Skip to content

Laos Hakkında Genel Bilgiler 2022

Laos Hakkında Genel Bilgiler 2022; Güneydoğu Asya’da yer alan Laos ülkesinin, resmi adı Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’dir. Tayland, Myanmar, Vietnam, Çin ve Kamboçya ülkeleri ile komşu konumda yer almaktadır. Ülkede egemen olan etnik grup Lao’lardır. Tay halklarının bir kolu olarak bilinen Lao’lar, ülkenin isminde de etkili olmuştur. Laos kendine has iklimsel özellikleri ve tabiatıyla ilgi çeken bir ülke konumunda yer alır.

Tarihi oldukça derinlere dayanan Laos, Angkor’daki Khmer kralının yardımları ile kurulmuştur. Lao’daki ilk devlet olarak da bilinen Lansang’ı kurucusu ise Fa Ngum’dur. 1300’lü yıllarda Laos topraklarının tamamını ve Tayland’ın da kuzey ve doğu bölgelerini fetheden Fa Ngum, dönemin önemli isimlerinden de birisidir. Laos dünya genelinde pek tanınmasa da son zamanlarda adından sıklıkla söz ettirmeyi de başarıyor.

1893 yılında Fransız sömürgesi olan Laos’un bağımsızlığını kazanması ise 1949 yılında Fransız Laos Antlaşması ile gerçekleşti. Bu antlaşmanın neticesinde Fransız Birliği içerisindeki bağımsız devlet statüsünü kazanan Laos, sonrasında ise tam bağımsızlık için büyük bir savaş verdi. Ülkenin Fransa Birliği dışında, Fransa’dan bağımsızlık ilanı 22 Ekim 1953 tarihinde gerçekleşti. Böylece Laos’un da bağımsız olma yolunda önemli bir adım atması mümkün oldu.

Büyük uğraşların sonucunda ise 1975 yılında Pathet Lao güçleri tarafından Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti ilan edilen edilerek, yeni hükümet kurulmuş oldu. Bu aşamadan sonra ülke dünya genelinde de tanınmaya başlandı. Ayrıca Laos, bozulmamış tabiatı zengin yer altı kaynaklarıyla da hep gündemde kalmayı başardı.

Laos Gezilecek Turistik Yerleri

Laos Gezilecek Turistik Yerleri; Başkent Viyentiyan olmak üzere Laos ülkesinde gezilecek pek çok şehir ve turist yer de bulunmaktadır. Güney Asya ülkesi olan Laos, bu nedenle her yıl çok sayıda turiste de ev sahipliği yapmaktadır.  Böylece Laos alternatifi bol olan gezilecek yerler konusunda iddialı bir konumda yer almaktadır.

Viyentiyan;

Laos’un başkenti olan Viyantiyan, ülkenin en fazla turistik yerini içerisinde barındırmaktadır. Ülkede özellikle de 44 metreden fazla uzunluğa sahip olan Pha That Luang adlı tarihi altın stupa turistlerin dikkatini çekmektedir. Bunun yanı sıra Patuxay Monument, Buddha Park, Wat Si Saket, Phrakeo, Wat Si Muang, Tayland-Laos Dostluk Köprüsü ve That Dam da mutlaka Viyantiyan’a gelenlerin görmesi gereken yerlerdendir.

Luang Prabang

Laos’un Luang Prabang kentinin en çok merak edilen yeri şüphesiz ki Phousi Hill olmaktadır. Özellikle de gün batımı manzarasıyla bilinen bu zirveye her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Bunun yanı sıra şehrin merak edilen yerlerinden birisi de Wat Xieng Thong adlı Budist Tapınağı olmaktadır. Royal Palace, Wat May Souvannapoumaram, Elephant Village Sanctuary, Wat Wisunarat da yine şehrin turistik yerleri arasındadır.

Pakse

Bolaven Plateau, Vat Phou, Wat Luang, Lao-Nippon Bridge, Phousalao, Champasak Palace şehrin mutlaka gezilmesi gereken yerleri arasında yer almaktadır.

Savannakhet

Laos’un şehirlerinden biri olan Savannakhet, özellikle de Dinazor Müzesi ile çocuklu ailelerinin ilgi odağında yer almaktadır. Şehirde ayrıca Nouhak Pjoumsavanh Memorial Park, Savannakhet Müzesi, Wat Sainyaphum, Sounantha Temple, Talat Yen Plaza, Nong Bungva da görülmesi gereken yerlerdendir.

Vang Vieng

Laos’un Vang Vieng şehri, turistlerin ilgisini çeken yerler arasında yer almaktadır. Jang Cave, Tham Chang, Nam Song River, Wat That, Kaeng Nyui Waterfall, Wat Kang turistik yerlerdendir. Ayrıca şehirde yer alan Vang Vieng Morning Market de pazar kültürünü anımsatmakta ve taze meyve sebzelere olan ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Vizesi Laos
Laos Vizesi

Laos’un Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Laos Larb

Et salatası olarak ifade edilebilen bu yemek, Laos’un geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Balık ya da et parçalarından yapılan bu yemek, yerli halk tarafından çiğ olarak tüketilmektedir.

KhaiPan

Tatlı su yosununun dövülerek tabaka haline getirilmesiyle oluşan bu yemek, kare şeklinde parçalara ayrılarak yağda kızartılarak yapılmaktadır.

Green Papaya Salad

Olgunlaşmayan papaya yapraklarından yapılan bu salata, papatya yapraklarının ince bir şekilde doğranması ile yapılmaktadır. Salata içerisine ayrıca hurma şekeri, limon, sarımsak, domates, kurutulmuş karides, çiğ patlıcan ve biber de konulmaktadır.

Khao Niaw

Asya mutfağının en önemli malzemelerinden biri şüphesiz ki pirinçtir. KhaoNiaw yemeği de Laos mutfağının en çok sevilen lezzetlerinden sayılabilir. Et veya sebze yemekleri yanında mutlaka servis edilen bu pilav, lapa bir kıvama sahiptir.

Mok Pa

Muz yapraklarına sarılan balık etiyle yapılan bu yemek, özellikle de balık sevenlerin baş tacı olabilir. Muz aromasının sindiği bu yemek, yörenin de sevilen yemekleri arasında yer almaktadır.

Khao Jee

Fransız bagetleri ile hazırlanan bu sandviç, ülkenin her yerinde kolaylıkla bulunabilecek bir yemek seçeneğidir. Özel sosların eklenmiş olduğu bu sandviç, Laos’un yöresel tatları arasındadır.

Khao Piak Sen

Çorba çeşitleri arasında yer alan bu yemek, yoğun bir kıvamdadır ve erişte ile yapılmaktadır. İçerisinde domuz eti veya tavuk eti kullanılan bu çorbaya, çeşitli ot ve sebzeler de eklenmektedir.

Naem Kaho Tod

Pirinç parçacıklarının derin yağda kızartılması ile elde edilen bu yemekte ekşi domuz sosisi parçaları, rendelenmiş Hindistan cevizi, yer fıstığı, balık sosu, kurutulmuş biber ve diğer malzemeler yer almaktadır. Taze salata çeşidi olarak kabul edilen naemkahotod, Laos mutfağının yöresel tatlarındandır.

Sai Oua

Bot otlu ve baharatlı bir sucuk türü olan saioua, Laos’ta sıklıkla tüketilmektedir. Domuz etinden yapılan bu sosis türü, genelde salata ve pirinç pilavı ile sunulmaktadır.

Sien Savanh

 Sığır etinin kurutulmasıyla yapılan bu yemek daha çok bir meze türü olarak tercih edilmektedir. Domatesli ve biberli sos ile yapılan bu yemek, Laos mutfağının yöresel tatlarındandır.

Laos Ve Türkiye’deki Laos Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Viyentiyan Büyükelçiliği adresi: Donnokkhoum Street House Nr: 1 Sisattanak District
10030 Vientiane, Laos

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu