Skip to content

Lesotho Hakkında Genel Bilgiler 2022

Lesotho Hakkında Genel Bilgiler 2022; Güney Afrika’da yer alan Lesotho ülkesi, resmi adıyla Lesotho Krallığı olarak bilinmektedir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin toprakları ile çevrili olan ülkenin adı ‘Sotho dilini konuşan insanların ülkesi’ anlamına gelmektedir. Lesotho’nun bağımsızlığını kazanmadan önceki adı ise Basotoluların yaşadığı ülke anlamına gelen Basutoland’dır. Dünyada pek de bilinmeyen bir devlet olarak karşımıza çıkan Lesotho, bozulmamış doğasıyla ilgi çekici bir ülke konumunda yer almaktadır.

Yüz ölçümü bakımından 54 Afrika ülkesi arasından 42’inci sırada yer alan Lesotho, neredeyse hiçbir ağaç türüne ev sahipliği yapmamaktadır. Çöl ikliminin bulunduğunu ülkede yabani hayat de daha çok küçük hayvanları kapsamaktadır. Ülkedeki en büyük memeli ise karaca antilobudur.  Ülkede bozulmamış bir doğal hayatın var olduğu da bilinmektedir. Çöl ikliminin hakim olduğu bu ülkede, ekonomik hayatta da birtakım sıkıntılar mevcut durumdadır.

Ülkede yetişen sayısı ağaçlar arasında ise okaliptus ve akasya yer almaktadır. Ayrıca çok nadir olarak şeftali ağacına da Lesotho’nun bazı köylerinde, nehir vadilerinde ise söğüt ağacına rastlanabilmektedir. Ülkede yerleşim yerleri genellikle nehir vadilerine konumlanmış durumdadır. Zira bu ülkede su oldukça önemlidir.

İngilizce ve Sesotho olmak üzere iki resmi dili buluna Lesotho’nun %99’una yakın bir kesimi Sesotho dilini çok iyi konuşmaktadır. Fakat ülkede Zuluca, Sephuthi ve Xhosaca gibi yerel diller de konuşulduğu bilinmektedir. Ülkede tam anlamıyla bir çok kültürlü yaşam söz konusudur. Bu da etnik ayrışmalara neden olmaktadır.

Afrika doğa dinlerinin hakim olduğu Lesotho’da az bir kesim İslamiyet’e az bir kesim de Hinduizm’e inanmaktadır. Uzun bir dönem İngiliz sömürüsünde bulunan Lesotho, 1868 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanmış ve ilk başbakanı Leabua Jonathan olmuştur. Temelde Afrika kültürünün hakim olduğu Lesotho, kendine özgü bir kültür de geliştirmiş durumdadır. Böylece yakın bir süreden beri dünya genelinde ilgi çekmeyi de başarmış durumdadır.

Lesotho Gezilecek Turistik Yerleri

Lesotho Gezilecek Turistik Yerleri; Başkenti Maseru olan Lesotho’da başkentin yanı sıra diğer şehirlerde de görülmesi gereken yerler vardır.

Maseru;

Lesotho’nun başkenti olan Maseru’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında Thaba Bosiu gelmektedir. Özellikle doğa gezilerini sevenlerin tercih ettiği bu gezi alanı, maceracılar tarafından da rota olarak belirlenen yerlerdendir. Ayrıca şehrin en çok turist ağırlayan yeri Maletsunyane Falls adlı şelaledir.

Lesotho Sun Road, Thaba Bosiu Cultural Village, Makoanyane Square, The Lion Rock Mountain ve Bosotho Hat da yine Maseru’da gezilebilecek yerler arasındadır. Şehrin ana su kaynağı olan Caledon Nehri ise mutlaka gelen turistlerin görmesi gereken yerler arasındadır.

Uzunluğu yaklaşık olarak 480 kilometreyi bulan bu nehirde, özellikle de halk ve turist hafta sonu günlerinde eğlenceli vakit geçirme fırsatı bulabilmektedir. Şehirde yer alan Katse Vadisi de yine sahip olduğu doğal güzelliği ve şelaleleriyle hem turistlerin hem de doğa meraklılarının ilgisini çeken yerlerdendir.

Leribe District;

Lesotho’nun şehirlerinden biri olan Leribe Districkt’te, Maluti Mountains, Bokong Nature Reserve ve Mafika Lisiu Pass View Point gibi görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Özellikle de Bokong Nature Reserve, doğa meraklısı ve manzara fotoğrafçılarının ilgi odağında yer alan eko turizm bölgelerinden birisidir.

Butha Buthe;

Güney Afrika’nın Lesotho topraklarında yer alan Butha Buthe bölgesinde özellikle de Moteng Passa adlı dağ geçidi, şehre gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Mahlasela Pass da kayak merkezlerinden birisidir.

Mokhotlong;

Thabana Ntlenyana Dağı, Rockeries Pass, Khoko Ntso, Drakensberg, Mafadi Dağı, Njesuthi, Umkomaas Pass gibi yerleriyle bilinen Mokhotlong, dağcılıkla ilgilenenlerin özellikle de merak ettiği yerlerden birisidir.

Vizesi Lesotho
Lesotho Vizesi

Lesotho’nun Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Boerewors

Güney Afrika’nın lezzetlerinden olan boerewors, bir çeşit sosis türüdür. %90 etten ve %10’unun baharattan meydana gelmesiyle de diğer sosis çeşitlerinden ayrılmaktadır. Kendine özgü bir mutfağı olmayan Lesotho, Güney Afrika’dan etkilendiği için de ülkede bu sosis yenilebilir.

Cape Malay

Köri soslu bir tavuk yemeği olan Cape Malay, Güney Afrika’nın lezzetli yemeklerinden birisidir. Endonezya ve Hindistan’dan Güney Afrika’ya gelen bu lezzetli yemek, Lesotho’da da yenilebilir.

Biltong

Kabilelerin eti tuzlama yöntemiyle yaptıkları biltong, Güney Afrika’nın yöresel lezzetlerindendir. Geçmişte buzdolabının olmaması nedeniyle kabilelerce bulunan bu yöntem, daha çok protein ağırlıklı bir atıştırmalık olarak tercih edilmektedir.

Bobotie

Güvece benzeyen bobotie yemeği, kıyma, köri, kuru üzüm, krema ve defne yaprağından yapılan bir yemek çeşidi. Güney Afrika mutfağına ait olan bu yemeği, Lesotho’da da yiyebilirsiniz.

Snoek Balığı

Güney Afrika mutfağının lezzetli menülerinden biri de snoek balığından oluşuyor. Bu yemekte taze tutulan balık, kayısı marmelatı ile doldurularak, alüminyum folyo içerisine sarılarak mangal ateşi üzerinde pişiriliyor.

Chakalaka & Pap

Chakalaka ve pap ikilisinden meydana gelen bu yemek, chacalaka, soğan, domates, biber, havuç ve baharat karışımıyla yapılmaktadır. Soğuk servis şeklinde yapılan bu yemekte pap ise yulaf lafası gibi fakat beyaz mısır unundan yapılmaktadır.

Amarula Dom Pedro

Kendinden alkollü olan marula meyvesinin öz sütünden yapılan amaruladom pedro, Güney Afrika ülkelerinden içilen bir içecektir. Bu nedenle Lesotho’ya gelenler için de tavsiye edilebilir.

Timsah

Lesotho bir Güney Afrika ülkesi olduğu için ülkede timsah eti de yenilmektedir. Biraz sert olan bu et, braai denilen yöntemle mangalda pişirilerek servis edilmektedir.

Deve Kuşu

Ülkede ve hatta Güney Afrika’da tercih edilen etlerden birisi de deve kuşu olmaktadır. Mangalda braai usulüyle pişen et, yeşillik ile servis edilmektedir.

Melktert

Sütlü bir tatlı çeşidi olan melktert, süt, yumurta ve şekerden yapılan bir tatlıdır. Bir tart çeşidi olan bu tatlı, hafif olduğu için de çok fazla tercih edilmektedir.

Lesotho Ve Türkiye’deki Lesotho Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Türkiye’de ve Lesotho’da iki ülkenin işlemlerini gerçekleştirecek konsolosluk, başkonsolosluk ve büyükelçilik bulunmamaktadır.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu