Skip to content

Malavi Hakkında Genel Bilgiler 2022

Malavi Hakkında Genel Bilgiler 2022; Dünya üzerinde ki konumu ile Afrika kıtasının güney doğusunda yer alan Malavi aynı zamanda etrafında deniz bulunmamasıyla alakalı olarak tamamen bir kara ülkesi olarak bilinmektedir. Resmi olarak taşımakta olduğu ismi Malavi cumhuriyetidir. 1964 yılında bağımsızlık kazanmış bir ülke olarak başkenti Lilongwe olarak bilinir.

Yerel bir benzetme ile almış olduğu bir isme sahiptir. Gün batımında Malavi gölü üzerinde görünen bir güneş manzarasının aleve benzemesi doğrultusunda Maravi olarak nitelendirilmiştir. Bu benzetme ülke temsilen kullanılan bayrağın üzerinde de yer almaktadır. Harita üzerinde de görüleceği gibi ülke kuzey-güney yönünde uzun ve dar bir alana sahiptir. Komşu ülke olarak Tanzanya, Zambiya, Mozambik ülkelerine sahiptir.

Malavi ülkesinde kullanılan iki adet resmi dil bulunmaktadır. Bu diller İngilizce ve Çevaca olarak bilinir. Devlet yönetimi cumhuriyet olan bu ülkenin devlet başkanı Lazarus Chakwera olarak tanınmaktadır. Malavi ülkesi bilinen olarak 18 milyon üzerinde bir nüfusa ev sahipliği yapmakta olan bir ülke olarak bilinmekte fakat bu nüfus arasında çoğunluğun Bantu halklarından oluşmakta olduğu bilinmektedir. Ülke genelinde ve dünya çapında bilinen ve geçerli olan Malavi kwachası para birimi olarak kullanılmaktadır.

Ülke olarak tamamen tropikal bir iklim gözlenmekte olan Malavi nem oranının çok yüksek olduğu bir ülkedir. Yaşayan nüfusun çoğunluğu Hristiyan dinine bağlı olarak yaşasa da farklı inanışlar içerisinde yaşayanlarda mevcuttur. Örneğin İslam dini bu dinler arasında bulunan dinlerdendir. Yerel olarak inanılan dinlerde mevcuttur.

Malavi Gezilecek ve Turistik Yerler

Genel olarak tatil ya da seyahatlerde aranan özelliklerden bir tanesi deniz imkânı olması olduğunu biliyoruz. Ancak Malavi denizi olmayan bir ülkedir. Eğer doğal güzelliklere yönelik bir ilginiz varsa ya da manzara seviyorsanız tam olarak gitmek isteyeceğiniz yer olarak belirtmek mümkündür.

Yoksulluk konusunda dünyaca bilinmekte olan bu ülke sınırları içerisinde doğal bir kültür zenginliğini yaşayacaksınız. Bu zenginliğe eşlik edecek eşsiz manzaralar ve etnik gruplar ile çok farklı bir deneyim yanı sıra çok güzel bir keşif yapmış olacaksınız. Malavi Gezilecek Ve Turistik Yerler adı altında görülebilecek yerleri şöyle sıralamamız mümkündür.

  • Malavi Gölü: Malavi ülkesinde büyük bir alana sahip olan bu göl 705 metre derinlik ile Afrika bölgesinin en büyük göllerinden biri olarak bilinmektedir. Farklı imkanları ile birlikte ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil yaşatabilecek bu göl alanı hafta sonları ve tatil günlerinde çok sayıda insan ağırlamaktadır. Gidip görmeniz gereken bir yer ve size farklılık katacak bir mekandır.
  • Nkhata Bay: Ülke geneli olarak en sık ve çok olarak ziyaret alan bir yerdir. Buna sebep gösterilebilecek etkenler ise süper ötesi manzaralar, berrak ve tertemiz plaj olanakları ve son derece nefes kesici doğasıdır. Malavi seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir.
  • Nyika National Park: Ortalama 3200 kilometre karelik bir sınıra sahip doğal yaşama kapıları açık bir park alanıdır. Vahşi yaşamı barındırdığı tarih çok bilinmese de oluşturulduğu ve ziyarete açıldığı tarih 1966 yılı olarak netleşmiş bir ortamdır. Geniş bir alana sahip olmasından sebep birçok tür vahşi hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Malavi’de gidilip görülmesi gereken yerlerden biri olarak bilinir.
  • Liwonde Milli Park: 1973 yılında oluşturularak ziyarete açılmış olan Liwonde milli parkı Malavi ülkesinde en fazla dikkat çeken yerlerden biridir. Hitap ettiği vahşi yaşam dışında birçok ağaç ve bitkiye de ev sahipliği yapmaktadır. Malavi’de temiz hava eşliğinde doğayı izlemek isterseniz en doğru yer olarak önerilebilecek yerlerdendir.
  • Likoma adası: İsmini bulunduğu şehirden almış olan bu ada 18 kilometre karelik bir alana sahiptir. Ada olmasından sebep bakir kalmış birçok yeri bulunmakta olan bu doğa harikası ada Malavi ülkesinde görmeniz gereken yerlerden sayılabilir bir yer olarak geçmektedir.
Vizesi Malavi
Malavi Vizesi

Malavi Mutfağı ve Yemek Kültürü

Malavi Mutfağı Ve Yemek Kültürü denildiğinde akla ilk gelecek olan yiyecekler eşsiz tropikal bir yağıda olduğu için çeşitli meyve ve sebzeler akla gelmektedir. Yerel yemek olarak göze çarpan bir diğer lezzeti ise Nsima adını verdikleri bir yemektir. 3 adet tabak ile servise sunulur ve öncesinde yapılmış yulaf lapası ile tüketilmektedir. İçerik olarak yerfıstığı, küçük şalgam, lahana ve kapenta ismini verdikleri yiyeceklerden oluşmaktadır.

Ülke genelinde dünya yemeklerine ait yemek servisi veren birçok restoran bulunmaktadır. Fakat Malavi’de yiyebileceğiniz ülkeye özgü yemekler denildiğinde en çok tercih edilen yemeklerin başında chambo gelmektedir. Bu yemek Malavi gölünde bulunan taze balıklarla yapılmaktadır. Son derece lezzetli bir yemektir. Zomba, mulanje ve nykia bölgelerinde bulunan ırmaklardan yakalanan alabalıklarla da farklı bir lezzet sunulabilmektedir.

Malavi ülkesinin yerel olarak çok çeşitli bir yemek kültürü olmayışından sebep bulunan restoranlarda dünya mutfağı içerir. Ülkede tüketilen içeceklere örnek olaraksa yerel biralar örnek gösterilebilir. Çok fazla tüketilenler listesinde yer almaktadır. Ancak içecek olarak alkol içeren yerel biralar dışında Malavi cin-toniği de en çok tüketilen içkileri arasında yer almaktadır. Alkolsüz yerel olarak kabul edilebilecek içkileri arasında ise mahewu isminde bir içeceği bulunmaktadır. Büyük şehirlerde yüksek kalite restoranlarda bulunmaktadır.

Malavi Türkiye Konsoloslukları

Malavi Türkiye Konsoloslukları ülkeye seyahat öncesi vize, evrak ve izinler üzerinde yetkili kurumları kapsayan bir işlem merkezi olarak bilinmektedir. Ancak Malavi ülkesi olarak Türkiye genelinde resmi olarak hizmet veren bir konsolosluğu bulunmadığından tüm bu vize, evrak ve izin işlemleriyle Berlin Büyük elçiliği ilgilenmektedir. Bu neden ile vize işlemleri yürüten merkez ofislerinden yardım talep edebilir. Ve vize başvuruları takibi sağlayan bu firmalar aracılığı ile vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu