Skip to content

Lüksemburg Hakkında Genel Bilgiler 2022

Lüksemburg Hakkında Genel Bilgiler 2022; Büyük Lüksemburg Dükalığı olarak da bilinen Lüksemburg, bir Batı Avrupa ülkesidir. Denize herhangi bir şekilde kıyısı bulunmayan Lüksemburg, ilgi çekici ülkeler arasında da yer almaktadır. Fransa, Belçika ve Almaya ile komşu olan Lüksemburg, Avrupa’nın en küçük devletleri arasında bulunmaktadır.

Ülkenin başkenti olan Lüksemburg, bu devletle aynı ada da sahiptir. Ülkenin toplamda yüzölçümü 2.586 km karedir. 2019 yılına ait nüfus verilerine göre ise ülke nüfusu 600 binin biraz üzerindedir. Lüksemburg hem nüfusu hem de yüzölçümü bakımından Avrupa’nın en küçük devletleri arasında yer almaktadır.

Lüksemburg parlamenter sistemi benimsemiş olan bir anayasal krallık olarak tanımlanmaktadır. Demokrasiyle yönetilen bir ülke olan Lüksemburg, Grandük olarak isimlendirilen bir monark tarafınca idare edilmektedir. Çok eski tarihlerden günümüze kadar uzanan süreç içerisinde ayakta kalmayı başaran Büyük Lüksemburg Dükalığı, önemli bir tarihi simgedir.

Ülke ekonomisi oldukça geliştiği için ülkede kişi başı gelirin de oldukça fazla olduğu biliniyor. İMF ile Dünya Bankası verilerinden alınan bilgiye göre kişi başına düşen gelir bakımından Lüksemburg, dünyada ilk sırada yer almaktadır.

Tarihi açıdan son derece stratejik bir konumda bulunan Lüksemburg, Roma döneminden bu ya da stratejik önemini korumayı başarmıştır. Hem AB üyesi olan bu küçük devlet hem de NATO’nun kurucu üyesidir. Ayrıca OECD, BM ile Batı Avrupa Birliği’nin de kurucu üyeliğini yapmıştır.

Bununla birlikte Benelüks Topluluğunun da hem etkili bir üyesi hem de kurucu üyesidir. Pek çok ulusalar arası kuruluşa da merkezlik yapan Lüksemburg, aynı zamanda kültürel etkinlikler bakımından da iddialı bir konumda yer almaktadır. Bu durum biraz da ülkenin stratejik konumunda kaynaklanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lüksemburg Gezilecek Yerler

Lüksemburg Gezilecek Yerler; Cermen ve Roma kültürlerinin tam olarak kesiştiği bir noktada konumlanmış olan Lüksemburg her iki kültürün de izlerini yansıtır. Ayrıca her iki uygarlığın şekillenmesinde de etkili bulunan bir konumda yer alır. Bu durum ülkede çok kültürlü bir yapının oluşmasını da mümkün hale getirir.

Ülkede hem Almanca hem Fransızca hem de Lüksemburgca resmi dil olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı bölgeye gelen turistler dil konusunda pek de zorlanmamaktadır. Lüksemburg gezilecek yerler konusunda da iddialı bir konumda yer alır. Bundan dolayı da her yıl önemli bir sayıdaki turiste de ev sahipliği yapar.

The Old Quarter

Lüksemburg şehrinde yer alan The Old Quarter; tam anlamıyla tarihi bir mahalledir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alan The Old Quarter, aynı zamanda turistlerin de uğrak yerleri arasındadır. Burada yer alan Kale ‘’Kuzey’in Cebelitarık’ı’’ olarak isimlendirilmektedir. Günümüze kadar korunabilmiş bir tarihi miras olarak karşımıza çıkan The Old Quarter Arnavut kaldırımlarıyla da dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir. Yine bu eski mahallede hem tarihi bahçeler hem de tarihi evlere rastlamak da mümkün olmaktadır.

The Bock and the City Casement

İlginç bir yapı olarak karşımıza çıkan The Bock and the City Casement; tam bir kayalık yapı olarak tanımlanmaktadır. Tam 21 kilometrelik yer altı geçitleriyle örülmüş bu kayalık yapının, kendine özgü bir estetik değeri de bulunuyor. Burası çok eski dönemlerde savunma amaçlı olarak inşa edilmiş özel bir yapı olarak da biliniyor. Toplamda 40 bin metre kareden oluşan bir alanı yürüyerek gezebilir ve etkileyici eserleri birebir görebilirsiniz!

Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

Şayet Lüksemburg gezilecek yerler listesi hazırlanıyorsa mutlaka bu listeye Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi de dahil edilmelidir. Tam anlamıyla etkileyici bir mekan olan bu müzede, tarihi bir gezinti yapmanız da mümkün olmaktadır. Müzede hem arkeolojik buluntular hem de çeşitli mobilyalar bulunmaktadır. Yine Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi tarihi silahlara, çarpıcı belgelere de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca müze Gallo-Roma döneminin izlerini de ziyaretçilerine başarılı bir şekilde yansıtmaktadır.

Place Guillaume II

Açık alanları gezmekten hoşlanıyorsanız Place Guillaume II, mükemmel seçenekleri sizlere sunacaktır. Bu kapsamda Place Guillaume II, Lüksemburg ülkesinin en büyük alana sahip açık alanı olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz itibariyle yaya bölgesi olarak düzenlenmiş olan Place Guillaume II, tarihi izleri de ziyaretçilerine yansıtıyor. Yine bölgede çok sayıda farklı restoran da ziyaretçilerini bekliyor.

Corniche Duvarları

Avrupa’nın en güzel balkonu olarak ün yapan Corniche Duvarları; nehir vadisine konumlanmış bir yapıdır. Kendine has bir ambiyansa sahip olan Corniche Duvarları; turistlerin de oldukça fazla bir şekilde ilgisini çekmektedir. Bu bölgede hem sığınma evleri hem de aristokrat evleri bulunuyor. Tarih boyunca önemini koruyan bu tarihi yapıda Aziz Michael Kilisesi de yer alıyor.

Esch-sur-Sure

Tam anlamıyla bir tabiat parkı olarak isimlendirilen Esch-sur-Sure; capcanlı bir güzelliği ziyaretçilerine sunuyor. Buradaki orman, göl ve yaylalar, doğal bir gezinti yapmanızı da mümkün kılıyor. Yine Esch-sur-Sure ekolojik denge açısından da son derece iddialı bir özelliğe sahip! Yine bölgedeki surların da kendine has özellikleri bulunuyor.

Vizesi Lüksemburg
Lüksemburg Vizesi

Lüksemburg Mutfağı ve Yemek Kültürü

Tam olarak Fransız ve Alman yemek kültürünün bir karışımı olan Lüksemburg mutfağı, kendine has yemekler de ön plana çıkıyor.

Judd mat Gaardebounden

Ülkenin ulusal yemeği olarak tanımlanan Judd mat Gaardebounden; domuzların boyun bölgesinin pişirilmesiyle yapılıyor. Özel soslara ve bolca patates, fasulyeyle servis edilen Judd mat Gaardebounden, ülkede hemen her restoranda da bulunuyor.

Écrevisses à la luxembourgeoise

Lüksemburg ülkesine has bir yemek olan Écrevisses à la luxembourgeoise, ülkedeki önemli bir deniz mahsulü yemeğidir. Bu yemek kerevit adındaki deniz canlısıyla tatlı su ıstakozundan yapılıyor.

Bouneschlupp

Ülkedeki çorba kültürünün bir parçası konumunda yer alan Bouneschlupp; içerisinde sebze parçaları ve et bulunan bir çorba çeşididir. Ülkede çorba çeşitlerinin de oldukça fazla olduğu bilinmektedir.

Lüksemburg Ve Türkiye’deki Lüksemburg Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Lüksemburg Büyükelçiliği: 49, rue Siggy vu Lëtzebuerg L-1933 Luxembourg

Lüksemburg Ankara Büyükelçiliği:  Gaziosmanpaşa, Reşit Galip Cd. 70/2, 06700 Çankaya/Ankara

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu