Skip to content

İzlanda Hakkında Genel Bilgiler 2022

İzlanda Hakkında Genel Bilgiler 2022; Kuzey kutbuna yakın olan İzlanda, herkes tarafından soğuk bir ülke olarak tanınmaktadır. Bunun yanında Atlas Okyanusu kuzeyinde bir ada üzerinde yer alan İzlanda, Avrupa ülkelerine de yakındır. Bu ada ülkesi esasında volkanik yanardağların püskürdüğü malzemelerden oluşmuştur. Grönland’ın yakınlığı 350 km olarak belirlenmiştir. Bunun yanında Norveç 1060 km uzaklıkta kalırken, İskoçya 800 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu ada ülkesini ilk keşfedenlerin Vikingler olduğu bilinmektedir. Tüm Dünya Vikinglere ayrı bir ilgi duyduğundan sıklıkla ziyaret edilen bir ülkedir. İzlanda birçok ülkenin burayı işgaliyle zor zamanlar yaşamış ve en sonunda özgürlüğünü alabilmiştir. Uzun süre Danimarka’ya bağlı bir devlet olmuştur.  İzlanda nüfusu 358.780 en son ölçülmüş ve 103.000 kilometrekare de alan olarak ölçülmüştür. En büyük şehri ve başkenti ise Reykjavik’tir.

Bu başkentle en kuzeydeki başkent unvanını da almıştır. Ayrıca İzlanda hem coğrafi konum olarak hem de siyasi olarak Avrupa Birliği’ne bağlı değildir. Ancak bunun yanında Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne üyedir. Ülke kültürü daha önce İskandinavyalıların istilasına uğradığından İskandinav kültürünü yansıtmaktadır. Silahlı kuvveti bulunmamasına rağmen NATO’ya da üyedir. İzlanda’nın doğal oluşumları da görülmeye değer özelliktedir.

Birçok ırmak ve nehir İzlanda’nın her köşesini süslemektedir. Ayrıca ülkede bulunan krater gölleri de meraklılarıyla sık sık buluşmaktadır. Ülkede birçok yanardağ olmasından dolayı gayzerler de bulunmaktadır. Bu harika oluşumlar birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu doğal oluşumların yanında haziran ayında güneşin 18 gün süreyle hiç batmaması da dikkatleri çekmektedir. Adaya etki eden Gulf Stream sıcak su akıntısı iklimin biraz daha ılımanlaşmasını sağlamıştır. Doğal kaynak olarak İzlanda’da sadece Alüminyum çıkartılır.

İzlanda’nın Gezilecek Turistik Yerleri

İzlanda’nın pek çok farklı turistik yeri bulunmaktadır. Gelin beraber bu yerlere göz atalım.

Mavi Göl

İzlanda’nın en meşhur yerlerinden biri olan Mavi Göl, muhteşem bir görüntüye sahiptir. Bu bölgeye göre oldukça sıcak olması cezp edici yönlerinden biridir. Gölün rengi masmavidir ve bu rengi Silika renginden almaktadır. Gölü sadece sabah 8.00 ve akşam 21.00 saatleri arasında görebilirsiniz.

Viking Denizcilik Müzesi

İzlanda’nın deniz tarihine ışık tutan bu müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Toplamda 7 sergi yer almaktadır ve 1950 yılına kadar eserler bulunmaktadır. Birçok farklı görsel adeta sizi geçmiş dönemlerde yaşamış kadar hissettirebilecektir.

Gullfoss Şelalesi

İzlanda’da birçok farklı şelale olduğundan daha önce bahsetmiştik. Gullfoss Şelalesi de muhteşem manzarası ile tüm insanları mest etmektedir. Bu güzelliğinin korunabilmesi adına UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenmiştir. Suyun ve yeşilin bu kadar güzel olabileceğini belki de hiç düşünmemiştiniz.

Yaşayan Sanat Müzesi

Sanatseverlerin buluşma noktası olan bu müze, hiçbir şekilde kar amaçlamaz. Tamamen gönüllü sanatseverlerin işlettiği bir yerdir. Burada değerli parçalar toplanır ve özenle saklanır. Bu yüzden her bölgeden turistler burayı ziyarete gelmektedir.

Myvatn

İzlanda’da sulak bir bölge arıyorsanız Myvatn tam size göre bir yer olacaktır. Bu sulak bölgede birçok canlı bir arada yaşamaktadır. Özellikle uzun yaz dönemlerinde çeşitli kuşları görebilmeniz mümkün olduğundan gezmek için en güzel zaman yaz dönemidir.

Skogafoss

Göz dolduran muazzam görüntülere ev sahipliği yapan bu şelale, İzlanda gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır. Doğa fotoğrafçıları burada birçok farklı fotoğraf çekebiliyor. Çünkü yürümek için kenarlarda yerler bulunmaktadır.

Vizesi İzlanda
İzlanda Vizesi

İzlanda’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

İzlanda’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Soğuk İzlanda için farklı ve yaratıcı yemeklerden bahsetmek mümkün. Ülkede çok fazla tarım yapılmadığından yiyeceklerin pahalı olduğunu da unutmamak gerekir. Temel olarak balık ve türleri yemekler arasında yaygın olarak tüketilmektedir. Bunun yanında kuzu eti ve dana eti de bulunmaktadır. Atıştırmalık sevenler de sandviç deneyebilmektedir. Gelin birlikte değişik lezzetlere bir göz atalım.

Skyr

Meyveyle birlikte yenebilen ve peynire benzeyen bu lezzet, İzlanda’da çok meşhurdur. Neredeyse bin yıldır bu yörede bu lezzetin bulunduğu iddia edilmektedir.

Icelandic Meat Soup

Sıcak bir çorba arayışındaysanız, soğuk kış günlerine iyi gelebilen bu çorbayı deneyebilirsiniz. Kuzu eti, patates ve havuçtan yapılmaktadır. Bu çorbaya pirinç de eklenebiliyor ve güveç içerisinde sunuluyor. Oldukça lezzetli bir çorba olduğunu söylemek mümkündür.

Fermente Köpek Balığı

Hakarl olarak bilinen fermente köpek balığı, çok ilginç bir yemek. Çünkü isminden de anlaşıldığı gibi içerisinde köpek balığı eti var. Bu et fermente edilerek kurutuluyor ve kokteyl çubuklarıyla birlikte önünüze geliyor. Oldukça fazla amonyak koktuğu söyleniyor. Değişik bir lezzet denemek için tercih edebilirsiniz. Ancak Türk damak zevkine pek uyduğu söylenemez.

İzlanda Sandviçi

Kuzu eti ve dana etinden yapılan bu sandviçler oldukça lezzetlidir ve Türk damak zevkine de uyar. Rahatlıkla yiyebileceğiniz bu lezzet, pratik bir atıştırmalıktır. Ekstra olarak bu sandviçlerin üzerinde değişik soslar bulunmaktadır. Kızarmış doğan, remoulade sosu ve tatlı hardal sosları eklenmektedir. Yemek konusunda seçici olanlar çekinmeden bu lezzeti deneyebilir ve günü atlatabilir.

Reykjavik Fish anda Chips

İzlanda’da bulunduğunuz sürece atıştırmalık ve aperatif bir şeyler arıyorsanız bu lezzet tam size göre olacaktır. Hemen her restoranda bu lezzeti bulabilmeniz mümkündür. Çünkü İzlanda’da çok popülerdir.

İzlanda Ve Türkiye’deki İzlanda Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Reykjavik’teki Türkiye Konsolosluğu

Bu konsolosluk sayesinde İzlanda’dan Türkiye’ye gelinebilmektedir. İşte adres: Turkish Honorary Consulate in Reykjavik, Iceland- Aegis 62/107 Reyjavik-Iceland

İzlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu

Türkiye’de İstanbul şehrinde İzlanda’nın fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Adres: Okul Yolu No:13 81474 Orhanlı-Tuzla/İstanbul

İzlanda Ankara Fahri Konsolosluğu

Türkiye’de İzlanda dış işlerini yürütmek adına konsolosluk bulunmaktadır. Bunlardan biri de Ankara’da bulunan fahri konsolosluktur. İşte adres: Kız kulesi Sok. 14/1 06700 Gaziosmanpaşa/Ankara

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu