Skip to content

Kenya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kenya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Afrika kıtasında yer alan Kenya ülkesi, genel itibariyle fakir bir ülkedir. Bu ülkenin sınırında Etiyopya, Somali, Tanzanya bulunmaktadır.  Ülke Afrika’nın doğusunda Hint Okyanusu’na yakındır. Başkenti ise Nairobi olarak bilinmektedir. Kenya’nın Afrika’daki toplam yüzölçümü ise 580.367 kilometre karedir. Ülke bu Kenya ismini dağdan almıştır.

Anlamı beyaz dağ demektir ve bugüne kadar ülke ismi olarak gelmiştir. En büyük sınırı Etiyopya ülkesiyledir. Ülkede dünyaca meşhur Rift vadisi yer almaktadır. Bu vadi derince yarıklardan oluşmuştur. Ülkenin en yüksek notası Kenya Dağı’ndaki Batian’dır. En alçak noktası ise Hint Okyanusu’na bakan sahil kıyısıdır.

Ülkede ortalama sıcaklıklar oldukça yüksektir. Ara ara yağışlar alır ve sıcaklıklar 10 derecenin altına düşmez. Bölge bitki ve hayvan çeşitliliği açısından büyük önem arz etmektedir. Burada Afrika leoparı, aslan, Afrika fili, Afrika mandası ve kara gergedan türleri turistlerin çok önem verdiği türlerdir.

Safari turları sayesinde bu hayvanları görebilmek mümkün olacaktır. Ülke nüfusu ise son sayımlara göre 38 milyon civarındadır. Bunun büyük bir kısmını da genç nüfus oluşturur. Buradan ortalama yaşam süresinin kısa olduğunu görebilirsiniz. Bu da gelişmemiş bir ülke olduğunu kanıtlamaktadır.

Ülke nüfusu içerisinde çok fazla etnik grup da bulunmaktadır. Bu yüzden ülkede 50’den fazla dil konuşulmaktadır. Bu etnik grup içerisinde en büyük pay Kikuyular’a aittir. Ülke de en yaygın din Hristiyanlık’tır. Ülke resmi dili İngilizce ve Swahili dilidir. Okuma yazma bilmeyenler de ülkede oldukça fazladır. Bu durum maddi gelirin azlığından kaynaklanmaktadır.

Kenya’nın Gezilecek Turistik Yerleri

Amboseli National Park

Vahşi yaşamı rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz bu park, turistlerin adeta gözdesidir.  Burada hayvanlar özgürce dolaşır ve onları doğal yaşam ortamında gözlemlemek mümkün olur. Bu canlılar arasında filler, pelikanlar, aslanlar, çitalar ve çeşitli kuş türleri bulunmaktadır. Burada düzenlenen safari turlarına katılabilirsiniz. Bu turlarda araçlar önce canlılara yol vermelidir. Hayvanlar son derece önemsenmektedir.

Dianci Beach

Dianci Beach, eşsiz sahillerden biridir. Bu sahil Hint Okyanusu’na bakmaktadır. Bembeyaz kumlar ve tertemiz bir okyanusla tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Burası en fazla ziyaret edilen şehirlerdendir. Kenya son derece sıcak bir ülke olduğundan serinlemek isteyenler soluğu burada almaktadır.

Tsavo East National Park

Kenya’nın en büyük parklarından olan Tsavo East National Park, birçok canlıyı görebilmek için harika bir yerdir. Özellikle zebra, zürafa, filler, leoparlar ve çitalar bu bölgede yaşar.  Kenya’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.

Giraffe Centre

Zürafa merkezi olarak bilinen Giraffe Centre, Afrika’nın eşsiz doğa koşullarını sunar. Burada zürafalarla iç içe kahvaltı edebilir ve yaşadıkları doğal ortamı görebilirsiniz. Burada zürafa türlerinden Rothschild türü bulunmaktadır ve soyu tehlike altındadır.

Nairobi National Park

Yine doğal yaşam ortamında bolca hayvanı gözlemleyebileceğiniz bir park bulunur. Nairobi parkında gergedan havuzları vardır ve bu havuzlar tüm dünyaca ünlü havuzlardır. Canlılar burada özgürce yaşar ve kısıtlamaya maruz kalmazlar.

African Heritage House

Bu miraz evi tüm Afrika Kıtası’nın kültürel mirası sayılır. Burada çok önemli koleksiyonlar sergilenmektedir. Burada Afrika’ya özgü yemekler de yiyebilirsiniz. Ev içinde konaklama hizmeti de bulunmaktadır. Burası sabah 8.00’dan akşam 18.00’a kadar açık olmaktadır.

Haller Park

Canlı çeşitliliği oldukça fazla olan Haller Park, birçok turistin küçük araçlarla gelebileceği bir mekandır. Park içerisinde suaygırı, bizon, vervet maymunu ve Afrika geyiği bulunmaktadır.  Vahşi hayatı sevenler burada canlıları gözleyebilirler.

Vizesi Kenya
Kenya Vizesi

Kenya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Afrika geleneksel yemeklerine birlikte göz atalım.

Ugali

Kenya’ya giden vatandaşlar kesinlikle bu lezzeti sık göreceklerdir. Çünkü bu lezzet Kenya’da en sevilen lezzettir. İçerisinde bol miktarda mısır nişastası yer alır ve oldukça lezzetlidir. Mutlaka yenmesi tavsiye edilir.

Irio

Patates, mısır ve bezelyeden oluşan Irio, son derece güzel bir lezzettir. İçerisinde kavrulmuş et de bulunmaktadır. Bizdeki güvece çok bezediğinden Kenya güveci demek de uygun olur.

Githeri

Oldukça sağlıklı ve lezzetli olan Githeri, fasulye, maydanoz ve mısır çekirdeğinden oluşmaktadır. Bu üçlünün iyice kavrulmasıyla ortaya çıkan bu lezzeti hemen her restoranda görebilmeniz mümkün olacaktır.

Kenyan Pilau

Geleneksel pilav çeşitlerinden biri olan Kenyan Pilau, oldukça lezzetli bir pilav türüdür. Bildiğimiz pilavlardan farklı olarak bu pilavın içerisinde tarçın, kakule, kimyon ve karanfil yer almaktadır. Özellikle baharat severlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzet olduğunu söyleyebiliriz.

Wali wa Nazi

Pirinçten yapılan bu lezzet bizdeki pilava benzemektedir. Bu Kenya’da oldukça fazla sevilen bir lezzettir. Pirinç ve Hindistan cevizinden oluşan harika bir lezzettir. Kenya’ya gidenlerin mutlaka yemesi gerekir. Bir çeşit garnitüre de benzemektedir.

Sukuma Wiki

Ispanak, domates, soğanın muhteşem birleşiminden oluşan Sukuma Wiki, harika bir lezzettir. Et severler için içerisinde bol miktarda et de bulunmaktadır. Bizdeki ıspanak yemeğine benzediği söylenebilir.

Kenyan Tenceresi

Sığır, tavuk veya başka hayvanlarında eti katılabilen bu lezzet bir çeşit güvece benzemektedir. Et severler için muhteşem bir lezzettir. Yavaş yavaş pişer ve etler ağızda çok güzel dağılır.

Kenya Ve Türkiye’deki Kenya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Kenya’da Türk Konsolosluğu;

Kenya ülkesinde bir Türk Konsolosluğu bulunmaktadır. Adresi ise şöyledir: Turkish Embassy in Nairobi, Kenya Gigiri Road, off Limuru Road P.O. Box 64748 Nairobi/ Kenya

Türkiye’de Bulunan Kenya Konsoloslukları;

Kenya’nın İstanbul ilinde bir fahri konsolosluğu yer almaktadır. Kenya ülkesine gitmek isteyenler buradan tüm işlemlerini tamamlayabilir. Adres: Organize Deri Sanayi 12. Yol, L3-4C Parsel, Tuzla/İstanbul

Kenya’nın Ankara ilinde de bir büyükelçiliği yer almaktadır. Buradan Kenya ülkesiyle ilgili tüm işlemler yapılabilmektedir. Adres: İlkbahar, 612. Sk. 06550 Çankaya/Ankara

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu