Skip to content

Liechtenstein Hakkında Genel Bilgiler 2022

Liechtenstein Hakkında Genel Bilgiler 2022; Ülke toprakları tarih öncesi dönemden günümüze kadar uzanmaktadır. Liechtenstein Prensliği olarak da bilinmektedir. Liechtenstein parlak kaya anlamına gelmektedir. Orta çağ zamanında topraklarda kontların hüküm sürdüğü bilinmektedir. Ülke ismini burada yaşamakta olan Liechtenstein ailesinden almıştır. Bu aile gücünü ve etkisini arttırmak için Roma İmparatorluğuna ait olan toprakları aramaya başlamıştır.

1700’lü yıllara gelindiğinde Liechtenstein ailesi bu hedefe ulaştı ve Kutsal Roma İmparatorluğuna bağlı özerk bir böle olarak ilan edildi. Daha sonra 1806 yılında I. Napolyon Kutsal Roma’yı işgal edince bu durum Liechtenstein’ i olumsuz etkiledi. Romanın kısa sürede siyasi ve hukuki çöküşü gerçekleşti.

Liechtenstein daha sonra Alman Konfederasyonuna katıldı. Buraya Avusturya- Macaristan İmparatorluğu etkisiyle katıldı. Yakın zamanda başlayan 1. Dünya savaşında ilke Avusturya’ya bağlılığını tam olarak göstermiştir. Ancak bir zaman sonra tersine dönen rüzgârla bu savaşın sorumlusu gibi gösterilmiştir.

Avusturya- Macaristan imparatorluğu da dağılınca Liechtenstein Kutsal Roma’nın derebeyi olarak Avusturya’ya bağlı olmadığını düşünerek Avrupa’da en son bağımsız olan ülke olmuştur.  Hala prenslik ile yönetilen ülkenin kuruluş tarihi 23 Ocak 1719 olarak kabul edilmektedir. Liechtenstein hem yönetim şekli hem de yapısı itibariyle ilgi çekici olan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

Liechtenstein Gezilecek Yerler

Liechtenstein Gezilecek Yerler; Liechtenstein başkenti Vaduz’ dur. 11 ayrı bölgesi bulunmaktadır. Buralara Gemeinde denir. Liechtenstein gezilecek yerler konusunda da iddialı bir konumda yer alan bir ülkedir. Zira ülkede birbirinden farklı doğal güzelliklerin mevcut olduğu da bilinmektedir. Yine gezilecek yerler söz konusu olduğunda ülkede henüz keşfedilmemiş yerlerin olduğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır. Bununla birlikte Vaduz, hem ülkenin başkenti hem de en önemli şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vaduz

Ülkenin başkenti olan Vaduz bulunduğu konumu ve kiliseleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Farklı tarihi noktaları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Mimari yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Vaduz, ziyaretçilerine birbirinden farklı gezilecek yerler de sunmaktadır.

Gutenberg Kalesi

Orta Çağ döneminden kalma oldukça güzel eserlerden biridir. Balzers köyü yakınlarında bulunmaktadır. Kalenin konumlandırılmış olduğu tepede eski dönemlere ait çok sayıda eser bulunmuştur.

Kunstmuseum

Burası sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. Değişik sanat dallarına ait olan çok sayıda eseri burada görmeniz mümkün olmaktadır.

Liechtenstein Ulusal Müzesi

Başkentte yer alan müze eski bir handır. Tarih öncesi döneme ait olan eserler, silahlar ve dini sanat eserleri bu müzede bulunmaktadır. Müze binası da tarihi olması nedeni ile oldukça farklı bir atmosfere sahiptir. Müze girişinde yöresel kıyafetleri ile sizi karşılayan kişiler bulunmaktadır.

Vaduz Katedrali

Başkentte bulunan katedral mimarisi ve ihtişamlı görünüşü ile en uğrak noktalardan biridir.

Parlamento Binası

Ülke prenslerinin hala çalışmalarını yürütmekte oldukları binadır. Vaduz’da bulunmaktadır. Parlamento Binasının mimari açıdan da son derece etkileyici olan bir mimari tarzda inşa edildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Posta Müzesi

Ülkeye ait olan posta pulları bu müzede sergilenmektedir. Bu ülkeye gelenlerin kültürel gezi olarak tercih edebilecekleri güzel müzelerden birisidir.

Kayak Müzesi

Geçmişten günümüze kadar kayak için ve kış aylarında kullanılan kar ürünlerini bu müzede görebilirsiniz. Kayak Müzesi esasında ilginç müzeler arasında yer alır. Bundan dolayı da yoğun bir şekilde ziyaretçi çeker.

Kraliyet Yürüyüş Yolu

Bu yürüyüş alanının hemen yakınlarında Prense ait olan kale bulunmaktadır ve o kısma geçiş yasaktır. Ancak yürüyüş yolunu kullanarak bu harika alanda manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Alp Dağları

Kayak yapmak için en ideal alanlardan biridir. Özellikle kış aylarında mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Alp Dağları sadece Liechtenstein ülkesinin değil tüm Avrupa’nın gözde turizm bölgesi konumunda yer almaktadır. Bundan dolayı Alp Dağlarının her zaman ziyaretçisi de bulunmaktadır.

Vizesi Liechtenstein
Liechtenstein Vizesi

Liechtenstein Mutfağı ve Yemek Kültürü

Ülke mutfağında Alman ve İsveç esintileri oldukça fazla görülmektedir. Öne çıkan üç lezzeti bulunmaktadır. Bunların yanı sıra ülkede oldukça fazla tadım yapabileceğiniz restoran bulunmaktadır. Böylece ülkenin pek çok özel lezzetini de deneyebilirsiniz.

Kasknöpfle Mit Apfelmus

Liechtenstein kültürünün en meşhur yemeklerinden biridir. Aslında bir makarna çeşidi olmasına rağmen özel bir peynir ve elma sos ile servi edilmektedir. Liechtenstein mutfağına özgü bir yemek olan Kösknöpfle mit Apfelmus; oldukça lezzetli bir yemektir. Elmalı sosla servis edilen bu özel yemek, ülkenin simge tatları arasında yer almaktadır. Esasında bir makarna olan Kösknöpfle mit Apfelmus; peynirle de servis edilen bir yemektir.

Tatsch/ Kratzate

Pankek tarzında yapılan özel yiyeceklerden biridir. Bundan dolayı yemeklerden sonra en çok tercih edilen tatlılar arasında yer alır.

Ribel

Mısır nişastası kullanılarak yapılan bir yiyecektir. Ülke mutfağında oldukça popülerdir. Mısır nişastası ile yapılan Ribel, ülkenin ulusal yemeği olarak karşımıza çıkar. Ülkenin pek çok restoranında da bu özel yemeği tatmanız mümkün olmaktadır.

Şaraplar

Ülkede çok fazla üzüm üretimi yapılmaktadır. 100 den fazla özel şaraphane bulunmaktadır. Dünya üzerinde bulabileceğiniz en lezzetli ve farklı şarapları burada tadabilirsiniz. Liechtenstein özellikle şarabıyla ün yapmış olan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzden fazla şarap çeşidinin bulunduğu Liechtenstein, aynı zamanda zengin mutfağıyla da ziyaretçilerini büyülemektedir.

Peynir Fondüsü

Liechtenstein süt ürünlerinin etkili bir düzeyde tüketildiği bir ülke konumunda yer almaktadır. Peynir Fondüsü de ülkeye has çerezler arasında yer almaktadır. Özellikle lezzetli bir atıştırmalık olan Peynir Fondüsü, ülkede çokça tüketilmektedir.

Liechtenstein’de ve Türkiye’deki Liechtenstein Konsoloslukları ve Türkiye Konsoloslukları Yerleri ve Adresleri

Liechtenstein’in Türkiye’de konsolosluğu yoktur. Bu nedenle işlemler İsviçre Konsolosluğundan yapılmaktadır.

Bern Büyükelçiliği, 1992 yılından bu yana Lihtenştayn’a akredite olarak hizmet sunmaktadır.

İsviçre Konsolosluğu Adresi; Büyükdere Caddesi numara: 173 Levent Plaza A blok Kat 3 34394 Levent/ İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu