Skip to content

Gabon Hakkında Genel Bilgiler 2022

Gabon Hakkında Genel Bilgiler 2022; Afrika kıtası üzerinde çok sayıda ülke yer alır. Gabon ülkesi de bunlardan biridir. Ekvator çizgisi üzerinde yer alan bu ülke atlas okyanusuna kıyışa olan Afrika ülkelerinden biridir. Komşuları ise, Kongo Cumhuriyeti, Kamerun ve Ekvator Gine’sidir. Ülke ismini, Portekizcede şapka anlamına gelen ‘gabao’ kelimesinden alıyor. Çünkü yüzyıllar önce bu topraklara keşfe gelen Portekizliler kıyıların şeklinden dolayı ülkeye bu adı vermişlerdir. Ülkede yerleşik hayat sürdüren Afrikalıların ardından Portekizliler ve daha sonrasında Fransızların bu ülkeye yaşamak için geldikleri bilinmektedir.

Afrika ülkelerinde nüfus yoğunluğunun en az olduğu ülkelerden biri Gabon’dur. Nüfusun büyük çoğunluğunu 3 farklı şehirde yaşayan genç nüfus oluşturmaktadır. Nüfusu az olsa bile 40’a yakın farklı etnik grup bu ülkede yaşamaktadır. Bu etnik gruplar arasında sayılar en fazla olanlar ise Mbete, Bapunu, Tsabatis, Batazis, Bateke ve Pigmelerdir.

Bütün bu gruplar kendi dillerini konuşsalar da ülke genelinde resmi dil Fransızca olarak kabul edilmektedir. Diğer etnik grupların da şehirden uzak bölgelerde kabile hayatı sürdürdüğü bilinmektedir. Her biri kendilerine özgü farklı bir kültür ile yaşamlarını sürdürmektedir. Farklı diller konuşan bu halkların farklı yaşam tarzları ve gelenekleri mevcuttur.

1400’lü yıllarda Portekizliler tarafından keşfedilen bu topraklar, 1800’lü yıllarda Fransa sömürgesine girmiştir. Savaş dönemlerinde de Fransa’ya bağlı olarak varlığını sürdüren bu ülke 17 ağustos 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Bugün ise çok sayıda uluslararası birliğe üye olan bu ülke, demokratik bir cumhuriyet olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Görüldüğü üzere Gabon oldukça eski bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu durum ülkenin dünya açısından tanınmasını da mümkün hale getirmektedir. Yine Gabon için geçerli olan önemli tarihi olayların varlığından da söz edebiliriz. Ancak yakın tarihimizde Gabon’da pek de arzu edilmeyen olayların yaşanıldığı da bilinmektedir.

Gabon Gezilecek Yerler;

Gabon Gezilecek Yerler; Ülkenin çok yoğun nüfusa sahip olduğu 5 adet şehir mevcuttur. Bu şehirlerden biri olan Libreville ise başkentidir. Diğer yoğun şehirleri ise; Port-Gentil, Franceville, Oyem ve Moanda’dır. Bu bölgeler özellikle doğal güzellikleriyle ön plana çıkan şehirlerdir. Söz konusu şehirlerin diğer yerleşim yerlerine nazaran daha fazla geliştiklerini de söyleyebiliriz.

Libreville;

Uzun yüzyıllar boyunca Fransa sömürgesi olarak varlığını sürdüren bu ülkede, şehrin kıyıları sömürge ticaretinin çok yoğun yaşandığı yerler olmuştur. Bu sebeple başkentin adı verilirken özgür kent anlamına gelen bu isim verilmiştir. Pointedenisbeach en güzel sahilleri arasında yer alır ve turistlerin uğrak mekânıdır. L’eglise Saint Michel ise en popüler kiliselerinden biridir. Orman ve çevre bakanlığının binası ise farklı tarzda mimari yapısı ve renkleriyle ülkenin turistik yapılarından birini oluşturuyor. Triomphal bulvarı ise hem alışveriş merkezlerinin hem de gece hayatının dolu dolu geçtiği bir cadde olarak dikkatleri çekiyor.

Port-Gentil;

Ülkenin ikinci en büyük şehri olan Port-Gentil hem vahşi doğanın hem de eğlence sektörü ile gece hayatının görülebildiği karmaşık bir şehirdir. Saint Louise Katedrali turistik bir mimari yapıyı oluştururken, gece hayatında en çok tercih edilen mekân La Villa isimli kulüptür. Turistler genellikle bu mekânları ziyaret ediyor veya sahillerinde tatilin tadını çıkarıyor.

Franceville;

Bu şehir de Gabon ülkesinin büyük şehirlerinden biri olarak varlığını sürdürüyor. Muhteşem doğası ve hayvan çeşitliliği ile safari tutkunu turistlerin uğrak mekânlarından birini oluşturuyor. Sahilleri ve gece kulüpleri de oldukça dikkat çekiyor. Eğlence hayatının yanı sıra Afrika’nın yerleşik kültürünü de bu şehirde incelemek mümkün oluyor.

Oyem;

Gabon’un dördüncü büyük şehri olan Oyem, Ntem nehrine yakınlığıyla bilinmektedir. Nehrin şahane görüntüsünün tadını çıkarmak isteyen turistler için vazgeçilmez bir şehir olmaktadır. Ayrıca Afrika kültürünün farklı mozaiklerini de bu şehirde incelemek mümkün oluyor. Vahşi doğanın inanılmaz tecrübelerini bu şehirde yaşayan turistler için vazgeçilmez bir mekân olmaktadır.

Moanda;

Gabon ülkesi coğrafi olarak küçük bir ülkedir. Sınırlı sayıdaki yoğun şehirleri arasında Moanda da yer alıyor. Afrika kültürüne dair tüm esintileri bu şehirde de görmek mümkün oluyor. Kabile hayatı, farklı yemek kültürler, müzikleri ve danslarıyla yerleşik Afrikalılar turizm sektörünün mihenk taşı olmaktadır.

Vizesi Gabon
Gabon Vizesi

Gabon Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Gabon Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Gabon ülkesi tarihi gereği Fransız kültüründen esintiler barındırır. Bu durum ülkenin yemek kültürüne de yansımıştır. Yanı sıra bir kıyı ülkesi olması sebebiyle balık türü mutfağı ve pirincin fazla kullanıldığını görüyoruz. Pirinç ve balık çeşitlerinin yanı sıra bu ülkede maymun ve antilop etinin de sıkça tüketildiğini biliyoruz.

Ayrıca Fransızlardan gelen hamur türü yemekler de fazlasıyla tercih edilmektedir. Levrek ve kırmızı balık, tavuklu yemekler ve hamur işleri mutfağını zenginleştiren menülerdir. Ayrıca alkol tüketimini de gördüğümüz bu ülkede en sevilen içki türü Regab birası olmaktadır.

Gabon Eğlence Kültürü;

Gabon ülkesi Afrika kültürünün oldukça yoğun yaşandığı bir ülkedir. Bu ülkede çok sayıda eğlence mekânı yer alır. Ayrıca her yılın belli dönemlerinde festivaller düzenlenir. FESPACO adı verilen Pan-Afrikan film festivali ise bu eğlenceler arasında ilk sırada yer alıyor. Yılın ilk aylarında düzenlenen bu festivale tüm ülkeden Afrikalılar katılım sağlarken turistlerin de ilgisini çektiğini görüyoruz.

Ayrıca doğa meraklısı insanlar için ekvator kültürü ve vahşi doğa meraklıları için safari turları düzenleniyor. Ülkenin sosyal dokularını oluşturan müzik ve dans kültürü ise turistlerin ilgisi cezb ediyor. Kabile hayatı ve farklı gelenekleri sayısında her yıl bu ülke çok sayıda turiste kapılarını açmaktadır.

Gabon Ve Türkiye’deki Gabon Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Libreville Büyükelçiliği;

Libreville büyükelçiliğinin adresi Arrondissement, 1.191 TA numara:306, Gué-Gué B.P. 23802 Libreville, Gabon

Gabon Ankara Büyükelçiliği;

Gabon Ankara Büyükelçiliği adresi İlkbahar Mahallesi, Medine Müdafii Caddesi, numara:16, Çankaya, Ankara.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu