Skip to content

Mikronezya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Mikronezya Hakkında Genel Bilgiler 2022; Bir ada ülkesi olan Mikronezya, Pasifik Okyanusu’nda yer alır ve Papua Yeni Gine ülkesinin kuzeyindedir. Birçok farklı adanın birleşimi olan Mikronezya, çok küçük bir alanı kaplar. Toplam ada sayısı 607 olarak bilinmektedir. Ülkenin başkenti de Palikir ismindeki şehridir. Ülke içerisinde dört federe devlet bulunur ve kendi yasaları ile yönetilirler.

Bu federe devletler: Chuuk, Yap, Pohnpei ve Kosrae’dir. Mikronezya bayrağında bu dört federe devlet için bir yıldız atılmıştır. Bayrak, açık mavi renktedir ve üzerinde dört beyaz yıldız bulunur. Ülkenin resmi dili 7 tanedir ve bunlar: İngilizce, Ulithian, Woleaian, Yapese, Pohnpeian, Kosraean, Chuukese’dir.

Toplam yüzölçümü ise 702 kilometre karedir. Ülkede iklim olarak her mevsim yağışlı ekvatoral iklim bulunur. Adalar ekvatoral yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Balıkçılık temel geçim kaynağıdır. Bunun yanında turizmden de büyük gelir elde edilir. Dünya’nın birçok farklı bölgesinden ziyaret için bu ülkeye gelenler vardır.

Mikronezya ismi Jules Dumont d’urvile tarafından verilmiştir. Bu isim Polinazya ve Melanez’dan farklı olan bölgeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Daha sonrasında ise ülke ismi olarak kullanılmaya devam etmiştir. Bu adalar geçmiş zamanlarda İspanyol, Alman ve İngilizler tarafından sömürülmüştür. Halen Guam ve Wake adaları Amerika’nın egemenliği altında bulunmaktadır.

Mikronezya’nın nüfusu da oldukça azdır. Ülke nüfusu 105 bin olarak belirlenmiştir. Ülkeye her mevsim seyahat edilebilmektedir. En meşhur lezzet ise ekmek ağacı meyvesidir. Mikronezya’nın para birimi de ABD Doları olarak bilinmektedir. Türkiye ile Mikronezya arasında ortalama 9 saat kadar bir fark vardır.

Mikronezya’nın Gezilecek Turistik Yerleri

Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan Mikronezya’da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Gelin birlikte bu yerlerin neler olduğuna bakalım.

Palikir

Ülkenin en büyük şehri Palikir, Ponpei adasında yer almaktadır. Turistlerin en fazla uğradığı bu şehir, tarihten izler taşımaktadır. Tarihi güzelliklerin yanı sıra doğal güzellikler de es geçilmeyecek kadar harikadır. Eğlencenin ve alışverişin en iyi yapılabileceği yerdir. Mikronezya’ya gidenler mutlaka ziyaret etmelidir.

Pakin Atoll

Sessiz, sakin ve ıssız bir ada olan Pakin Atoll, muhteşem bir doğa manzarası sunar. Adada 100 kişi yaşamaktadır ve bu durum Dünya’da ender rastlanır durumlardandır. Birçok turist burada tatilini geçirmektedir. Sevdiklerinizle bir tatil planı yapmak isterseniz Pakin Atoll’a mutlaka uğrayın. Mikronezya’nın en harika yerlerinden biridir.

Nan Madol

Pohnpei adasında bulunan bu yer, aslında arkeolojik bir alandır. Burası geçmiş dönemde Saudeleur Hanedanlığı’na başkentlik yapmıştır. Geçmişe ait tarihi kalıntılar gidenleri büyülemektedir. Bu yüzden çok fazla turist çeken bir bölgedir. Dünya’nın 8. Harikası olarak nitelendirilen bu yere gitmeden mutlaka Mikronezya’dan ayrılmayın. Ayrıca diğer önemli yönü de buranın UNESCO tarafından korunuyor olmasıdır.

Kuop Atoll

Yine doğal güzellikleriyle nefes kesen, büyüleyici bir ada olan Kuop Atoll, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Chuuk Lagün içerisinde bulunmaktadır. Burada sevdiklerinizle harika bir tatil geçirebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eten Adası

Eten Adası’nın önemi tarihten gelmektedir. Japonlar bu adayı 2. Dünya Savaşı sırasında bir savaş üssü olarak kullanmıştır. Bu yüzden burada tarihten birçok kalıntı bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde büyük hasarlar aldığını söylemek mümkündür. Savaş sonrası eski güzelliğini geri kazanan ada bugünlerde birçok turisti ağırlamaktadır. Harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu adaya mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

Pohnpei Adası

Mikronezya ülkesinin en büyük adası Pohnpei adasıdır. Zaten ülkenin başkenti de bu ada üzerinde yer almaktadır. Buraya gelenler birçok farklı alanı gezebilir. Çok fazla gezilip görülecek alanı vardır. Nüfusun büyük bir kesimi de burada yaşar. Burada yaşayan nüfus 36 bindir. Ülkenin merkezi gibi görülen Pohnpei mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

The Blue Hole

Mavi Delik manasına gelen The Blue Hole, harika bir manzaraya sahiptir. Bu ismi okyanus ortasındaki büyük delikten almıştır. Bu delik oldukça fazla derindir. Ancak derinlik tam olarak bilinememektedir. Adaya ayrı bir renk katarak eşsiz bir manzara oluşturur.

Lelu Harabeleri

Harika bir arkeolojik alan olan lelu Harabeleri, birçok turist tarafından ilgi görmektedir. Bu harabeler 14. Yüzyıldan kalmıştır ve etrafı surlarla çevrili gizemli bir alan oluşturmaktadır. Burada geçmişin ayak izleri bulunduğundan mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Burada eski kralların mezarları ve kutsal birçok farklı mekan bulunmaktadır. Dışarıdan bakıldığında burası bir açık hava müzesini andırmaktadır.

Kepirohi Şelalesi

Pohnpei adasında yer alan bu şelale, harika bir manzara sunar. Burası dünyaca ünlü ve popüler bir şelaledir. Harika bir piknik keyfiyle beraber, birçok farklı fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca bu alan etrafında mutlaka bir doğa yürüyüşüne çıkmalısınız. İyi bir yürüyüş yapılmadan eşsiz manzaraların tadına varmak mümkün olmayacaktır. Mikronezya’ya gidenler mutlaka ziyaret etmelidir.

Vizesi Mikronezya
Mikronezya Vizesi

Mikronezya’nın Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Mikronezya’da en meşhur lezzet ekmek ağacı meyvesidir. Bunun yanında tropikal meyveler hemen her yanda bulunur. Ülkeye gidenler mutlaka bunları yemelidir. Mikronezya’nın geleneksel bir yemek kültürü tam manasıyla yoktur. Sadece tropikal meyveler ve balık türü yiyecekleri burada bulabilirsiniz. Bunun dışındaki birçok yiyecek yurt dışından ithal edilerek getirilmektedir. Buraya özgü bir şey yemek istiyorsanız ekmek ağacını deneyebilirsiniz.

Mikronezya Ve Türkiye’deki Mikronezya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Mikronezya’da Türk Konsolosluğu;

Mikronezya’da Türkiye’ye ait bir konsolosluk bulunmamaktadır. Bu yüzden yurt dışı işlemlerine Tokyo Büyükelçiliği bakmaktadır. Tokyo, Mikronezya ve Palau ülkelerinin dış temsilciliğini de yürütmektedir. Adres: Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo, 150-0001 Tokyo/Japonya

Türkiye’de Mikronezya Konsolosluğu;

Türkiye içerisinde Mikronezya’ya ait bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Vize işlemleri ve diğer işlemleri gümrük kapılarından yapabilirsiniz. Bunun yanında vize merkezleri de sizlere yardımcı olacaktır.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu