Skip to content

Irak Hakkında Genel Bilgiler 2022

Irak Hakkında Genel Bilgiler 2022; Geçmiş dönemlerden beri farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bir bölgede kurulan Irak, bölgenin önemli ülkelerinden biridir. Türkiye’nin sınır komşuları arasında yer alan ülke, körfez ülkeleri arasında yer almaktadır. Suriye, Ürdün, İran ve Kuveyt gibi ülkelere de yakın konumda bulunan ülkenin önemli bir tarihi vardır. Kültürel açıdan oldukça önemli olan ülke hem petrol rezervleri hem de tarıma elverişli alanlarıyla öne çıkar. Son dönemlerde bölgede yaşanan siyasi ve askeri karışıklıklar sebebiyle olumsuz dönemler geçiren ülke, stratejik açıdan önemlidir.

ABD ve farklı ülkeler tarafından yakın olarak gözetim altında tutulan ülkenin 18 tane farklı bölgesi vardır. Yaklaşık olarak 37 milyon nüfusu bulunan ülkede Arap, Kürt, Türkmen ve Süryani gibi ırklar yaşamaktadır. Farklı ırk ve dinlerde insanların bir arada yaşadığı ülkede çeşitli sorunlar sebebiyle iç savaşlar yaşanabilmektedir. Arapça ve Kürtçe olarak iki farklı resmi dilin konuşulduğu ülkenin 46 tane ili vardır. Ülkenin önemli şehirleri arasında Basra, Erbil, Bağdat, Kerkük, Felluce, Ramadi, Kerbala, Süleymaniye ve Recef bulunmaktadır.

Ülkenin başkenti Bağdat, farklı etnik grupların yaşadığı bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Bölge tarihi dokusu sebebiyle turist ziyaretlerine elverişli olsa da son dönemlerde yaşanan karışıklıklar sebebiyle bu sektörde durgunluk yaşanmaktadır. Tarım ve petrol ticareti bakımından önemli bir ülke olan Irak’ta turistikler yerler daha çok tarihi ve dini yapılar etrafında gelişmiştir. Yer şekilleri ve iklim koşulları bakımından kurak bir bölgede yer aldığı için fazla sayıda yeşil alan bulunmamaktadır.

Irak Gezilecek Turistik Yerleri

Körfez bölgesinin önemli ülkelerinden biri olan Irak’ta gezip görülebilecek çeşitli alanlar vardır. Tarihi ve kültürel açıdan çok önemli bir bölgede kurulu olan ülkede geçmiş medeniyetlere ait izlere rastlamak mümkündür. Ülkenin başkenti Bağdat, turistik açıdan önemli şehirler arasında yer almaktadır. Gelişmiş bir şehir olan Bağdat’ın yanı sıra Süleymaniye ve Kerkük gibi şehirler de turistik açıdan önemli bölgeler arasında yer alır.

Irak çok eski yıllardan bu yana geçen süreç içerisinde hep tarihi kimliğiyle ön plana çıkmıştır. Sümerler zamanından bu yana tarihe ışık tutan pek çok farklı tarihi eserin de bu ülkede bulunduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Dolayısıyla Irak, yakın zamandan bu yana nitelikli bir düzeyde turist çekebilme kapasitesiyle ön plana çıkar. Bunun en temel sebebi ise ülkede çok sayıda gezilecek yerin bulunmasıdır.

Bağdat;

Çok eski dönemlerden beri önemli bir şehir olan Bağdat, sık sık savaş yaşanan bir bölgedir. Sürekli yıkıma uğrayan şehirde eski dönemlerde kalan farklı yapılar bulunmaktadır. Kaldırımlardan farklı yapılara kadar birçok unsur eski medeniyetlere ait izleri yansıtmaktadır. Bağdat’ta gezilecek yerler söz konusu olduğunda kültürel ve dini yapılar öne çıkmaktadır.

Abbasi Sarayı ve Ulusal müzenin yanı sıra cami ve medreseler de gezilecek yerler arasında bulunur. Bağdat her ne kadar savaş döneminde yıkıma uğrasa da günümüz koşullarında yeniden gelişmeye başlamış bir şehir olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Bu durum Bağdat şehrinin yeniden popüler gezilecek yerler arasında yer almasını da mümkün kılıyor.

Süleymaniye;

Bölgenin önemli dini yerleşim yerlerinden biri olan Süleymaniye’de gezil görülebilecek dini ve tarihi alanlar yoğunluktadır. Müze ve park gibi yerlerin yanı sıra önemli göllerin de bulunduğu şehirde Kürt nüfusu fazladır. Amna Suraka Müzesi, Azadi Park ve Dukan Gölü bölgenin önemli turistik mekanları arasında yer alır.

Kerkük;

Arap petrolleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen şehirlerden biri olan Kerkük, eski medeniyetlere ev sahipliği yağmıştır. Stratejik konumundan ötürü oldukça önemli bir şehir olan Kerkük’te gezilecek farklı yerler vardır. Picasso Müzesi ve İvriz Kültürel Peyzajı bölgenin önemli turistik yerleri arasında bulunur.

Erbil;

Bölge genelinde en yoğun nüfusa sahip illerden biri olan Erbil, ticari ve turistik açıdan da önemli bir şehirdir. Yaşam kalitesinin yüksek olarak gösterildiği illerden biri olan Erbil’de Shanadar Park, Minare Park, Majidi AVM ve Jhalil Khayat Camii gibi yerler bulunur.

Vizesi Irak
Irak Vizesi

Irak’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü

Irak’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü; Farklı milletlerden ve ırklardan insanların yaşadığı Irak’ta yemek kültürü oldukça zengindir. Yüzyıllardır farklı medeniyetlere ait kültürel izlerin canlı kaldığı ülkede farklı yemekler ünlüdür. Türkiye’de olduğu gibi özel malzemelerle hazırlanan menemen, ülkenin sevilen yemekleri arasında yer almaktadır. Türk yemek kültürüne benzer özellikler taşımasının yanı sıra bol et tüketilmesiyle de ünlü olan ülkede farklı kebap türleri sık sık tüketilir. Et yemekleri arasında Türkiye’de de sevilen kebap türleri bulunmaktadır.

Tarım bakımından da önemli bir ülke olan Irak’ta sebze yemekleri de sık sık tercih edilir. Soğan, patlıcan ve domates gibi sebzelerle dolma ve mücver gibi yemekler yapılmaktadır. Bölgenin tatlı kültürü de Türkiye ile benzer özellikler taşımaktadır. Şerbetli ve sütlü tatlılar bölgenin ünlü lezzetleri arasında yer almaktadır.

Irak ve Türkiye’deki Irak Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri ve Adresleri

Türkiye’nin sınır komşularından biri olan Irak ile resmi işler farklı konsolosluklar aracılığıyla yürütülmektedir. İki ülke arasındaki farklı resmi ilişkileri düzenleyen konsoloslukların bulundukları adres sık sık araştırılmaktadır. Hem Türkiye’de hem de Irak’ta yer alan konsolosluklar aracılığıyla resmi işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Hem Ankara hem de İstanbul’da Irak konsoloslukları bulunmaktadır. Irak’taki konsolosluklar Erbil ve Bağdat şehirlerinde bulunmaktadır.

Erbil Başkonsolosluğu

Erbil Başkonsolosluğu adresi; Gulan Cad, Ster Binası, 11/12 Erbil / Irak

Bağdat Büyükelçiliği

Bağdat Büyükelçiliği adresi; Kerradet Meryem, Yeşil Bölge, 406/4213, Bağdat / Irak

Irak Büyükelçiliği

Irak Büyükelçiliği adresi; Turan Emeksiz Sok, No:11, Çankaya / Ankara

Irak İstanbul Başkonsolosluğu

Irak İstanbul Başkonsolosluğu adresi; Gazeteciler Sitesi, Hikaye Sokak, No:3, Şişli / İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu