domuz oldukça farklı hallerde tüketilmektedir. Ayakları, burnu, bazı iç organları ve kuyruğunu farklı soslarla ile pişirilmiş olarak görebilirsiniz.

Ördek Ürünleri

Ördeklerde yavru ve büyük ördekler olarak kurutulmuş olarak ve ızgara olarak tüketilmektedir.

Tavuk Ürünleri

Çin’de tavuk ürünleri de oldukça fazla tüketilmektedir. Kanat, ayak ve hatta civciv halde farklı soslar ile ızgara olarak tercih ediliyor.

Fare ve Kurtçuklar

Fare ızgara olarak kurtçuklar ise kurutulmuş halde tüketiliyor.

Deniz Ürünleri

Balıklar, yengeçler, ahtapotlar, karidesler kısacası denizden çıkan her ürünü farklı pişirme teknikleri ile pişirip büyü bir keyifle tüketiyorlar.

Noodle

Makarna çeşitlerinden biri ve farklı soslar ile lezzetlendiriliyor.

Suşi

Yosun, balık ve pirinçten yapılan farklı bir lezzet. Farklı soslar ile tüketiliyor.

Tofu Pudingi

Tofu denilen bir çeşit peynirden yapılan tatlıdır. Soya soslu ve kahverengi şeker ile tüketilmektedir.

Pirinç topları

Haşlanan farklı türde pirinçlerin içlerine dolgu malzemeleri konularak yapılmaktadır.

Çin’de ve Türkiye’deki Çin Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Guangzhou Başkonsolosluğu

Guangzhou Başkonsolosluğu adresi; China Hotel Apartment D. , No: 122 Liu Hua Lu, Guangzhou / Çin

Hong Kong Başkonsolosluğu

Hong Kong Başkonsolosluğu adresi; Room 301, 3/F Sino Plaza, 255 -257 Gloucester Road, Causeway Bay Hong Kong

Şanghay Başkonsolosluğu

Şanghay Başkonsolosluğu adresi; Turkısh Consulate General 1375 Huai Hai Road, 13-B QI Hua Tower Shanghaı 200032/ Çin

İstanbul Konsolosluğu

İstanbul Konsolosluğu adresi; Tarabya, Çoban Çeşme Sokak No: 4 34457 Sarıyer/ İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu