Skip to content

Papua Yeni Gine Hakkında Genel Bilgiler 2022

Papua Yeni Gine Hakkında Genel Bilgiler 2022; Papua Yeni Gine dünya üzerindeki konumu itibariyle Okyanusya kıtasında yer alan bağımsız bir ülke devletidir. Papua Yeni Gine olarak Yeni Gine ve etrafta bulunan birçok adanın bir kısmını kapsamakta olan sınırlara sahiptir. Ülkenin batı bölümü Endonezya’ya aittir.

Geçmiş tarihte yaşamış insanların ilk Papua Yeni Gine’ye ulaştıkları zaman 47.000 yıl önceye dayandığını söyleyen arkeolojik bulgular ile desteklenerek söylenmektedir. Ülkeye ait en büyük şehir başkent olan Port Moresby olarak bilinmektedir.

Papua Yeni Gine ülke olarak üç farklı resmi dil kullanmaktadır. Bu diller İngilizce, Tok Pisin, Hiri Motu olarak bilinirler. Halk çoğunluk olarak yerli dinlere inanmaktadır. Farklı bir inanç olarak az miktarda Katoliklik ve Protestanlık gözlemlenmektedir. Monarşi sistem ile yönetilmekte olan bu ülkede devlet büyükleri ve ileri gelenlerini şöyle sıralamak mümkündür.

 • Kraliçe: ll. Elizabeth
 • Genel Vali: Michael Ogio
 • Başbakan: James Marape

Papua Yeni Gine 1973 yılında özerklik 1975 yılında ise bağımsız bir ülke olarak dünya tarafından tanınmış bir ülke olmuştur. 462.840 kilometre kare bir alan üzerinde yer alan ülke 7 milyondan fazla vatandaşına ev sahipliği yapmaktadır. Para birimi olarak Papua Yeni Gine Kinası kullanmakta olan bu ülkenin ekonomik durumu tarım ve madencilik ile yürümektedir.

Ek olarak ülke geneli balık ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Ülke vatandaşlarının yetiştirmiş olduğu tarım ürünleri yulaf, kulkas, muz, tatlı patates, Hindistan cevizi, kakao ve kahve olarak bilinmektedir.

Papua Yeni Gine Turizm ve Gezilecek Yerler

Papua Yeni Gine Turizm ve Gezilecek Yerler denilince kendine has kültürü ile öne çıkmakta olan bir ülkedir. Ortalama 10 bin yıllık bir tarihi olan bu ülke çok enteresan olaylara şahitlik eden bir yerdir. Okyanusya kıtasının en ilginç ülkelerinden biri olmanın yanı sıra 700 farklı dilin konuşulduğu bir ülkedir. Doğal bozulmamış yapısı ile farklı bir deneyime şahit olacaksınız. Gezilecek yerlerini sıralamak gerekirse şu şekilde bir rota çizmek yanlış olmayacaktır.

 • Samarai: Limanı sayesinde Avusturalya ve Doğu Asya ticaretinde önemli bir noktaya sahip olan ve Ulusal tarih Mirası adası olarak ilan edilmiştir. Zamanında yaşanan savaş nedeni ile yok olma tehlikesi atlatmış bu yeri görmek sizin için farklı bir serüven olabilir.
 • Wewak: Bir Roma dönemi Piskoposluğu ve çok sayıda dini yapılara ev sahipliği yapmakta olan bir şehirdir. Aynı zamanda doğa alanları ve baş döndüren ortamı ile sizi büyülememesi mümkün değil. Mutlaka görmeniz gereken bir şehirdir.
 • Madang: Madang Papua Yeni Gine’nin kuzey doğusundaki konumu ve ll. Dünya savaşında Japon işgaline maruz kalmış bir yer olarak tarihi dokusunu korumuş bir yerdir. Geçmiş zamanların izleri ile o tarihleri anımsamak isterseniz kesinlikle tavsiye edilecek yerlerden biri olarak değerlendirilebilir.
 • Goroka: Ülke genelinde deniz seviyesi ile ölçüldüğünde 1600m yüksekliğe sahip bu şehir kahvenin can bulduğu yer olarak bilinmektedir. Aynı zamanda medeni kültürden uzak yaşayan kabileler bulunmaktadır. El değmemiş bir kültürü tanımak isterseniz mutlaka gitmeli ve oranın atmosferini yaşamalısınız.
 • Port Moresby: Ülkenin bir nevi başkenti konumundaki bu şehir merkezinde ortalama 300 bin kişi yaşamaktadır. Doğal parkı ile meşhur bu şehirde birçok turistik yerler bulunmaktadır. Bu ülkede en kalabalık şehirde heyecan dolu bir tatil yapmak istemez misiniz?
Vizesi Papua Yeni Gine
Papua Yeni Gine Vizesi

Papua Yeni Gine Mutfağı ve Yemek Kültürü

Ülke dünya konumu itibariyle Meyve türleri ya da meyveye dayalı yemekleri ile ünlü bir ülkedir. Fakat yemeklerin yanı sıra içecek olarak ta kahve ve çayın vatanı gibidir. Yemeklerinde ağırlıklı olarak meyveler ve patates gibi malzemeler kullanmaktadırlar.

Üzülerek söylemek gerekirse ülkede kendine has bir yemek türü bulunmamaktadır. Papua Yeni Gine Mutfağı ve Yemek Kültürü dendiğinde temel olarak kullanılan malzemelerden yapılmakta olan yemekleri şöyle sıralamak mümkündür.

 • Mumu: Aslında bu bir yemek türü değildir. Yemekleri pişirmeye yarayan bir yöntemdir. Çoğunlukla fırın olarak kullanılan bir yöntemdir. Domuzların pişirilmesinde yardımcı ya da patates gibi sebze veya meyve yemeklerini yapabilmelerine yarayan bir tekniktir.
 • Tavuklu Pide Turtası: İçerisinde birçok farklı meyve türü de katılmakta olan bu yemek aslında tavuk, Hindistan cevizi, kültürel soslar, patates ve tuz benzeri malzemeler ile turta haline getirilip servis edilen bir yemektir.
 • Kaukau: Papua Yeni Gine yemekleri arasında en fazla tercih edilen ve ziyaretçiler tarafından da tercih edilebilecek olan yemek türüdür. Türk kültüründe olduğu gibi kumpir de denebilir. Ancak içerisinde bulunan malzemeler çok fazla değişkenlik gösterebilmektedir. Hindistan cevizi hepsine dahil edilen bir malzemedir.

Papua Yeni Gine Türkiye Konsolosluğu

Türkiye sınırları içerisinde yurt dışı seyahat planlayan vatandaşlarımıza gerek vize ile ilgili yardım gerek ise randevularla ilgili destek ve gün sağlamakta olan kurumlardır. Papua Yeni Gine Türkiye Konsolosluğu Türkiye sınırları içerisinde bulunmamakta olup onun yerine en yetkili kurum olarak Papua Yeni Gine İstanbul Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Eğer ki bu ülkeye gitme gibi bir planınız varsa mutlaka iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Aksi taktirde vize işleminiz yarım kalabilir planlarınız aksayabilir. Sadece İstanbul ilinde bulunan bu kuruma ulaşmanız imkânsız ise tüm Türkiye genelinde hizmet vermekte olan vize merkezi şirketleri bulunmaktadır. Onlar içerisinde size en yakın firma ile görüşme sağlayarak vize işlemlerinizin takibini onlara verebilir ve vize işlemlerinizi halledebilirsiniz. Sorunsuz bir seyahat planı için en önemli madde olan vize son derece ciddi bir engel olabilmektedir.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu