Skip to content

İsviçre Hakkında Genel Bilgiler 2022

İsviçre Hakkında Genel Bilgiler 2022; Güney, Batı ve Orta Avrupa’nın kesişme noktasında konumlanan bir ülke olan İsviçre; toplamda 26 farklı kantondan oluşmaktadır. Resmi adı İsviçre Konfederasyonu olan İsviçre’nin merkezi Bern şehridir. Federal bir cumhuriyet olan İsviçre; yaşam standardının oldukça yüksek olduğu bir ülke konumunda yer alır. İsviçre’nin kuzeyinde Almanya yer alırken batı sınırında ise Fransa bulunmaktadır. Ayrıca güneyinde İtalya bulunan İsviçre’nin doğu sınırında ise hem Avusturya hem de lihtenştayn yer almaktadır.

Alan adı CH olan İsviçre’de yüzde 71,1 yerel halk, yüzde 28,9 ise farklı etnik gruplar bulunmaktadır. Para birimi İsviçre Frangı olan İsviçre; kendine has özellikleriyle dikkat çekici bir ülke konumunda yer alır. Toplamda 8,57 milyon nüfusu bulunan İsviçre; birden fazla dili resmi dil olarak kabul etmiştir. Bu diller ise; Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça’dır. Ekonomik yapı olarak gelişmiş bir ülke konumunda yer alan İsviçre; pek çok açıdan ilgi çekici bir ülke konumundadır.

Denize kıyısı bulunmayan bir ülke olarak karşımıza çıkan İsviçre; Alpler, Jura Dağları ile İsviçre Platosu üzerine konumlanmış olan bir ülke konumunda yer alır. Toplamda 41.285 km kare bir toprağa sahip olan İsviçre; çoğunluğu dağlık olan bir coğrafyaya da sahiptir. Alpler ülke topraklarının çoğunluğunu oluştururken, 8 buçuk milyonluk nüfus daha çok kentlerde yaşar. Nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölge ise İsviçre Platosu olarak isimlendirilen bölgedir. Uzun süreli bir şekilde silahlı tarafsızlık tarihine sahip olan İsviçre; kendine özgü tarihi kimliğiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.

1815 yılı itibariyle silahlı tarafsızlık biçimini tanıyan İsviçre’de bu tarihten bu yana da bir savaş durumu yaşanmamıştır. İsviçre 2002 yılına kadar, Birleşmiş Milletlere katılmazken, ülkenin daha çok barışçıl politikalarıyla ön plana çıktığını ifade etmek de mümkün olmaktadır. Genellikle dünya siyasetinde barıştan yana tavır koyan İsviçre; Kızılhaç organizasyonunun doğduğu ülke olarak da ön plana çıkar. Bununla birlikte İsviçre; çok sayıda farklı uluslar arası organizasyona da ev sahipliği yapan bir ülke konumunda yer almaktadır.

İsviçre Gezilecek Yerler

Avrupa’da gezilecek yerler konusunda iddialı bir konumda yer alan İsviçre; turizm konusunda da iddialı bir ülke olarak ön plana çıkar. Refah seviyesi oldukça yüksek olan İsviçre aynı zamanda Avrupalı turistlerin uğrak yeri olarak da karşımıza çıkar. Rahat ve yüksek kalite standartlarına sahip olan hayat koşullarının yanı sıra İsviçre, dünyadaki en az suç oranına sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durum dahi tek başına ülkenin ilgi çekici bir ülke konumunda yer almasını mümkün hale getirmektedir.

Old Town Bern

Bern kentinde bulanan ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan Old Town Bern, doğal ve tabi güzellikleriyle de ön plana çıkar. Eski şehir olarak ünlenen bu bölgede eğlenceli bir şekilde zaman geçirmek de mümkün olmaktadır. Tam bir eğlence mekanı olarak tanımlanabilen Old Town Bern, aynı zamanda tam olarak dinlenme mekanı olarak da tanımlanır. Mimari yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bu güzel kasaba her yıl çok sayıda turisti de kendisine çekmektedir. Yine Old Town Bern, katedraller konusunda da iddialı bir bölge olarak ziyaretçilerin karşısına çıkmaktadır.

Jet d’Eau

Bern şehrinin sıra dışı güzel yaşam alanları arasında yer alan Jet d’Eau; Cenova Gölü kıyısında bulunmaktadır. Yine Rhone Nehri ile Cenova Gölü’nün birleştiği bölgede konumlanmış bir bölge olan Jet d’Eau, 500 Litre suyun 140 metre yüksekliğe kadar çıkartıldığı özel bir alan olarak da karşımıza çıkar. Harika bir görselliğe sahip olan Jet d’Eau; bu özelliğiyle de ziyaretçilerin ilgisini çeken bir bölge olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bern Katedrali

İsviçre’ye ait en eski ve en büyük katedral olan Bern Katedrali; kendine özgü mimarisiyle de dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Orta Çağ döneminin sonlarına doğru yapıldığı düşünülen katedralin, günümüze kadar korunduğu da bilinmektedir. Özellikle büyük vitray camlarıyla ilgi çekici bir yapı olan Bern Katedrali; aynı zamanda tam bir baş yapıt özelliğine de sahiptir.

Ölüm Dansı olarak isimlendirilen pencerelerdeki vitraylar; estetik görsellik konusunda da iddialıdır. Yaklaşık olarak 100 metre yüksekliğine sahip olan Bern Katedrali, Bern şehriyle özdeşleşmiş bir mimari yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Patek Philippe Müzesi

İsviçre saatleriyle ünlü olan bir ülke konumda yer alır. Bu durumun doğal sonucu olarak ülkede saat üzerine çok sayıda farklı çalışmanın yapıldığını ifade etmek de mümkün olur. Patek Philippe Müzesi, ülkedeki en etkili saat müzesi olarak dikkatleri üzerine çeker. İsviçre dünyanın en sağlam ve en güzel saatlerini yapmak konusunda hüner sahibi olan bir ülke konumunda yer alır.

Bu durum İsviçre’nin önemli bir sat merkezi olarak karşımıza çıkmasını da mümkün hale getirir. Patek Philippe Müzesi; saatlerin ilk yapılış öyküsünden başlayarak günümüze kadar geçen süreci ziyaretçilerine seyrettirir. Ancak bu müzede fotoğraf çekmek yasaktır.

Vizesi İsviçre
İsviçre Vizesi

İsviçre Mutfağı ve Yemek Kültürü

İsviçre Mutfağı ve Yemek Kültürü; Kendine has lezzetleri ve sunumlarıyla dikkat çeken İsviçre mutfağında pek çok farklı yemek sizleri beklemektedir.

Papet Vaudois

Patates püresi ile pırasanın üzerine konulmuş olan domuz sosisinden oluşmuş olan Papet Vaudois, ülkeye özgü yemekler arasında yer alır.

Fondü

Hem çikolata hem de peynir eritilerek yenilebilen fondü, ülkeye has yemek listesinin ilk sıralarında yer alır. İlgi çekici bir yemek olan fondü, İsviçre’de sıklıkla tercih edilir.

Rosti

Tam olarak sebze kızartması diyebileceğimiz rosti, sağlıklı bir yemek olarak karşımıza çıkar. Doyurucu bir özelliğe sahip olan rosti, genellikle 5 çayının yanında tüketilir.

İsviçre Ve Türkiye’deki İsviçre Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu: P.K. 90, 34330 Levent/İstanbul

İsviçre Büyükelçiliği: Kavaklıdere, Atatürk Bulvarı, No:247, 06690 Çankaya/Ankara

Türkiye Zürih Başkonsolosluğu: Postfach 402, 8042 Zürich

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu