Skip to content

İskoçya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Güney sınırında İngiltere bulunan İskoçya, kendine has kültürel ve doğal yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Büyük Britanya sınırları içerisinde yer alan İskoçya; Birleşik Krallık’a bağlı olan 4 ülke arasında yer alır. Avrupa Erken Orta Çağ döneminde bağımsız bir devlet olarak karşımıza çıkan İskoçya Krallığı, uzunca yıllar boyunca varlığını sürdürmüştür. Ancak 1707 yılı İskoçya Krallığı açısından önemli bir dönüm yılı olarak tanımlanmaktadır.

1603 yılı itibariyle İskoçya Kralı olan VI. James, hem İngiltere hem de İrlanda Kralı olmayı da başardı. Bununla birlikte İskoçya Krallığını da idare eden VI. James, böylece 3 krallığında ortak kralı olarak birliği oluşturdu. Daha sonraki yıllarda ise 1 Mayıs 1707 yılına gelindiğinde İskoçya Krallığı Büyük Britanya Krallığını oluşturmak amacıyla; İngiltere Krallığıyla siyasal bir birliktelik altına girdik. Böylece günümüz koşullarına benzer bir siyasi otorite ortaya çıktı. Çünkü 1707 yılındaki birlikte hem İngiltere hem de İskoçya Parlamentosunu birleştirici bir etkiye sahip oldu.

1801 yılına gelindiğinde Büyük Britanya; İrlanda Krallığıyla siyasi birlikteliğe girerek, Büyük Britanya Krallığını oluşturdu. Ancak 1922 yılına gelindiğinde İrlanda Özgür Devleti kuruldu. Bu adımla birlikte Büyük Britanya Krallığı yeniden Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı adını almaya başladı.

İskoçya’da bu yeni siyasi iklimde Büyük Britanya Krallığının içerisinde yer aldı. İskoçya’da bu dönemde kendine has kültürel ve sosyal simgeleri kullanmaya da devam etti. Özellikle Birleşik Krallığın monarşi dönemine geçmesine paralel olarak İskoçya’da da yeni bir siyasi ortam oluşmaya başladı.

İskoçya günümüzde kadar devam eden süreç içerisinde kendine özgü yönetim anlayışı ve Birleşik Krallığın içerisinde yer almasıyla ön plana çıktı. İskoçya’da uygulanan hukuk sistemi günümüz koşullarında hem İngiltere hem Galler Hem de Kuzey İrlanda’dan ayrı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu kapsamda İskoçya’nın hem özel hem de kamu hukuku açısından Birleşik Krallıktan farklı olduğu da bilinmektedir. Özellikle İngiltere’den farklı bir hukuk, eğitim ve dini anlayışın hakim olması; İskoçya’da ulusal kimliğin de korunmasında etkili olmaktadır.

İskoçya Gezilecek Yerler

Toplamda 77 bin 900 km karelik bir yüzölçümüne sahip olan İskoçya; Büyük Britanya Adasının kuzeyinde yer alan bir ülke konumundadır. Kuzey Denizi ve Atlantik Okyanusu ile sınırları bulunan bu güzel ülkenin, Kaledonya Kanalı ile de kıyıları birleşmektedir.

Coğrafi özellik olarak 3 ana bölgeye ayrılan İskoçya; Highlands, Central Belt ve Southern Uplands adında 3 bölgeye sahiptir. İskoçya’da ülke nüfusunun çoğunluğu ise Edinburgh, Stirlink ve Glasgow şehirlerinde yaşamaktadır. Bu 3 şehir de Central Belt Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

İskoçya ülkesi hem nehirleri hem de dağlarıyla ön plana çıkmaktadır. Yine ülkede göller de oldukça fazladır. Toplamda 130’un üzerinde bir yerleşim merkezi bulunan İskoçya; gezilecek yerler konusunda da iddialı bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine toplamda 790 adası bulunan İskoçya, coğrafi özellik olarak da oldukça dikkat çekici bir konuma sahiptir.

Loch Ness olarak isimlendirilen ve efsanevi canavarıyla ünlenen nehir ise ülkenin en ünlü nehri olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece ülkede gezilecek yerler konusunda çok sayıda alternatif seçeneğin bulunduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Yeşilin hemen her tonunun hakim olduğu bir ülke olan İskoçya; doğal güzellikleriyle ünlü bir ülke konumunda yer alır. Özellikle engin çayırları ve ormanlarıyla ön plana çıkan İskoçya; tertemiz doğasıyla da büyük bir beğeni toplamayı başarır. Güneşlenen atları, bozulmamış doğası ve kendine özgü evleriyle dikkatleri üzerine çeken İskoçya, orta çağ döneminden kalma kaleleriyle de ön plana çıkar. Tarihi yapılar konusunda da iddialı olan İskoçya bu sayede çok sayıda turisti de kendisine çeker. Özellikle Edinburgh en çok ziyaretçi çeken şehirlerin arasında ilk sıralarda yer alır.

Edinburgh

Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla ün yapan Edinburgh, dar ve tarihi sokaklarıyla da dikkatleri üzerine çeker. Nefis manzarasıyla etkileyici bir görselliğe sahip olan bu güzel şehir aynı zamanda İskoçya’nın da başkentidir. İskoçya seyahatlerinin vazgeçilmez adresi olarak karşımıza çıkan Edinburgh, keşfedilmeyi bekleyen tarihi yapılarıyla da dikkatleri üzerine çeker. Edinburgh Kalesi, Calton Hill ve Royal Mile şehirde gezilmesi gereken yerler arasındadır.

 Isle of Skye

İç Hedridler Takımadasında bulunan  Isle of Skye; İskoçya’nı batısında yer alır. Bu ada İskoçya’nın en büyük adası olarak karşımıza çıkar. Ana karaya bir köprüyle bağlı olan  Isle of Skye, son derece etkileyici bir görselliğe de sahiptir. Hiç bozulmamış tabiatıyla ön plana çıkan  Isle of Skye; okyanus sınırındaki büyük uçurumlarıyla da dikkatleri üzerine çeker.

Tarihi köy hayatının izlerine rastlayabileceğiniz bu bölgede etkileyici şelaleleri de görmeniz mümkün olacaktır. Yine şatolar bakımından önemli bir potansiyele sahip olan  Isle of Skye; ziyaretçileri kendisine hayran bırakan bir bölgedir.

Glasgow

İskoçya söz konusu olduğunda akla ilk gelen kentler arasında yer alan Glasgow; hemen geleneksel hem de çağdaş mimarinin izlerini yansıtan bir özelliğe sahiptir. Müzeleriyle ünlü olan bu güzel şehir, yeşil alanlarıyla da ön plana çıkar. Yine gurme duraklarına sahip olan Glasgow kendin has atmosferiyle de ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarır.

Kültürel açıdan da zengin bir kent olan Glasgow; doğal güzellikleriyle de büyük bir beğeni kazanmayı başaran bir kent olarak karşımıza çıkar. Sakinliğiyle ünlü olan bu güzel kent, aynı zamanda sosyal aktiviteler bakımından da alternatif seçeneklere sahiptir.

Vizesi İskoçya
İskoçya Vizesi

İskoçya Mutfağı ve İskoçya Yemek Kültürü

Baharat kullanmayı pek sevmeyen İskoçyalılar, daha çok kızartma türü yemekleri tercih etmektedir. Dolayısıyla İskoç yemek kültürü söz konusu olduğunda karşımıza daha çok kızartma türü yemekler çıkmaktadır. Sakatat Yahnisi ( Haggis )İskoç mutfağının simge lezzetleri arasında yer alır.

İçerisinde koyun yüreği, akciğeri ve karaciğer bulunan bu yemek İskoç yemek kültürünün izlerini yansıtmaktadır. Yine İskoç Mezgit ve Somonu da ülke mutfağı için som derece önemlidir. Bununla birlikte kurutulmuş balıklar, diğer deniz ürünleri de ülkede sıklıkla tercih edilen lezzetler arasında yer alır. Bir de tütsüleme tarzı pişirme tarzı İskoç mutfağında sıklıkla uygulanan bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır.

İskoçya Ve Türkiye’deki İskoçya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Edinburgh Konsolosluğu: Türkiye’nin Edinburgh Konsolosluğu, 39 Drumsheugh Gardens, Edinburgh EH3 7SW, Birleşik Krallık adresinde yer almaktadır.

British Embassy Ankara (Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği): İskoçya’nın Türkiye Konsolosluğu, Çankaya Mh, Şht. Ersan Cd. 46/A, 06680 Çankaya/Ankara adresinde yer almaktadır.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu