Skip to content

Dubai Hakkında Genel Bilgiler 2022

Dubai Hakkında Genel Bilgiler 2022; Bugün Dubai gelince akla devasa büyüklükteki binalar, palmiye plajı süper lüks alışveriş merkezleri gelmekte. Ayrıca dünyanın en büyük moda şehirlerinden birisi konumuna gelmiş, dünya jet sosyetesinin gözde yedir.

Birleşik Arap Emirliği’nin Eylül 2019 itibariyle 3.33 milyondan fazla nüfusu ile, 7 emirliğinin en büyüğü Dubai’dir. Buri Al Arab’ın inşaatından sonra dünyanın dikkatini çekmeyi başarabilmiş şehir, Burj Khalifa ile şöhretinin zirvesini yaşadı. Dubai şehri sürekli olarak gelişen yapısı ile dünya turistlerini kendisine çekmeye çalışmakta.

Nitekim bunda başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Geleneksel İslami kökenlerine sıkı bir şekilde tutunan yapısının yanında, diğer dinlere mensup kişilere de hoşgörü ile yaklaşan nadir Arap şehirlerinden birisi. Kendisini Orta Doğu’nun aşırı muhafazakâr yapısından uzak tutabilmiş olmasından dolayı bölgenin en istikrarlı şehirlerinden biri olmuştur. Eğer ilk kez geldiyseniz, şehrin çılgın gece hayatı, alışveriş çılgınlığı ve eğlenceli aktiviteleri arasında kısa süreliğine kendinizi kaybedebilirsiniz.

1968 yılına kadar İngiliz devletine bağlı bir sömürge olan Dubai, 1969 yılında bağımsızlığını ilan etti. 18. yüzyıldan beri insanların yaşadığı sanılmakta olan şehir 19. yüzyıl sonlarında İngilizler tarafından işgal edilmişti. Şehrin hızlı bir şekilde gelişmesindeki en önemli sebep ise, bulunduğu konum.

Ancak bugün dünyanın en önemli ticaret merkezi olmasındaki en büyük sebep, 1990’lı yıllarda başlayan inşaat çalışmaları oldu. 60’lı ve 70’li yıllarda Orta Doğu’nun çeşitli bölgelerinde meydana gelen iç çalkantılar yüzünden nüfusu 3 kat artmıştır. Bugün ülkede yaşayan yerli sayısı, nüfusun %17’sine eşittir. Ülkenin resmi dili her ne kadar Arapça olsa da İngilizce konuşarak hiçbir zorluk yaşamazsınız.

Dubai Gezilecek Ve Turistik Yerler

Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, Dubai gezilecek ve turistik yerler bulmak konusunda sıkıntı yaşamıyor. Çünkü ülkede yapabileceğiniz o kadar çok aktivite var ki, hepsini bir hafta içinde tamamlayabilmenize imkân yok. Körfez bölgesinde yer alan ülkenin kuzey ve güneyine gitmek için su taksilerini kullanmak bile mini aktivite.

Elbette Dubai’de yapılan en sık aktivite alışveriş. Aklınıza gelebilecek her türlü ürün, New York ve Tokyo ile birlikte ilk olarak burada sergilenmekte. Ayrıca bir de Burj Khalife (Burç Halife) var. Buraya çıkış makul bir ücretle ancak kur farkından ötürü bizim için biraz fazla olabilir.

Sahiller:

Jumeirah Halk Plajı: Jumeirah Halk Plajı veya kısaca Jumeirah Plajı, ‘Mavi Bayraklı Plaj’ sertifikası ile ödüllendirilen Dubai’nin en popüler plajıdır. Burada sörf yapabilir, temiz ve sıcak suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Umm Suqeim Plajı: Umm Suqeim Plajı (Gün Batımı Plajı), Burj Al Arab’ın çarpıcı manzaraları ile tanınan çekici, hareketli bir kumsaldır 

Al Mamzar Sahil Parkı: Al Mamzar Sahil Parkı, geniş çimenli piknik alanları, bir amfitiyatro ve bir amfitiyatro içeren 106 hektarlık bir alanı kaplamaktadır

Bahçe ve Parklar: Çöl Koruma: Yoğun inşaat ve modern alışveriş bölgelerinin dışında yer alan bu bölge koruma altında. Bu bölgenin belli kısımlarda develere binebilir ve Off-Road sürüşü yapabilirsiniz. 

Ras Al Khor Vahşi Yaşam Koruma Alanı: Ras Al Khor Vahşi Yaşam Koruma Alanı (RAKWS), BAE’nin Dubai deresi boyunca yer alan, gelgit çamurlukları ve mangrovların bulunduğu ilk sulak alan. Özellikle göç mevsimlerinde burada birçok kuş türünü görebilirsiniz.

Mucizevi Bahçe: Muhtemelen hayatta görebileceğiniz en güzel bahçelerden biri. Bu bahçede yer alan bitkilerin birçoğu dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiştir. Peyzaj çalışmasıyla hayran kalacağınız bir yer.

Palmiye Adaları: Elbette buraya kadar gelmişken, Palmiye Adaları’nı görmeden gitmek olmaz. Doğaya karşı insanın azmini temsil eden bu bölge, şehrin en zenginlerinin oturduğu mini bir şehir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bir Arap şehrinde olduğunuzu unutacaksınız. Keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda gece kulübü ile bitmek bilmeyen gece hayatında kendinizi kaybedebilirsiniz. Ancak bazı kulüpler 21 ve 25 yaş altı girişe izin vermiyor.

Vizesi Dubai
Dubai Vizesi

Dubai Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Dubai’nin akıp giden zamanında acıktığınızda karnınızı doyurabileceğiniz çok sayıda dünya mutfağı ve yerel tatlara yer veren restoran mevcut. Dubai Mutfağı ve Yemek Kültürü içinde geleneksel Arap mutfağının ağırlığı kendini gösteriyor. Elbette bol baharat ve etten bahsediyoruz. Dubai mutfağının en favori lezzetlerinden bazıları şunları:

  • Harees: Dubai’nin en ünlü yemeklerinden biridir. Genellikle birçok Emirati yemek masasında ve Dubai’nin en iyi restoranlarından bazılarının menülerinde bulunabilir. Hazırlanması çok fazla zaman ve beceri gerektirir, bu nedenle genellikle özel günlerde, düğünlerde ve ziyafetlerde sunulur. Geleneksel bir yemek olan harees, haşlanıp ufalanan ve buğday ile karıştırılarak lapa haline getirilen özel bir yemektir.
  • Majboos: Dubai’deki en popüler yemeklerden biri olan Majboos, aileden aileye aktarılan bir lezzet. Yemek, basmati pirinci, ağır Arap baharatları ve bölgeye özel sebzelerin pişirilmesiyle elde edilen tavuklu bir yiyecektir.
  • Madrouba: Aynı zamanda Bahreyn ve Umman’ında en sevilen yemekleri arasındadır. Tavuk ve kuzu etinin ezilip tahıllarla harmanlamasıyla elde edilip, pirinç, sarımsak, soğan, yoğurt ve baharat kullanılarak yapılır.
  • Thareed: Körfez mutfağının karakteristik özelliklerine sahip olsa da Dubai’ye özgü bir yemektir. Et suyuna batırılmış ekmek ve sebzeler parçalanır ve yanında sebzeli et yemeği ile servis edlir. Protein ve sağlık açısından zengin bir yemektir.
  • Et Biryani: Hint mutfağından Arap dünyasına girmiş bir lezzettir. Bizdeki büryan yemeğine benzer ancak yoğun Hint baharatının yanı sıra, tavuklu varyasyonları mevcuttur.
  • Batı mutfağının Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki restoranlara akınına rağmen, salona Birleşik Arap Emirlikleri halkının kalbindeki yerini korudu ve birçok yemek masasında gururla yer alıyor. Bu yüzden, Dubai’deyken, basit hazırlanışı, harika lezzetli tadı ve muhteşem tadı ile bilinen bu Emirlik yahnisini keşfetmeyi unutmayın.
  • Oozie: Oozie, Körfez bölgesinin en bilinen yemeklerinden biridir. Düğün ve bayram kutlamaları gibi özel günlerde ön plana çıkmaktadır. Etli Oozie, Ramazan ayında aile ve arkadaşların oruçlarını açmak için bir araya geldiği Emirati yemek masasında özel bir varlığa sahiptir.

Dubai’de bazı tatlılar Türk mutfağından aşina olduğumuz tatlara yakın. Özellikle lokma ve künefe tatlılarının isimleri de bizdekine benzer. Ancak alkol içebileceğiniz tüm restoranlardaki bulabileceğiniz favori içeceğiniz adı Türk Kokteyli. Türkiye’de yetişen birkaç meyve ve gül suyu ile hazırlanan kokteyl, kesinlikle denemeye değer.

Dubai Türkiye Konsoloslukları

Dubai’ye ait ülkeyi temsil eden iki resmi kurum yer almaktadır. Bunlardan birisi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan Birleşik Arap Emirliği’ne ait başkonsolosluktur. Diğer yetkili resmi mercii ise, Ankara’da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği bulunmaktadır. Özel tatil günlerini saymazsak, sabah 09:00 ve akşam 17:00 saatleri arasında hafta içi hizmet vermektedir.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu