Skip to content

Etiyopya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Etiyopya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Etiyopya dünya tarihinin en eski medeniyetlerinden biridir. Coğrafi konumu itibariyle Afrika kıtasının Afrika boynuzu olarak nitelendirilen bölgesinde yer almaktadır. Yüzölçümü itibariyle bölgenin en büyük ülkelerinden birisidir. Resmi adı ise Etiyopya federal demokratik Cumhuriyeti’dir. Adisebaba Etiyopya ülkesinin baş şehridir. Kelime anlamı yeni çiçektir.

Dini bakımdan ülke oldukça çeşitli dinlere hoşgörü göstermektedir. Toplamda 9 yönetim bölgesi bulunmaktadır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Somali, Kenya, Cubiti gibi ülkeler ile sınır komşuluğu bulunmaktadır. Ülke nüfusu yaklaşık olarak 110 milyondur. Nüfus artış hızı oldukça yüksektir. Resmi dili ise Amharca’dır. En önemli akarsuyu Nil Nehri dir. Yaklaşık olarak Nil nehri ülkede 800 kilometrelik bir yatağa sahiptir.

Etiyopya dünyadan bağımsız olarak kendi dilini kendi alfabesini kendi takvimini ve kendi sayısal figürlerini kullanmakta olan bir ülke olarak kurulmuştur. Tüm Afrika ülkelerinin kaderi gibi Etiyopya’da uzun yıllar sömürülmüş sömürgeciliğin pençesinden yine kendi iradesi ile kurtulmuştur.

800’ü yılları sonunda Etiyopya ile İtalya’nın savaşa tutuşması Etiyopya için bir dönüm noktası olmuştur. Etiyopya bu savaştan sonra kendini güçlendirme konusunda adımlar atmıştır. Ancak 1930 1940 yılları arasında yine İtalyanlar ile savaş cereyan etmiştir.

Etiyopya 1941 yılında dış ülkelerin yardımıyla bağımsızlığını ilan ederek İtalya’nın sömürüsüne kurtulmuştur. Bu tarihten sonra ülke birçok alanda gelişme göstererek sömürgenin neden aldı darbeleri ve zararları telafi etmeye çalışmıştır. Geçmişten günümüze kadar birçok farklı yöneticileri olmuştur.

Etiyopya Gezilecek Turistik Yerleri

Etiyopya’nın başkenti yeni çiçek anlamına gelen Addis Ababa şehridir. Bu şehir aynı zamanda Afrika birliği başkenti olarak da görev yapmaktadır. Eski adı da köleler şehri olan Habeşistan’dır. Afrika’da bulunan şehirlerin aksine bu şehir kültürel ve mimari açıdan oldukça zengin bir yapıya sahiptir.

Dini mekanlar müze alanları alışveriş alanları doğal park alanları ile gezilecek birçok yere sahiptir. Başkentte ulusal müze ve kızıl terör şehitleri anıt müzesi bulunmaktadır. Yanı sıra Entorno Hill Memelik II Mozelesi, George Katedrali turistler tarafından yoğun ilgi gören zenginlikleridir. Gezilebilecek şehirler ve gezilebilecek yerler oldukça fazladır.

Addis Ababa

Bu şehir mimari açıdan 1800’lü yılların izlerini taşımakta olduğu için birçok kişi tarafından ilgi görmektedir. Kızıl terör şehitleri anıt müzesi gezilebilecek ve keşfedilebilecek önemli yerlerden biridir. Burada işkenceye uğramış insanların iskeletleri kafatasları ile beraber işkencede kullanılmış olan işkence aletlerini sergilemektedirler. Toto Hill açık havada sizlere uçsuz bucaksız ve muhteşem manzarasını seyretme imkanı sunmakta olan doğal bir parktır. Burayı daha özel yapan ise içerisinde yer alan Meryem kilisesidir.

Aksum

Küçük bir şehir olan Aksum milattan önce izler taşımaktadır. Arkeoloji müzeleri açık hava müzeler birçok tarihi mekan ve eşya sergilenmekte olan bir şehirdir. Zionlu Aziz Mary kilisesi 350 yaşını geçmiş bir mekan olarak sizleri karşılamaktadır. Yine Abba Penalewan Manastırı diğer tarihi zenginliklerinden yalnızca bir tanesidir.

Harar

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almakta olan bu şehirde 110 tane cami bulunmaktadır. Bu yönüyle de İslam dünyası için oldukça önemli bir merkezdir. Bu yapıların çoğunluğu Osmanlı dönemine aittir. Bir o kadar popüler olan bir diğer eser ise harar Jegol duvarı olarak bilinmektedir. Amin Nur Türbesi ev müzeleri arkeolojik kazı ve tarihi eserlerin olduğu müzeler gezilebilecek diğer yerlerdir.

Jinka

Etiyopya’nın en bilineni pazar kasabalarından olan Jinka Etiyopya kültürünün bir yansıması olarak görülmektedir. 15’in üstünde kabilenin örf ve adetleri bu şehirde halen yaşatılmaktadır. Doğal yaşamın hala korunduğu bu şehirde insan yaşamı görmek isteyenlerin gezebileceği yerleşim yerleri bulunmaktadır. Omu Milli Parkı Şehrin en büyük hazinelerinden biridir. Bu hazinenin yanı sıra Güney omu Araştırma Merkezi ve Müzesi her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen önemli yerlerden biridir.

Vizesi Etiyopya
Etiyopya Vizesi

Etiyopya Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Etiyopya Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Etiyopya’da birçok halkın olması farklı birçok kültürün olmasına ve buna bağlı olarak da zengin lezzetlerin yer almasını sağlamaktadır. En popüler lezzetler;

İnjera

Türkiye’deki krep benzeri bir yiyecek olan injera sebzeler ile birlikte tüketilmektedir.

Dulet

Farklı bir güveç deneyimi sunmakta olan bir yemektir. Genelde kahvaltılarda tercih edilmekte olan bu yemek turistlere özel başka zamanlarda da pişirilebilmektedir. Genellikle bu yemekte hayvanın karaciğeri tercih edilmektedir.

Watt

Yine kırmızı et ve sebzelerin harmanlanarak yapıldı lezzetli bir güveç türüdür. Halk arasında çok tüketilen lezzetli ve meşhur yiyeceklerinden birisidir.

Kitfo

Bu yemekler kırmızı et ile yapılmış olan farklı sosların özgün karışımların kullanıldığı bir yemektir. Günün istediğiniz saatinde yiyebileceğiniz hafif bir yemektir.

Tere sega

Suşi benzeri bir yemek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel sosu ekmeği ve tatlısı ile genellikle kırmızı etin çiğ olarak sunulduğu bir menü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak herkes tarafında sevinerek yenilebilen bir yemek değildir.

Şihiro

Nohudun farklı şekilde püre haline getiririm baharatlanması ile oluşturulan bir yemektir. Nohut ilk önce kaynar suda haşlanmakta sonrasında kavrularak sebzelerine harmanlanmaktadır. Oldukça renkli bir sunum yapılarak damaklarda unutulmayan bir lezzet bırakmaktadır.

Kolo

Sağlıklı bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkan kolo farklı türdeki tahılların bir arada kavrulması ile oluşturulmuş enfes bir yiyecekler. Seyyar satıcılar tarafından birçok bölgede satılmakta ve halk tarafından oldukça sevilmektedir.

Ayibe

Ana maddesi Keçi sütünden yapılmış peynir olan oldukça meşhur bir tada sahip olan bu lezzet Etiyopyalıların kahvaltıda tercih ettiği bir yemektir.

Tej

Tatlı bir içki olan bu içecek tüm yemeklerin yanında içilebilecek alkollü içecek grubunda yer almaktadır. Ülke genelinde sevilerek içilen bu içeceğin içerisinde bal da bulunmaktadır. Etiyopya’yı ziyaret etmeniz durumunda bu enfes lezzeti denemeden ülkeden ayrılmamalısınız.

Etiyopya Ve Türkiye’deki Etiyopya Konsoloslukları Ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu; Bağcılar Mahallesi Yavuz Sultan Selim Caddesi No 15 Kat 2 güneşli-Bağcılar/İstanbul

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği; Raşit Galip caddesi Gökçek Sokak No 11 Gaziosmanpaşa/Ankara

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu; uray Carrefour Alışveriş Merkezi giriş kat B:18 Nilüfer/Bursa

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu; Yenimahalle İncirlik Bulvarı Ceylan yolu üzeri 30/A Yüreğir/Adana

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu; Hek-Tur Hekimoğlu turizm işletmeleri a.ş. Konya Organize Sanayi Bölgesi 8 Sokak No 24 Selçuklu/Konya

Etiyopya Antalya Fahri Konsolosluğu; A&BMedya Plaza Şirinyalı Mahallesi Lara Caddesi No 121 Muratpaşa/Antalya.

Etiyopya Mersin Fahri Konsolosluğu; Atatürk Caddesi 4302 Sokak Toroğlu Apartmanı No 1 İçel/Mersin

Türkiye Addis Ababa Büyükelçiliği; Böle KifleKetema, Kebele 03,  Bina No:018 Addis Ababa/Etiyopya

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu