Skip to content

Doğu Timor Hakkında Genel Bilgiler 2022

Doğu Timor Hakkında Genel Bilgiler 2022; Resmi adı Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti olan Doğu Timor; kendine özgü özellikleriyle ön plana çıkan bir ülke konumunda yer almaktadır. Güneydoğu Asya ülkesi olan Doğu Timor; Timor adasının doğusu ile Jaco ve Atouro adalarını kapsayan bir devlettir. Yine bu ülke Oecussi-Ambeno bölgesini de kapsamaktadır. Batı Timor’a komşu olan Doğu Timor aynı zamanda Endonezya ile de komşudur. Toplamda 14.609 km karelik bir yüzölçümüne sahip olan bu ülke; coğrafi güzellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Başkenti Dili kenti olan Doğu Timor; 16. Yüzyıldayken bir Portekiz kolonisiydi. Asırlar boyunca Portekiz Timoru olarak adlandırılan Doğu Timor; daha sonrasında Endonezya tarafından işgal edildi. 1975 yılında ise kesin bir şekilde Endonezya’nın 27. Kenti olan Doğu Timor; 1999 yılı yılına kadar bu konumda kaldı. 2002 yılın Endonezya’nın hak iddia etmesinden vazgeçmesinden sonra bağımsız oldu.Katolik nüfusun çoğunluğa sahip olan bu Güneydoğu Asya ülkesi, dünyada en çok merak edilen ülkeler arasında da yer almaktadır.

Doğu Timor kişi başına 800 Dolar düşen ve ekonomik durumu pek de iyi olmayan bir ülke konumunda yer almaktadır. Asya’nın en fakir ülkeleri arasında yer alan Doğu Timor; hem satın alma gücü hem de gayri safi yurt içi hasılası bakımından çok gerilerde yer almaktadır. Dünyadaki İnsani Gelişme Endeksine göre de epey geri kalan Doğu Timor; gelişmişlik sıralamasında da 142. Sırada yer almaktadır. Yıllar süren sömürge sonrasında bir türlü gelişme gösteremeyen bu ülke yakın zamandan bu yana bağımsızlığını kazanmış olan bir ülke olarak da karlımıza çıkmaktadır.

Timur sözcüğünün günümüzdeki hali olan Timor kelimesi, tarihi geçmişi olan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Resmi olarak Portekizce adını kullanan Doğu Timor’da dil olarak hem Portekizce hem de Tetumca kullanılmaktadır. Temumca’da dünyanın dığusu anlamına gelen Lorosa ismi verilen bu ülkenin adı; doğan güneş anlamına da gelmektedir. Devlet başkanı Francisco Guterres olan Doğru Timor’da başbakan ise Taur Matan Ruak’tır.

Doğu Timor Gezilecek Yerler

Doğu Timor Gezilecek Yerler; Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Doğu Timor; tarıma dayalı bir ekonomiye sahiptir. Halkının kökeni Avustralya ve Güneydoğu Asya olan bu ülkede, zaman içerisinde kalabalıklaşmıştır. Gezilecek yerler konusunda alternatif seçenekler sunabilme kabiliyetine sahip olan bu ülke; bozulmamış doğasıyla ön plana çıkar. 40 bin yıl öncesinde Avustralya’dan Okyanusya Adalarına gelen yerel halk, günümüzdeki Doğu Timor halkının da kökenini oluşturmaktadır.

Doğu Timor; Küçük Sunda Adaları ile Malak Takımadalarının bir parçası konumunda yer almaktadır. Takımadanın en büyük adası konumunda yer alan bu ülke; coğrafi güzellikleriyle de ilgi çekmektedir. Kuzey bölgesinde yer alan dağlık adalarından Ombai ile Wetar Boğazıyla ayrılan Doğu Timor; Avustralya’dan ise güney bölgesindeki Timor Denizi vasıtasıyla ayrılmaktadır. Ülkenin en yüksek bölümü is Ramelau Dağı’dır. Bu dağın bir diğer adı da Tatamailau Dağı’dır. Görüldüğü üzere tam bir sahil ülkesi olan Doğu Timor, oldukça güzel gezilecek yerlere de sahiptir.

Tropikal ilkime sahip olan Doğu Timor; nemli ve sıcak iklim yapısıyla da dikkatleri üzerine çeker! Temelde iki mevsimin yaşanıldığı bu ülkede bir mevsim kurak geçerken diğer mevsim de yağışlı geçmektedir. Başkent Dili ülkenin en büyük kenti olarak karşımıza çıkar. Dili aynı zamanda bir liman kenti olarak da dikkatleri üzerine çeker. Esasında ülkede şehir denilebilecek tek kent de Dili şehridir. Ülkenin ikinci büyük kenti ise Baucau şehridir. Esasında Baucau bir şehirden çok büyük bir kasaba gibi olan bir yerleşim yeridir. Görüldüğü üzere Doğu Timor pek de gelişememiş bir ülke olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Doğu Timor’da bir de uluslar arası havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanı başkent Dili’de yer alır. Yine Baucau kentinde de küçük bir havalimanı bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin diğer kentleri olan ( yerleşim yerleri) Suai ile Oecusse’de de küçük çaplı havalimanları bulunmaktadır. Ancak başkentteki havalimanından dahi büyük uçaklar geçememektedir. Ulaşım olanakları bakımından da oldukça kıt olanaklara sahip olan bu ülke; yeni yeni gelişim göstermeye çalışan bir ülke konumunda da yer almaktadır.

Dili

Ülkenin başkenti olan Dili, savaşın izlerini hala üzerinde taşıyan bir kent görünümündedir. Üstelik maalesef son zamanlarda çıkan savaşlar ülkedeki bazı tarihi eserlerin de yok edilmesine neden olmuştur. Tabi ki yine de kentte gezilecek ve görülmesi gereken yerler yok değildir. Özellikle eşsiz ve bozulmamış doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Dili, son zamanlarda turistlerin ilgisini de çekmeyi başarmıştır. İşte hem dili de hem de Doğu Timor’da gezilmesi gereken yerler:

  • Cristo Rei
  • Arte Moris
  • Palacio das Cincas
  • Cemetery of Santa Cruz
  • Alola Foundation Center & Shop
  • The Archieves & Museum of East Timorese Resistance

Bu bölgeler hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ön plana çıkar. Üstelik doğal hayatın izlerine de rastlayabileceğiniz bu güzel ülkede bozulmamış bir doğal hayatta sizleri beklemektedir.

Vizesi Doğu Timor
Doğu Timor Vizesi

Doğu Timor Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Doğu Timor Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Özellikle Portekiz ile Endonezya kültürlerinin etkili olduğu Doğu Timor mutfağı kendine has lezzetleriyle de ön plana çıkar. Tam olarak Asya ile Avrupa’nın sentezlerinden oluşan yemekleriyle ziyaretçilerinin büyük beğenisini kazanmaktadır. Temelde pirinç ile deniz ürünlerinin tüketildiği Doğru Timor mutfağında; domuz, keçi ile tavuk eti gibi gıdalar da sıklıkla tercih edilmektedir. Yine Hindistan Cevizi, muz, ananas ile karpuz da bu ülkede yetişen ürünler arasında yer alır. Şayet Doğu Timor ülkesinin lezzetlerini tatmayı isterseniz; Tibar Ximangano Beach Restaurant ile Cast Away Restaurant size alternatif seçenekler sunacaktır.

Doğu Timor Ve Türkiye’deki Doğu Timor Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Doğu Timor Konsolosluğu

Ülkemizde Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti’nin bir temsilciliği bulunmamaktadır. Doğal olarak bu ülkeye yapılacak olan vize başvurularının Endonezya Konsolosluğu üzerinden yapılması mümkün olmaktadır. Bu durum Doğu Timor ülkesi için de geçerlidir. Yani ülkemizin de Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti’nde bir temsilciliği bulunmamaktadır.

Endonezya Konsolosluğu

Çankaya Caddesi, Numara:10/B, Posta Kodu: 06680 Çankaya/Ankara

Türkiye Cakarta Büyükelçiliği

Jl. H.R. Rasuna Said Kav.1 Kuningan Jakarta 12950 Indonesia

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu