Skip to content

Gambiya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Gambiya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Afrika’nın en küçük ülkesi olarak bilinen Gambiya’nın resmi adı Gambiya Cumhuriyeti’dir. Ülke’nin Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır ve en önemli nehri Gambiya Nehri’dir. Gambiya nehri sayesinde ülke toprakları verimli olmuştur ve geçmişten günümüze yerleşim alanı olarak kabul edilmiştir. Çevresi ise Senegal ülkesiyle kaplıdır. Böyle bir ülkenin içerisinde yer aldığından anklav ülke ibaresi kullanılır. Gambiya’nın nüfusu ise 1.740.860 olarak 2013 yılında ölçülmüştür.

Gambiya’da enteresan durumlardan biri başkent Banjul’un ada üzerinde yer almasıdır. Bu ada Atlas Okyanusu kıyısında bulunmaktadır. Bölgede geçmiş dönemlerde Portekizliler ve İngilizler hakimiyet kurmuştur. Fransa da bu ülke için çok mücadele etmiş ama umduğunu alamamıştır. Ülke bağımsızlığını İngiltere’den almıştır. Geçmiş dönemlerde James Adası’ndan birçok köle Amerika’ya satılmıştır. Gambiya’nın kıyı şeridindeki bölge yaklaşık 80 kilometre uzunluğundadır.

Gambiya iklimi, tropikal iklimdir ve bu yüzden çok fazla yağmur almaktadır. İç kesimlerinde ise biraz daha kurak bir iklim hakimdir. Çünkü buraya Sahra çölünden esen kuru rüzgarlar vurur.

Ülke ekonomisi çok fazla gelişmemiştir ve nüfus artış oranı da yüksektir. Nüfusun büyük bir bölümünü gençler oluşturur ve ortalama yaşam süresi de kısadır. Ülke İngilizce’yi resmi dil olarak seçmiştir. Bunun neden İngiltere’nin o dönemler söz sahibi olmasından ileri gelmektedir.

Kıyı kesimlerde İngilizce yaygın olarak kullanılsa da iç kesimler de farklı diller kullanılmaktadır. Ülkede çok fazla etnik grup bulunmakta ve farklı dil konuşulmaktadır.  Din bakımından ülkenin büyük bir bölümü Müslümanlığı benimsemiştir ve diğer yaygın dil de Hristiyanlık’tır. Bunun sebebi İngiltere’nin uzun süre buraya hakim olmasından ileri gelmektedir. Ülkede okuma yazma oranı da oldukça düşüktür.

Gambiya’da Gezilecek Turistik Yerler

Gambiya’da Gezilecek Turistik Yerler; Ülkede birçok farklı müze, Pazar ve ulusal park olduğundan turistlerin ilgisini çekmektedir. Aşağıda en popüler yerler sizlere yardımcı olabilmek adına listelenmiştir.

Bakau

Atlas Okyanus’u kıyısında bulunan Bakau, turistlerin yoğun olarak bulunduğu bir yerdir. Burada Bakau Kachikally, Botanik bahçeleri, Cape Point gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. En fazla ziyaret alan yerler arasında olduğundan beğenilme olasılığı çok yüksektir. Gambiya’ya uğrayan herkese tavsiye edilir.

Banjul

Bir ülkeye gidildiğinde mutlaka başkent ziyaret edilmelidir. Banjul’da ilginç başkentlerden biridir ve Gambiya’nın en büyük şehridir. Burada gezmek için birçok farklı yer bulunmaktadır. Hem tarihi hem de doğal bir yönü olan Banjul, en fazla ziyaretçi alan şehridir. Arch 22, Feribot Terminali, Eski Şehir Bölgesi, Gambiya Ulusal Müzesi, Kololi Beach, 22 Temmuz Meydanı ve Senegambia bölgeleri mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Brikama

Gambiya2nın en büyük 2. Şehri olarak bilinen Brikama yine ziyaretçilerin akın ettiği bir yerdir. Müzik merkezi olması sebebiyle sanat severler buraya çok sık gelmektedir. Bunun yanında tarihi ve doğal güzellik alanları da bulunmaktadır. Ülke de en fazla ziyaret edilen yerler arasında bulunduğundan mutlaka yolu düşenler gezmelidir.

Bansang

Ülkenin ortasında yer alan Bansang, popüler şehirlerden bir tanesidir.  9 bin kişinin yaşadığı bu yer de hem tarihi hem de doğal güzellikler görebilmek mümkündür. Ülkede uzun yıllar boyunca tek bir hastane vardı ve o da buradaki Royal Victoria Teaching hastanesiydi. Bu yüzden de bu şehrin ayrı bir önemi bulunmaktadır.

Georgetown

Bir ada ülkesi olan Georgetown, kafa dinlemek için harika bir yer. Gambiya Nehri’nin güney tarafında yer almaktadır. Harika manzaralar eşliğinde fotoğraflar çekinebileceğiniz efsane bir yerdir.

Gambiya Ulusal Müzesi

Banjul’da bulunan bu müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Müzede Gambiya’nın tarihi ve kültürü hakkında bilgi toplayabileceğiniz bir sürü eser bulunmaktadır.

Albert Market

Banjul’da bulunan Albert Market, alışveriş yapmak hem de gezmek isteyenler için harika bir yerdir. Burası büyük bir Pazar alanıdır. Halk arasına karışmak gündelik yaşamı öğrenebilmek adına mükemmel bir yer olduğunu söylemek mümkündür. Burada pek çok sebze ve et türü gıdalar bulabilmeniz mümkündür. Özellikle Gambiya kültüründe önemli bir yeri olan balık çeşitlerini görmeniz çok mümkündür. Eğer ülkenize dönerken hediyelik eşya da almak istiyorsanız burası bunun için çok uygun olacaktır.

Kunta Kinteh Adası

Gambiya Nehri’nin ağzında tarihi bir ada olarak bilinen Kunta Kinteh adası, birçok ziyaretçinin akın ettiği bir yerdir. Burada geçmiş dönemde köle ticareti yapıldığından köle adası ismi de verilmektedir. 2003 yılı sonrasında burasu UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.

Abuko Doğa Revervi

Ülkedeki en büyük önemi vahşi yaşam parkı olmasından gelmektedir. Burada birçok farklı hayvan türü yaşamaktadır ve 1968 yılında açılmıştır. Sincaplar, kirpiler, maymunlari antiloplar ve Nil timaslarını görebilmeniz için muazzam bir yerdir. 107 hektarlık bir alana sahiptir. Turistler bu alanı sıklıkla ziyaret ettiğinden mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Vizesi Gambiya
Gambiya Vizesi

Gambiya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Gambiya’da yoğun olarak deniz ürünleri tüketilmektedir. Ayrıca fıstık çeşitleri de ülkede bol miktarda bulunmaktadır. Ülkede sıklıkla Lübnan yemeklerini de görebilmeniz mümkündür. Diğer ülkelerin de mutfağından özel yemekler bulabileceğiniz restoranlar vardır. Ülkeye özgü herhangi bir geleneksel yemek ismi bulunmamaktadır. Bu yüzden yemek kültürünün çok gelişmiş olduğunu söyleyemeyiz.

Gambiya Ve Türkiye’deki Gambiya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Gambiya’da Bulunan Türk Konsolosluğu

Gambiya’nın başkenti Banjul’da bir Türk Konsolosluğu bulunmaktadır. İşte ades: 29 Kaira Avenue 4th Street Brufut Gardens Banjul- The Gambia

Türkiye’de Bulunan Gambiya Konsoloslukları

Ankara’da bir Gambiya Büyükelçiliği yer almaktadır. Çalışma saatleri ise sabah 9:00 ve akşam 17:00 arasındadır. İşte Adres: Hilal Mah. Hollanda Cad. No:31 Yıldız/Ankara

İzmir’de bir Gambiya fahri konsolosluğu yer almaktadır. İşte Adres: Venüs İthalat İhracat LTD.Plevne Bulvarı No:18 Kat:3 Daire:6 Alsancak/İzmir

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu