Skip to content

Letonya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Letonya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Resmi adıyla Letonya Cumhuriyeti olarak da bilinen Letonya, Kuzey Avrupa’da yer almaktadır. Kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya, doğuda Rusya ve Beyaz Rusya ile komşu konumda bulunmaktadır. İsveç’le de denizden sınırdaş olan Letonya, 1 Mayıs 2004 tarihinden bu yana Avrupa Birliği üyelerinden birisidir. Uluslar arası platformlarda adı pek geçmese de Letonya yakın bir geçmişte epey bir mesafe almayı başarmış bir ülke konumunda yer almaktadır.

Tarihi çok eskilere dayanan Letonya’nın geçmişinin M.Ö. 2500’lere kadar dayandığı bilinmektedir. Baltık Denizi çevresine yerleşen Hint-Avrupa halklarının torunları olan Letonlar ve Litvanlar’ın 12’inci yüzyılda bölgeye ticaret için geçen Cermenler tarafından zor kullanılarak Hristiyanlaştırıldığı belirtilmektedir. Bu dönemden sonra Letonya halkı da Hristiyanlığı benimsemiştir.

Litvanya ile akrabalık ilişkisi bulunan Letonya’da resmi dil ise Letonca’dır. Ayrıca günümüzde kullanılmayan Prusya dili ile de Letonca’nın akrabalık bağı olduğu bilinmektedir. Fakat ülkede Rusça da yaygın bir şekilde kullanılan diller arasında yer almaktadır. Özellikle ülkenin eski Doğu Blok ülkesi olması bu ülkede etkili bir düzeyde Rusçanın da kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

1201 yılında başkent Riga’nın kurulduğu Letonya, Doğu Baltık ticaret yollarının da önemli bir kolu olmuştur. Resmi olarak 18 Kasım 1918 tarihinde kurulan Letonya, 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını resmen ilan etmiştir. Günümüzde Letonya Cumhuriyeti olarak bilinen hükümet ise 21 Ağustos 1991 tarihinde Baltık Denizi’nde kurulmuştur. Ülkenin ilk cumhurbaşkanı ise Anatoljis Gorbunovs olmuştur.

Letonya Gezilecek Turistik Yerleri

Letonya Gezilecek Turistik Yerleri; Kuzey Avrupa ülkesi Letonya’da başkent Riga’nın yanı sıra diğer şehirlerde de hem yerli hem de yabancı turistler adına gezilecek yerler bulunmaktadır. Letonya günümüz koşullarında gezilecek yerler konusunda iddialı bir konumda yer alan bir ülkedir. Zira ülkede hem tarihi hem de kültürel anlamda çok sayıda gezilecek yerin bulunduğu bilinmektedir.

Riga;

Letonya’nın başkenti Riga’da turistik açıdan ziyaret edilmesi gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Şehirde Kara Kafalılar Evi, St. Peter’s Church, Özgürlük Anıtı, Riga Central Market, Three Brothers, Riga Katedrali, Riga Kalesi, Etnografya Müzesi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Jürmala;

Letonya’nın popüler şehirlerinden biri olan Jürmala’da Livu Akvaparks, Kemeri National Park, Jurmala Beach, The Great Kemeri Bog, Riga Aviation Müzesi, Slokas Ezers, Ragakapa Nature Park, Dzintaru Mezaparks ve Jurmala City Müzesi gibi çok sayıda görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Hem müze açısından hem de doğal güzellikler açısından zengin olan Jürmala şehri, yolu Letonya’ya düşenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.

Ventspils;

Kuzey Avrupa ülkesi olan Letonya’nın merak edilen şehirlerinden birisi de Ventspils’dir. Şehirde özellikle de yaz tatilleri için lunaparklar ve su parkları bulunmaktadır. Bunlardan en meşhur olanları Ventspils Adventure Park, Water Parks ve Ventspils Water Park’dır. Ayrıca Livonian Order Castle, Ventspils Müzesi, Crafts House de şehrin turistik yerleri arasında yer almaktadır.

Daugavpils;

Sahip olduğu tarihi yapılarıyla turistlerin uğrak yerlerinden birisi de Letonya’nın Daugavpils’dir. Şehirde özellikle Mark Rothko Art Center, Daugavpils Fortress, Dubrovin Park, Stropu Ezers, ve Smakovkas Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Latgale Hayvanat Bahçesi de çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir.

Vizesi Letonya
Letonya Vizesi

Letonya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Cukas Galerts

Jöleli bir et yemeği olan cukasgalerts, Letonya mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında ilk sırada gelmektedir.

Piragi

Hamur işi türü olan piragi, içerisinde domuz pastırması ve soğandan oluşan bir yiyecek türüdür. Letonya mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri olan piragi, bir çeşit poğaça türü olarak da ifade edilebilir.

Karbonade

Letonya, domuz etinin en çok tercih edildiği ülkelerden birisidir. Bu nedenle ülkedeki çoğu yöresel yemekte de domuz eti bulunmaktadır. Karbonade de domuz pirzolasından schitzel olan bir yemek çeşididir. Pilav ve salata eşliğinde sunulan karbonade, Avrupalı turistler tarafından da en çok tadılan yemeklerden biridir.

Kotletes

Leton köftesi olan kotletes, salata, pilav ya da patates ile birlikte tüketilmektedir. Ülkenin yöresel tatlarından biri olan bu köftenin boyutu ise orta denilebilecek türdendir.

Frikadelu Zupa

Türk mutfağında sulu köfte olarak yapılan yemeğin Letonya versiyonuna Frikadeluzupa denilebilir. Köfteli çorba olan bu yemek, doyurucu özelliğiyle Letonya halkı tarafından da sıklıkla tercih edilen yöresel tatlar arasında yer almaktadır. Bu çorbaya ülkenin her yerinde ulaşma şansınız da vardır.

Auksta Zupa

Letonya mutfağının başlıca sebze yemeklerinden birisi de Aukstazupa’dır. Pancardan yapılan bu çorba, soğuk tüketilmekte ve rengi ile de hayli iştah kabartmaktadır. Özellikle de yaz mevsimlerinde en çok tercih edilen restoran yemekleri arasında yer almaktadır.

Maizes Zupa

Pudingi andıran bu tatlı, siyah Leton ekmeğinden yapılmaktadır. Letonya halkı tarafından çorba olarak adlandırılan maizes zupa, yöresel lezzetlerden de birisidir.

Janu Siers

Letonya mutfağında yer alan yöresel tatlardan birisi de Janu Siers’tir. Kimyonla yapılan bu peynir, halkın geleneksel peyniri olarak da ifade edilmektedir.

Rasols

Rus salatası olarak da bilinen rasols, Letonya mutfağının önemli mezelerinden birisidir. Rasols da yine ülkenin her yerinde kolaylıkla ulaşılabilecek lezzetlerden birisidir.

Pelmen

Letonya mutfağında yer alan yöresel tatlardan birisi de pelmen’dir. Mantıya benzeyen fakat boyut olarak daha büyük olan bu yemek, turistler tarafından da en fazla tadılan yemeklerden biridir.

Letonya Ve Türkiye’deki Letonya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Riga Büyükelçiliği adresi: Andreja Pumpuraiela 2, Centrarajons, Rīga, LV-1010, Letonya

Letonya Fahri Başkonsolosluğu adresi: Küçükyalı, Eski Bağdat Caddesi Çamlık Çıkmazı No:1, 34840 Maltepe, İstanbul

Letonya Fahri Konsolosluğu adresi: Kazım Özalp, Reşit Galip Caddesi No:95, 06700 Çankaya, Ankara

Letonya Büyükelçiliği adresi: Kazım Özalp, Reşit Galip Caddesi No:95, 06700 Çankaya, Ankara

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu