Skip to content

Kuzey İrlanda Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kuzey İrlanda Hakkında Genel Bilgiler 2022; Kuzey İrlanda başkenti Belfast olarak bilinen dünya üzerinde ki konumu ile İrlanda adasında ve İrlanda’nın kuzeyinde özerkliğini ilan etmiş Birleşik Krallık topluluğuna bağlı olarak var olan özerk bir ülkedir. Yüz ölçümü 14.139 kilometre kare olan bu ülkenin ülke olarak kullandığı resmi dili İngilizce ve İrlandaca olarak bilinmektedir. Günümüzde 1,8 milyon üzerinde bir nüfusa ev sahipliği yapmakta olan ülke monarşi sistemi ile yönetilmektedir.

 • Monarşi: ll. Elizabeth
 • İlk Bakanı: Arlene Foster
 • İlk bakan Yardımcısı: Michelle O’neill

Olarak bilinmektedir. Ülke çapında geçerli olan para birimi olarak Kuzey İrlanda sterlin kullanmaktadır. Birleşik Krallık topluluğunu oluşturan bölgeler içerisinde ekonomi olarak en alt zeminde olduğu bilinen bir ülke olmasına rağmen geleneksel bir sanayi bağları bulunmaktadır. Ülke sanayi döngüsünde gemi üretimi ve tekstil önde gelmektedir. Hem ekonomisi için önemli hem de gelenek görenekler için son derece alışılmış bir düzen olduğu için Kuzey İrlandalılar için önem arz etmektedir.

Kuzey İrlanda dendiğinde göz alıcı gölleri ile de tarif etmek mümkün bir ülke akla gelmektedir. Gerek dağları gerek se adaları ile son derece önem taşımakta olan bir ülke olmakla kalmayıp ülkede tamamen ılıman bir iklim gözlenmektedir. Deniz kenarı ılıman bir iklim yaşaması çok keyifli bir ülke haline getirmektedir. Kent olarak ayrılma yaşamış Kuzey İrlanda ülkesinde kentlerden beş tanesi şehir olarak görülmektedir. Bu kent olan ama şehir statüsü taşıyan şehirler şunlardır;

 • Belfast
 • Derry
 • Newry
 • Armagh
 • Lisbur

İsmi geçen bu kentler şehir statüsü yaşanan Kuzey İrlanda ülkesinin en büyük kentleri sıralamasını da oluşturmaktadır.

Kuzey İrlanda Gezilecek ve Turistik Yerler

Büyüleme konusunda tüm dünyaya rakip olabilecek doğal güzelliği ve doğasında kendiliğinden oluşmuş yeşilin her tonuna sahip bir ülke olarak bilinen Kuzey İrlanda Gezilecek Ve Turistik Yerler diye sorulduğunda Avrupa’da gerek kültürü gerekse doğasıyla bir çok yer sıralanabilmektedir.

 • Lynch’s Kalesi: İrlanda tarihinde önemli bir yere sahip olan bir mirastır. Çok fazla görünmediği gibi görülmesi gereken yerlerdendir. Zaman bilincinde eski zaman ile yeni bir zamanın birleşmesinin tek örneği denebilir. Ve bu ülkede görülmesi gereken yerler sıralamasında gelmektedir.
 • Guinness Storehouse: İrlanda ile tanınmış siyah biranın nasıl yapıldığını görmek isteyen ziyaretçiler için son derece güzel bir deneyim olacaktır. Yapılışından oluşum süresine kadar her türlü detayı öğrenmek için yapmanız gereken ziyaret etmektir. Bu kadar ün kazanmış bir biranın ne aşamalar ile kendini tanıttığını merak etmez misiniz? Mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir.
 • Phoenix Parkı: Bir diğer adı ile temiz su anlamı taşımakta olan bu park Liffey Nehrine yapışık bir şekilde kurulmuştur. Doğal yaşama ev sahipliği yapmasından sebep alan içerisinde bulunan hayvanlarla karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Eğer bu tarz resimler edinmek doğanın huzurunu yaşamak isterseniz gidip görmeniz gereken yerlerden olarak kabul edebilirsiniz.
 • Menlo Kalesi: Gizem barındıran bir hikâyeye sahip bu kale 16 yüz yıldan günümüze ulaşmıştır. Corrib nehri bölgesinde yaşamakta olan önemli bir aileden kalmış değerli bir mirastır. Tamamen bu kalenin görüntüsü ve gizemli hikayesini dinlemek için gidilmesi gereken yerler sırasında yer almaktadır. Hikâyeyi canlı olarak dinlemek dinlerken hissiyatını yaşamak isterseniz ziyaret edebileceğiniz bir yer olarak görmeli ve kesinlikle gitmelisiniz
 • Powerscourt House: İlk olarak şato olarak yapılan bir yapının eve dönüştürülmesi ile hikayesi başlamış bir yapıdır. Günümüzde bu ihtişamlı şatodan eve dönüştürülmüş mekân her türlü restoran, giyim, kafe ve hediyelik eşya dükkanlarına ev sahibi olmuştur burada bulunmak size farklı hissettirecektir.
 • Galway Katedrali: Yerel Kireç taşından inşa edilmiş bu yapı 1965 yılında yapılmıştır. Günümüze hiç hasarsız ulaşmayı başaran bu yapıtın akustiğine görüntüsüne hayran kalacaksınız. İhtişamlı bir görüntüye sahip bu yeri kesinlikle ziyaret etmelisiniz.
 • Powerscourt Şelalesi: Ülkenin en yüksek şelalesi olan bu şelaleyi de görmek isteyeceksiniz. Tam olarak 121 metre yüksekliği olan bu şelale Powerscourt alanında bulunmasından sebep bu ismi alan son derece göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir.
Vizesi Kuzey İrlanda
Kuzey İrlanda Vizesi

Kuzey İrlanda Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Yüz yıllardır oluşmuş kültürü ile göze çarpmakta olan bir ülkedir son derece zenginleşmiş mutfak kültürü ile ziyaretçilerine ziyafet çekmektedir. Kuzey İrlanda Mutfağı Ve Yemek Kültürü dendiğinde en önde gelecek şekilde sıralamak gerekirse şöyle sıraya sokmak yanlış olmaz.

 • Sodalı Ekmek: İrlanda genelinde her yerleşimde bulabileceğiniz bir yiyecek türüdür. Ülke geleneklerinden miras bir lezzet olmuştur. Çeşitlendirmek için ve tatlandırmak adına kuru meyveler karışımı ile servis edilebilmektedir.
 • Dublin Coddle: Adını başkentinden almış olan bu yemek sosis, pastırma, soğan ve patateslerin karışımı ile yapılmakta olup görseliyle bile sizi acıktırabilecek güzellikte bir lezzettir. Gittiğinizde denemeniz gereken tatlardan birisidir.
 • Bangers and Mash: Sosis yemiyorsanız bu yemek ile birlikte yemeye başlayacağınızı iddia edilebilir. Kızartma yapılmış sosislerin susam yağında kavrulan patates püresini üzerine konularak servise sunulduğu bir yemektir. Ve son derece lezzetli olan bu yemek hem görsel anlamda hem de lezzet olarak sizi doyuracaktır.
 • Irısh Beef Stew: güveçte yapılan bir yemektir. Genel olarak akşam yemeklerinde yer almakta olan bu yemek Sığır eti, patates, soğan ve kırmızı şarap ile marine edilerek yapılmaktadır. Mutlaka denenmesi gereken lezzetler içerisinde bulunmasına sebeptir.

Kuzey İrlanda Türkiye Konsolosluğu

Kuzey İrlanda Türkiye Konsolosluğu denildiğinde yurtdışı seyahatlerinizde gerekecek tüm evrak ve izinlerin bütünün başvuru ve onay sürecini takip etmekle yetkili kurumlar olarak adlandırabiliriz. Kuzey İrlanda ile ilgili başvuru ve onaylarınızı takip edebileceğiniz tek kurum Ankara’da bulunmaktadır. Başvuru yapmanız gereken yer ya Ankara ya da bulunduğunuz bölgede vize hizmeti vermekte olan firmalar yardımı ile gerçekleştirmeniz olasıdır. İletişime geçmeniz sizin için son derece fayda sağlayacaktır.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu