Skip to content

İngiltere Hakkında Genel Bilgiler 2022

İngiltere Hakkında Genel Bilgiler 2022; Birleşik Krallığın en önemli ülkesi ve merkezi olan İngiltere, önemli bir tarihe sahiptir. Britanya Krallığı olarak bilinen ülke geçmiş dönemlerden beri hüküm sürmektedir. 1837 ve 1901 yılları arasında büyük bir imparatorluk olarak hüküm süren Britanya, kökenlerini Briton ismi verilen ırktan almaktadır. Farklı toplumların bir araya gelmesiyle kurulan ülke, günümüzdeki önemli güçlerden biridir. Dünya politikasını belirleyen ve hem siyasi hem de ticari anlamda önemli bir ülke olan İngiltere, turistik açıdan da önemli özelliklere sahiptir.

Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden de birçok kişinin ziyaret ettiği İngiltere, refah seviyesinin yüksek olması sebebiyle öne çıkmaktadır. Yaşam kalitesinin yüksek olması ve iş olanaklarının fazla olması sebebiyle göç alan ülkenin siyasi politikaları farklılık göstermektedir. Bir ada olan İngiltere’de önemli şehirler bulunmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre yaklaşık 67 milyon nüfusu bulunan ülke; İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’in yanında Birleşik Krallığı oluşturan en büyük ülkedir.

Sahip olduğu yer şekilleri sayesinde tarım faaliyetlerine oldukça elverişli olan ülkede tarımdan daha çok sanayi faaliyetleri gelişmiştir. Dünya genelinde birçok alanda ihracat yapan ülke, ekonomik ve siyasi bakımdan oldukça güçlüdür. Başkenti Londra olan ülkede birçok önemli şehir bulunmaktadır. Eğitim açısından da gelişmiş olan ülkeye beyin göçü yapılmaktadır. Londra’nın yanı sıra Liverpool, Manchester, Stratford, Nottingham ve Leeds gibi şehirler öne çıkmaktadır.

İngiltere Gezilecek Turistik Yerleri

Bölgenin en önemli turistik ülkelerinden biri olan İngiltere, bir ada ülkesi olması sebebiyle merak edilmektedir. Yeşil alanların oldukça fazla olduğu ülkede yıl boyunca farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Futbol konusunda oldukça gelişmiş olan ülkede, spor alanlarında turistik hareketlilik yaşanmaktadır. İngiltere gezilecek yerler söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen şehir başkent Londra olarak öne çıkmaktadır. Londra’nın yanı sıra gezip görülmesi gereken farklı şehirler de vardır.

İngiltere her zaman gezilecek yerler konusunda iddialı olan bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum esasında ülkenin kendine has özellikleriyle ilgi çekici bir ülke olmasından da kaynaklanıyor. Üstelik İngiltere çok eski yıllardan bu yana tarihi kimliğiyle ön plana çıkan bir ülke konumunda yer alıyor. Bu da doğal olarak ülkenin etkili bir düzeyde turist çekmesini d mümkün hale getiriyor. Özellikle ülkenin başkenti olan Londra önemli sayıda turiste ev sahibi olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Londra;

Dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan Londra’nın birbirinden farklı özellikleri vardır. Hem tarihi hem de kültürel bakımdan oldukça önemli bir şehir olan Londra, gelişmiş niteliklere sahiptir. Siyah taksiler, kırmızı otobüsler ve her köşe başında bulunan telefon kulübeleri ülkenin önemli unsurları arasında yer almaktadır. Şehrin farklı bölgelerinde gezip görülebilecek müzeler bulunmaktadır. British Museum, London Kulesi, Ulusal Galeri ve Doğa Tarihi Müzesi gibi birçok turistik mekan bulunmaktadır.

Oxford;

Birçok dizi ve filme konu olan Oxford, dünyanın en önemli üniversitelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça prestijli bir üniversite olan Oxford Üniversitesi bünyesinde eğitim alan önemli insanlar bulunmaktadır. Oxford üniversitesinde eğitim almak isteyen birçok kişi vardır. Caddeleri ve tarihi yapılarıyla da ünlü olan şehirde gezip görülebilecek farklı yerler vardır.

Liverpool;

İngiltere’nin ünlü şehirlerinden biri olan Liverpool söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen öğeler arasında futbol bulunmaktadır. Şehrin ismini taşıyan Futbol takımı ile öne çıkan şehirde önemli alışveriş merkezleri ve müzeler bulunmaktadır. İngiliz mimarisinin etkisin taşıyan birçok yapının bulunduğu şehir gezip görülmesi gereken iller arasında yer almaktadır.

Manchester;

Liverpool şehrinde olduğu gibi futbol takımıyla akıllarda kalan Manchester gezilmesi keyifli olabilecek şehirlerden biridir. Gelişmiş bir ekonomisi olan Manchester, turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Manchester Piccadilly ve Piccadily Gardens gibi alanlar gezip görülebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

York;

İngiltere’nin ünlü şehirlerinden biri olan York, tarihsel bakımdan önemli bölgeler arasında yer almaktadır. Kuzey bölgede bulunan şehirde eski dönemlere ait birçok kalıntıya rastlamak mümkündür. Kaleler ve surlar ile çevrili olan şehir, tarihi yapıları seven kişiler için önemli yerlerden biridir. York her zaman tarihi kimliği olan ve çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapan bir şehir olarak tanımlanmaktadır.

Vizesi İngiltere
İngiltere Vizesi

İngiltere’nin Mutfağı ve Yemek Kültürü

İngiltere’nin Mutfağı ve Yemek Kültürü; Farklı kültürlere ev sahipliği yapan İngiltere’de yemek kültürü oldukça zengindir. Fishand Chips ismi verilen balık ve patates lezzeti dünyanın birçok yerinde bilinmektedir. Farklı ülkelerde de bulunan ünlü lezzet morina ismi verilen balıktan yapılmaktadır. Ülkenin dört bir yanı denizlerle çevrili olduğu için İngiltere lezzetli söz konusu olduğunda akla ilk gelen öğeler arasında balık bulunmaktadır. İngiltere, gelenek haline gelen 5 çayı ile birlikte yedikleri sandviç ve kurabiyelerle de ünlü olan bir ülkedir.

Pazar günleri yapılan özel yemeklerde İngiltere’nin önemli kültürleri arasında yer almaktadır. Ağır ve yüksek ateşte pişirilen dana, domuz ve veya hindi etinin dilimlenerek servis edildiği Pazar Yemeği, ünlü lezzetler arasında yer almaktadır. İngiliz Mutfağı söz konusu olduğunda Kumpir, Puding, Steak Pie ve Gammonsteak gibi lezzetler de öne çıkmaktadır.

İngiltere ve Türkiye’deki İngiltere Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Londra Büyükelçiliği

Londra Büyükelçiliği adresi; 43 Belgrave Square, SW1X 8PA, LONDON, United Kingdom

Londra Başkonsolosluğu

Londra Başkonsolosluğu adresi; Rutlang Lodge, Rutland Gardens, Knightsbridge, SW7 1BW, London

Edinburgh Başkonsolosluğu

Edinburgh Başkonsolosluğu adresi; Forsyth House, 93, George Street, Edinburgh, United Kingdom

İngiltere Başkonsolosluğu

İngiltere Başkonsolosluğu adresi; Meşrutiyet Caddesi, No:34, 34435 Beyoğlu/İstanbul

İngiltere Büyükelçiliği

İngiltere Büyükelçiliği adresi; Şehir Ersan Caddesi, 46/A Çankaya / Ankara

İngiltere İzmir Konsolosluğu

İngiltere İzmir Konsolosluğu adresi; Alsancak, 1458. Sokak, No: 23, 35220 Konak/ İzmir

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu