Skip to content

Özbekistan Hakkında Genel Bilgiler 2022

Özbekistan Hakkında Genel Bilgiler 2022; Özbekistan Orta Asya’da bulunan yedi bağımsız Türk devletlerinden biridir. Denize kıyısı bulunmayan ülkenin sınır komşuları ise Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan’dır.

Özbekistan 1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkenin yönetim biçimi cumhuriyettir.  Bağımsızlığını kazanan Özbekistan’ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov’dur. 15 yıl boyunca cumhurbaşkanlığı yapan Kerimov’un ardından 2016 yılının sonunda Şevket Mirziyoyev cumhurbaşkanlığı yapmaya başlamıştır.

Ülkenin başkenti Taşkent’tir ve Orta Asya’nın en büyük başkenti unvanına sahiptir. Resmi dili ise Özbekçedir.  Sovyetler Birliğinden ayrılmasının etkisi olarak ülkede Rusça bilen kişi sayısı da oldukça yüksektir.

Bağımsızlığını ilan ettikten sonra birçok ülke ile ticaret yaparak ekonomik açıdan da güç kazanmıştır. Farklı ülkeler ile kurdukları ekonomik ilişkiler Orta Asya ülkeleri arasında en zengin ülkelerden biri olma unvanı da katmıştır.

Özbekistan altın, uranyum ve doğal gaz gibi yeraltı kaynaklarına sahip olmasının yanında pamuk, mısır, tütün, pirinç üreticiliği de ön plandadır. Ülkenin ekonomik gücünün büyük bir oranını pamuk üreticiliği oluşturmaktadır. Ülkenin büyük kesimi aynı zamanda hayvancılıkla da uğraşmaktadır ve ekonomiye katkısı oldukça fazladır.

Özbekistan nüfusunun %80’lık kısmını Özbekler, %5’lik kısmını Ruslar, %5’lık kısmını ise Tacikler oluşturmaktadır. Ülkenin %96 gibi bir oranı ise Müslümanlık inancına sahiptir. Geriye kalan kısım ise ağırlıklı Ortodoks olmak üzere diğer dinlere inanmaktadır. Ülkenin coğrafi konumunun etkisiyle yazları sıcak ve kurak, kışları oldukça soğuk geçmektedir.

Özbekistan Turizm ve Gezilecek Yerler

Özbekistan’da karasal iklim hâkim olduğundan dolayı kışları çok soğuk yazları ise çok sıcak geçtiğinden dolayı ülkeyi ziyaret için en uygun zaman bahar dönemidir. Gece ile gündüz arasında oldukça yüksek sıcaklık farklılıkları görülmektedir. Ülkeyi ziyaretinizde Özbekistan Turizm ve Gezilecek Yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gur-i Emir Kalesi: 14. Yüzyıldan kalma bir eserdir. Timur İmparatorluğunun kurusu olan Timur adına yapılmış olan bu eser bir türbe ve külliyeden oluşmaktadır. Timur soyundan gelen önemli kişilerin mezarları bu türbe içerinde bulunmaktadır.
 • Ark Kalesi: Özbekistan’ın Buhara kentinde bulunan ve ilk defa MS 5. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yıllar boyunca defalarca yıkılıp yeniden yapılmıştır. 20 metre yüksekliğindeki bu kaleyi ziyaret edilecekler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.
 • Registan Meydanı: Semerkand’ın merkezindeki bu alan Orta Asya-Türk mimarisinin dokularını taşımaktadır. Meydanda üç farklı medrese bulunmaktadır ve turistlerin yoğun olarak ziyaret ettikleri yerlerden biridir.
 • Bibi Hanım Camii: Timur mimarisiyle yapılmış bir ibadethanedir. Timur’un eşi Bibi Hanım adına Timur tarafından yaptırılmıştır.
 • Emir Timur Müzesi: Başkent Taşkent’te yer almaktadır. Timur dönemine ait eserler sergilenmektedir ve bu döneme ait birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Özbekistan Uygulamalı Sanatlar Müzesi: Özbekistan ülkesine ait el yapımı eserler ve Özbek sanatçılarına ait eserlerin bolca bulunduğu bir müzedir. 1927 yılından günümüze hizmet vermekte olan bu el sanatları içeren müze bünyesinde 7 bini aşkın eser bulunmaktadır.
 • Taşkent Botanik Bahçe: Özbekistan’ın Başkenti olan bu şehir içerisinde bulundurduğu bu bahçe ile ziyaretçilerine sonsuz huzuru yaşatmak için var olmuşçasına güzellikler saçmaktadır. İsmi bile bilinmeyen birçok bitkiye ev sahipliği yapmakta olan bu bahçeyi mutlaka görmelisiniz.
 • Sanat Nukus Müzesi: Bünyesi içerisinde 82 binden fazla tarih kokan eser barındırmakta olan bu müze 1966 yılından günümüze ünlenmesine sebebiyet veren halk sanatı sergilemesi ile nam kazanmış ihtişamlı bir müzedir.
 • Kukeldash Medresesi: İnşa ediliş tarihi 1570’lere dayanan tarihi yapıt Kokand Hanlarına 19. Yüzyıla kadar kale hizmeti vermekte olup birçok insanın infaz ve işkencesinin gerçekleştiği yer olarak bilinmekteydi. Günümüz şartlarında restore edilerek cami görevine hazırlanmış namazlar kılınan ve öğrenciler eğiten medreseler vazifesi görmektedir.
Vizesi Özbekistan
Özbekistan Vizesi

Özbekistan Mutfağı ve Yemek Kültürü

Özbekistan Mutfağı ve Yemek Kültürü olarak zengin fakat ekmek ve hamur işi erişte bakımından çok zengin bir ülkedir. Türk kültürünü yaşatmakta olan bir ülke olarak etli yemekler çeşidi çok sayıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra genel olarak koyun eti kullanılan yemekler hazırlanmaktadır. Özbekistan ziyaretinde bulunduğunuzda mutlaka denemeniz gereken yemekler vardır. Kısaca bunlardan bahsedecek olursak şöyle sıralamamız mümkündür.

 • Lag’man: Çin kültüründen alınmış olan bir erişte türü Lamian ile hazırlanan yemektir. Tercihe bağlı olarak üzerine et veya kıyma eklenerek son derece besleyici ve zengin bir çeşit sunma kıvamına getirilen bir yemektir. Lezzetli olduğu gibi yapımı zor bir yemektir.
 • Lepyoshka: Türk kültüründeki ramazan pidesini andıran bir ekmek çeşididir. Yeni fırından çıkmış halini Özbekistan’da bulunduğunuzda mutlaka denemelisiniz.
 • Özbek Pilavı: Özbek husulü ile pirinç, parça et, rendeden geçirilmiş havuç ve soğan ile hazırlanmakta olan bu pilav çeşidi çoğunluk olarak kazanda pişirilmektedir. Som derece lezzetli bu pilavı mutlaka denemenizi öneririz.
 • Tandır Kabob: Tandır pişiriminin farkını ortaya seren bir lezzettir yumuşak koyun eti ile hazırlanan bu yemek pişirildikten hemen sonra tereyağı sürülen bu yemek türü gözde yemekler arasında yer almaktadır.
 • Uzbek Mantısı: Özbekistan’a has bir mantı çeşidi olan bu yemeği farklı kılan özelliklerinden bir tanesi normal boyutlarda olmamasıdır. Büyük boyutlarda oluşu yanı sıra buharda pişmesi farklı bir lezzete dönüşmesinde büyük bir etki sağlamaktadır. Mutlaka tadılması gereken Özbek lezzetleri arasındadır.

Özbekistan Türkiye Konsolosluğu

Özbekistan Türkiye Konsolosluğu vize randevu ve ülke giriş çıkışlarında gereken izinlerle alakalı işlemleri yürütme yetkisine sahip kurumlar olarak hizmet sunmaktadırlar. Yurt dışı planlamalarınızı gerçekleştirebilmek için bu kurumlarla bağlantı kurmanız gerekmektedir. Özbekistan ülkesine gidiş için gereken işlemlerle ilgili hizmet sunan 2 kurum bulunmaktadır.

 • Ankara Özbekistan Büyükelçilik
 • İstanbul Özbekistan Konsolosluğu

Gereken tüm işlem ve izinlerde yetkili ve sorumlu kurumlardır. İletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Eğer uzaksanız ve iletişim kuramayacaksanız bölgenize yakın vize işlem merkezi şirketlerinden. Destek alabilirsiniz.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu