Skip to content

Liberya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Liberya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Batı Afrika kıtasında yer alan Liberya ülkesinin resmi adı Liberya Cumhuriyeti’dir. Sierra Leone, Gineve Fildişi Sahili ile komşu konumda yer alan Liberya, öncesinde köleleştirilen Afrika kökenli Amerikalı özgür çocuklar tarafından kurulmuştur. Ülkenin resmi dili İngilizce olarak kabul edilmiştir. Liberya kendine özgü bir tarihi geçmişe sahip olan bir ülke konumunda yer almaktadır. Bundan dolayı da hem kültürel açıdan hem de sosyal açıdan pek çok farklılığı içeriğinde barındırmaktadır.

Afrika kıtasının en eski cumhuriyeti olma özelliğine sahip olan Liberya, geçmişinde ise iki iç savaş yaşamıştır. 1847 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri’nden bağımsızlık kazanan ülkeden yaşanan iç savaş nedeniyle de çok sayıda insan ise ülkeden göç etmiştir. Bu dönem ülke tarihi açısından çok zor bir dönem olarak akıllara yer edinmiştir. Esasında günümüzde dahi Liberya ülkesinde zaman zaman iç çatışma riskinin bulunduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Özgür anlamına gelen liber sözcüğünden esinlenilerek Liberya adını alan ülkenin başkenti olan Monravia’nın adının ise Amerika Birleşik Devletleri’nin en başkanlarından biri olan James Monroe’den esinlenilerek oluşturulduğu bilinmektedir. Bundan dolayı Liberya’da Amerikan izlerini bulabilmek de mümkün olmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin hükümet sistemi temel alınarak kurulan Liberya devleti, üniter anayasal bir cumhuriyet olmakla beraber temsili demokrasi ile yönetilmektedir. Yönetim sisteminde de güçler ayrılığı ilkesi bulunmaktadır. Bu durum ülkenin demokrasiye adım atma noktasında önemli kazanımları da elde etmesini mümkün hale getirmektedir. Cumhurbaşkanının hem devlet başkanı hem de başkomutan kabul edildiği Liberya’da, özellikle de demir cevheri ihracatı ülkenin ekonomisinin büyük bir kısmını sağlamaktadır.

Liberya Gezilecek Turistik Yerleri

Liberya Gezilecek Turistik Yerleri; Liberya’nın başkenti Monrovia ilk sırada yer almak üzere ülkenin diğer şehirlerinde de görülmesi gereken yerler bulunmaktadır.

Monrovia;

Liberya’nın başkenti olan Monrovia’da başlıca görülmesi gereken yerlerden birisi de The National Museum of Liberia olmaktadır. Bunun yanı sıra Bernard’s Beach, Cape Mesurado, Secred Heart Cathedral Church de şehrin görülmesi gereken turistik yerleri arasındadır. Ayrıca Nimba Dağı Yasaklı Doğa Siti de korumalı olan ve muhteşem manzaralara tanık olunabilecek yerlerden birisidir.

Sinoe Country;

Ülkenin en ünlü milli parkına ev sahipliği yapan Sinoe Country, Yukarı Gine Yağmur Ormanı’nın 1.800 kilometrekarelik bir alanına kuruludur. Dünyanın en yüksek memeli biyolojik çeşitliliğine sahip olan bu milli park, hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çeken yerlerden de birisidir.

Robertsport;

Liberya’nın dikkat çeken şehirlerinden biri olan Robertsport, Cape Mount Körfezi’nin en güzel bölgelerinin görülebileceği nadir yerlerden birisi olma özelliği ile bilinmektedir. Ayrıca ülkenin en önemli sörf noktası olan bu şehir, turistlerin de son zamanlarda da ilgisinin arttığı bölgelerden birisidir. Şehirde yer alan pamuk ağaçları, Balıkçı’nın Noktası ve Cassava da yine turistlerin ilgi odağı olan alanlar arasında yer alıyor.

Buchanan;

Ülkenin başkenti Monrovia’ya yaklaşık olarak 3 saatlik mesafede bulunan Buchanan, deniz kenarında yer alan büyüleyici bir şehir oluşuyla masalsı bir güzelliğe sahip yerlerden birisi. Çılgın pazarları ve sokakları ile turistlerin merak ettiği yerlerden biri olan Buchanan’da, ufak bambu barakaların da yine masalsı güzelliği çok daha özel bir hale getirdiğini söyleyebiliriz.

Marshall;

Okyanus tarafında yer alan Mashall’da, palmiye ormanları ve mangrov bataklıkları mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Özellikle çılgın ruhlu ve kamp meraklısı turistlerin uğrak noktalarından olan Marshall, şempanzeleri ile ünlü olmasının yanı sıra, şempanzelerle de sık sık karşılaşmak mümkün olacaktır.

Harper;

Liberya’nın en uç kısmında yer alan ve Fildişi Sahili plajlarına uzanan Harper şehri, doğal güzelliği ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Hindistan cevizi ağaçlarının yer aldığı bu şehir, sahip olduğu atmosferiyle dünyadan uzaklaşılmasını da sağlamaktadır. Özellikle de dinlenmek isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken bu şehir, maceracı turistlerin de ilgi odağında yer almaktadır.

Bushrod Adası;

Kölelerin tekrar yerleşmesini savunan Bushroad Adası, başıboş gecekondu mahalleleri ile bilinen ve özellikle farklı kültürlere yakından tanıklık etmek isteyenlerin merakla ziyaret ettiği yerlerden birisidir.

Vizesi Liberya
Liberya Vizesi

Liberya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Et Shwarma

Döneri andıran et shwarma, Liberya’da en çok tüketilen tatlardan birisidir. Kebap türü olarak da geçen bu yemek, ülkenin her yerinde kolaylıkla bulunabilmektedir.

Tavuk Shwarma

Liberya mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan schwarma, ülkenin her şehrinde kolaylıkla bulunabilen yemek türüdür. Tavuktan yapılan bu lezzet, turistler tarafından da tercih edilmektedir. İnce dilimlenen tavuk etinden yapılan bu yemek türü, kolay ve doyurucu bir atıştırmalık olarak da tercih edilmektedir.

Falafel Sandviç

Liberya’da en çok tercih edilen yemek malzemelerinden birisi de nohuttur. Ülkede en çok yapılan yemeklerden birisi de Lübnan köftesi olarak da isimlendirilen falafeldir. Haşlanmış nohut, sarımsak, kuru soğan ve maydanoz saplarıyla yapılan, kimyon ile kişniş gibi baharatlarla harmanlanan bu köfteyi Liberya’da sandviç olarak her yerde bulmak da mümkündür.

Hummus

Nohut, tahin, limon suyu, sarımsak, kimyon ve tuz ile yapılan hummus, Liberya’da en çok tercih edilen lezzetlerden biridir. Bir çeşit meze olarak tüketilen hummus, Liberya’da hemen her yerde bulunabilecek yiyeceklerden birisidir. Ülkeye gelen turistler tarafından da sıklıkla tüketilmektedir.

Snapper

Liberya mutfağında yer alan temel lezzetlerden birisi de snapper balığıdır. Izgara olarak yapılan bu balık, yeşilliklerle beraber servis edilmektedir.

Karışık Izgara Tabağı

Liberya’da tercih edilebilecek doyurucu menülerden birisi de karışık ızgara tabağı olmaktadır. Köfte ve etin yanı sıra ızgarada pişirilen sebzelerle de sunulmaktadır.

Liberya Ve Türkiye’deki Liberya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Liberya Fahri Konsolosluğu adresi: Altunizade, Kısıklı Caddesi Kanuni Sultan Süleyman Sokak Mabeyin Konakları B Blok 4/B, 34676 Üsküdar, İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu