Skip to content

Kuzey Kore Hakkında Genel Bilgiler 2022

Kuzey Kore Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya üzerindeki konumu itibariyle bilinen Kuzey Kore ülkesi 120 kilometre kare yüzölçümüne sahip ve konum olarak Doğu Asya konumunda Kore Yarımadasında kurulmuş bir devlettir. Her ülke gibi sınırları doğrultusunda farklı ülkelere komşuluk yapmakta olan Kuzey Kore ülkesinin güneyinde Kore Cumhuriyeti, kuzeyinde Rusya ve Çin, doğusunda Japon Denizi ve Batı kanadında ise Sarı Deniz bulunmaktadır.

Son derece tanınmış olan bu ülkenin sahip olduğu en büyük şehir Pyongyang olarak bilindiği gibi aynı zamanda bu ülkenin başkentliğini yapan şehir olarak ta bilinmektedir. 1948’li yıllara dayanan kuruluşu İkinci dünya savaşı sonrası ikiye bölünmesi sonucunda Kuzey ve Güney Kore olarak ayrıldı. Yaşanan savaşlar doğrultusunda 1994 yılına kadar farklı devletlerin yönetiminde olan Kuzey Kore devleti ilk lideri olan Kim İl-sung yönetimine geçmiş bir devlettir.

Yönetim olarak sosyalist bir devlet yönetimine sahiptir. Devlet olarak kullanılan resmi dili Korece olarak bilinmektedir. Yüksek Halk Meclisi olarak bilinen bir yasama sistemine bağlı bir devlettir. Yüksek Halk Meclisi 687 sandalyeli bir sistemden oluşmakta ve diğer ülkeler gibi her 5 yılda bir seçimler yapılmaktadır.

Günümüzde başkanı Kim Tok-Hun’dur. 24 milyon üzerinde bir nüfusa sahip Kuzey Kore ülke olarak Kore Halkın Wonu para birimi kullanmakta olan bir yapıdadır. Ekonomik olarak iyi bir konumda olması yanı sıra sanayi ve ticaret alanı devlet tarafından yönetilerek iyi konumlara getirilmiştir. Konumu açısından kömür madenleri ve zengin mineralli kaynakları bulunan bu ülke genel olarak gerekecek kaynaklarını sağlayamaması adına dışarıdan yardım almaktadır.

Kuzey Kore Gezilecek ve Turistik Yerler

Farklı bir yönetime sahip olan Kuzey Kore yaptığı her şeyle gündem olan devlet başkanı ve diğer ülke sorunlarıyla gündeme gelmekte olan çok fazla tanınmamış bir Doğu Asya ülkesi Kuzey Kore Gezilecek Ve Turistik Yerler denildiğinde ziyaret edilmeye değer birçok yer vardır. Bu yerlerden bahsedecek olursak şöyle sıralamamız yanlış olmaz.

 • Tomb Of King Kongmin: Kaesong merkezine bağlı olan konumu itibari ile Haeson-ri bölgesinde bulunan bir yapıdır. Ülkenin en önemli yapılarından olan bu yapı içerisinde kral Kongmin’in mezarını barındırmaktadır. Kuzey Kore’de Hyonjongrung kraliyet türbesi ismiyle de bilinmektedir. Seyahat edilecek önemli yerler arasında yer almaktadır.
 • Kumsusan Güneş Sarayı: Ülkenin en özel turistik yerlerinden biri olarak geçen Kumsusan Güneş Sarayı 1976 yılında ülke kurucusu Kim il-Sung onuruna yapılmış bir anıt mezarıdır. En çok ziyareti almakta olan bu anıt mezar müze olarak ta kullanılmakta olup içerisinde Kim İl-Sung adına birçok heykel ve fotoğraf barındırmaktadır.
 • Tomb Of King Wanggon: Goryeo hanedanlığını kuran kişi kral Wanggon’un mezarını içerisinde barındıran bir yer olarak özellik kazanmıştır. Konum olarak Kaesong yakınlarındaki Haesong-ri bölgesinde bulunmaktadır. Geçmişte görmüş olduğu hasarlardan dolayı 1994 yılında tekrardan inşa edilmiştir.
 • Özgürlük Anıtı: 1974 yılında yapımı sağlanmış olan bir anıttır. İkinci dünya savaşında hayatını kaybetmiş askerlere hitaben yapılmış bir anıttır. Pyongyang şehrinde ilgi odağı olan bir gösterişe sahiptir.
 • Juche Kulesi: 1982 yılında yapılmış olan anıtsal bir sütundur. Kim Cong-il tarafından tasarlanmış 170 metre yüksekliğe sahip bu sütun başkent olan Pyongyang şehrinde bulunmaktadır.
 • Roket Otel: Günümüzde hala inşaatı sürmekte olan 105 katlı olması tasarlanmış bu bina Başkent Pyongyang şehrinde bulunmaktadır. 1987 yılında inşaatına başlanmış olan bina halen tamamlanmamış olmasından sebep dünyada henüz tamamlanmamış en yüksek bina olarak bilinmektedir.
 • Sonjuk Köprüsü: Ülkenin sembolik yapılarından kabul edilmekte olan Sonjuk Köprüsü Koryo Hanedanı zamanında inşa edilmiş taştan bir köprüdür. 8 metre 35 santimetre uzunluğundaki bu köprünün ilk adı sonji köprüsü olarak bilinirdi.
Vizesi Kuzey Kore
Kuzey Kore Vizesi

Kuzey Kore Mutfağı ve Yemek Kültürü

Genel olarak bakıldığında Kuzey ve Güney Kore mutfak kültürü açısından çok farklı değildir. Birçok mutfağı bünyesine alan çeşitli yemeklere sahip Kuzey Kore Mutfağı Ve Yemek Kültürü dediğimizde bölgeye has en çok tüketilen yemek çeşitlerinden kısaca şöyle bahsedip sıralamamız mümkündür.

 • Kimchi: Besin değerleri olarak çok yüksek değerlere sahip çok sağlıklı bir yemek olarak bilinmektedir. Ülke geneli hatta dünya geneli en ünlüsü lahana Kimchisi olarak bilinmektedir. Sınırlı bir yiyecek olmayan bu yemekte çeşitleri çok fazladır.
 • Bibimbap: Kore ülkesine has pilavın mevsim sebzeleri, dana eti ve yumurta ile harmanlanarak servis edilir. Restoranlar bünyesinde sıcak taş tencerede yapılıp servis edilen geleneksel bir lezzettir. Jeonju Gastronomi Şehri olarak bilindiği gibi Bibimbap yemeği ile ün kazanmış bir yerdir.
 • Tteok: Pirinç le yapılmakta olan bu yiyecek pirinç keki olarak tanınmaktadır. Pirinç ununu hamur haline getirerek soya fasulyesi ya da kırmızı fasulye ile harmanlanarak buhar sıcaklığı ile pişirilerek yapılan bir yiyecektir. Çoğu zaman beyaz pirinç ununa kestane, hünnap, soya fasulyesi ya da kırmızı fasulye koyularak ta yapılabilen bu yiyecek özel günlerde olmazsa olmazlardan bir yiyecektir.
 • Juk: Kore yapımı bir çeşit lapa olarak bilinmektedir. Son dönemlerde çok fazla geliştirilmiş bu yiyecek çeşitli tahılların ya da sebzelerin uzun süre kaynatılarak yapılan bir yiyecek olup çoğu zaman sindirim sisteminde sıkıntı olan çocuk ya da yaşlıların yediği bir yemektir.
 • Guksu- Naengmyeon: Çok sayıda çeşit sahibi olan bir makarnadır. Düğünlere özel yapıldığı da görülen bu yemek çorba suyu hazırlanıp içerisine Kore makarnası atılarak hazırlanmaktadır.
 • Jeotgal: Deniz ürünlerinden yapılmakta olan bir çeşit salamuradır. Kimchi yaparken kullanılan malzemelerdendir. Tam olarak zamanında yakalanmış çeşitli deniz mahsullerini baharatlar ve tuz ile harmanlayarak serin ve gölge bir yerde bekletme sonucu oluşturulduğu bilinmektedir.

Kuzey Kore Türkiye Konsolosluğu

Kuzey Kore Türkiye Konsolosluğu seyahatlerinizde gerekecek olan her türlü evrak ya da vize için size yardımcı olmakla yetkili kurumlardır. Eğer Kuzey köreye seyahat etmek isterseniz başvuru yapabileceğiniz elçilik ya da konsolosluklar Ankara ve İstanbul’da bulunmaktadır. En yetkili kurumlar buralarda mevcuttur.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu