Skip to content

Portekiz Hakkında Genel Bilgiler 2022

Portekiz Hakkında Genel Bilgiler 2022; Portekiz ülkesi Avrupa kıtasında en batıda yer almakta olan bir ülkedir. Portekiz çevrelenmiş bir ülke olarak Güney ve Batıdan Atlas okyanusuyla çevriliyken diğer yandan ise Kuzey ve doğudan İspanya ile çevrilidir. Portekiz ülkesinin en büyük şehri olan Lizbon aynı zamanda bu ülkenin başkentidir.

92.280 kilometre kare bir alan üzerinde kurulmuş olan ülke üzerinde 15 binin üzerinde bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Vatandaşlarının resmi dil olarak konuştukları dil Portekizcedir. Ancak bilinen bölgelere ait dillerde bulunmaktadır. Bu diller Mirandaca ve İspanyolca olarak bilinmektedir. Para birimi olarak Euro kullanılmakta olan bir ülkedir.

Portekiz ülkesi yarı başkanlık sistemli cumhuriyet ile yönetilmekte olan bir ülkedir. Devlet büyükleri olarak tanınan isimler şunlardır.

 • Cumhurbaşkanı: Marcelo Rebelo De Sousa
 • Başbakanı: Antonio Costa
 • Parlamento Başkanı: Eduardo Ferro Rodrgues’tir.

Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Meclisi, Hükümet ve Mahkemeler yasama ve yönetimde 4 ana dalı oluşturmaktadır. 5 yılda bir halkın seçimi ile cumhurbaşkanı belirlenmektedir.

Portekiz: 1986 yılında Avrupa Birliğinde ki yerini alarak kararlı ve uyumlu bir çalışma ile ekonomik özgürlüğünün sınırlarını genişletmiştir. 1999 yılında para birimini Euro olarak kullanmaya başlayan ülkelerdendir. Genel olarak gelir kaynaklarını oluşturdukları alanlar içerisinde Petrol rafinerileri, çimento, otomobil, kâğıt, tekstil, koltuk ve şişe mantarı üretimi bulunmaktadır.

Ayrıca şişe mantarı üretiminde dünya lideri sayılabilecek bir konumdadır. Tarımsal olarak sürdürülen faaliyetler artık az bir oranda olsa da üretilmekte olan şarapları dünya çapında pazara sunulmaktadır.

Portekiz Turizm ve Gezilecek Yerler

Portekiz Turizm ve Gezilecek Yerler olarak zengin bir yapıya sahip ülkedir. İber yarımadasının batısında yer almakta olan Güneybatı Avrupa’sının en ihtişamlı ülkesi olarak ta bilinmektedir. Ziyaretçilerin en gözde yeri olan bu uğrak ülke bazı durumların kalbi olarak bilinmekte mesela Fado, Fiesta ve Futbol bunlara en güzel örnektir.

İhtişam dolu plajları tarih kokan atmosferi ile ziyaretçilerine çok güzel anlar yaşatmaya devam etmekte. Bu ülke herkese hitaben kurulmuş bir ülkedir. Gezilecek yerleri özel ve seçim olarak en özel yerdir. Sıralama yapacak olursak şöyle sıralamak en doğrusu olacaktır.

 • Lizbon: Başkent olan bu şehir çok sayıda yabancı ziyaretçi ağırlamaktadır. İçerisinde bulacağınız o renkli yaşam sokak sanatları ve genel mimarisi âşık olacağınız bir kıvamda fakat yapılabilecek en güzel aktivite baştan sona bu şehri dolaşmak olacaktır.
 • Algarve: İhtişamlı plajları ile ilginç kasabaları bulunan tarihi bölgelerinden nefis lezzetli yemeklerine kadar her şekilde ziyaretçilerini düşünen bir şehirdir. Çok sayıda tarihi görselleri ile de aklınızı başınızdan almaya yetecek güzellikte mutlaka görmeniz gereken yerler içerisinde yer almaktadır.
 • Obidos: Labirenti aratmayan küçük şirin sokaklara sahip etrafı surlarla çevrili bu kale görünümlü şehir size Portekiz’de eşsiz bir deneyim için kapılarını açacak çok seveceğiniz ve unutamayacağınız bir seyahat olacak mutlaka bu şehrin atmosferini yaşamalısınız.
 • Madeira: yeşil bitki örtüsü ile tam bir görsel şölen oluşturmakta olan bir şehirdir. Çiçek bahçeleri ve şaraplarıyla ünlenmiş bu yerde çok güzel anlar yaşayacağınızı garanti edebiliriz. Tarihi kiliseleri ve kalelerini dolaşabilir bunun yanı sıra en güzel restoranlarda ziyafet çekebilirsiniz.
 • Porto: Porto, Douro nehrini seyreden bir tepedeki konumu ve dünya çapında ünlü şaraplarıyla bilinen bir yerdir. Bu bölgede ise en gözde yer Porto’yu Vila Nova de Gaia’ya bağlayan bir demir köprüdür. İsmi Dom Luis olan bu köprü son derece ünlü bir köprü olarak bilinmektedir.
Vizesi Portekiz
Portekiz Vizesi

Portekiz Mutfağı ve Yemek Kültürü

Birçok sebepten güzellik ve lezzetini kanıtlamış bir mutfağa sahip Portekiz ülkesi bu popülariteye ulaşmasındaki sebep ise ülkeye özgü baharatların bulunmasıdır. Portekiz’de yenen yemek doyum dışında farklı etkilerde gösterebilmektedir. Hem özel hem de ucuz bir ortam istiyorsanız Portekiz Ülkesi ziyaretçileri için son derece özel bir ülkedir. Portekiz Mutfağı ve Yemek Kültürü bünyesinde bulunan özel yemekleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Sardinhas Assadas: Portekiz ülkesi deniz ürünleri denilince son derece başarılı bir ülke olduğunu her zaman kanıtlamış bir ülkedir. Bu yemeğimiz ise sardalye türü balık ile yapılan bir ızgara çeşididir. Mutlaka tadılması gereken lezzetlerdendir.
 • Francesinha: Portekiz ülkesinde son derece meşhur olan bir sandviç türüdür. Biftek, jambon, chorizo ve sosis gibi malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Servis anında sos ve patates kızartması ile ziyaretçiye sunulmaktadır. Farklı bir sandviç deneyimi için mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerdendir.
 • Cozido à Portuguesa: Yavaş yavaş pişmiş olan et ile yapılmakta olan bir yemektir. Türlü sebzeler ile tatlandırılarak son derece güzel bir tadı olan yahni ortaya çıkmaktadır. Çok farklı çeşitlerine rastlayabileceğimiz bu yemek Portekiz için çok önemli bir yemektir. İçerik olarak et çeşidi bölge olarak farklılık göstermektedir.
 • Açorda: Günlük ekmekler ve haşlanan yumurta ile hazırlanan bu yemek türü çörek otu suyu ile hazırlanıp hem ucuz hem de besleyici bir yemek tarifi arayışında meydana çıkmış bir lezzettir. Mutlaka tadılması gereken lezzetlerin içerisinde yer almaktadır.
 • Peixinhos da Horta: Portekiz yemekleri içerisinde vejetaryenler için son derece özel olan bu yemek içerik olarak yeşil fasulyeden yapılmaktadır. Özel bir sosa bulanarak yağda kızartılan bu yemek çok lezzetli bir ziyafet çekmeniz içindir.

Portekiz Türkiye Konsoloslukları

Portekiz Türkiye Konsoloslukları yurtdışına çıkmak isteyen Türk vatandaşları adına gitmek istedikleri ülke tarafından vize ve izin işlemleri adına tam yetki verilmiş kurumlardır. Türkiye bünyesinde Portekiz konsolosluğu görevini üstlenmiş üç farklı ilde 3 kurum bulunmaktadır.

Sizde yurt dışına çıkmadan önce bu kurumlarla iletişime geçmelisiniz bu kurumları şöyle sıralayabiliriz. Eğer bulunduğunuz konum bu kurumlara uzak ve iletişime geçme imkânınız yoksa çeşitli illerde hizmet vermekte olan vize merkezleri firmaları ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu