Skip to content

Nauru Hakkında Genel Bilgiler 2022

Nauru Hakkında Genel Bilgiler 2022; Pasifik Okyanusu içerisinde merak edilen ülkelerden biri de Nauru ülkesidir. Pasifik Okyanusu’nun güney bölgesinde yer alan Nauru, aslında bir ada ülkesidir. Bu ada ülkesine en yakın yerler de Kiribati ve Banaba Adası’dır. Nauru’nun toplam yüz ölçümü hesaba katıldığında 21 kilometrekarelik bir alan kaplar.

Bu alan ile Dünya’nın en küçük ada ülkesi olma unvanına sahiptir. Nüfus miktarı ise 10.084 olarak hesaplanmıştır. Bu nüfusu ile Vatikan’dan sonra en az nüfusu olan ülke olarak bilinir. Belki de birçok kişi Dünya’da böyle bir yer olduğunu da bilmeyebilir. Ancak turistler sıklıkla yer araştırması yaparken bu sakin ada ülkesine denk gelmiştir. Nauru’ya ilk yerleşim ise oldukça eskilere dayanır.

Yaklaşık olarak 3000 yıl önce Mikronezya ve Polinezyalılar burayı yerleşim yeri olarak kullanmışlardır. Geçmiş dönemlerde yaşadığı bilinen 12 kabile bugün Nauru ülkesinin bayrağına kadar etki etmiştir. Nauru ülkesinin bayrağında 12 köşeli yıldız bulunmaktadır ve bu yıldızlar kabileleri temsil etmektedir. Nauru’da ilginç bir rezerv yatmaktadır. Bu rezerv deniz kuşlarının dışkılarından elde edilen guano rezervleridir.

Bu rezervlerde fosfat ve potasyum bulunur. Bu fosfat ve potasyum da oldukça önemlidir. Ülke ekonomisi 1980 yıllarından sonra yükselişe geçmeye başlamıştır. Özellikle bu guano rezervleri ülke ekonomisine oldukça büyük bir katkı sağlamaktadır. Ülkede ihtiyaç duyulan ürünler yurt dışından getirilmektedir. Nauru’da RonPhos adında bir fosfat şirketi de bulunmaktadır. Bu şirket halen aktif olarak Nauru ülkesine ekonomik destek olmaktadır.

Nauru ülkesinin başkenti Yaren adındaki şehridir ama en büyük şehri burası değildir. Nauru’nun en büyük şehri Boe adındaki şehridir. Adanın Nauru olarak isimlendirilmesinden önce ziyarete gelenler buraya Pleasant Adası ismini de vermişlerdir. Nauru ismi Nauruca dilinden gelmektedir ve “plaja gitmek” manasını taşımaktadır.

Bunun yanında Almanlar buraya “Nawodo, Onawero” isimlerini de vermişlerdir. Bu oval şeklindeki ada ufak tepelerle ve mercan kayalarla çevrilidir. Adada güzel bir liman bulunmadığından teknelerle geliş mümkün olmaktadır. Nauru’da yetişebilen tarım ürünleri ise muz, ananas, pandanus ağaçları ve tomano ağaçlarıdır. 

Bunlarda Buada Lagünü etrafında yetişmektedir. Ülke para birimi Avustralya dolarıdır. Ayrıca resmi dil olarak da İngilizce ve Nauruca kullanılmaktadır. Bu ülkenin bir başkenti olmaması da çok ilginçtir. Ancak iktidarın bulunduğu yer Yaren şehridir.

Nauru’nun Gezilecek Turistik Yerleri

Resmi adıyla Nauru Cumhuriyeti, en küçük ada ülkesi olmasıyla tanınmaktadır. Küçük olmasına karşın gezilecek birçok farklı yeri bulunmaktadır. Özellikle doğal oluşumlar, harika manzaralar sunar. Halkın büyük bir bölümü obez ve tembeldir. Ülke halkı rahatlık ve tembellikleriyle de ünlüdür. 

Burada yöre halkı görme ve değişik tecrübeler edinme şansını yakalayabilirsiniz. Bu ülkeye her mevsim gidiş yapılabilir. Ekvatoral bölgede yer alan Nauru ülkesinde tropikal iklim hakimdir ve yıl boyu sıcak, nemlidir. En fazla ziyaretçinin gittiği şehirleri ise Yaren ve Boe olarak bilinmektedir.

Kuzey Adadaki Volkanik Plato

Volkanik oluşumlar açısından oldukça zengin olan bu bölge, lav platoları ve krater gölleri ile çevrilidir. Burada yürüyüşler yaparak çeşitli fotoğraflar çekebilir ve volkanik oluşumlarla ilgili derin bilgiler elde edebilirsiniz. Harika bir manzara sunan bu platoda çeşitli fotoğraflar çekerek anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Turistlerin severek ve ilgi duyarak geldiği noktalardan biridir.

Buada Lagoon

Buada Lagünü de turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği alanlardan biridir. Buraya verilen isim de Buada olduğundan lagüne verilen isim de budur. Lagünü etrafı yemyeşil bitkilerle çevirilidir ve görenleri adeta büyüleyen bir manzaraya sahiptir. Oldukça sakin ve huzurlu havası eşliğinde yürüyüşler yaparak eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Nauru ülkesine gidenlere mutlaka bu deneyim tavsiye edilir.

Anibare Bay

Nauru adasının doğu tarafında yer edinen Anibare Bay, muazzam bir koydur ve turistlerin sık ziyaret ettiği yerler arasındadır. Bu koyun oluşumu çok büyük ilgi görmektedir. Nadir oluşumlardan biri olan Anibare Bay, deniz altı volkanizmasının eski dönemlerde patlaması ve çökmesiyle oluşmuştur. Bu durumun hala izlerini taşımaktadır ve araştırmacılarda buraya gelerek ortamı gözlemektedir.

Command Ridge

Nauru’nun en yüksek yeri olan Command Ridge, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Bu dağın yüksekliği 65 metredir. Japonlar burayı 1940 yılında işgal etmiş ve gözlem noktası olarak kullanmıştır. Böyle bir tarihi geçmişi olması da turistler için ayrı bir önem taşımaktadır. Nefes kesen manzaraları yanında tarihi güzellikleri de mükemmeldir. Burada savaş döneminden kalan kalıntılara rastlayabilir ve geçmişi bu şekilde tecrübe edinebilirsiniz. Nauru ülkesine gidildiğinde mutlaka Command Ridge ziyaret edilmelidir.

Moqua Well ve Moqua Caves

Bir mağara oluşumu olan bu iki yer, önemli tatlı su kaynaklarını barındırmaktadır. Bu yer altı gölü muhteşem bir manzara ve deneyim sunmaktadır. Derinliği 2 ile 5 metre olan bu yer altı gölü, bugünlerde alkol kullanan kişilerin uğrak yeri olmuş durumdadır. 2001 yılında burada bir kişi öldüğünden göl çitlerle koruma altına alınmıştır. Bu koruma gölün daha fazla zarar görmesini de önlemiştir. Bu ilginç oluşum görülmeye değerdir.

Vizesi Nauru
Nauru Vizesi

Nauru’nun Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Nauru’nun Mutfağı Ve Yemek Kültürü; Nauru mutfağında yöresel ve belirgin herhangi bir lezzet yoktur. Ancak bu ülkeye gidenler sıklıkla et ve balık yemekleriyle karşılaşacaktır. Okyanus ülkesi olması sebebiyle balık ve türlerini denemeniz daha uygun olacaktır. Ancak yöresel bir şeyler denemek istemiyorsanız burada hamburger, sandviç gibi atıştırmalıklar da bulabilirsiniz.

Susamlı sığır eti ülkenin en meşhur yemeğidir. Bunun yanında diğer bütün fast food çeşitlerini gittiğiniz restoranlarda bulabilirsiniz. Aç kalmasanız da tam damak zevkinizi bulamama olasılığınız olabilir. Çok büyük beklentiler içine girmeye gerek yok.

Nauru Ve Türkiye’deki Nauru Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Nauru ülkesinde Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Nauru dış ilişkilerine Kanberra Büyükelçiliği bakmaktadır. Kanberra Büyükelçiliği adresi de şöyledir.: 6 Moonah Place Yarralumla ACT 2600 Kanberra/Avustralya

Türkiye’de ise Nauru ülkesinin dış ilişkilerini yine Avustralya Konsolosluğu yürütmektedir. Bu konsoloslukta İstanbul ilimizde yer almaktadır. İstanbul Avustralya Başkonsolosluğu’nun adresi ise şöyledir: Harbiye, Asker Ocağı Cad. Süzer Plaza No:15, 34357 Şişli/İstanbul

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu