Skip to content

İspanya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Resmi adı İspanya Krallığı olan İspanya; Avrupa Kıtasının güneybatısında yer alır. İber Yarımadasında yer alan İspanya; doğal ve kültürel güzellikleriyle ön plana çıkar. Doğusunda ve Güneyinde Akdeniz bulunan İspanya tam bir Akdeniz ülkesi özelliğine sahiptir. Kuzeyinde Atlantik Okyanusu bulunan İspanya, kendine özgü iklim yapısıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkenin batı sınırında Portekiz bulunurken; kuzey sınırında ise Fransa ile Andorra yer almaktadır. Ayrıca İspanya’nın güneyinde de Birleşik Krallık bulunmaktadır.

Toplamda 505 bin 992 kilometre kare yüzölçümüne sahip olan İspanya aynı zamanda Batı Avrupa’daki ikinci büyük Avrupa ülkesi konumunda yer alır. Yükseklik olarak da oldukça yüksek bir ülke olan İspanya; İsviçre’den sonra Avrupa’nın ikinci en yüksek ülkesidir. Parlamenter demokrasiyi benimsemiş olan İngiltere; temelde Anayasal Monarşi yönetim sistemiyle idare edilmektedir. 1982 yılı itibariyle NATO üyesi olan İspanya 1986 yılında da Avrupa Birliği ülkesi konumunda yer almaktadır. Kendine özgü kültürel özelliğiyle dikkatleri üzerine çeken İspanya aynı zamanda doğal güzellikleriyle de dikkat çekici bir ülke konumunda yer alır.

İspanya Gezilecek Yerler

İspanya Avrupa’nın en popüler gezilecek yerlerine sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durum ülkenin turizminin de oldukça geliştiği anlamına gelmektedir. Özellikle İspanya uluslar arası platformlarda turizmiyle ön plana çıkan bir ülke konumunda yer almaktadır. Yine İspanya son zamanlarda yaz turizmi açısından da önemli bir cazibe merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yemekleriyle ve festivalleriyle ünlü olan İspanya aynı zamanda tarihi eserleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte İspanya; renkli mimari eserleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.

İspanya Avrupa’daki en çok tercih edilen gezi rotası ülkeleri arasında yer almaktadır. Gezilecek yerler konusunda alternatif seçenekler sunabilen İspanya, pek çok uluslar arası organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Yine İspanya son zamanlarda futbol kulüpleriyle dahi ön plana çıkan bir ülke olduğu için uluslar arası arenada çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çekmeyi de başarmış durumdadır. Yine İspanya günümüz koşullarında hizmet sektörünün etkili bir düzeyde geliştiği bir ülke konumunda yer aldığı için ziyaretçi sayısını da her geçen gün itibariyle arttırmaktadır.

Madrid

Ülkenin başkenti olan Madrid, her yıl çok sayıda turisti kendisine çekmektedir. Bu kapsamda İspanya’da gezilecek olan yerler arasında mutlaka Madrid kenti de yer almaktadır. Özellikle sanat eserleriyle ön plana çıkan bir kent olan Madrid, çok sayıda farklı gezi alanına sahip bir kent olarak da tanınmaktadır.

Prado Müzesi gibi özel müzelere ev sahipliği yapan Madrid, Madrid Kraliyet Sarayına da ev sahipliği yapmaktadır. Yine şehirde Mısır Kültürüne ait olan Debod Tapınağı da ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettikleri gezi alanları arasında yer alır. Ayrıca Almudena Katedrali de kentin sime gezi alanları olarak karşımıza çıkar!

Barselona

İspanya denilince akla ilk gelen şehir olarak karşımıza Barselona çıkar. Modern mimari özellikleriyle ön plana çıkan Barselona; Sagrada Familia eseriyle de dikkatleri üzerine çeker. Yine Park Güell şehirdeki önemli gezi alanları arasında yer alır. Ayrıca Casa Batlio ile Casa Mika da önemli gezi alanları arasında yer almaktadır.

Ayrıca La Rambla Caddesi de kentin kalbinin attığı yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte Picaso Müzesi de şehrin simge yapıları arasında yer almaktadır. Port Vell ile Barcelona Akvaryumu da şehrin önemli gezi durakları arasında yer alır. Ayrıca Nou Camp Stadyumu da kentin simge uğrak yerleri arasında bulunmaktadır.

Cordoba

İspanya’nın tarihi bir şehri konumunda yer alan Cordoba, tam anlamıyla bir müze kenti gibidir. Geçmiş izlerini sokaklarında görebildiğimiz bu tarihi kent; geçmişten günümüze kadar çok sayıda farklı kültüre ve dine ev sahipliği de yapmıştır. Bu durumun doğal sonucu olarak şehirde çok sayıda farklı tarihi esere de rastlamak mümkün olmaktadır.

Bu kapsamda Kurtuba Camii başta olmak üzere; Roma Köprüsü gibi tarihi eserler de kentin simge yerleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca Endülüs Müzesiyle Sinagog da kentte çok sayıda turisti kendisine çeken tarihi eserler arasında yer almaktadır. Eski şehir caddesi kentte turistlerin en çok uğradıkları yerlerin başında yer alır. Ayrıca Viana Müzesi ile Kraliyet Sarayı da kentteki gezilecek yerler arasında bulunur.

Kanarya Adaları

Mavi ve yeşilin buluştuğu bir bölge olan Kanarya Adaları İspanya’nın en çok turist çeken bölgeleri arasında yer alır. Muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan bu adalar, yaz turizmin önemli bir merkezi olarak karşımıza çıkar. Yine bölgede gece hayatının da oldukça yaygın olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Ayrıca bölgede çok sayıda farklı nitelikteki festivallerin de yapıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte Kanarya Adalar, dünya genelinde ün yapmış olan önemli bir turizm merkezi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Caldera de Taburiente, Timanfaya ile Garajonay gibi 3 farklı bölge, Kanarya Adalarının simge ulusal parkları olarak karşımıza çıkar.

Vizesi İspanya
İspanya Vizesi

İspanya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Kendine özgü bir yemek kültürü bulunan İspanya, halk yemeklerinden oluşan bir lezzetler ırmağına sahiptir. Özellikle zeytinyağlı yemeklerin yoğun olarak yapıldığı bir ülke olan İspanya; acılı yemekleriyle de ünlü olan bir ülke mutfağına sahiptir. Elbette ki İspanya mutfağını temelde 8 farklı bölgeye ayırmak mümkündür.

Bu kapsamda; Endülüs, Bask, Galiçya, Kastilya, Kanarya, Valencia, Katalonya ile Mayorka ülke lezzetlerinin şekillendiği bölgeler olarak karşımıza çıkar. Akdeniz tarzı yemeklerin yoğun olduğu İspanya; çeşitli peynirler, mezeler, ezmeler ile fümelere de ev sahipliği yapar.

İspanya Ve Türkiye’deki İspanya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

T. C. Madrid Büyükelçiği: Calvo, 18 2ºA-B Posta Kodu: 28010 Madrid – İspanya

Barcelona Başkonsolosluğu: Passeig de Gracia, nº 7/1ª Posta Kodu: 08007, Barselona – İspanya

İspanya Büyükelçiği: Çankaya, Prof. Dr Aziz Sancar Caddesi Numara, 8 D:No. 8, Posta Kodu: 06680 Çankaya/Ankara

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu