Skip to content

Hindistan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Hindistan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Güney Asya’da bulunan dünyanın yedinci en büyük coğrafi alanına sahip ve nüfus bakımından Dünya’da ikinci en büyük ülkedir. Ekonomik olarak dünyaca tanınmış bir ülke olması dışında sıralamaya koyulduğunda en büyük ekonomiye sahip 4.ülke olarak bilinmektedir. Para birimi olarak Hindistan Rupisi geçerli olan bu ülke sınırları içerisinde resmi dil olarak kullanılan Hintçenin yanı sıra İngilizce de konuşulduğu görülmektedir.

Aynı zamanda bazı bölgelerinde 22 farklı yöresel dil de kullanılmaktadır. Hindistan, Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizm dinlerinin doğduğu, ağırlıklı Budizm dinine inanan nüfusa sahip olsa da Endonezya ve Pakistan’dan sonra en kalabalık Müslümanlığa inanan ülke konumundadır.

Mumbai kenti Hindistan’ın en büyük kenti olarak biliniyor olsa da başkent olarak Yeni Delhi kenti seçilmiş ve bilinen başkentidir. Yönetim biçimi olarak cumhuriyet ile yönetilen bu ülkenin Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, Başbakanı ise Narendra Modi’dir.

Hindistan coğrafi konum olarak güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal körfezine sınırları olan ve toplam deniz kıyısı uzunluğu 7517 kilometredir. Denize kıyı uzunluğu yüksek olmasına rağmen Pakistan, Çin, Nepal, Bhutan, Lanka, Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile de sınır komşusudur.

Hindistan dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine sahip olmasına rağmen ülke nüfusunun büyük bir oranı hala yoksulluk ve kötü beslenme durumuyla karşı karşıyadır. Aynı zamanda Hindistan’da okuryazarlık oranı da çok düşüktür. Dünya’da en büyük nüfusa sahip olan Çin Cumhuriyetinden sonra gelen en büyük nüfusa sahip bir ülkedir. Tahmini olarak nüfusu 1milyarın üzerinde olan Hindistan hızlı bir şekilde nüfus artışı yaşamasından dolayı yakın bir gelecekte dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olabilmeye aday bir ülkedir.

Hindistan Gezilecek ve Turistik Yerler

Hindistan Gezilecek ve Turistik Yerler denince akla gezilmesi gereken ihtişamlı sarayları, büyüleyici doğal güzellikleri, Bollywood filmleri ve alışveriş olanaklarıyla Hindistan gidip dönmek istemeyeceğiniz bir yerdir. Mistik havasına kendinizi kaptırdığınızda meditasyon ya da yoga amaçlı programlara dahil olarak bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 • Taj Mahal: Şah Cihan, eşinin çocuğunu doğururken ölmesi sonrası, eşine olan sevgisi ve anısına yaptırmış olduğu, aynı zamanda dünya harikaları arasında yer alan aşkın simgesi Taj Mahal ziyaretinizin ilk noktası olmaya adaydır. Yapımı yaklaşık 20 yıl sürmüş, İslam ve Hint mimarisinin izlerini barındırmaktadır. Birçok değerli taşla işlenerek süslenmiş olan Taj Mahal günün her saatinde gözünüze farklı bir renkte ve ihtişamda gelecektir.
 • Delhi: Yaz aylarında kavurucu bir sıcaklığa sahip olan bu şehir Hindistan kültürel yönetim merkezi olarak bilinir. Çok kalabalık olan bu şehir gece ve gündüz aynı yoğunluğu korumaktadır. Ulaşım olarak gelişmiş bu kalabalık şehirde bir yerden başka bir yere giderken zorluk çekmeyeceksiniz.
 • Bangalore (Bengaluru): Teknolojik açıdan son derece gelişmiş bir şehir olarak bilinmektedir. Gençlere yönelik yatırımların fazla olduğu bu şehirde lüks alışveriş merkezleri restoranlar bizim seyahatimize eşlik ederek güzel bir deneyim edinmemizi sağlayacaktır.
 • Chennai: Şehrin en dikkat çeken yerlerinden biri olarak St. George kalesini ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında rengarenk boyanmış tapınaklar ve yıpranmış yapılar sizin için güzel bir görsel şölen olacaktır.
 • Haydarabad: Hindistan’a dair antik ne varsa bulabileceğiniz çok kalabalık bir şehir olmasına rağmen zevk alacağınız bir ortama gireceksiniz pazarcılar, Hindistan’a has kokuların yanı sıra Haydarabad büryanının kokusu içinize işleyecektir. Bu şehre ait belirli uç noktalarda camiler bulunur batı yakasında kendinizi teknolojinin kalbinde gibi hissetmenizi sağlayacak yüksek teknoloji kullanılmış yapılarla karşılaşacak kendinizi kaybedebileceğiniz bir ortama düşeceksiniz
 • Jaipur: Pembe Şehir olarak sözü edilen rengarenk yapılara sahip bir şehirdir. Kraliyet ailesine hala ev sahipliği yapmakta olan bu şehirde görebileceğiniz bir diğer yapı ise şehir sarayıdır. Hepsinin dışından UNESCO listesinde astronomik gözlem evi işlemi gören Jantar Mantarda yıldızları seyredebilirsiniz.
 • Kerala: tropikal bir cennet olarak bilinen bir şehirdir. Birçok meyve ağaçları ve uzun plajları ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe şahit olacaksınız. Genel bir gürültü kalabalıktan uzak sade bir tatil istiyorsanız kesinlikle doğru yer Kerala’dır.
 • Pune: Eğitimsel yatırımların bol miktarda görüldüğü kültürlü bir konumdur. Yemyeşil görüntüsü ile huzur vermekte olan bu şehir öğrenci nüfusu ile daha kalabalık bir hal alsa da geceleri daha bir cazip kılmaktadır. Kafeler olarak yoğunlukta çok fazladır. Ve eğer bu şehirde bulunuyorsanız Shaniwar Wada sarayını kesinlikle görmelisiniz.
 • Bombay (Mumbai): Bilinen en güzel yerlerinden biri asma bahçeleri Malabar Tepesi ve güvercinleri kovalamak için tarihi Hindistan kapısını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Colaba süs eşyaları ve mücevheratın öne çıktığı o meşhur pazara uğramadan bu şehirden gitmemelisiniz.
Vizesi Hindistan
Hindistan Vizesi

Hindistan Mutfağı ve Yemek Kültürü

Hindistan Mutfağı ve Yemek Kültürü dendiğinde sizin talebinize uygun bir sürü seçenek önünüze gelmektedir. Hindistan mutfak olarak çok zengin bir yelpazeye sahip olduğundan çok çeşitli ziyafetlere ev sahibi olmuştur. Örnek verilecek olursa şöyle popüler yemekleri sıralamak mümkündür.

 • Chaat: Hindistan sokaklarında tadılabilecek en güzel sokak lezzetlerinden sayılmaktadır. Çoğunluğu kızarmış ekmek olan bu yiyecek çeşitli olarak farklılık gösterebiliyor. Kızarmış patates üzerine soslar ya da yoğurt ile servis edilebiliyor.
 • Keema: Hindistan’da özel gecelerde çok fazla tüketilmekte olan bu yemek et sever kişiler için Hindistan’da tercih edilebilecek en güzel yemektir. İçerik olarak keçi ya da koyun etinin kıyma kıvamında kıyılarak çok sayıda sebze ile harmanlanmış bir şekilde lavaş ekmeği ile servis edilmektedir.
 • Naan: Türk kültüründe bulunan lavaş ekmeğinin daha kalınıdır. Hindistan’da her yemeğin yanında servis edilmekte olan bir ekmek türüdür.
 • Samosa: Hindistan bölgesinde sokak yemek kültürü içerisinde en çok damağa hitap eden bir börek türüdür. Mercimek, kıyma, tavuk eti, patates, fasulye, soğan ve çeşitli baharatlar harmanı ile iç soslarını oluşturup genel olarak kızartma yöntemiyle pişirilmektedir. Fırınlanmış olarak ta karşılaşılabilir.
 • Alo Gobi: Et yemeyi sevmeyen bir ziyaretçiyseniz tatmanız gereken lezzetlerden biride Aloo gobi’dir. Patates ve karnabahar ile pişirilen bu yemek içeriğinde birçok sebze ve baharatta bulundurmaktadır.

Hindistan Türkiye Konsoloslukları

Hindistan Türkiye Konsoloslukları Hindistan seyahatleriniz için her türlü belge ve evrak işlemlerinde yetki sahibi olan kuruluşlardır. Türkiye’de sadece Ankara ve İstanbul ilinde hizmet sağlayan bu kuruluşlar ile iletişime geçmeniz halinde vize ve yurtdışı işlemlerinizi başlatarak sonuçlandırmanız mümkündür.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu