Skip to content

Romanya Hakkında Genel Bilgiler 2022

Romanya Hakkında Genel Bilgiler 2022, Orta Avrupa’nın güney doğusunda ve balkan yarımadasının kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Avrupa Birliği’nin nüfus olarak 9. yüzölçümü olarak ise 7. en büyük ülkesi olan Romanya’nın başkenti Bükreş’tir. Bükreş 2,2 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en büyük 4. şehri konumundadır. Romanya Avrupa’nın hızlı bir şekilde gelişen ülkesi olarak de karşımıza çıkmaktadır.

Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Romanya zengin tarihiyle de dikkat çekiyor. 4 bin 200 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen önemli fosiller de bu ülkede yer alır. Avrupa’nın en eski insan fosillerinin Romanya’da bulunması beraberinde önemli kazanımları da getiriyor.

Bugünkü Romanya sınırlarında bulunan en eski devlet Trakların kurduğu Daçya krallığı olarak karşımıza çıkıyor. M.S. 101-107 yılları arasında Roma İmparatoru Trajan tarafından işgale uğrayan topraklar Gotlar ve Hunların da istilasına uğramıştır. Ayrıca Peçenekler, Macarlar, Avarlar ile Slavlar da bu ülkeyi yönetmişlerdir. Son olarak Osmanlı tarafından da idare altına alınan Romanya, ilerleyen süreçte bağımsızlığını ilan etmiştir.

Romanya Krallığının 1881’de kurulmasının ardından ülke 2. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı saflarına geçerek faşist bir yönetimi benimsedi. Nazilerin Stalingrad Muharebesi’ni kaybetmesinin ardından Kızıl Ordu 1944 yılında Romanya’ya girdi. Takip eden süreçte 1947’ de Romanya Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu.

1967 yılında Çavuşevsku iktidara geldikten sonra 1989’da rejim çöktü. Bu süreçte batı tipi demokrasiyi benimseyen ülke 2004 yılında NATO’ya 2007’de ise Avrupa Birliğine katılmıştır. Bu tarihten sonra da Romanya önemli bir ölçüde gelişme kaydederek Avrupa’nın iddialı olan devletleri arasında yer almayı da başarmıştır. Günümüzde Romanya hem ülkemizden hem de dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi çekmektedir.

Romanya Gezilecek Yerler

Başkenti Bükreş olan Romanya gerek tarihi gerek coğrafi gerekse kültürel olarak turistlerin ilgisini fazlasıyla çeken bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Romanya son zamanlarda turistlerin de yoğun bir şekilde ziyaret ettiği bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Esasında bu durum birazda ülkenin hem tarihi hem de doğal güzelliklerinin fazla olmasından kaynaklanıyor. Bundan dolayı da Romanya günümüz koşullarında turizmin etkili bir düzeyde gelişim gösterdiği bir ülke olarak ön plana çıkmaya da devam ediyor.

Bükreş;

Romanya’nın başkenti olan Bükreş, aynı zamanda Balkanların latin kökenli tek devletinin başkenti olma özelliğini taşıyor. Bükreş’e adım atar atmaz Sovyet mimarisini hissetmek mümkün. Zira eski lider Çavuşevsku’nun şehri doğunun Paris’i yapma isteğinin etkileri hala yitirilmiş değil. Onun döneminde Bükreş’te önemli tarihi yapılar da inşa edilmiştir. Özellikle yapmış olduğu sarayla ön plana çıkan Çavuşevsku, Bükreş’in çehresini de değiştirdi.

Braşov;

Broşov; Romanya’nın en büyük 7 şehri arasında yer almaktadır. Başkente yaklaşık olarak 170 km mesafede olan Broşov, ülkenin önemli gezi rotaları arasında da yer almaktadır. Dilerseniz otobüsle trenle ya da 2-3 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşım mümkün. Adını Almanca’dan alan kentte ortaçağ ve alman kültürünü hissetmek mümkün.

Romanya’nın en gözde tatil bölgesi olan şehir iki bölüme ayrılıyor. İlki, Poianna Braşov, burası kayak merkezlerinin ve otellerin olduğu kısım. Diğer taraf ise Bran Kalesi’nin bulunduğu kısım. Yani meşhur Kont Dracula’nın yaşadığı rivayet edilen kale.. Ayrıca Braşov’da, Oktoberfest, Almanya ile eşzamanlı kutlanıyor.

Köstence;

Ülkenin Karadeniz’e açılan kapısı olan Köstence (Constanta) hem ülke insanının hem de yabancı turistlerin denize girmek ve güneşlenmek için ilk tercihi oluyor. Gerçi bu anlamda Romanya’nın bizlere pek fazla bir seçenek sunduğu da söylenemez.

Sıghışoara;

Günümüz koşullarında UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesine girmeyi başarmış olan Sıghışoara; tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan bir kent özelliğine sahiptir. Orta Çağ döneminden kalmak pek çok tarihi eser kentte bulunmaktadır. Özellikle Alman ve Macar yönetimindeyken ülkede inşa edilen yapılar da bu kentte yer alıyor. Bir de ülkemizde Kazıklı Voyvoda olarak tanınan Vlad Dracul’un doğduğu ev de bu kentte bulunuyor.

Vizesi Romanya
Romanya Vizesi

Romanya Mutfağı ve Yemek Kültürü

Gulaş;

Aslen bir Romen çorbası olan gulaş, Türk mutfağında da et güveci adıyla kendine yer buluyor.

Mamaliga;

Romenlerin oldukça sevdiği ve pilav niyetine sık sık tükettikleri bir yemek olan Mamaliga, polentadan yapılan -ki buna irmik kıvamına öğütülmüş mısır demek yanlış olmaz- Romen mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir.

Cıorbe De Fasole Cu Ciolan;

Fasulye çorbası da diyebileceğimiz bu yemek tam bir kış yemeği. Ancak dini hassasiyeti olanların dikkat etmesi gereken bir konu var ki o da Cıorbe De Fasole Cu Ciolan’ın domuz etiyle yapılan bir yemek olduğu.

Sarmale;

Romanya’nın en popüler yemeği olan sarmalenin kültürümüzdeki lahana sarmasından tek farkı ise domuz etiyle yapılıyor olması.

Placinte Du Branze Dulce;

Romanya’da her evde ana yemek olarak tüketilen Placinte Du Branze Dulce. Ülkenin her yerinde sevilerek tüketilen bir börek çeşidi olarak karşımıza çıkar. Son derece de lezzetlidir.

Muratiri;

Romenlerin de en az Türkler kadar turşuya düşkün olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ülkenin her yerinde kavanozlarda satılan ya da evlerde kurulan Muratiri, Romen sofralarının olmazsa olmazlarından.

Papanasi;

Romen mutfağının en sevilen tatlısı olan Papanaşi; kızarmış hamurun, üzerine sürülen peynir ve yaban mersini reçeli ile tatlandırılarak servis edilmesi ile lokantalarda ve evlerde yerini alıyor.

Romanya Ve Türkiye’deki Romanya Konsoloslukları ve Türk Konsolosluklarının Yerleri Ve Adresleri

Bükreş Büyükelçiliği: Calea Dolorobantılor 72 Sector 1 Bucharest Romania

Köstence Başkonsolosluğu; B-Dull Ferdınand, 82, 900704, CONSTANTA, Romanya

Romanya Ankara Büyükelçiliği; Kazım Özalp, Kız Kulesi Sokak, No:7 06700 Çankaya, Ankara

Romanya İstanbul Konsolosluğu; Etiler, Yanarsu Sokak, Narin Sitesi, No; 42, 34437 Beşiktaş, İstanbul

Romanya İzmir Başkonsolosluğu: Alsancak, 1479 Sokak, No-9, 35220, Alsancak, Konak İzmir

Hemen Başvur

Whatsapp

+90 553 716 0325

Telefon

0312 426 0325

Whatsapp Vize Ülkeleri Destek Merkezi Vize Ön Başvuru Formu